Ária

Výjimečný příběh dívky, která se ocitla ve víru íránské revoluce Teherán, 1953. Mladý řidič Behrúz najde v postranní uličce sotva narozenou holčičku. Rozhodne se ji adoptovat a dá jí jméno Ária – a tím navždy ovlivní svůj život i ten její, který se ponese ve znamení jinakosti. O čtvrtstoletí později se schyluje k Chomejního revoluci a Ária se zamiluje do chlapce, který se ocitne na špatné straně dějin. Dokáže se dívka poprat o svoji budoucnost v divokém víru změn, který zemi obrátí vzhůru nohama? Příběh dívky Árie se odehrává v turbulentním období íránských dějin. V šedesátých a sedmdesátých letech tato země totiž hned dvě revoluce. V roce 1963 započala takzvaná bílá revoluce, série reforem iniciovaných šáhem Rezou Pahlávím, a v roce 1979 přišla íránská revoluce, během níž byl šáh svržen a došlo k nastolení islámské republiky pod vedením ajatolláha Chomejního. Na pozadí těchto událostí žije Ária život nalezenky sužované nejistotou, kam vlastně patří a jaké je její místo v rychle se měnící společnosti, která ženám příliš nenahrává... „Íránský Doktor Živaho.“ – Margaret Atwoodová. Z angličtiny přeložila Martina Neradová....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/463852/big_aria-x6Z-463852.jpg 3.527
Literatura světová, Historické romány

Vydáno: , Kniha Zlín

Aria, 2019

Kniha Ária

marieke

Zklamání. Četla jsem už několik výborných knih od íránských autorek: Persepolis, Jak jsme v Teheránu četly Lolitu a Chomejní, Sade a já tak jsem čekala něco obdobného, ale bylo to nudné a zmatené, z tématu by šlo určitě dostat mnohem víc. Pořád jsem čekala, kdy se začne něco dít nebo kdy zjistím motivy chování jednotlivých postav, ale moudrá jsem z toho nebyla, až pár posledních stran ve čtenáři vyvolá silnější pocity, ale na celou knihu to nestačí. Ale jinak popis Teheránu v proměnách 2. poloviny 20. století je určitě zajímavý.

lentolog

Zmiešané pocity: pár výborných pasáží, zaujímavé odkazy k iránskej histórii i perzskej literatúre (potešil ma najmä Snem vtákov), niekoľko vydarených metafor a podobenstiev; na druhej strane nepravdepodobné, nedotiahnuté a chaotické dejové linky a postavy. Miestami presvedčivá evokácia priestoru (štvrte v Teheráne a Kaspické more), nejasný pohyb po časovej osi.

VendulaB

Velký potenciál a očekávání, slabý výsledek. Kniho byla velkým zklamáním. Velmi povrchní, bez hloubky, ledabyle odvyprávěna, nebylo možné navázat nějaký vztah s jednotlivými postavami. Čtenáře se příběh nijak nedotkne. Škoda.

Šebestová3

Jak píše Petra 21 ...několik zajímavých stran na konci knihy...jinak trápenka teda, to dočíst.

Lucienka220

Kniha mne zaujala obalem i anotací. Bohužel jsem se při čtení nemohla ubránit zklamání. Doktor Živago to tedy rozhodně není. Stále jsem měla pocit, že čtu nějakou pracovní verzi knihy. Některé situace a linky příběhu byly nedotažené, nelogické. Byla to velká škoda, protože to ubralo na věrohodnosti příběhu nalezené holčičky Árie.
Jako klad bych hodnotila, že se nám autorka snažila zprostředkovat různorodost Íránu - pestrou mozaiku různých náboženství, politických názorů, sociálních skupin a čtvrtí Teheránu.

Pavlaj

Jen pro svou lásku k Íránu jsem dala čtyři hvězdičky. Nedokážu definovat co, ale něco tu chybělo. Možná až moc překomplikovaný příběh. Jakoby se autorka snažila postihnout Teherán v celé jeho rozmanitosti a přivedla na scénu množství postav, které nemají pro děj význam, jsou tu jen, aby tu byly. A události islámské revoluce jsou popsané docela nezáživně na to, jak dramatické ve skutečnosti byly.

booklovertina

Už od strednej školy ma kvôli rôznym predsudkom, škatuľkovaniu či nevraživosti voči moslimom, zaujímali knihy približujúce ich kultúru, náboženstvo a sociálno-politickú situáciu v jednotlivých islamských krajinách, vďaka čomu som sa prelúskala nejedným silným príbehom, často drastickým až brutálnym, a hoci dnes už po podobných tituloch siaham pomenej, stále je to niečo, čo ma zaujíma, preto bola Aria, kniha približujúca históriu Iránu prostredníctvom života nevinného dievčatka vykresleného na pozadí revolúcie, jasná voľba.

Historickým príbehom, ktorý poukazuje na podobu Iránu v 60. rokoch 20. storočia a rozprávaním nás postupne privádza do súčasnosti, nás prevádzajú viaceré postavy - obyčajní ľudia ponúkajúci svoj pohľad na spoločenskú nerovnosť a s ňou súvisiace rozdielne kultúrne, sociálne, politické či náboženské názory, poukazujú na odlišné vnímanie mužov a žien v moslimskom svete a tiež na to, čo všetko dokáže dať človeku vzdelanie. Niektorí v nepriaznivých podmienkach bojujú každý deň o kúsok chleba a vlastné prežitie, iní sa v pohodlnom dome vyvaľujú pri bazéne. Jedni sa zo všetkých síl usilujú uniknúť spod radaru okolia, nenápadne, so sklonenou hlavou žijú svoje životy, iní sú zase v túžbe dosiahnuť svoje ciele otvorenejší, angažujú sa do chodu spoločnosti a pokúšajú sa zmeniť ju k lepšiemu.

Hoci bol román situovaný do revolučných rokov, samotná revolúcia a prevrat sú v knihe skôr okrajovou záležitosťou a dôraz je prevažne kladený na komplikovanosť medziľudských vzťahov, čo však príbehu neuberá na zaujímavosti, no v rámci témy by som knihu radila skôr k tým oddychovejším. Pútavé, príjemné čítanie, ktoré vás pobaví i dojme, nahnevá aj trochu vzdelá, ale musím priznať, že WAU efekt sa nekonal, čakala som niečo silnejšie a drastickejšie.

Tessinka0307

Musím napísať komentár, keďže kniha tu má podstatne slabšie hodnotenie, než by si zaslúžila. Je to citlivý, jemný román, ktorý veľmi uveriteľne vykresľuje ľudské charaktery a Teherán s jeho horami, s jeho biedou, túžbami, nádejami a premenami, s príbehmi jeho ľudí z najrôznejších vrstiev a takisto celkovú spoločensko-politickú situáciu v Iráne v 2. polovici 20. storočia. Román nikdy neschádza k sentimentu, patetickosti ani moralizovaniu.