Stříbrné město

Stříbrné město https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/466901/bmid_stribrne-mesto-AwS-466901.jpg 4 411 111

Arila série

První fantasy kniha od hráče a youtubera Sterakdary! Svět Aldolonu před tisíci lety postihla zničující událost, když se realita roztříštila na stovky a tisíce malých bublin světů. Národ Nurů už po staletí skáče z jednoho takového světa na druhý a hledá potravu, nerosty, ale také nový domov. Musí být neustále v pohybu, protože je pronásleduje šílená bohyně, která touží po jediném – zničit je. Arila se protlouká životem a postupně odhaluje tajemství minulosti, ale také pradávného řádu Hlídačů. A dřív, než se naděje, bude i ona vržena do vírů událostí, kdy bude muset nejen pomoci se záchranou svého města, ale také čelit vlastním démonům. Dokáže v sobě nalézt dostatek síly, aby se mohla i ona stát opravdovým hrdinou?... celý text

M.C.SMITH
10.02.2023 5 z 5

Do knihy jsem se pustila bez jakýchkoli očekávání a musím říci, že jsem opravdu mile překvapena. Kniha mne velmi bavila. Svět je barvitý a originální.
Čtení mne pohltilo a hlavní hrdinka Arila mi hned kápla do noty.
Bylo to pro mne opravdu milé překvapení a já si mile ráda přečtu i další díly.

Mitculka
09.02.2023 4 z 5

Byla jsem hrozně ráda, když jsem viděla, že nějaký influencer vydal knihu, která není jeho životopisem (i když kdo ví, třeba má Sterak nějaké velké tajemství a příběh byl skutečný :-D).
Bylo to takové příjemné čtení, takové trochu odlehčené, přišlo mi.
Hrozně se mi líbilo, jak Arila celou dobu hledala sama sebe a své místo na světě, zkoušela různé věci, snažila se utvořit své postoje… a hlavně nejistota ohledně toho, jestli je Vůdce dobrý, nebo špatný. Vlastně to byla kniha plná váhání, které ale bylo tak super! Vlastně si dovedu docela dobře představit, jak bych samu sebe hledala podobně jako hlavní hrdinka a jak bych stejně jako ona váhala, co si myslet o Vůdci. Tohle bylo opravdu výborně zpracované.
Maličká výtka patří tomu, že bylo v příběhu řečeno, že jména Nurů vznikají z prvních slabik jmen jejich rodičů, což mi přišlo hrozně zajímavé, pak jsem se ale musela pozastavit, proč Arilin bratr nemá s Arilou žádnou stejnou slabiku?
Až na tuhle nesrovnalost to ale bylo moc super čtení.

Mako123123
05.02.2023 2 z 5

Patrím medzi Sterakovych "followerov" ale tato kniha mi nesadla. Dej mi prisiel nekonzistentný a záver nezvladnutý. No uz mam kupene aj pokracovanie tak hor sa nan, snad to bude lepsie.

Sinal
02.02.2023 4 z 5

(SPOILER) Poprvé v životě jsem se rozhodl napsat recenzi.
Radka sleduji už řadu let a byl jsem velmi zvědav na jeho dílo.
První čím bych začal je samotný svět, který mě osobně přijde jako velmi zajímavě zpracovaný a nápaditý. Samotná mechanika cestování a hledání světů je vskutku originální a za mě zvládnutá na jedničku. Dále mě zaujal systém "magie", který už tak originální není, vidím tam malou inspiraci u jiného autora, ale je to ve výsledku velmi povedené a funkční (Aura mi připomíná Bouřnou záři).
Vzhledem k tomu, že to je prvotina autora jsem neočekával žádní žádné dokonalé dílo. Naštěstí to co tomu chybělo, bylo vyváženo čtivosti textu a tím jsem si kolikrát ani moc nevšiml různých chyb ,ať už v protiřečení si nebo zmatenému vysvětlení situace. Jediné co vyloženě bilo do očí, byl snadno předvídatelný děj.
Teď něco k postavám. Harari byl prostě nejlepší. Škoda jen že měl tak málo prostoru. Samotná Arila mě opravdu štvala, vadila mi její superschopnost vše takříkajíc podělat a do jisté míry její naivita, která naštěstí v závěru nebyla už tak obrovská.
Poslední věc, která byla trnem v mém oku, byl souboj se zbraněmi. Kdo by u všech svatých šel do duelu se dvěma štíty! Dále smrt Dalara byla pro mě jako šermíře dost zbytečná, ale budiž autor se zjevně snaží a takové to klasické hrdinské sebeobětování. Souboj meč vs dýky byl také úsměvný.
Takže shrnuto podtrženo bych hodnotil 3,5 z 5 kvůli pár nedostatkům. Pevně věřím, že další díly budou jen lepší.
Nicménéni dávám 4 z 5 za nápaditý svět, magii a
příjemné čtení.

Smolař
24.01.2023 2 z 5

Arila se chce stát hrdinkou. Bohužel neví, jak na to. Ale kdyby se stala hrdinkou, lidi by jí měli rádi, měla by fet, prachy a chlast. Byla by to prostě celebrita. A chtěla by se stát hrdinkou. A tak hledá svoje místo v životě. Už jsem se zmínil o tom, že by se chtěla stát hrdinkou? Asi takhle by se dala shrnout jedna z nosných linek a vlastně kniha celá samotná.
Bohužel tohle je přesně ten případ, kterej zosobňuje všechno, co na fantasy nesnášim a tahá si s sebou všechny svoje neduhy, jako přeraženou hnátu cikána po bitce se skinheadem. A to všechno se jmenuje trapnost a klišé. Trapný jména, trapný motivy prostředí, nelogicky stagnující a deevolvující svět.
Chápu, že je to prvotina, ale imho se to dalo všechno udělat líp. Kniha totiž vypadá, jako slepenec nápadů a místo toho, aby spolu fungovaly, tak jenom na sobě leží. Je vidět, že Ráďa (jehož tvorbu nesleduju, nezajímá mě a prakticky netušim kdo to je, kromě toho, že za mých WoW dob jsem se s tim jménem setkával) má plno nápadů, ale neumí je nadávkovat a následně vytěžit a pracovat s nima. Proto hodně věcí nakousne, ale pak se po nich slehne zem. Čas od času si Radek na pár stránkách protiřečí, ale co mě vysloveně točilo, tak byla nelogičnost jednání většiny postav. Za všechno mluví situace před finální bitvou, kdy místo toho, aby se všechny ruce a nohy nějak zaměstnaly a šly nějak pomoci, tak jdou do kantýny na oběd a kafe. Všichni vědí, že nepřítel je před branama, ale nééé, dáme si gáblík a budeme čumět do mobilů. Dále nadužívání zázraku na poslední chvíli, přeskakování z jednoho tématu na druhej a věčný a doslovný opakování již řečenýho.
Co můžu ocenit, tak je vývoj hlavní hrdinky, která se postupně od naivní puberťačky přetaví v jistější verzi puberťačky. A postava Harariho, jež měl mít mnohem víc prostoru a jako jeden z mála má potenciál. Jo a rozhodně kladně hodnotim absenci romantický linky.
Možná časem dám šanci pokračování a uvidim, kam se Ráďa posune. Možná by nebylo od věci vyměnit beta čtenáře za někoho neutrálního.

martin47965
17.01.2023 5 z 5

Super oddechová serie. Zajimavé nápady, umí vtáhnout do děje. Za mě spokojenost a těším se na pokračování.

LadyD
11.01.2023 3 z 5

Tak mám konečně přečteno. Musím říct, že mi chvíli trvalo se do toho příběhu dostat. Ale postupně se mi to podařilo a nebylo to vůbec špatné. Má to pěkný nápad, celkem zajímavý příběh a ještě zajímavější svět. Myslím, že dám šanci i dalšímu pokračování a uvidím, co nového mě ještě překvapí :)

la_sniperro
09.01.2023 4 z 5

(SPOILER) Je to výborná knížka, ale mám pár dodatků... Příběh se točí vesměs okolo hlavní hrdinky Arily, ale nelíbí se mi hlavní záporáci. Zlá bohyně je zlá, protože zešílela (častý motiv) a čím větší zlo Vůdce udělá, tím lépe to dokáže okecat, a na konci mu ještě Arila věří, že to je pravda a že nic neprozradí. Ani bych se nedivil, že Stéra příjde s tím, že přežil.
A teď k pozitivům. Ostatní věci jsou boží!!!! Starý Harari, jeho srdceryvný příběh, stejně jako příběh rodiny hlavní hrdinky, táta na konci, super. Jinak super vymyšlený svět (světy), organizace a řád, což cením, protože to autorovi jistě zabralo spoustu práce a pomáhá to tomu příběhu, ale na druhou stranu to není nejoriginálnější (je to staré skoro 100 let), ale není to špatné.
Rozhodně tedy dobrá knížka, ale neřekl bych, že v ní bude něco vyčnívajícího. Možná v příštích dílech.

Maceta@Molstrem
07.01.2023 5 z 5

V dnešní době plné sci-fi a fantasních světů ve hrách a knihách, jenž vycházejí v obrovském množství na celém světě, je velmi těžké přijít s nečím novým a svěžím. Magie, zbraně, technologie, hrdinství? To vše už tu jednou bylo a kdyby jen jednou... Dobrá, s tímto přístupem se asi moc daleko nedostaneme, protože by stačilo přečíst si vybroušené diamanty v podobě knih od zkušených autorů, jejiž světy jsou tak úžasné a dotažené do výšin nebeských i hlubin pekelných. Ale nových knih bychom se asi ani nedotkli. Bohužel mám pocit, že tento názor se objevuje čím dál častěji a nejen mezi čtenáři, kteří přečtou knihu jednou za pár let, ale i mezi čtenáři jejiž knihy jsou popraskané ve hřbetu, se stránkami zažloutlými od opakovaného čtení. Takovým čtenářům posílám vyplazený jazyk.
Je to jen pár hodin co jsem odložil knihu Arila Stříbrné město a ještě nyní ve mne pulzuje síla příběhu jako další srdce a při psaní tohoto komentáře mou fantasii zaplavují obrazy světa, jenž mne vážne učaroval. Ano, přiznávám, jako mnozí zde, že zacátek knihy je trochu krkolomnější, ale každou kapitolou je ruka autora jistější a příběh najednou získává strhující spád. Kniha je plná emocí, které vezmou za srdce, vykouzlí úsmev na tváři nebo donutí čtenáře přestat číst, protože přes slzy v očích na knihu ani nevidí. Též je velmi zajímavý pohled autora na otázku samotného hrdinství. Každou otázkou o hrdinství totiž autor tne do živého, až do té míry, že čtenář sám přemýšlí nad tímto tématem a snaží se odpovedět si sám ve vlastním nitru. Samozřejmě se najdou pasáže nad kterými jsem osobně kroutil hlavou. Například, když se slepec "podívá" hrdince do očí. Ale to vše se dá autorovi odpustit, jelikož je kniha jeho prvotinou a je nádherně poznat jak se autor a jeho psaní vyvíjí společně s příběhem a samotnou hlavní postavou. Je to jako by hlavní postava knihy podporovala autora v jeho úsílí a naopak. Ještě teď pociťuji suchost v krku od předčítání své ženě. Běžně jsem po kapitole odevzdal knihu a pokračovala v předčítání zase ona, ale tentokrát jsem knihu z ruky téměř nepustil a s hladovým nadšením hltal text stránek jako zběsilý.
Sečteno a potrženo je Arila stříbrné město velmi povedenou prvotinou začínajícího autora a vřele ji doporučuji zkušeným i začínajícím čtenářům v kategorii fantasy. Začínající si užijí nápaditý příběh s originální magií i světem, plném sthujích událostí a skutků. Zkušený čtenář si povšimne autorova zápalu pro psaní samotné a jeho postupného zdokonalování, pro mne samotného až inspirující. Mé osobní hodnocení je 9/10,
Molstrem

Jestli máte rádi fantasy s hrdiny, záporáky a světem, který by vás ani ve snu nenapadl, přečtěte si Arilu Stříbrné město. Začátek knihy je pozvolný a trochu zmetený, ale taj, který z příběhu vyvěrá je neodolatelný a tak chcete vědět jak bude příběh pokračovat dál. Arila je napínavá i překvapující v obratech událostí, humorná i dojemná. Autor vkládá do knihy nejen příběh, ale také hodnoty, které je správné neustále nám "lenochům" připomínat, že v každém z nás je síla světla, díky které jsme každodenními hrdiny.
Mačeta

Iwets
02.01.2023 4 z 5

Byla to taková fantasy oddychová pohádka, ale moc se mi líbila! Originální svět, děj a cesta hledání sebe sama mě moc bavila. Konečně hlavní postava neumí hned všechno (až na to stříbro, ja vím), ale dostává i výprask a posouvá se v životě dál skrze neúspěchy a špatné odbočky. Určitě doporučuji jako odpočinkovou četbu.

Knihomolobecny
29.12.2022 4 z 5

(SPOILER) Velmi fajn kniha na to že to byl dárek ode mě pro bráchu a neměla jsem v planu to ani číst.. aa miluji to je to vážně fajn příběh. Začátek trochu slabý. Ten konec? Já vážně plakala.. a pak v druhé knize jenom že on žije on žije!! aha takže jsem si myslela že Harari umřel a už jsem měla úplně konec světa

Kate3003
24.11.2022 3 z 5

Ze začátku mi trvalo než jsem se do knihy dokázala začíst. Na můj vkus tam bylo zmíněno velmi mnoho postav a já se pak v postavách i příběhu ztrácela. Asi v druhé třetině knihy už jsem se konečně začala chytat i když sem tam byli momenty pořád mimo, protože děj se motá kolem mnoha linek a to je prostě matoucí. Kniha už ale aspoň odsýpala. Hlavní hrdinka byla občas na ránu, ale na to už jsem z fantasy knih zvyklá Co ale musím vyzdvihnout je originalita vytvořeného světa. Ten mě ihned zaujal a opravdu se mi líbilo jeho zpracování. Za svět má u mě autor 5/5⭐️. Nakonec si asi přečtu i druhý díl a jsem zvědavá jestli bude trošku přehlednější.

Áža707
15.11.2022 4 z 5

Musím přiznat, že jsem se na začátku trochu ztrácela, protože zde je docela velké množství postav a já jsem nevěděla kdo je kdo. Mnohdy jsem se musela v příběhu vrátit a znovu se podívat, co tam o dané postavě bylo zmíněno. Rozhodně jsem si oblíbila postavu Harariho a v některých momentech mě situace s ním vzali za srdce. Arila byla taková zvláštní postava, asi nemohu přímo říct, že by mi vadila, ale větší vztah jsem si k ní nevytvořila. Je velmi vznětlivá a někdy jedná bez většího zamyšlení. V průběhu děje je znát její osobní vývoj a růst a to dodává postavě vzhled reálnosti.

Příběh jako takový má velmi zajímavou zápletku a rozhodně úžasné vytvořený svět, akorát občas je toho trochu hodně. Rozhodně to není špatné, akorát je vážně obsáhlý a možná plno věcí vám nebude jasný. Zase se to dá pochopit, když má mít série několik dílů. Osobně musím říct, že ten nápad světu je rozhodně úžasně vymyšlený a přinese nám ještě nejedno překvapení v dalších dílech.

Děj poměrně dobře ubíhal, ale opět se zde nachází plno odboček a vysvětlení, takže to pro někoho může být zdlouhavé. Čeká nás pár nečekaných momentů, ale i nějaké věci, které se dají odhadnout, ale rozhodně to neruší celkový pocit z knihy.

Knihu doprovází doopravdy nádherné ilustrace, které musím velmi vyzdvihnout! Vždy jsem se hodně těšila, když došlo na další obrázek, který nám lépe dovedl vykreslit úžasný svět, který autor stvořil.

Za sebe musím říct, že je to velmi zajímavé čtení a rozhodně jsem zvědavá, kam až sahají nápady autora a kam nás příště zavede a co z toho vznikne. Knihu mohu doporučit milovníkům fantasy a možný bonus pro někoho, že neobsahuje romantickou linku.

⭐ 4/5

nela3812
01.11.2022 3 z 5

Autor vytvořil velmi zajímavý svět a připojil stejně zajímavou zápletu. Mám ale pocit, že se jí nedokázal držet a nějakým záhadným způsobem tak každou chvíli v příběhu utíkáme od hlavní dějové linky. Celé je překombinované a hlavní pointa příběhu je díky tomu v nedohlednu. Chápu nadšení mnoha čtenářů, protože svět je opravdu úžasný a neskutečně mě bavil, ale autor by potřeboval trochu usměrnit myšlenky a celkově to lépe uchopit, aby to mělo celistvější vzhled.

Příběh by měl opravdu velký potenciál, pokud by se autor soustředil na jednu dějovou linku a jeden cíl. Vypadá to, jakoby se snažil vměstnat tisíce myšlenek na pár stovek stran. Četla jsem Odkaz lidské mysli a tak vím, že dokáže vytvořit mnohem více ucelený a srozumitelný příběh, ale v tomto případě se to nepovedlo.

Musím ale vyzdvihnout postavy, vůči kterým jsem si našla sympatie a které mě neskutečně bavily. Ovšem zpočátku jsem v nich (už klasicky) měla zmatky, je jich tam prostě moc. V tomto ohledu musím také vyzdvihnout chybějící romantickou linku - ne do každého příběhu se hodí a i jako milovník romantiky umím docenit její absenci. Díky za to, že tohle není romantické ani trochu! Vzhledem k tomu všemu, co příběh obsahuje už by to bylo fakt moc! Takže si říkám, že autor přeci jen nalezl nějakou hranici pro svůj příběh, i když to tak zpočátku nevypadalo.

Hodnotím 3/5. Opravdu to není zlé, jen bych to uchopila jinak :)

Wisha
01.11.2022 3 z 5

Arila byla moc zajímavá knížka, ale přiznám se, že na můj vkus asi příliš překombinovaná. Strašně se mi líbil Světolam - to byla taková ta postava, na kterou vám stačí jen pomyslet a máte husí kůži :-) Takže za Světolam určitě palec nahoru. Líbil se mi i způsob cestování, bylo to velice originální. Přijde mi ale, že autor měl hrooozně moc nápadů, které ale - aspoň prozatím, protože vím, že jsou další díly - v prvním díle jen tak přelétl a nedovysvětlil, takže to působilo dojmem překombinovanosti.
Rozhodně to ale nebylo špatné čtení :-)
Já osobně v každé knížce potřebuju aspoň ždibíček nějakého náznaku romantické linky, což mi tady chybělo, ale to je čistě jen můj osobní problém a nemá to co dělat s hodnocením, takže to do hodnocení nezahrnuju :-)

Elliott
25.10.2022 4 z 5

Klasická, řeka bych že až oddechová fantasy. Hezky propracovaný svět a spojitosti, postavy tak nějak průměrné, ale ničím neurazí. Není to nic z čeho bych šla do kolen, ale určitě doporučuji pokud hledáte právě něco na odreagování, ne žádnou super bombu.

matko_Fourman
11.10.2022 5 z 5

Arilu som prečítal a veľmi sa mi páčila tak som si kupil druhú a aj tu som prečítal a kúpil aj scifi a to iste. Odkaz len pre Stéra: dakujem za to čo robíš.

Petr874
26.09.2022 5 z 5

Když se mi tahle kniha dostala poprvé do ruky, vůbec jsem nevěděl, dočeho jsem se to namočil (věděl jsem, že Sterak vydal knížku, ale nenapalo mě, že bych se někdy k ní dostal). Po přečtení musím přiznat, že tohoto rozhodnutí vůbec nelituji. A jsem rád, že mi byla představená.

martinpokorny
25.09.2022 4 z 5

Na prvotinu je to určitě velice dobrá knížka. Je velice dobře čtivá a dobře drží pozornost. Je velice dobré, že knížku chcete číst dál a dozvědět se jak to bude pokračovat. Určitě musím také pochválit svět, který je zde vystavěný.

První třetina knihy je trochu slabší a jsou tam věci, které mi už trochu vadí, jako když se musí s rozhodnout na poslední setinu vteřiny, když odjišťujete bombu a přestříhnete drát v 0:00:01 a všechny zachráníte. Tohoto stylu mi připadalo na začátku několik akcí za sebou.

Ze začátku mi připadá také Arila příliš naivní/dětinská vzhledem ke světu ve kterém se vyskytujeme a vzhledem k tomu co měla na začátku Arila již za sebou a jak žila. Plus je občas prezentovaná jako velice chytrá a rychle chápavá osoba a pak za chvíli jedná čistě podle svých emocí, která nedávají logicky smysl. Ale tady asi beru že prostě mladá dívka plná emocí se prostě jimi nechá unést.

Celkově knihu určitě doporučuji. Původně jsem chtěl dát 3/5 hlavně kvůli čtivosti ale v pozdější časti vlastně věci co mě vadily zmizeli a pár věcí mě mile překvapilo takže jsem hodnocení ještě zvýšil.

akira23
09.09.2022 4 z 5

Knihy je... poutavá, zajímavá, roztažená ale hlavně mě příjemně překvapila.
Je vidět že je to přeci jen první kniha autora, ale i přes to dokáže odvyprávět příběh poutaví i když přeci jen rozvleklí měl jsem trochu problém s tím jak je Arila vždy hrozně v depresích a chce udělat úplné šílenosti jako třeba utéct ze světa, ale pak jí někdo řekne fuck it a ona řekne ok a je najednou zase v pořádku ale to už tak bývá jen nevím kam jí chce autor vyvíjet dál.