Arcižár

Arcižár https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/475065/bmid_arcizar-3P0-475065.jpg 4 131 38

Z pera autora veleúspěšné série Artemis Fowl přichází mimořádně vtipný, velesvižný román o drakovi, který holduje vodce, zbožňuje film Flashdance a žije samotářským životem v louisianských bažinách – i o divokém dobrodružství, které následuje, jakmile zkříží cestu s patnáctiletým výrostkem na útěku před místním zkorumpovaným konstáblem. Za dávných časů brázdil oblohu a rozezlenou lůzu pálil na uhel – nyní se v mokřadu nedaleko New Orleans schovává před výletními čluny a většinu času lenoší ve svém polohovacím křesle, z něhož vstává jen s největším sebezapřením. Kdysi velkolepý ohnivý drak nyní zapaluje nanejvýš cigarety Marlboro a navlečený v tričku s motivem filmu Flashdance popíjí vodku a hltá seriály na Netflixu ve skrytu někdejší rybářské chýše. Celá století budil lidský strach jako Wyvern, lord Arcižár z Arcižárského Drakohnízda – nyní je známý jako Vern. Nicméně přežil... na rozdíl od ostatních svého druhu. Ani všechna vodka na světě však nedokáže utopit osamělost, jež dřímá v jeho žhnoucím nitru. Vernovy slavné dny jsou dávno pryč. Anebo ne? Protřelý cajunský uličník žijící na okraji mokřadu, Everett „Petarda“ Moreau, dělá, co může, aby přežil, a přitom nezlomil srdce své matce, která je ztělesněním dobroty a na svého výtržnického synka je sama. Rozhodne se pracovat pro pochybného pašeráka drog – hned první noc se však stává svědkem toho, jak jeho nového nadřízeného zavraždí místní zkorumpovaný konstábl. Regence Hooke není jen špinavý policista, ale také naprosto ohavný člověk, kterému se náhodou zachtělo Petardovy mámy. Když se pokusí odstranit tajuplného svědka svého zločinu pomocí granátometu, Petarda unikne jisté smrti tím, že... ho odnese drak? Mokřad plodí zvláštní přátelství, a tak Vern chlapce, který by mohl vyzradit jeho tajemství, nakonec neusmaží, ale místo toho s Petardou uzavře dohodu. Z kluka se stane dračí přisluhovač – svému šéfovi bude vozit vodku a dělat mu společnost výměnnou za ochranu před Hookem. Než se nadějeme, svérázná trojice chvátá vstříc třaskavému zúčtování. Na jeho konci dračí druh buď nadobro vyhyne – anebo Vern znovu zakusí zašlou slávu.... celý text

Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Fobos

Highfire , 2020

cori
cori
01.01.2023 3 z 5

Patnáctiletý výrostek Petarda strká nos, kam nemá, takže po něm jde zkorumpovaný policajt i poslední drak na světě, ukrývající se v chatce s kabelovkou na ostrůvku v louisianských bažinách. Příběh nejen pro mládež přináší odkazy na popkulturu, sympatické hrdiny, humor a nadsázku a graduje akcí ve stylu Ramba.

Veve721
Veve721
10.11.2022 3 z 5

Upřímně nechápu všechny, kdo tvrdí, že tahle knížka není vhodná pro mladší čtenáře. Když si vybavím své spolužáky na druhém stupni základky, tak právě vulgarismy, močení, zvracení, alkohol, vtípky ohledně nádobíčka nebo vyhřezlé orgány jsou věci, které správného puberťáka zaujmou a pobaví, protože jsou děsně "cool". Z toho usuzuju, že ač se Arcižár na první pohled tváří jako kniha pro dospělé, při bližším zkoumání má spíš teen vibe. Což je pravděpodobně taky důvod pro kritiku ze strany dospělejších čtenářů. Nerada přiznávám, že se k těmto zapšklým dospělákům tak trochu řadím...

Eoin Colfer je spisovatel, jehož tvorba mi je blízká a dva jeho romány (Supervědátor, Seznam přání) dodnes totálně zbožňuju. Proto jsem byla připravena si zamilovat i posledního draka na zemi - paranoidního protivu, alkoholika a milovníka Flashdance. Postavy mají detailně vykreslený charakter a působí neskutečně živě. Stejně jedinečný je autorův způsob vyprávění, kdy nešetří černým humorem či ironií, což mám ráda. Jde o zvláštní mix gangsterky s fantasy parodií, okořeněnou popkulturními odkazy - výsledkem je bláznivý absurdistán, což ale neznamená, že jde o špatnou knihu. Má výborný překlad, je vtipná, originální a má skvělé hlavní hrdiny. Tak proč jsem se zhruba od poloviny musela do čtení nutit?

Arcižár má čtenářům zcela jistě co nabídnout, jen je příliš specifický na to, aby se trefil do chuti každému. Nedařilo se mi zbavit dojmu, že nejsem cílovou skupinou. Jednak jsem příliš dospělá, jednak moc "holka" a žánrově mimo svůj píseček. Zaprvé, nejsem fanouškem gangsterek o zkorumpovaných policajtech. A přestože mi nevadí brutalita, alkohol a zmínky o dračích koulích, nejde o nejsilnější stránky knížky. Mnohem sympatičtější bylo postupné utváření přátelského vztahu mezi hlavními hrdiny, perfektně vystižená podstata budování důvěry a motiv druhé šance.

Autorův styl psaní si stále cením velmi vysoko, přestože toto konkrétní dílko nezařadím mezi mé top favority.

freejazz
freejazz
05.11.2022 4 z 5

opravdu dobrá zábava. a autor, který dovede čtenáře vtáhnout do děje a navíc podává spoustu zajímavých detailů ze života draků, ale také mogwaiů a nakonec i lidí. aby člověku na konci možná i ukápla slzička, že přece i drak je nakonec jenom člověk:)

klaraj093
klaraj093
25.10.2022 3 z 5

Knihu jsem sice četla déle, protože jsem ji měla jako e-book, ale o to víc jsem na ni vždy těšila, když jsem se k ní dostala. Je to vtipná fantasy. Něco nového.. Tento typ knih moc nečtu, takže to byla příjemná změna. Příběh byl vymyšlený dobře. Místy bych něco ubrala, přišlo mi to občas zbytečně zdlouhavé.

Adina143
Adina143
07.09.2022 5 z 5

Arcižár je ukrutně vtipná fantasy, u který jsem se smála nahlas Drak Vern, známý taky jako lord Arcižár, je podle všeho poslední drak na zemi, ale rozhodně se nechová jako drak z Her o trůny (drak sloužící člověku?! Kdo takovej blábol vymyslel!) Většinu času se v tričku Flashdance válí v křesle, kouří marlborky, popíjí vodku a hltá seriály na Netflixu zašitej někde uprostřed louisianských bažin.
Když ho tam objeví patnáctiletej klučina Petarda, který má docela vážný potíže s místním zlodušským poldou, je vystaráno. Je po klidu a někomu bude pěkně hořet koudel u zadku
Mimořádně zábavný, chytrý, svižný a jazykově oblažující ve skvělým překladu Martiny Šímové.

Nikidree
Nikidree
04.07.2022 2 z 5

Tohle bylo zvláštní čtení. První třetina mě trochu bavila a u některých hlášek jsem se opravdu zasmála. S přibývajícími stránkami však obojí upadalo a konec jsem prostě tak nějak dočetla, jen abych to už měla za sebou.
Rozhodně je potřeba vzít v potaz, že se nejedná o žádné velkolepé dílo. Ostatně anotace mluví dle mě sama za sebe + vám pomalu vyzradí celý děj knihy. Kuriózní příběh, zvláštní styl vyprávění, fakt že sami chcete konstábla zabít po prvních stránkách, co se objeví... Přišlo mi to, jako taková šílená a místy značně drastická pohádka.
Ačkoliv některé pasáže jsou pěkné/vtipné, kniha jako celek mě neoslovila.

Šajler
Šajler
02.07.2022

Bohužel jsem knihu nedočetla. Příběh mě nezaujal.

Sybelle
Sybelle
20.06.2022 3 z 5

Kniha je kombinací více žánrů. Odehrává se v moderní době, ve které se poslední drak na světě Vern naučil přežít a dokonce využít i mnoho jejích výhod.
Najdete tu humor, cynismus, akci i lidskost. V některých částech se autor s postavami moc nemazlil. Jedná se o zajímavě zpracovanou knihu, která se dobře četla.

alexvera
alexvera
13.04.2022 5 z 5

Tohle bylo úžasné!
Pokud hledáte nějaké odlehčené, humorné a lehce nekorektní čtení - pořiďte si Arcižár!
Najdete tu draka, výrostka, policistu a spoustu vodky.

eva-lupen
eva-lupen
11.03.2022 4 z 5

Když člověk moc nepřemýšlí nad těmi nesmysly kolem draka a Waxmana (např. křížení druhů, olej, regenerace v hnoji...) tak je to docela dobré počteníčko a jsem ráda za ten konec. Vern mi teda spíš připomínal ještěří mimozemšťany v seriálu "V" než draka, ale budiž. A myslím, že ve všech vztazích opravdu záleží spíš na duši než na tom jestli jste člověk, E.T., Číslo 5 nebo třeba drak. ;-)

HanaN1
HanaN1
23.02.2022 3 z 5

Už mi jen chybí. Aby Hook měl rohy. Zbytečně násilné na to, že to je pro teenage.

milanříský
milanříský
22.02.2022 4 z 5

Poslední žijící drak miluje vodku, kouří cigára, kouká na Netflix a staletí se ukrývá uprostřed močálů v Louisiany? V moderní fantasy naředěné jižanskými reáliemi, lokálními podivnými figurkami a tarantinovsky vtipným násilím ano! A zcela upřímně, Arcizář je neuvěřitelně zábavný, asi jako když si to rozdá Temný případ s Bažináčem a vezmou do trojky Bena Aaronovitche.

Eoin Colfer totiž všemožné fantasy klišé rozbíjí s humorem, utahuje si ze všeho a ze všech, včetně spisovatelských kolegů a mraky dalších popkulturních fenoménů. Jednoduchou zápletku, čítající minimum postav, kde hlavním záporákem je zkorumpovaný konstábl Regence Hooke, staví primárně na vztahu místního kluka Petardy, který se náhodou přichomítne k vraždě, a draka Verna.

Snad jen z úplného začátku, z prvních pár kapitol, kniha působí, vzhledem k autorovým předchozím textům, jako cílená pro mladší čtenáře. Jakmile se začne zběsile nadávat na všechny strany, řešit otázky potencionálního souložení draka s aligátory a tu a tam dojde na krvavou scénu, pochopíte, že v ruce držíte fakt originální mix, který zní sice šíleně, ale funguje. Kdyby byl Colfer ve vtipech ještě o kus kousavější a nekorektnější, v akčních scénách násilnější a celkově trochu temnější, sáhl bych okamžitě po pěti hvězdách. Ale věřím, že v dalším díle to klapne a Colfer už bude mít vyjasněné, pro jakou skupinu čtenářů Arcižára vlastně píše.

marta8920
marta8920
02.02.2022 2 z 5

Příběh je nápaditý, o tom žádná. Ale vypravěčský styl je místy až laciný. Všechny události jsou líčeny ze tří různých perspektiv, aniž by to bylo nějak dramaticky přínosné pro děj nebo to mělo další přidanou hodnotu. A za mě tedy mínus za místy zbytečnou vulgaritu. V rámci žánru young adult ovšem asi má co nabídnout a čím zaujmout.

Ditules
Ditules
18.01.2022 3 z 5

Byl to takový trošku myš maš Bažináče, Pravé krve a Dračího srdce. :D

Awča
Awča
07.01.2022 3 z 5

Kniha obsahuje vše, co mám ráda, přesto mě úplně nebavila, jistá upovídanost všech postav děj brzdila a chvílemi jsem ztrácela pozornost, což je škoda, jinak je příběh dost originální.
Není to špatné, ale mohlo by to být lepší.

Gustik5
Gustik5
22.11.2021 4 z 5

Arcižár od Eoina Colfera je vpravdě nestandardní fantasy, která překvapivě funkčně kombinuje prvky klasické gangsterky s faktem, že ústřední postavou celého díla je drak. Kniha obsahuje značné množství jednak popkulturních odkazů, narážek a klukovského dobrodružství, jednak ale i vybroušených dialogů, suchého černého humoru a překvapivé brutality, kdy vás autor rozhodně nenechá na pochybách, že tentokrát nenapsal knihu pro děti.

Zejména drsné a krvavé střety zhruba v polovině knihy (nemluvě o akčním finálním zúčtování) dávají ruku v ruce s velmi úzkým okruhem postav a stylem narace na vědomí, že srovnání s filmy Quentina Tarantina není liché.

Co překvapí ještě víc je fakt, že celý příběh vlastně i díky své komornosti působí uvěřitelně, je dynamický a drží pohromadě. Fantasy je skutečně všestranným žánrem, který v kombinaci s krimi funguje skvěle. Nejen dvoumetrový plaz dštící oheň, ale i kulisy louisianských močálů plných aligátorů jsou výborně zvoleným prostředím. Tohle se povedlo a Vern se skoro určitě zařadí i mezi vaše oblíbené draky. Mně tento milovník vodky na seznam vlétl s přehledem…

Peřinka
Peřinka
11.10.2021 4 z 5

Nevěděla jsem jestli dát 3 nebo 4 *, nakonec je to takových 3,7*. Kniha se četla dobře, myslím, že ani nemusíte být skalní fantasy fanoušek, až na jednoho draka s existencionální krizí se nějaké extra mystično nekonalo. Což někomu může vadit, kniha byla namísto toho obohacena o thrillerovou zápletku, která místy měla hezký spád, jindy se naopak trochu courala.

Postavy a jejich motivy jsou dobře vykreslené, zápletce taky nemám co vyčíst. Ve zkratce se zde máme mladého Petardu z chudých poměrů, který sice často přestupuje zákon v srdci je však dobrý a pro svojí mámu by udělal cokoliv. Pak na scénu vstupuje poslední přeživší drak Vern, který kouká na Netflix, po nocích do sebe leje vodku a často se pouští do křížku s aligátory a kanci z močálu a souhra náhod mu přivede do cesty právě Petardu. A hl. záporáka nám zde hraje vrchní seržant Hooke, který je špatný skrz na skrz a má spadeno jak na Petardovu mámu tak na draka a velké mafiánské jmění.

To zní celkem slušně co? Je to dobrý, ale velkým mínusem knihy je, že autor nepíše pro jasnou věkovou skupinu. Sama nevím jestli bych to zařadila do youngadoult nebo do dospělých... Každopádně přečtení nelituji :-)

Margravine
Margravine
14.09.2021 5 z 5

Tak tohle byla absolutní pecka! Naprosto dokonalá atmosferická konverzačka z bažinaté Louisiany se skvělými postavami. Odsýpalo to neskutečně, přečteno za dva dny. Colfer humor fakt umí, krásný dračí hillbilly blues!