Arabské správy o Slovanoch (9. – 12. storočie)

Arabské správy o Slovanoch (9. – 12. storočie) https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/183659/bmid_arabske-spravy-o-slovanoch-9-12-sto-vp4-183659.jpg 5 3 2

V knižnej podobe po prvý raz spracované arabské a perzské pramene k dejinám Slovanov z 9. – 12. storočia.

Ivan53
15.07.2022 5 z 5

Prvýkrát vychádzajú v slovenčine tieto pramene v priamom preklade z arabčiny. Bohatý poznámkový aparát a predovšetkým spisovateľova znalosť arabčiny a tamojšej kultúry robí knihu dokonalou. Menšie časti arabských prameňov uvádzali i Ján Stanislav (Dejiny slovenského jazyka III) či Peter Ratkoš (Pramene k dejinám Veľkej Moravy), no v takejto podobe sa ešte slovenský čitateľ s týmito prameňmi nestretol. O živote, vládcoch, viere, o stykoch s Maďarmi. Vrelo odporúčam.

Miro.slav
11.08.2020 5 z 5

Útla knižôčka, ktorá si dáva za cieľ ponúknuť čitateľovi pohľad na jeden prúd pramennej bázy venujúcich sa životu starých Slovanov. Niektoré arabské správy boli už v menšom množstve uverejnené aj v knihe "Pramene k dejinám Veľkej Moravy" od P. Ratkoša. Teraz má však čitateľ možnosť nahliadnuť komplexnejšie do danej problematiky.

raný středověk Slované, slovanství arabská literatura středověké cestopisy 9.-12. století vrcholný středověk

Ján Pauliny
slovenská, 1939 - 2021
1999  100%Arabské správy o Slovanoch (9. – 12. storočie)
1990  91%Objevení Arábie
1976  80%Arabi, vládcovia stredomoria