Svědkyně zítřka

Svědkyně zítřka https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/258041/bmid_svedkyne-zitrka-8n4-258041.jpg 4 28 10

Obecně se soudí, že science fiction byla, přinejmenším do počátku sedmdesátých let 20. století, především doménou mužů. Významný příspěvek ženských autorek by však neměl být podceňován – koneckonců Frankensteina, jenž je obecně považován za první skutečnou science fiction, napsala žena, Mary W. Shelleyová, a autorkou jedné z prvních utopií napsaných v Americe byla Mary Griffithová. Antologie Svědkyně zítřka předkládá zajímavý výběr z raných (vědecko)fantastických povídek z pera žen, které musely být ve své době odvážné i navýsost tvrdohlavé, aby mohly svůj talent i touhu psát rozvíjet. Editor Mike Ashley v předmluvě zdůrazňuje význam, jaký měla díla píšících žen v počátcích vývoje žánru, a odhaluje odlišný, zcela jedinečný úhel, z jakého autorky nahlížejí na zázraky i hrůzy, které může přinést technologický a vědecký pokrok.... celý text

Literatura světová Povídky
Vydáno: , Plus

The Dreaming Sex (Early Tales of Scientific Imagination by Women) , 2010

Sisssi
27.09.2021

Potěšilo, pobavilo, zaujalo. Povídky od starých autorek sci-fi, navíc i spousta informací o dalších autorkách, podobných námětech v jiných dílech a navíc pěkné zpracování. Jen víc podobných knih.

los
05.02.2021 5 z 5

promyšleně sestavená antologie SF, ale především oceňuju komentáře a vysvětlivky k českému vydání, které mi přinesly více informací a celkově jasnější přehled než medailony autorek doplněné editorem za jednotlivé povídky;

jak si jinak nevšímám grafického doprovodu textu a vizuální podoby knihy vůbec, tak v tomto případě přiznávám, že mě "temné" ladění svazku a tematické ilustrace opravdu potěšily, doporučuju

666Jitka
24.05.2020 5 z 5

Vynikající antologie obsahující vědecko-fantastické povídky z pera viktoriánských autorek - je radost tuto knihu číst s vědomím, že jednotlivé povídky psaly dámy v době dávno minulé a jak odvážně a výborně se zhostily tohoto tématu ...

hellena1523
30.12.2019 4 z 5

Skvělá antologie! Velice zdařilá.

TheRaven
21.06.2019 4 z 5

Další parádní antologie z Pandaemonia, tentokrát na téma ženské vědeckofantastické povídky na přelomu 19. a 20. století. Přestože dvě nebo tři povídky slabší, zbytek pobaví a několik je vyloženě dokonalých. Nechybí klasické náměty jako vyšší prostorové dimenze (Pokoj pro služku), upřednostnění vědeckého poznání nad lidskostí a morálkou (Modrá laboratoř, Nejdůležitější přísada), problematika pokroku, který není vždy krokem vpřed (Manželka na zakázku), či vykající výpravy do budoucnosti, navíc okořeněné úvahami o smyslu člověka (Zázrak s lilií). V průběhu samozřejmě spousta narážek na tehdy nové a přelomové objevy (radioaktivita či objevování nových chemických prvků). Celkově velmi příjemné čtení, tradičně vyšperkované doslovem Ondřeje Müllera.

CharlesWard
06.03.2019 2 z 5

Klenoty sbírky tvoří: Modrá laboratoř, Dobrá lady Ducaneyová a Nejdůležitější přísada. Ostatní povídky jsou bohužel "jen scifi" 100x jinak.

lucie.8
04.03.2016 5 z 5

Povídky, až na pár, byly skvělé. Nikdy dříve jsem se s dílem těchto autorek nesetkala (kromě Frankensteina Mary Shellyové) a byla jsem příjemně překvapena.

Reinar
19.01.2016 4 z 5

Dostal jsem, co jsem čekal, a ještě něco navíc. Poslední povídka byla dost slabá, v podstatě jen krátké morální poučení zabalené v hezkých slovech. Jinak fajn. Předposlední povídka, Zázrak s lilií, byla nejlepší, i když se pointa dala záhy odtušit. Kdo vyžaduje akci, tak si tady na své moc nepřijde. Provedení knihy je kvalitní, až si říkám, že to je na sbírku povídek moc nóbl.

majáček
17.09.2015 5 z 5

Mé očekávání od této knížky nezklamalo. Obálka i anotace jde ruku v ruce. Nejvíce mě zaujala povídka Pokoj pro služku, která je zaměřena na matematicky dokázaný čtvrtý a pátý rozměr. Je fascinující, jak si autorka pohrála v tak krátkém úseku jako je povídka, s malým pokojem s velmi chabým zařízením. Velmi obdivuji autorky této antologie, že dokázaly využít vědecké poznatky tehdejší doby. Mike Ashley - velký dík za vytvoření této knihy.

Alpasstyle
12.09.2015 5 z 5

Na díle mě upoutal zajímavý obal knihy, avšak obsah mě vůbec nezklamal. Skvělé poučné čtení, díky kterému jsem se dozvěděla pár nových věcí. Příběhy žen, které se zajímaly o vědu jsou úžasné. A to jsem se tolik bála, jestli nebude dobrá jen ta obálka :-D