Anton a Jonatán

Anton a Jonatán https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/225132/bmid_anton-a-jonatan-68D-225132.jpg 4 97 26

Anton je plyšový medvídek, který vzpomíná, jak ho kluk Jonatán vozil s sebou na kole a ukazoval mu svět. Pak ale Jonatána srazilo auto a Anton zůstal sám. Zajímavě působí pozorování z perspektivy neživé hračky, která uvažuje typickým gaarderovským způsobem o tajemství života a smrti. A jemná melancholie Düzakinových ilustrací tato témata dokonale doplňuje.... celý text

Literatura světová , Novely , Pro děti a mládež

Vydáno: , Albatros (ČR)

Anton og Jonatan , 2014

Army_girl
06.04.2024 5 z 5

Byla to první kniha, jakou jsem kdy četla a čtu si ji dodnes...Četla jsem ji naposledy včera. Líbí se mi autorovo podání lásky a přátelství, ale také jemné nastínění ztráty, bolesti, vzpomínek...I dospělí se z této knihy spoustu naučí...

Bonda
24.01.2024

Kniha, která jemně a bez nátlaku otevírá pro děti otázku smrti. Jako pozvání k přemýšlení nebo diskuzi. Doporučuji číst s dítětem a být připravený na bouřlivější citovou reakci.

Zemlja
30.08.2023 5 z 5

Au. To je rychlé.

Štěpinambura
22.03.2023 3 z 5

Mě se knížka líbila velmi. Ale pro děti mi přijde trochu nepochopitelná.

Karcoolka2210
06.08.2021 4 z 5

Siahla som po knihe, lebo bola krátka, aby som ju v škôlke prečítala deťom pred spaním, nevedela som presne o čom je. Nuž, krátka kniha, ale veľmi silná, až som ostala na konci zarazená, že či som ten koniec dobre pochopila. Veľmi smutná, ale žiaľ aj veľmi reálna.

JAnD
25.03.2021 3 z 5

Jednoduchý děj, ale když si ani dospělý člověk není jistý, zda to pochopil, co teprve dítě?
A kromě toho mám rád happyendy.

ZoeChaya
01.02.2021 5 z 5

Mám Josteina Gaardera moc ráda, protože jeho knihy se často dotýkají smrti. Zažila jsem smrt nejbližšího člověka, mého nejlepšího kamaráda a manžela. Byl mladý. Tak proto mi knihy tohoto autora vyhovují. Nicméně u této útlé knížečky se mi udělalo na konci hodně špatně. Nevím, jestli je to kvůli mým prožitkům nebo síle příběhu vyprávěného jednoduchým způsobem. Vlastně v pár větách jsem četla obrovskou životní změnu...

Bauriska
27.07.2020 3 z 5

Jostein Gaarder je můj oblíbený spisovatel. Je můj literární přítel. Ale tak jako i se skutečnými přáteli se občas neshodnete nebo na nich vidíte chyby, i v tomto případě nejsem s autorem na stejně vlně. Ale to je v pořádku, to se občas stává.

Na jedné straně jsou nádherné ilustrace, na straně druhé je to pro mě příběh až příliš krátký a příliš povrchní.

sinamona
11.03.2020 5 z 5

Krátičké pojednání o našem bytí na Zemi o tom, že se náš život může v mžiku obrátit, že můžeme přijít o vše co nám život nabízí. Příběh vyprávěn hračkou, která má možnost s chlapcem poznávat svět, společnost, život a vidět všechny jeho krásy, dokud se nestane neštěstí. Zároveň o poutu mezi dvěma přáteli-chlapcem a jeho hračkou, o vnímání dospělých. V dětském pojetí to zřejmě jen bude krátký příběh s tragickým a smutným koncem. Malá kniha s velkým příběhem, nádhernými ilustracemi a krátkým textem.

5tužka
02.10.2019 5 z 5

Něžná knížečka se smutným koncem, krásné ilustrace.

jarabr
23.11.2018 3 z 5

Dívám se dívám, vesměs hodnoceno pozitivně. Z mého pohledu to až takový zázrak není. Pěkné, jemné ilustrace, ale příběh a jeho závěr podle mě dětem až tak moc nedá. Možná je nosnou myšlenkou dávat pozor při jízdě na kole, rozhodně to podle mě v tomto případě není setkání se smrtí. Mnohem lépe toto téma podává Návštěva malé smrti.

toulava
06.09.2018 4 z 5

Nějak nevím co si o ní mám myslet. Psané slovo a jakoby filozofické zakončení je vskutku Gaarderovské, nicméně na mě z konce padl naprostý smutek.

Leenah
02.05.2018 5 z 5

Krásné a smutné, možná knížka spíš pro dospělé, kteří se chtějí v každodenním shonu trochu zastavit...

qydko
18.04.2018 4 z 5

Příručka BESIPu, ale o moc krásnější :)

capricornus
16.02.2018 4 z 5

Krátké, smutné, výstižné.........a krásné. Nemůžu na příběh přestat myslet.

Coucouha
18.11.2017 4 z 5

Knihu jsem si koupila jen díky autorovi. Má málo stránek, přečtete ji raz dva a kresby jsou v ní nádherné. Celkově se mi graficky moc líbí. A ten příběh? Doteď nevím, co si o něm myslím. Líbil se mi nebo ne? ...asi to je ten důvod, proč už jsem ji přečetla cca 5x...

Safienka
05.11.2017 4 z 5

Knížečka, která se mi dostala náhodně do ruky ve mně zanechala rozporuplné pocity. Na první pohled jsem se dostal ní zamilovala, protože má krásné ilustrace. Příběh je vyprávěn plyšovým medvídkem, který ztratí kamaráda. V něčem mi to připomíná Malého prince. Myslím, že je spíše určena pro starší děti, které jsou schopny nad příběhem diskutovat.

adelka7079
02.11.2017 5 z 5

Malá knížka, málo stránek, silný příběh, který se mnou docela zamával. Moderní Malý princ, řekla bych. Díky za ní, jsem ráda, že jí ve své knihovně mám.

Torino
30.10.2017 4 z 5

Smutný, krásný, naprosto nádherná ilustrace!

Clara del Valle
21.09.2015 5 z 5

Půvabná knížka, ty ilustrace jsou překrásné. Bohužel z mého pohledu má smutný konec :-(