5. antologie českého hororu

5. antologie českého hororu https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/211858/bmid_5-antologie-ceskeho-hororu-211858.jpg 3 13 2

Antologie českého hororu série

Chcete-li vědět, kam po smrti půjdete, prozradí vám to kniha 5. antologie českého hororu. Umění děsu představuje 12 povídek od 13 autorů. Dech berou například díla: Autobusák (Honza Vojtíšek) nás varuje, abychom se nevysmívali vesnickým podivínům, neboť nás mohou tajemným způsobem rozdrtit. Jeskyně přání (Hana Chytilová) díky kouzelné knize plní dobré i černé touhy. Sobotní obřady (Petr Boček, Miloslav Zubík) dokazují, že násilí (otce) se vrací k jeho strůjci skrze ještě větší brutalitu (dětí). Nejkrásnější dárek (Petra Lukačovičová) představuje ženu, která to s láskou smrtelně přehání. Koňouři (Stanislav Mikule) jsou jistým druhem koňů, kteří dokáží násilné věci, třeba si házet s lidmi po pokoji či je semlít jako pirani. Vana (Ladislav Polanka) ve starém domě nabízí slastné koupele, ale bere i životy. Že horor nejsou jen příšery v temných lesích, vám dokáží i další povídky: Dvojitý agent (Daniel Barták), Vládce myšlenek (Michal Epstein), Třetí oko (Martin Štefko), Fotograf Smrti (Lucie Bárová), Infernum (Luboš Štěrba). Antologii sestavil Milan Kalina.... celý text

honajz2
13.09.2015 3 z 5

5. antologie byla povedená. Tentokrát byl ale problém v tom, že se všechny povídky by se dali rozdělit do dvou skupin: dobré a blbé. Nejlepší povídku pro tuto antologii napsala Hana Chytilová, protože její povídka JESKYNĚ PŘÁNÍ byla napínavá, měla nějaký ten rozvinutý děj a měla i dobrou atmosféru. Druhé místo by obsadil Martin Štefko a jeho povídka TŘETÍ OKO, která měla stupňující se napětí, rozvíjející se děj a zajímavý a neočekávaný konec. A třetí by skončila povídka KOŇOUŘI, která mě opět zaujala příběhem. Ale objevilo se tu pár opravdu slabých povídek. Nejhorší povídka byla PŘÍCHOD ZLA, protože u té jsem nepochopil děj, byla nudná a nezajímavá. I povídka DVOJITÝ AGENT se mi vůbec nelíbila, měla nudný příběh a velmi sklerotické vyvrcholení. Nepovedla se ani povídka FOTOGRAF SMRTI, ale bylo to asi způsobeno tím, že povídka byla napsaná tak nudně, že jsem poté v ději úplně ztratil. Samozřejmě musím zmínit i povídku dvojice Boček-Zubík, SOBOTNÍ OBŘADY, kterou bych zařadil k těm lepším povídkám. Navíc se tam dějí neočekávané věci po celou tu povídku. Také zmíním Ladislava Polanku a jeho povídku VANA, která nebyla špatná, ale neměla žádnou atmosféru, žádné napětí, a to mi u povídek docela vadí. Zmíním i povídku Luboše Štěrby INFERNUM, která byla sice ze začátku nudná (celé první čtyři stránky jsou o důchodci, který houpe děti a pije čaj), ale pak už se dostávala do té hororovější části, ta se ale zkazila tím, že měla očekávaný konec. Také povídka NEJKRÁSNĚJŠÍ DÁREK byla dobrá. I povídka AUTOBUSÁK nebyla špatná, ale rozhodně nebyla zajímavá. Zapomněl jsem zmínit povídku VLÁDCE MYŠLENEK, která mě docela štvala, protože jsem si přál, aby hlavního hrdinu co nejrychleji zabili. To je všechno.

eraserhead
18.08.2014 4 z 5

5. antologie od té předchozí kvalitativně trošku poskočila zase nahoru, někam k výšinám dosud nejlepší 3. antologie. Rozhodně je třeba ocenit (sub) žánrovou pestrost, od "klasických" monster, přes neskutečně syrové reálné běsy, psychologické horrory až po mysteriózní mrazíky. Tradičně nezklamala autorská dvojice Boček-Zubík, jejich Sobotní obřady jsou opět tvrdým kopem přímo do varlat, spíše pohladí než vyděsí nádherně dětská Jeskyně přání, potěší klasická žánrovka Vana, i dobře rozjeté Třetí oko, či Fotograf smrti. Naopak zklame Vládce myšlenek, ale to se přiznám, možná jsem se zbytečně moc nechal ovlivnit autorovým medailonkem, který jsem si přečetl ještě před povídkou. Každopádně, z komplexního hlediska opět chvályhodná a příjemná práce. Těším se na další ročník.

české horory

Část díla