Cesta králů

Cesta králů https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/114615/bmid_archiv-bourne-zare-cesta-kralu-iRU-114615.jpg 5 540 110

Archiv Bouřné záře série

První kniha plánovaného desetidílného cyklu je vstupní bránou do světa Rošáru. Rošár je kamenná země zmítaná bouřemi, jimž se přizpůsobila příroda (rostliny rostou z kamene a v bouřích se zatahují do země, zvířata se ukrývají do ulit a tvrdých schránek) i lidé (města se staví podle přesných schémat v místech mezi skalami). Při bouřích se uvolňuje zvláštní energie, bouřná záře, kterou je možné nabít polodrahokamy a ty potom využít třeba k pohonu fabriálů (důmyslných zařízení, která lidem zjednodušují život). Předurčení jedinci dokáží pomocí bouřné záře znásobit své síly a získat mimořádné schopnosti. Tento svět čelí dvěma hrozbám: periodickým obdobím katastrofálních spouští, z nichž ta nejhorší a poslední má teprve přijít, a odvěkému nepříteli, pustonošům, proti němuž lidstvo v dávné minulosti bránily rytířské řády paprsku, než záhadně zmizely ze země. Lidem po nich zůstaly jenom střepkordy a střepláty, mystické zbraně, které mění obyčejné lidi v neporazitelné válečníky. Není jich mnoho a platí se za ně královstvími. V tomto světě se odvíjejí na pozadí poněkud absurdní války aletů proti paršendům osudy tří hlavních hrdinů, zprvu samostatně, postupně se v náznacích začínají prolínat.... celý text

Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Talpress

The Way of Kings , 2010

Shaxx
24.10.2022 5 z 5

912 stran naprostého blaha.
Že je Sanderson boží, to už je všeobecně známo. Archiv Bouřné záře jsem si tak trochu šetřila na nějaký podzim a až bude venku víc dílů. A když je teď Rytmus války na světě, tak jsem se do toho pustila.
Asi tu nenapíšu nic, co už nebylo napsáno. Ale má to: detailně promyšlený svět, zajímavý magický systém, propracované postavy, žádná hluchá místa...
Prostě perla v žánru epic/high fantasy a jsem více než ráda, že jsou to takové obří bichličky a že to bude mít deset dílů. A už teď se těším na re-reading Cesty králů. Láska na první přečtení.

Pepa62
23.09.2022 3 z 5

Tak kniha to je rozhodně působivá. Nádherná ilustrace na přebalu, kvalitní papír, krásná grafická úprava, takřka 1000 stránek ...
Obsahově na mě moc ale nezapůsobila, Sanderson rozhodně psát umí, tím ale, že se pustil do tohoto megalomanského projektu, v jehož dokončení osobně moc nevěřím, nikam nespěchá a tím se některé dějové linie neskutečně vlečou a nikam zásadně se neposouvají, vyloženě mě deprimovala ta týkající se mostní jednotky. Jedná se o první díl, takže tam je pochopitelně spousta náznaků a okolností na jejichž vyjasnění pravděpodobně bude docházet v dalších a dalších dílech, které ale budou vycházet v několikaletých odstupech a přiznám se, že zase natolik mě příběh nepohltil, abych na jeho případné zakončení čekal několik dalších...kolik let? Cesta králů vyšla v roce 2012, zatím jsou k dispozici tři díly, čtvrtý vyjde letos.
V jakémsi původním nadšení a očekávání, že půjde o něco velkého a zásadního, jsem si vedle prvního dílu koupil před léty i ten následující, ale teď po přečtení prvního dílu jsem se jenom utvrdil v přesvědčení, že to opravdu zásadní, to co definovalo žánr a všechny jeho odnože, už bylo napsáno. Cesta králů nic velkého a zásadního, podle mě , nepřináší.

Eli1990
07.06.2022 5 z 5

Můj první kosmír, objev roku, game changer, srdcovka, deset hvězd z pěti, říkejte si tomu, jak chcete.
Napěchované až po okraj od začátku do konce, každá věta, každá zmínka tu má místo, mluvit u Sandersona o vatě je čiré šílenství. Dokonale budovaný magický svět, vynikající psychologie všech postav, nádherný příběh.
Kdybych si mohla vybrat jeden magic skill, bylo by to vrátit se a zažít čtení téhle knihy ještě jednou poprvé.

Gwilwilethiel
20.02.2022 5 z 5

Až po více než měsíci po přečtení jsem sebrala odvahu k této knížce napsat komentář. Stejně mě však nenapadá pádnější ohodnocení než: Páni, to byla jízda :D

Nemám slov, bylo to úžasné. Propracovaný svět, příběh, postavy...na téměř tisíci stánkách jsem nezaznamenala nudnou pasáž. Konec byl otevřený a (omluvte mi ten výraz) opravdu epický natolik, abych se s nadšením vrhla do dalšího, ještě objemnějšího dílu.

Perfektní.

krovacek
19.07.2021 3 z 5

Tedy, dost dlouho mi trvalo, nez jsem se alespon trochu zacetla. Mnozstvi postav tomu nepomahalo, se svou pameti jsem si ze zacatku musela delat poznamky, abych si vubec vzpomnela, kdo byl kdo. Ale vzpomnela jsme si na Hru o truny, ktera me taky ze zacatku nezaujala a pak nadchla, a tak jsem se rozhodla knize dat sanci a cetla ve chvilich opravdove nudy. A nakonec jsem k ni i k postavam nasla cestu. Jako prvni knihu zachranil Kaladin, toho si nedalo nezamilovat (i kdyz myslim, ze jeho historie by byvala stacila v narazkach a nemusela byt tak moc rozepsana). Pozdeji jsem si nasla cestu i k Salan, ktera byla ze zacatku spis divna a moc jsem ji nemusela. Kazdopadne po docteni jsem musela zacit rovnou dalsim dilem, takze za me stoji za precteni.

Atuin
14.06.2021 5 z 5

Včera jsem pod třetí díl docela sebevědomě napsala, že mi tato genialita stačí v polském překladu. Ha Ha. Dnes jsem v knihovně nakoukla a přečetla jak prolog tak první kapitoly a jdu do toho i po našem. Prostě je to past. Dokonce jsem obětovala ledvinu a koupila si dostupné díly v papíru. Ale musela jsem se asi zbláznit. Kniha je vyprávěná perfektním tónem, o obsahu se tady nemá smysl bavit. Obsah prostě JE. Tímto hasne .. či spíš bouří a pozor ať to s vámi nešlehne protože vrsty v té knize jsou víc než zajímavé. 5/5..... Prostě jsem to Sandersonovi spolkla všechno i s návnadou.

Důležité, Hlavní a vlastně pro vás jako čtenáře podstatné je že vás budou zajímat a že s vámi budou hýbat postavy, nebo i bytosti ( ať už lidské - ty zejména, nebo jiné). A to hned od začátku, nečekejte v zázrak na 250 stránce, zen zázrak musí přijít hned. Musí vám o ně jít a musíte chtít s nimi vše poznávat. Ani nedutat a jenom zírat. Vzpomínám si jak mě chytl nejen Kaladin, ale i Spreni. Neexistuje něco jako že se s náturou knihy a povahou psaní sladite později, žádné později neexistuje. V tomto případě musíte mít jasno celkem hned. Smekám. Bude vám toho řečeno hodně, v mnoha věcech se možná budete plácat, ale že by vás to nechytlo... vážně...no dobře neupírám vám to, ale je to divný.
Četla jsem prvně před 3 lety v polštině,a následně i polsky poslouchala, teď si to užívám česky a musím říct že jenom doufám že se dočkáme nejenom dalšího dílu, který tady nějak uvízl, ale i dotisku těch předchozích.

Hakkon
08.06.2021 5 z 5

Veľa fantasy čitateľov v mojom okruhu ma od tejto knihy odrádzalo. Že je rozťahaná, že Sanderson má až zbytočné opisy, že nemám čakať veľa. Ale úprimne, tu si Brandon Sanderson naozaj ide neskutočné bomby. Charaktery sú vykreslené a opísané bravúrne, napríklad Kaladinova hĺbka, prepracovanie, motívy a všetky tieto opisy sú naozaj premakaná záležitosť. Celé som mu to naozaj veril, keď cítil bolesť/radosti/depresie - feel ya bro a to úplne. A takisto sú ďalej neskutočne krásne spracované aj ostatné postavy, o tom naozaj žiadna. Svet je výnimožnou zmesou kultúr, jazykov a histórie a všetkého fungovania, ktoré nádherne do seba zapadá. A dej sa pekne posúva k epickému záveru a čo mnohým ľuďom vadí, táto tzv. Sanderlanche - teda klimax všetkého diania v jednej epickej scéne, mne osobne sadol ako riť na šerbeľ a bolo to naozaj epické. Ľutujem, že som sa k dielu nedostal skôr, je to naozaj fantasy ako má byť.

cathyblack
18.03.2021 5 z 5

Dojit k teto Knize s velkym Ká v mé knihovne trvalo skoro tri roky. Byl to neskutecny zazitek. Těsně po dočtení mým tělem rezonují poslední zbytky bouřné záře, kterou jsem nasála při čtení kapitoly číslo 67 jménem SLOVA a já mam obavu, že neusnu. Nebo už aspoň nebudu spát, tak jak jsem spala dříve. Nikdy. V srdci, které zrovna dobušilo, totální pustina, plašné výkřiky do zpola osvětlené místnosti, okousané nehty, vytrhané vlasy, snědená celá jahodová marmeláda.  Ztratila jsem se v Rozstříštěných planinách, zamilovala se Kaladina a obdivuji celou svou duší Dalinora. Cely ten vymyšleny svet. Mam to stesti, ze jsem od tohoto vyjimecneho autora precetla jen Elantris. Tolik skvostu prede mnou! Nedokážu popsat, jak hluboce mne tenhle oštep zasahl. Archív bouřné záře se momentálně stává jedním z důvodů, proč žít. Zní to přehnaně? Přečtěte si Cestu králů a pak suďte!

Rudla333
15.03.2021 4 z 5

Mám velice rozporuplné pocity.

Do Archivu bouřné záře jsem se pustil hned po Mistbornu s tím, že se má jednat o mnohem velkolepější, dospělejší sérii a o Sandersonovo největší dílo. Těšil jsem se, protože série Mistborn se mi poměrně líbila, i když jsem měl nějaké výtky - hlavně vůči nezajímavým postavám, spoustě zbytečné vaty a možná i zaměření na mladší publikum.

Cesta králů byla ve většině z toho lepší. Hlavní postavy tady jsou skvělé, různorodé a propracované. Občasné kapitoly vedlejších postav mě nijak nezdržovaly, naopak, protože se Sandersonovi skutečně podařily. Také jsem měl z celé knihy pocit, že už je mnohem dospělejší, reálnější a surovější.

Kromě toho musím opět pochválit Sandersonovo psaní a jeho skvělou práci se světem, která je v této knize mnohem detailnější, zajímavější a propracovanější, než v Mistbornu - a to je co říct, protože už tam jsem byl dost nadšený. Vrací se navíc i Sandersonovo skvělé pracování se záhadností, která čtenáře opravdu nutí se soustředit a pátrat v každé kapitole po odpovědích.

Velkým problémem ale opět je tempo, které je ještě horší než v Mistbornu. Tentokrát se ale nejedná o zbytečnou vatu, kniha nám celou dobu posiluje vztah s postavami, dozvídáme se zajímavé informace o světě a historii, vidíme skvělé dialogy a situace se pomalu vyvíjí. To je něco, co mám rád, a rozhodně můžu říct, že všechno, co se v knize stalo, skutečně vyvrcholilo ve finále, které bylo dobré.

Ale chybělo mi něco víc. Jak jsem psal, postavy jsou dobré, jejich interakce taky, svět výborný.. ale pomalu to na mě působí, jako by Sanderson za každou cenu chtěl vytvořit ohromný cyklus typu Kola času, a proto knihu takhle nafoukl, i když se toho v ní stalo tak hrozně málo.

Abych to nějak shrnul, z Archivu bouřné záře mám skvělý pocit. Věřím, že až série bude hotová, může se jednat o skutečně velkolepý fantasy cyklus. Samotná Cesta králů ale pro mě není víc, než hodně dlouhý úvod a představení postav a základů světa. Rozhodně ale nefunguje sama o sobě, na to prostě nemá dost děje. Zatím mi to stačilo, ale od dalších dílů čekám víc.

Doufám, že se více rozhýbou, protože jinak ani ty obrovské klady, které se mi tak líbily, desetidílný cyklus, který může mít snad až 15 000 stran, prostě neutáhnou. Potenciál tam je, tak uvidíme. Za mě 75%.

lucakuca
06.02.2021 3 z 5

Krásná kniha. Mnoho stran, mnoho postav (občas jsem se musela vrátit a zjistit kam patří). Žádný papiňák, spíše pomalu vařící hrnec. Krůček za krůčkem a dočetla.

Keyance
21.01.2021 5 z 5

Knihou mi trvalo se prokousat skoro tři měsíce (teda četla jsem mezitím i něco jiného) a nakonec to stálo za to. Občas se to moc táhlo a bylo tam moc vedlejších linek, nebo jsem si přála jednodušší četbu, ale konec knihy mi stokrát vynahradil, že jsem se rozhodla u knihy zůstat. Několik závěrečných scén mě nechalo v slzách a křičíc na hrdiny na stránkách, a proto knihu považuji za jednu z nejlepších, co jsem kdy četla. Kromě vyvolaných emocí má kniha taky skvělé postavy, děj, svět, systém magie a tak vůbec.
10/10

Chidlink
14.01.2021 5 z 5

Ten chlap musí mít v hlavě hotový peklo, jinak to snad není možný :D

EvelynChatte
01.12.2020 5 z 5

Nemám slov... Vynikající... Úchvatné. Promyšlené. Konečně něco, co má dost stran, aby mi to vydrželo alespoň týden. Doporučuji

hurikan123
26.11.2020 5 z 5

nemám co dodat... Absolutně GENIÁLNÍ!

Enny06
23.11.2020 5 z 5

Jedna z nejlepších knih co jsem letos četla.

sasa.chetan
11.11.2020 odpad!

tak toto bolo velmi zle.
900 stran o nicom, nuda

martineknatasa
07.11.2020 5 z 5

Ale, to se mi to líbilo. Hned jdu na druhý díl. Přidávám si autora do oblíbených. Vřele doporučuji k přečtení.

Yokolobuna
16.09.2020 5 z 5

Čteno jako součást Čtenářské výzvy 2020 – "18. Kniha, jejíž název je na obálce červenou barvou"

Brandon Sanderson umí epickou hrdinskou fantasy jako málokdo. U povedené "Finální říši" jsem si ještě nechal rezervu v hodnocení, ale Cesta králů si už absolutorium zaslouží.

Kniha je přehlídkou bezbřehé imaginace, která však podléhá přísným pravidlům a nepůsobí tak prvoplánově. V žánru fantasy pod taktovkou Sandersona ožívají uvěřitelné světy, které jakoby koexistovali s tím naším a to je řádně lákavým háčkem na dospělejší čtenáře.

Jen pozor... Cesta králů je dost rozvážnou a zdánlivě "pomalou" knihou, která spíše mamutí epos Archív bouřné záře rozjíždí, než aby poskytovala příliš odpovědí na hromadící se otázky. Příliš se toho zde nevyřeší a po dlouhou dobu vlastně ani nestane. Zjišťuji ale, že mi tenhle pomalejší, ale krásně hluboký a chytrý styl, naprosto sedí (viz 100 % pro "Jméno větru" v minulosti).

Kaladin, Šalán, a duo Dalinar/Adolin. Každá z postav pochází ze zcela odlišných poměrů a řeší odlišné problémy, vyplývající z jejich "startovních pozic". Perfektně jsou zvládnuty zejména komornější Kaladinovy pasáže a jeho neustálé balancování na hranici zoufalství a propasti beznaděje. Na druhou stranu kapitoly s Šalán byly vlastně jediným faktorem, proč jsem ještě asi do dvou třetin knihy uvažoval o čtyřech hvězdách. Přechytralá Šalán, která má na vše nějakou rádoby humornou průpovídku, mne prostě chvílemi nebavila. Parádní konec však všechny pochybnosti nad nejvyšším hodnocením rozptýlil.

Archiv bouřné záře se může pochlubit již zmiňovaným nádherně propracovaným světem Rošáru a nad krásou a zároveň přísnou logikou (v rámci možností) Střepkordů, Střeplátů či fabriálů budete zasněně žasnout.

Z textu je krásně cítit, jak se na pozadí zdánlivě nepodstatných událostí zvedají sázky a tajemstvím opředení Pustonoši a Rytíři Paprsku mají v režii Brandona Sandersona zaděláno na žánrovou událost století. Teď jen aby těch plánovaných deset knih velikosti betonových tvárnic zvládl autor skutečně napsat.

Kniha byla dárkem k Vánocům v roce 2019 od sestry (na DK jako Zuzuparu), které tímto děkuji.

Zkráceně? Skvěle napsaná hrdinská fantasy, která pozvolna rozvíjí epický příběh s neskutečným potenciálem. I přes místy lehce otravnou Šalán se Cesta králů svou ukrytou moudrostí a propracovaností řadí na úplnou špičku nejen současné fantasy literatury.

Hodnocení na DK v době přečtení: 94 %; Moje hodnocení: 90 % jako 333. hodnotící.

lumpíkcz
26.08.2020 5 z 5

tisíc stránene pěkného čtení :-)

Peskal
06.08.2020 5 z 5

Děcká jsou na prázdninách a já měl trochu času... Četl jsem cestou do práce, z práce, venku, doma... v hospodě :). Prostě všude. Tá kniha mě chytla a pustila až teď. Až se bojím začít další, protože vím že týden nic jiného neudělám... Skvělé.