Archiv

Představte si místo, kde mrtví odpočívají na policích jako knihy. Každé tělo má svůj příběh, život uspořádaný v sérii vzpomínek, do kterých může nahlédnout jen Knihovník. Těm tělům se říká Historie. Šestnáctiletá Mackenzie Bishopová pracuje pro Archiv jako Správce. Jejím úkolem je chytat a vracet Historie, které se sem tam probudí a utečou, Historie, které jsou často zmatené a agresivní. To všechno dělá s vědomím, že někde v Archivu odpočívá i tělo jejího dědy, který ji sem před čtyřmi lety přivedl, a mladšího bratra, s jehož ztrátou se zatím nevyrovnala. Jedním z mnoha pravidel Archivu je, že v něm musí být naprosté ticho. Některé Historie totiž mají lehký spánek a stačí málo, aby se vzbudily. Ale teď jako by někdo neklidné mrtvé budil záměrně, z Archivu jich uniká víc a víc, a někteří mají dokonce pozměněné vzpomínky. A je na Mac, aby vypátrala, proč se to všechno vlastně děje a kdo za tím stojí, pokud možno dřív, než celý Archiv padne a ona přijde i o to málo, co z jejích blízkých zbylo…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/19_/190981/archiv-archiv-2uk-190981.jpg 4.2308

Archiv (1.)

The Archived (2013)

Sci-fi, Pro děti a mládež
Vydáno:, CooBoo

Kira128
předevčírem

Archiv je jedno z těch děl, na která už mám delší dobu spadeno. Několikrát jsem kolem něj prosvištěla na webových stránkách, párkrát jsem si ho všimla v knihkupectví a nesčetněkrát se setkala s jeho pokračováním. Vždycky jsem se u něj pozastavila, ale tím to skončilo.
Tentokrát mohu děkovat (už zase) čtenářské výzvě za úkol související s knihovnou a knihovníky. Jen díky tomu jsem se na ten Archiv, tu knihu s moc hezkou a poutavou obálkou, více zaměřila.
Ze začátku jsem absolutně neměla páru, oč tam běží, ale to naštěstí po pár stránkách bylo vysvětleno. Do děje jsem se pak dostala hned, za což chválím, a celkově mi všechno hezky plynulo, jenže… i tak jsem viděla ve všem nějakou zvláštní trhlinu, která mě nenechávala klidně spát.
Styl psaní nedokážu charakterizovat, takže asi tohle bude tou podivnou puklinou v mém hodnocení, spíš tedy jednou její částí. To, jak autorka psala, je… prostě mi to připadalo, jako kdyby popisovala jen průběh okolností a nic jiného do toho nedávala. A to já nemám ráda. Zdálo se mi to strašně jednotvárné a často jsem netušila, jestli se to, co bylo napsané, už stalo, nebo jestli je to jen vidina do budoucna.
Za námět ale opravdu chválím. Vytvořený svět musel dát jistě spoustu práce, to je vidět. Zpracování toho všeho je už horší, jsou tam dost velké nedostatky, kterých si sice na první pohled nevšimnete, ale když už je uvidíte, padá vám z toho čelist až k podlaze.
Co se postav týče, hlavní hrdinka je prototyp nemastné a neslané holčičky, problémy se jí nevyhnou, čtenář pomalu ani neví, co se té dívce honí hlavou (a to je v ich-formě docela špatné). Nejvíce nepochopitelné jsou ale její emoce, to jsem vážně nedávala a rozhodně by to chtělo rozepsat lépe. Někdy se stalo něco, hned ještě něco dalšího, pak se to završilo šlehačkou s třešní navrchu… a já mám jako jak vědět, co si ta holka o tom myslí, když je to napsané tak šíleně zmateně? Lepší náznak myšlenek by neuškodil, tip pro autorku do budoucna.
Rozhodně ale přidávám velký plus za všechny Knihovníky (jsou to naprosté ikony!) a postavu Wesleyho, ten mě vážně zaujal a připadal mi ze všech asi nejvíce fajn. Navíc… je to můj oblíbenec. (Dívka sepisující tento komentář se teď culí od ucha k uchu.)
Také se mi to často zdálo předvídatelné, bylo tam dost situací, kdy jsem naprosto přesně odhadla, co se hlavní hrdinka dozví nebo co se stane.
Tak to nějak shrneme.
I když jsem vyhrabala spoustu záporů, stojím si za tím, že je příběh čtivý a že vás chytne. Ani jsem se nenadála, už jsem byla na konci.
Námět je skutečně neotřelý, vážně zírám. Co všechno se dá vymyslet ve spojitosti s knihami?
Toto dílko bych zařadila spíše do oddechovějšího oddělení, takže jestli máte zájem počíst si něco svižného a se zajímavým fantasy nádechem, Archivem nic neztratíte.
Pět hvězd nedávám, mělo to své mouchy, ale… dobře, přiznávám, že se mi to líbilo.

heliiinka

Mega moc se mi líbí ten nápad s Archivem. Asi proto, že mi připomíná knihonu a knihovna je moje láska :D Ale k ději...Archiv je velmi čtivý, má nápad a hlavně dost neočekávaný spád. Jediné minus je Wesly. Přijde mi, že je tam jen proto, aby dodal tu romantickou atmosféru a jinak neudělal vůbec nic.

Wolf012

Kniha mě prostě dostala, velmi výborný děj a nápad s archivem a jeho temnými stránkami je prostě dokonalej. Hned zítra se pustím do pokračování, doufám že bude ještě lepší nebo alespoň stejně dobrý

Annkag

Pre mna táto kniha bola z tých slabších fantasy kníh.Ano čítala sa celkom dobre ale celkový príbeh ma nejako extra nenadchol.A pravdu povediac už ma trocha v tomto type kníh unavuje happyend kde sa každé zranenie dá vyliečit.
Každá kniha má však svojich obdivovatelov a potom tých ktorý sa k nej už pravdepodobne nemajú chut vrátit.

Phoenix16.cz

Nápad celé knížky je skvělý a celkem originální a zaujal mě hned v anotaci. Bohužel tím to skončilo. Myšlenka Archívu je žalostně nevyužitá, v podstatě je tu spíš jako kulisa a celá kniha se věnuje pubertální holce, co má typické problémy tohoto věku. Ve výsledku je to téměř nepřetržitý monolog vnitřních pochodů "hrdinky", která řeší, jestli tohodle kluka, nebo toho druhého (a jeden z nich není tím, čím se zdá). Asi má autorka ráda Pýchu a předsudek a volně se inspirovala. A Archív zaniká v pubertálních výlevech a je v příběhu tak trochu navíc, protože tohle je vlastně obyčejný román pro náctileté dívky.

Percabethka

Jakmile jsem přečetla první kapitolu, okamžitě jsem se do té knížky zamilovala. Ne snad proto, že by byla tak skvělá, ale proto, že to je přesně ten typ knížky, na kterých jsem "vyrostla" :D
Otravná, prolhaná a trochu badass hlavní hrdinka, která má už od začátku knihy přehled o magii nebo jiných světech (takže se vyhneme pomalému rozjezdu), pár duchů, jednoduchá zápletka a super styl psaní - připomnělo mi to série jako Vampýrská akademie nebo Mediátor, na kterých jsem ujížděla, když mi bylo tak 10 - 11 :D
Díky tomu jsem si celou knížku hrozně užila i přes všechny nedostatky - a že jich tam bylo :D
Navíc se mi moc líbí obálka. Vracet se k Archivu už určitě nebudu, ale rozhodně se pustím do dalšího dílu :)

_Peprmintka_

Hrdinku knihy bych nominovala na nejotravnější hlavní postavu tohoto desetiletí. Potenciál příběhu a geniální nápad archivu samotného byl úspěšně zadupán neustálým kňouráním nad smrtí bratra... což je asi milé, ale jednou zaplakat by stačilo ne? Pokud tedy pominu hlavní postavu, která je až hloupě tvrdohlavá a její neposlušnost nezná mezí (což mě naprosto příšerně frustrovalo, protože ji tam nikdo není schopný ukázat, že její chování bude mít nějaké dopady), mohu hodnotit jako příjemný průměr. Díky hlavní postavě - podprůměr jasný jak facka.

Ellie23
27.12.2017

Zatím nejlepší kniha co jsem kdy četla, těším se na druhý díl.

ame
27.12.2017

kniha se mi líbila, nebylo toho příliš, ale děj se často táhl, v konečném ději bylo vysvětlení a proto jsem nečekala další díl, ale určitě mu dám šanci

PavlínaAlžběta
03.12.2017

Archiv byl první seznámení s touto mladou spisovatelkou, která má obrovské nadání pro fantazii. Nejsem fanda Young Adult literatury, ale na doporučení jsem dala tomuto žánru šanci. Kniha mě nezklamala, ani neokouzlila. Mlaďounká hrdinka zasvěcená svým dědečkem do fantastického světa s nadpřirozenými schopnostmi, které zdědila a stala se jednou z tajemných pracovníků "správců" tzv. Archivu. Děj se chvílemi táhl a přesto byly i části velmi napínavé. Světy živých a mrtvých, postav zastávající různé role, jak v Archivu, tak i ve vnějším světě, boje se zlem, záhady úmrtí, sympatie mezi dvěma mladými lidmi a navrácení rodiny do normálního života po ztrátě malého syna. Musím uznat, že námět a celé dílo se povedlo, ale myslím, že četba je to přece jenom pro mladší čtenáře. Věřím, že si po čase opět nějakou fantazy či literaturu Young Adult ráda přečtu.

Tessie15
11.11.2017

Archiv mě hodně bavil. Podle mě je to dobře napsaná kniha, prostředí Coronada je úžasné a líbilo se mi propojení se vzpomínkami na jejího dědečka. A upřímně? Wesleyho jsem si zamilovala od prvního okamžiku :) Smála jsem se, byla jsem napjatá a v určité pasáži jsem se málem rozbrečela. Už se těším, až si přečtu druhý díl :)

DastyX
10.10.2017

Podle obsahu na obálce jsem si představovala něco více abstraktního. Mizející historie :) Vlastně ano, historie Coronada zmizela. Líbilo se mi pátrání a odkrývání tajemství spojené s hotelem. Líbily se mi postavy a styl psaní. Vkládání vzpomínek na dědečkovo vyprávění bylo skvěle načasované. Knížka se četla jedním dechem :-) Pět hvězd si schovávám jen pro skutečně vyjímečné knihy, mezi ně se tato nezařadí, ale velmi se mi líbila, a doporučuji.

h.mose
03.10.2017

Rozhodně neotřelý námět. Začetla jsem se okamžitě. Kniha přečtená asi za 5 hodin. Popis Archivu i Úžin mě hodně bavil. Autorce se povedlo vymyslet něco, co tu ještě nebylo a to velmi cením. Doprovodný příběh hlavní hrdinky a jejích nových přátel už tak originální nebyl.

moncakovinka
22.08.2017

Skvělý nápad! Některé věci autorka moc nevysvětlila, mohla je lépe rozepsat, vykreslit... ale dobrá. Jsem zvědavá, kam se to bude v dalších dílech ubírat.

Blanca_
19.08.2017

Nápad pěkný, ale všechno nějaké nedotažené, odbyté. Po přečtení knihy stále nevím, jak si mám ten Archiv vlastně představit.
Přišlo mi, že po 30 stránkách už jsem vlastně věděla kde, kdy, proč a jak, a neměla jsem se na co těšit.
Spoiler!
Ten Owen v Úžinách tomu dodal hodně, hvezdičku za něj. Potom místo a Wes, který byl prostě boží. Tři hvězdičky. Něco na tý knize bude, ale taky ji něco chybí...

Mishak
08.08.2017

Musím říct, že autorce se povedlo vytvořit krásné prostředí pro originální příběh. Snadno se do něj vžijete, jako kdybyste k němu patřili odjakživa. Sice je kniha pro mladší čtenáře, ale já si ji maximálně užila!

PavlinkaL
26.07.2017

Trvalo mi dlouho se začíst, ale nakonec to bylo příjemné počtení.

21.07.2017

Některé příběhy se musí číst hlavou, jiné srdcem, při některých člověk zadržuje dech a u jiných ho sotva popadá smíchy. Někdy je nutné číst slovo od slova, jindy je význam skrytý mezi řádky, občas nás děj rozčílí, jindy rozpláče a v tomto případě vás čeká všechno najednou! :o)

Galánečka
20.07.2017

Občas jsem se v ději trochu ztrácela a bylo pro mě hodně těžké představit si prostředí, kde se děj odehrává. Každopádně ale nemůžu říct, že by mě kniha nebavila. Našlo se tu i pár momentů, kdy to bylo docela strašidelné.

Zornaddie
10.07.2017

Wesley a Mac? Shippuju!

P.S.: Chci být knihovník!

Adele02
10.07.2017

Tak já nevím... bylo to divný, to jo, a spousta věcí prostě nebyla dostatečně vysvětlená a opodstatněná, ale ok. Konec se dal.
...a hlavně poslední věta autorčina poděkování mě dostala :D

Charlie119
08.07.2017

Néé, puberťačky ve věku 13-17 let to sice jistě hltají, ale co o propracovanosti světa nebo zápletky nemůže být ani řeči. Je to typicky pro holky. Dva kluci, jeden ten hodnej další zlej ale zajímavej a teď dilema, koho?
Pár dobrých nápadů tam bylo, ale prostě mi to přijde jako odbyté. I popisy Archivu jsou dost prostoduché "ze dřeva a skla" to jako vážně? A s tím se má čtenář spokojit? ... Ocenil bych něco, jako je hlavní lokace příběhu popsat drobátko lépe.

any333
04.06.2017

Tahle kniha mě uchvátila. Další nádherně promyšlené fantasy a libovými postavami, s kterými jsem se do puntíku vžila. Chápala jsem Mackenzie v jejích vzpomínkách na dědečka i Bena, Wesleyho ve stylu oblékání a poslouchání metalové hudby, jeho vtipy navíc tvořily příjemnou atmosféru, a soucítila jsem i s Owenem, i když si to na konci trochu dost pokazil.
Ten nápad s Archivem, mrtvými Historiemi a myšlenkami o tom, kam půjdeme po smrti, je velmi originální a mě osobně velmi zaujal. Taky mi připadalo, že čtenář tajemství minulosti Coronada odkrývá společně s Mackenzie jako nějakou nit vzpomínek. Zprvu se objevují jen drobné náznaky k řešení a konec je epický. To, jak záporák propadl dveřmi, mi připadalo jako v nějakém mém oblíbeném akčním filmu, kde hrdina řekne něco trefného a pak se svojí nemesis zbaví. Prostě super.
Taky se mi líbilo, jak tučně vyznačení text Mackenzieniných vzpomínak s dědečkem bezvadně seděl do kapitoly, v které se nacházel, a mezi řádky tak prozrazoval, o co tam jaksi taksi půjde. Bezva nápad pro nadšeného teoretika jako jsem já.
Abych to shrnula, tuhle knihu vřele doporučuji. O nějakou akci nebo romantiku tam nouze není, ale najdou se tam i chvilky melancholie. Slyšela jsem, že existuje i druhý díl, takže doufám, že se k němu někdy dostanu.

Liliana2006
04.06.2017

Od prvního okamžiku mě kniha zaujala a nepustila supr napsané
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Sarfias
27.05.2017

Druhá kniha, kterou jsem od Victorie Schwab četla a opět velká nadšenost. Celým dějem proletíte jako blesk, mít více času na čtení, tak to zvládnu i přes víkend :) Kniha mě bavila od začátku až po konec, oceňuji fantazii autorky a její způsob popisu smrti a následného životu po životě (i když jen jako jistý otisk).
Hrozně se mi líbily vzpomínky na dědečka, ty byly popsané naprosto dokonale!
Doporučuji!

Denaille
04.05.2017

Archiv mě příjemně překvapil, i když začátek byl z mé strany trochu rozpačitý. Dějová linie a rozuzlení zase tak moc ne, což mi trochu vadí. Ale vážně jen trochu.
Příběh jako takový byl zajímavý, nevšední. Naprosto dokonale byly promyšleny úryvky vzpomínek na dědečka, které korespondovali s přítomností a bez nich bych dala si tak tři hvězdy.

sun.from.ibiza
29.03.2017

Nejdřív jsem chtěla dát 4 hvězdy, pak jsem to opravila na 3 a nakonec zase vrátila na 4. Příběh je to hezký, dobře se to čte. Archiv se mi líbil. Jenže mi tam prostě něco chybí, něco navíc, něco, co by donutilo se netrpělivě těšit na další díly. Jenže netěším. Wes byl fajn, ale pořád to nestačilo. Trochu je mi to líto, ale další díl si určitě přečtu.

andie6001
31.12.2016

Zprvu jsem si nemohla zvyknout na styl psaní jakou je tato kniha napsaná, ale poté mě kniha velmi překvapila a vtáhla mě do děje. Kniha je velmi čtivá a děj je dobrodružný, napjatý a velice dobře vymyšlený. Zase něco jiného co mě velmi mile překvapilo. Už se těším na druhý díl.

verulik196
25.12.2016

Za mě spokojenost. Líbil se mi autorčin styl psaní a originální myšlenka. Zpočátku jsem se nemohla začíst, pak mě ale vtáhla do děje a měla jsem ji dočtenou za dva dny. Nebyla to pecka, ale i tak to bylo super a rozhodně stojí za přečtení.

Kao
25.12.2016

Moc hezká knížka s velmi originálním dějem. Nutila vás číst a číst pořád dál, až jste si najednou uvědomili, že jste na konci. Bohužel mne však, žádné hysterické loučení s touto knihou nečekalo. Přečetla jsem ji za dva dny a ani mi nevadilo, že skončila. Musím se ale přiznat, že Wesley Ayers přibyl na můj seznam Imaginárních,vtipných a dokonalých kluků. Ten tu knížku pěkně rozsvítil.
Jinak mě docela mrzelo, že byla tato kniha kapku předvídatelná a taková jednoduchá. Myslím, že by to klidně mohl být trhák nebýt té jednoduchosti..