Meč Přísahy

Meč Přísahy https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/414497/bmid_mec-prisahy-6xj-414497.jpg 4 213 42

Archiv Bouřné záře série

Lidstvo se ocitlo ve smrtelném nebezpečí před novou Spouští spojenou s návratem Pustonošů. Urithiru, město ve věži uprostřed skal, které poskytlo lidem útočiště před nevyzpytatelnou věčnou bouří, která se teď kříží s již dříve ničivými velebouřemi a narušila veškeré zákonitosti klimatu, v sobě samo skrývá spoustu tajemství a nástrah. Aby Urithiru umožnilo lidem víc než jen holé přežití, Šalán, Navani a jejich badatelé usilovně pracují na odhalení fabriálů, bez nichž město nemůže fungovat. Brzy ale začínají tušit, že ani odvěké útočiště Rytířského Paprsku jim nezajistí bezpečí, protože v jeho hlubinách číhá neznámá temná síla. Proti Dalinarovi a jeho snaze zachránit Rošár stojí široká fronta soupeřů: nové bouře, Pustonoši se svou elitou Žhnoucích, nevyzpytatelné vrtochy nepřátelských sprenů odvěkého boha zla, ale i rošárští panovníci a Dalinarova vlastní minulost.... celý text

Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Talpress

Oathbringer , 2017

Lanelly
Lanelly
23.04.2021 5 z 5

Dokonalost! Najlepsia seria aku som citala. Kazdou castou lepsie a lepsie. Dufam ze bude dalsia cast co najskor prelozena.

Rudla333
Rudla333
31.03.2021 4 z 5

Za mě zatím nejlepší díl.

Nebudu se rozepisovat, platí to samé, co u předchozích dílů. Ve zkratce, Archiv je pomalá série, zaměřená na svět a postavy. Tentokrát mě ale mnohem víc bavil hlavní děj a hlavně flashbacky + jsem konečně měl pocit, že se alespoň blížíme k bodu, kdy se to celé rozjede. Za mě tedy velký palec nahoru.

Ale vzhledem k tomu, kolik mám za sebou stran, mi nepřijde, že by moje odměna za jejich přečtení byla dostatečná. Zůstávám u 4* a už teď můžu skoro s jistotou říct, že se nepřidám k uctívačům téhle série. Pokud se ale bude vzestupná kvalita udrží a tempo se ve finálních dílech zlepší, věřím, že si alespoň ten pátý díl u mě 5* vyslouží.

martineknatasa
martineknatasa
15.12.2020 5 z 5

Tentokrát jsem četla dlouho (vánoce se blíží), po poslední stránce, jsem však hledala další, už aby další pokračování vyšlo. Za mě - líbilo se a těším se na další osudy všech postav.

jennefer
jennefer
10.12.2020 4 z 5

Už to nemělo ten dechberoucí uau-efekt jako předchozí díly, ale stále se drží vysoko. Nejvíc knize pomáhají nepředvídatelné postavy jako Filuta nebo Lift, ti mě opravdu baví, snad příště dostanou víc prostoru. Ale jsem moc zvědavá, co bude dál s Adolinem a jeho střepkordem. Tak teď už si zase jen pár let počkat na další díl...

Jm.bazar
Jm.bazar
25.11.2020 4 z 5

Neustálá akce, kniha je čtiva, přestože má tolik stran ;)

lumpíkcz
lumpíkcz
26.08.2020 5 z 5

opět dobré

lefo
lefo
09.05.2020

Som sklamany z tejto knihy, lebo tato kniha nie je o Dalinarovi, ale je to uz druha kniha vyslovene venujuca sa Salan (teda aspon prvy 300 stran). Toto je zenska literatura a Sandersson zacal byt spisovatel pisuci vehradne pre zeny. Zeny preco ste zrazu vsetky zacali citat fantasy ??? Este pred 10 rokmy som poznal len jednu taku.

Hilda_
Hilda_
08.04.2020 5 z 5

(SPOILER) SPOILER
Za mě si tento díl vede úplně stejně, jako oba předchodí. :)
Už se nemohu dočkat, až probudí k životu Urithiru.

Na mém profilu je pro zájemce vložen odkaz na cca patnácti-stránkové "výcucy" z knih Archivu Bouřné záře pro osvěžení děje. :)

Leachim_
Leachim_
13.03.2020 3 z 5

Zacina to byt uz prilis natahovane... Kdyby to bylo na pulce stran, nic by se nestalo. A to Sandersona , jako autora, opravdu respektuju.

LadyMichelle
LadyMichelle
19.02.2020 5 z 5

Jistě, dalo se čekat, že díl ve kterém bude hlavně převažovat linka Dalinara, bude více o politikaření a podobných věcech, přesto jsem se opět nenudila a hltala každou další stránku!

Ptám se na jediné.... kdy někoho konečně napadne nám tuhle úžasnou sérii převést na naše obrazovky?! :-D

skrob
skrob
26.01.2020 3 z 5

Posledních 150 stran je dobrých, ale aby se k němu člověk dostal, musí se prokousat 1000 stran. Ne že by ty strany byla úplně samá vata, ale TISÍCEM stran.
Mám pocit, že z toho chce Sanderson udělat velkou a tlustou ságu za každou cenu, ale pochybuju jestli se mmi bude chtít do dalšího dílu investovat tolik peněz a času.

Deia
Deia
12.01.2020 5 z 5

Táto kniha je z tých troch častí asi najslabšia. Nie že by bola zlá, to nie, ale přišlo mi, že na tých 1100 stranách sa toho veľa neudialo. Ako keby stále čakám, kam sa to bude uberať a ako keby to bol stále len nejaký rozbeh (síce ešte má byť 7 kníh, ale aj tak). Tiež mi prišla prišla tak nejak málo napínavá.
Opäť sú hlavnými postavami Dalinar, ktorý sa snaží udržať kráľovstvo pokope a spojiť dokopy všetkých panovníkov v Rošáre. Potom Adolin, jeho syn, ktorý sa snaží nájsť si miesto v novom svete, ktorý je ovládaný novými silami. Šalán, ktorá sa snaží spracovať svoje nové schopnosti a vyrovnať sa s nimi (jej príbeh sa mi teraz naozaj až tak nepáčil). Kaladin, Bouří požehnaný, ktorý si všetky problémy berie na svoje bedrá a trápi sa viac ako je nutné.
A potom Čtvrtá mostní, Kaladinova jednotka oddaných vojakov. A opäť kopa vedľajších postáv. Veľkú úlohu zohrávajú aj spreni.
Aj napriek tým výtkam sa kniha opäť čítala skvelo, len no, naozaj mám pocit, že sa ten príbeh až tak nepohol. Čo sa mi veľmi páči je spracovanie tej knihy - krásna obálka, krásne obrázky v knihe, záložka, tenké strany, pevná väzba, ktorá zvláda taký počet strán.
Keby som mohla, tak sa hneď pustím do ďalšej časti, ale tipujem, že tej sa skôr ako o dva roky nedočkám :(.

KAREL6725
KAREL6725
30.12.2019 1 z 5

Tak nevím jestli jsem četl stejnou knihu jako všichni přede mnou. Takže třetí díl od pana Sandersona dopadl přesně jak Hostina pro vrány od Martina , prostě kniha o ničem. Neskonala nuda, dočteno s donucením. Tohle má mít deset dílů , bože a o čem to bude , když už třetí díl byl utahaný . Jaký čtvrtý díl , na ten si pokud vím vzal dva roky a než to vyjde tady , tak minimalně tři roky a než to dopíše celý tak budu po smrti. S Rošarem to jde z kopce , škoda peněz za knihy. A jaký vrchol fantasy nic takového se nekoná. Pokud by jsme se chtěli bavit o vrcholu fantasy , tak jedině v případě pana Eriksona a jeho Malazské říše , který na rozdíl od pana Martina celou ságu dopsal a každým dalším dílem se zlepšoval což se o Rošáru nedá říct ani omylem. Tohle byl velký knižní omyl nikdy více.

reb
reb
18.12.2019 5 z 5

To byla jízda! Asi sama prozřetelnost zařídila, že mě hned na začátku knihy skolila angína a upoutala na týden na lůžko... protože tohle se prostě musí číst v kuse :D.

Bylo to úžasné - o tom není pochyb a po prvních dvou dílech jsem ani nic jiného nečekala. Přesto bych vypíchla ještě dvě věci, které mě osobně úplně odrovnaly a které v mých očích vyvyšují Meč přísahy nad ostatní fantasy.

1. Po druhém dílu jsem si myslela, že vím, kam se bude příběh ubírat... a ono to nakonec bylo úplně jinak. Sanderson zbořil všechny žánrové stereotypy a čtenář nevěděl, kde mu hlava stojí. A přitom to bylo naprosto dokonale uvěřitelné a dávalo to všechno smysl.

2. Vývoj postav! Ufff! :) Scéna s Šalán a Filutou na straně 730 a náslející je jedna z nejlepších věcí, co jsem kdy četla. A to ani nemluvím o Dalinarovi :D.

gruno
gruno
18.12.2019 5 z 5

Uff. Úžasné, kolosálne, fantastické, magické... Neuveriteľný zážitok čítať túto ságu. Milujem všetky postavy, ktoré sa čo i len mihli v Archíve. U mňa nie je lepšia sága a lepší autor. Nikdy sa mi nezdalo 1000 strán tak málo. Vrhám sa na Arcanum odhalené.

Gordonlord
Gordonlord
26.11.2019 3 z 5

Je hodně těžké hodnotit tento obří fantasy kolos. Děj se komplikuje, postavy neustále přibývají další a další a já už mám hustě popsané čtyři A4 papíry abych se vůbec vyznal v tom, kdo je kdo. Sanderson zamotává děj a přidává neustále další a další nové linky, mini-příběhy, dějové odbočky a situace, ale všechno stále dokáže bravurně ukočírovat a svojí super genialitou stmelit dohromady. Je to tak dospělé, komplexní, složité a propracované, že mě z toho mrazí a točí se hlava v jediný moment. Nicméně většinu knihy se zde stojí na místě a probírá politika. Většina hrdinů už připomíná nezranitelné supermany a možná i díky tomu považuji závěrečnou akční epopej za to nejnudnější, co tahle série zatím přinesla. Do poslední čtvrtiny knihy jsem se už musel docela nutit. Ale i tak jsem si zde našel spoustu neskutečně ikonických a nadčasových momentů, u kterých se těším, až se třeba za další čtyři knihy propletou s dalšími dějovými linkami a dají ultimátní smysl. Což se v téhle sérii běžně stává. Příběhový Super-kolos, který nemá obdoby, ale tentokráte trochu nudil.

Lukasitch
Lukasitch
28.10.2019 5 z 5

Myslím, že číst takhle obsáhlou knihu celou téměř bez dechu je slušnej výkon. A napsat něco takovýho, třikrát za sebou, o tom ani nemluvím. Čekání se vyplatilo, Sanderson drží laťku. Jen ten závěr, ten mě tak úplně neuspokojil, podle mě by to mohlo skončit o něco dřív, v té největší depce, kdy se vše hroutí a rozpadá. Ale na druhou stranu, čekat pak zase na pokračování by bylo k zbláznění už tuplem.
Já jen doufám, že Sandersona v budoucnu nepřepadne nějaká taková ta "tvůrčí pauza", kterou trpí Rothfuss a Martin.

martina7276
martina7276
14.10.2019 5 z 5

Myslim, ze muz se desi az Sanderson prijde se ctyrkou :D Do tehle knih jsem zalehla a ne a ne se odtrhnout.

KellyH
KellyH
28.09.2019 5 z 5

Děj by se dal shrnout asi takto - nic, nic, nic, bum, bác, prásk.
A i to nic si člověk užívá, protože se to všechno postupně rozvíjí, dostáváme odpovědi na minulé otázky a záhady a všechno to prostě spěje k tomu kulervoucímu závěru.

Highlander
Highlander
12.09.2019 5 z 5

Ach, bylo krásné vrátit se do Rošáru. :)

Jak již bylo zmíněno, v knize je hodně politiky a vyjednávání, méně akce než v předchozích knihách, ale ani chvilku jsem se nenudil, byl to jen takový hlásek vzadu v hlavě, který se občas ptal: "Tak teď už vytáhnou střepkordy?"
Ale to neznamená, že je to tady bez akce. :) To ani omylem. ;)
Odhalila se spousta tajemství a rozvinulo se naše chápání Rošáru a jak tento svět funguje.

Bohužel jsem za ty tři roky opravdu dost zapomněl.. kdybych měl více času a méně nových knih, přečetl bych si první dvě znovu před třetí. (Hmm, nejsou to Slova paprsků? Cesta před cílem, síla před slabostí, dvě před třetí.... no, tak asi ne. )
Bouřepán ví, že jsem to udělat chtěl, ale nestalo se.
Na začátku knihy je asi dvoustránkové shrnutí prvních dvou knih, které je dostatečné pro hlavní děj, ale víceméně ty hlavní věci si snad člověk pamatuje. Rozhodně jsem v knize narazil na pár věcí, na které jsem si vzpomněl až po zmínce - a na některé si nevzpomínám do teď.

Autor myslím zmiňuje, že je vhodné přečíst nejdříve Arcanum odhalené - ano, dozvíme se tam o jedné z nových postav. Nicméně pozor, pokud jste nečetli sérii Mistborn, tak daným částem v Arcanum se vyhněte - obsahují spoilery pro svět Mistbornu.

Tak jo, jde se na čtvrtý díl...... ou. :/ :(

hrdinská fantasy kosmír (fiktivní vesmír)

Brandon Sanderson
americká, 1975