Cesta králů

Cesta králů https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/114615/bmid_archiv-bourne-zare-cesta-kralu-iRU-114615.jpg 5 540 110

Archiv Bouřné záře série

První kniha plánovaného desetidílného cyklu je vstupní bránou do světa Rošáru. Rošár je kamenná země zmítaná bouřemi, jimž se přizpůsobila příroda (rostliny rostou z kamene a v bouřích se zatahují do země, zvířata se ukrývají do ulit a tvrdých schránek) i lidé (města se staví podle přesných schémat v místech mezi skalami). Při bouřích se uvolňuje zvláštní energie, bouřná záře, kterou je možné nabít polodrahokamy a ty potom využít třeba k pohonu fabriálů (důmyslných zařízení, která lidem zjednodušují život). Předurčení jedinci dokáží pomocí bouřné záře znásobit své síly a získat mimořádné schopnosti. Tento svět čelí dvěma hrozbám: periodickým obdobím katastrofálních spouští, z nichž ta nejhorší a poslední má teprve přijít, a odvěkému nepříteli, pustonošům, proti němuž lidstvo v dávné minulosti bránily rytířské řády paprsku, než záhadně zmizely ze země. Lidem po nich zůstaly jenom střepkordy a střepláty, mystické zbraně, které mění obyčejné lidi v neporazitelné válečníky. Není jich mnoho a platí se za ně královstvími. V tomto světě se odvíjejí na pozadí poněkud absurdní války aletů proti paršendům osudy tří hlavních hrdinů, zprvu samostatně, postupně se v náznacích začínají prolínat.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Talpress

The Way of Kings , 2010

Pavla79
02.07.2020 5 z 5

Skvělé.., skvělé.. Svou fantasy závislost jsem odstartovala Tolkienem, asi jako většina v mládí.. Poté občas něco.., a po dlouhých letech jsem úplnou náhodou narazila na sérii Mistborn od Sandersona.. Byla jsem nadšená.. Po této knize jsem ještě víc, a ani nevím, jak to mám popsat.. Love it! Děj, co vás vtáhne, skoky z jedné scény, do druhé.. Jdu se vrhnout na další.., nemohu se dočkat, co bude dál.. :)

Afrodedek
22.06.2020 5 z 5

Vynikající věc, jen se obávám aby tuto sérii nepotkal osud Písně ledu a ohně a Kroniky královraha, kdy tyto série nebudou s největší pravděpodobností již nikdy dokončeny :-(

Luigi1
27.05.2020 5 z 5

Moc jsem se těšil na tuto knihu,vůbec nezklamala, super.

Christo
26.05.2020 4 z 5

Tuto knihu téměř ve všech komentářích popisují jako zdlouhavou...ano, s 900 stranami je...a také je to entrée do famózního světa, který je nutno vysvětlit....nedávám plný počet hvězd, protože to vážně bylo místy nudné...ale těším se zpět do tohoto světa a na rozjezd děje se sympatickými hrdiny...

Alex.Barunka
09.04.2020 5 z 5

Jak? Jak je tohle možný? Můžu tomu dát deset z pěti?
K tomuto není potřeba nic říkat, nic vysvětlovat, ani přesvědčovat, tahle kniha to nepotřebuje, protože mluví sama za sebe!

Hilda_
08.04.2020 5 z 5

Touto knihou jsem odstartovala svou posedlost Sandersonovými díly. Je to jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla.

Na mém profilu je pro zájemce vložen odkaz na cca patnácti-stránkové "výcucy" z knih Archivu Bouřné záře pro osvěžení děje. :)

daves
28.02.2020 5 z 5

Jedním dechem. Teda, abych byl upřímný, tak na několik nádechů za necelý týden. Ještě že má iPhone předčítání. Doporučuji, stojí to za to, i když ze začátku jsem měl strach, jestli se v tom budu orientovat. Tak další se nebojte, bude to v pohodě. Jdu na další kus!

witko
17.01.2020 5 z 5

Obdivuju Sandersonovu fantazii a lehkost, s jakou dokáže vykreslit jiné světy. Příběh mě pohltil a při čtení kolem mne létali veselí spreni nadšení a ke konci se k nim přidal spren zvědavosti, jak bude celá tahle sága pokračovat.

Truhlik
14.01.2020 3 z 5

Opravdu zdlouhavá kniha, ve které se téměř polovinu děj nikam nehýbe. Ostatní knihy autora (Elantris, Mistborn) mě do sebe vtáhly, k Cestě králů jsem se musel nutit vracet. Konec je lepší,některé pasáže jsou super a další díl chci zkusit, ale pokud bude mít podobné tempo, vzdám to.

Deia
02.01.2020 5 z 5

Tento úvod do rozsiahlej ságy nám ponúka príbehy viacerých postáv, ktoré plynú (vážne) pomaly, čo mne teda nevadí, ale niekomu môže.
Hovorí nám o Kaladinovi, synovi lekára, ktorý sa stane vojakom a nakoniec skončí ako otrok na samom dne. Hovorí nám o Šalán, ktorá, aby zachránila meno svojho rodu, sa stane zverenkyňou kráľovej sestry a jej plány nie sú úplne čisté. Hovorí nám o Dalinarovi, ktorý je kráľovym strýkom, zároveň jeho ochrancom a ktorý trpí zvláštnymi halucináciami, ktoré môžu poškodiť jeho meno. Hovorí nám o Adolinovi, ktorý je synom Dalinara a ktorý sa bojí o svojho otca. A občas nám hovorí o vrahovi, ktorý zavraždil kráľa (toho predchádzajúceho) a tou vraždou to vlastne všetko začalo. 6 rokov trvajúca vojna, počas ktorej sa to všetko odohráva.
Dej knihy plynie vážne pomaly, ale Sanderson je tak skvelý spisovateľ, že to vôbec, ale vôbec nevadí. Opäť vymyslel úžasný svet, ktorý je hlavne skalnatý a v ktorom prichádzajú silné velebouře, ktoré v podstate všetko riadia.
Mne sa kniha veľmi páčila a nutne potrebujem druhú časť!

Las_T
15.12.2019 3 z 5

Z knihy mám hodně smíšené pocity. Pan Sanderson je vynikající world - builder, jeho svět je originální jak už dlouho žádný. Problém mi dělá jeho styl vyprávění. Kniha má přes 900 stran, přičemž jsou v ní dalo by se říct jenom tři hlavní postavy což je pro tak objemnou knihu žalostně málo. Děj je často natahovaný a repetetivní (hlavně kapitoly Dalinara) a navíc se tam skoro nic neděje, i finále knihy je podle mě nemastný neslaný. Nemůžu potlačit zklamání, podle recenzí jsem očekával fakt něco extra. A to kniha rozhodně není.

martina7276
14.10.2019 5 z 5

Fantasy je odjakziva moje parketa. Uchvatil mne pekne vymysleny svet (pote co jsem se v nem zorientovala ;-)) a samozrejme Kaladin. Precetla jsem dva dily cesky a treti koupila v anglictine, abych nemusela cekat na preklad. Ted se jen obavam, ze nez bude 4ka nebudu vedet kdo je kdo :D (Pokud nekdo teprve zacina cist, doporucuji si vest poznamky... podobny pocit jsem mela u sledovani Hra o truny ;-))

martin3683
09.10.2019 5 z 5

Netušil jsem, že mne na stará kolena chytne ještě nějaký megalomanský fantasy opus. Tahle kniha je jen rozjezd, takový úvod (heh, na 900 stran!) do velké série. Nemusí tedy sednout každému, a možná to plno lidem přijde pomalé a roztahané, ale mne ten rytmus velmi sedl. Kdybych měl knihu nejak charakterizovat, tak je to taková sluníčkářská kniha osobního rozvoje schovaná do fantasy reálií :-). Všichni hrdinové jsou na začátku ve sračkách, na dně a nebo od něj velmi blízko. Postupně ale dochází k určitému uvědomění odpovědnosti za své okolí a k výraznému morálnímu posunu, až to na konci vrcholí tak, jak na začátku asi málokdo očekával. Cesta králů je kniha ve knize (nebudu dál prozrazovat) jak být odpovědným králem a já jsem hodně zvědav, jak si Šalán, Kaladin a Dalinar povedou dál. Čekám, že autor zas rozbourá pár fantasy klišé a ještě je protáhne pořádným bahnem.

Keradin
15.08.2019 5 z 5

Na balkóně, v křesílku. Po šichtě. V hlavě víří starosti, v ruce držím tuto knihu. Po pár desítkách (stovkách) stránek, se začínám pomalu orientovat a plně se nořím do úžasného světu Rošáru. U Bouřepána!! Díky Brandonu Sandersovi za tuto knihu.

Takhle poutavě a logicky vytvořené fantasy jsem nečetl už hodně dlouho. Vše má svůj řád, důvod, který třeba nemusíme znát, nebo nám ho autor zjeví až později. Výborně napsané dialogy, příběhové zvraty.. Tak intenzivní pocit vrcholné blaženosti jsem měl snad naposledy u zaklínače. Stejně jako u Geralta se budete u svého oblíbeného hrdiny (u mně Kaladin) bát, doufat, a přát si, aby se mu podařilo dostat se z toho bahnitého dna, kam ho uvrhl nespravedlivý svět.. Podaří se mu nakonec zachránit sebe a ostatní..?

protokol
28.05.2019 odpad!

no otras

nato kolko ju ludi hodnotilo je to prepadák prečítal som asi tretinu knihy ale bolo to úplne nudné kašlať na takú knihu

ešte že som hned nekupil aj 2 diel ušetril som

EricNor
11.04.2019 2 z 5

Nesmysly, nelogicnosti, nuda. Naprosto nechápu to vysoke hodnocení. Sanderson je prachsprosty grafoman, ktery by se mel ridit radou Stephena Kinga - skrtat a skrtat. Pozor spoiler - v knizce se nic, ale vazne nic nedeje. Zadny posun, jenom motani se na miste. Ctu dalsi kapitolu s otazkou "Uz se neco stane?" Tak zase nic? Uz se trochu posuneme v kariere mostare Kaladina? Ne? Mam si pockat dalsich napinavych pet set stran, kdy se nic nedeje? Sakra Salan, kdy uz ukradnes te pitomej promenovac, kvuli kterymu jsi sem prisla? Jo tvoje postava musi projit slozitym psychologickym vyvojem? Aha, aha. A nemohla bys nam aspon vypravet o mazaci tramvaji jak jezdi? Tam se aspon neco deje. Srovnani s Rothfussem? Mozna v neposouvani deje dopredu ano, ale Rothfuss rozhodne neni nudny. Srovnani s G. R. R.? Co vam slibili, ze tohle muzete napsat? Kdyby se aspon ty postavy chovali logicky. Koncim na strane 600. Ztrata casu.

willis
11.04.2019

takže první čtyři díly píše 10 let, za dalších 12, než to dopíše, budu prdět do hlíny já nebo on.

nikola8882
30.12.2018 5 z 5

Na začátku knihy jsem trošičku tápal, ale pak se děj rozjel a závěr byl vynikající. Mám spoustu otázek, málo odpovědí a ze série jsou jenom dva díly. Knihu vřele doporučuji, jenom se bojím, aby nenastal Martinův komplex, který chytil i Rothfuss - tedy rozepsat sérii a pak se loudat. Bud nám držet palce.

dpxcz
24.11.2018 3 z 5

Už první díl je docela utahaný a to autor plánuje sérii o 10 dílech. Snad to nebude všechno tak utahané. V půlce jsem už uvažoval, jestli mám pokračovat ve čtení, ale kvůli lince s Kaladinem jsem u čtení zůstal. Ostatní linky mě moc nezaujaly. Stále zvažuju, zda se vůbec pustit do dalšího dílu.

Ilirea25
13.11.2018 5 z 5

Po pravdě, nic takového jsem nikdy nečetla.. Byl to nářez, i když jsem si musela dělat poznámky, kdo je kdo. Nejvíce jsem si zamilovala Kaladina a Šalán. Kaladin je úžasný.