Anthropoid

Anthropoid https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/402336/mid_anthropoid-KC2-402336.jpg 5 87 16

Kniha mapuje místa spojená s aktivitou parašutistického výsadku, jehož příslušníci uskutečnili v r. 1942 atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Publikace je chronologicky rozdělena do 3 oddílů - první popisuje mimopražské lokality, v nichž se parašutisté pohybovali od seskoku v Nehvizdech 29. 12. 1941 do přesunu do Prahy, druhý se věnuje jejich pobytu v Praze do 27. 5. 1942 a třetí přibližuje místa spjatá s vlastní akcí, útěkem a skrýváním atentátníků až po jejich boj s německými jednotkami v obklíčeném kostele sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici, Heydrichovou smrtí a pátráním gestapa a represemi vůči podporovatelům a rodinným příslušníkům parašutistů. V závěru najdou čtenáři fotografie rodných domků sedmi výsadkářů včetně snímků pamětních desek a seznam jmen lidí popravených v souvislosti s pomocí při přípravě útoku. Objekty označené názvem ulice v češtině a v němčině a číslem popisným i orientačním jsou v jednotlivých oddílech průvodce číslovány a vyznačeny v mapách, které oddílům předcházejí. Text doprovází řada fotografií osob, domů, pamětních desek i dokumentů.... celý text

mart.in
mart.in
31.07.2021 5 z 5

I mně posloužil Průvodce jako doplnění k románu Dva proti říši, jde to opravdu výbornou publikaci napěchovanou detailními informace, fotografiemi a dobovými materiály. Nepochybně se k ní budu opakovaně vracet, děkuji autorům za skvěle odvedenou práci a každému kdo se zajímá o naše dějiny doporučuji.

Svatka63
Svatka63
26.12.2020 5 z 5

Po přečtení knihy "Dva proti říši" jsem si doplnila vědomosti ověřenými fakty. Teď už jen zbývá vydat se po stopách atentátu a vydat se na místa činu, což mám tedy v plánu. Pro milovníky literatury faktů je kniha rozhodně přínosem.

Astarothh
Astarothh
09.08.2020 5 z 5

Padevět je vždy záruka kvality.

MilanCFC
MilanCFC
18.02.2020 5 z 5

Znovu klobouk dolů před autorem Padevětem. Úžasný a do detailu rozebraný průvodce, opravdová zásobárna informací.

ArwenAragorn
ArwenAragorn
30.07.2019 5 z 5

Výborné doplnění informací, týkající se atentátu na Heydricha.

icewind
icewind
11.02.2019 5 z 5

Parádní kousek, ostatně jako celá edice Průvodce, používám jako doplněk při četbě v podstatě čehokoliv co se týká akce Heydrich nebo jen tak listuju....tohle je záležitost, která neskončí odškrtnutím do kategorie "přečteno".

Johnnyman
Johnnyman
07.02.2019 5 z 5

Skvěle zpracované a popsané!

MildeZ
MildeZ
25.11.2018 5 z 5

Opět další ze skvostů z dílny J. Padevěta ;-)

lara25
lara25
16.12.2017 5 z 5

Moc hezky zpracovaná kniha. Potěšila mne. Je užasné jít po jejich stopách a navštívit ta místa velké minulosti.

Supernova
Supernova
10.05.2017 5 z 5

Poměrně útlá kniha - ovšem to se od průvodce očekává -, ve které vás samozřejmě nečeká souvislý text, ale spousta fotodokumentace s doprovodným komentářem - včetně např. průkazů zúčastněných, pamětních desek, domů, kde zúčastnění bydleli, záznamů z výslechů. Podíváte se do tváří těm, jejichž cesta vedla většinou na popraviště za napomáhání parašutistům. Jako průvodce hodně obsáhlé, hodně zdařilé. /mimochodem také na křídovém papíře, což si toto téma určitě zaslouží/

TipsyChipsy
TipsyChipsy
06.02.2017 5 z 5

Gestapo se ke všem popraveným lidem dostalo krutým mučením. Byli to obyčejní lidé a stalo se to relativně nedávno. Válka dělá z lidí bestie, zbabělce a hrdiny.

jindra-svita
jindra-svita
12.01.2017 4 z 5

Pro pana Jozinka: ale on byl v Čechách v učení v Kovářově a začal se opravdu psát Josef - je to na všech jeho dokumentech, takže to není ignorance, ale fakt, který badatelé respektují.

Nevimm
Nevimm
12.11.2016 5 z 5

Je to síla, když nejčastější spojení co se v knize vyskytuje je tohle: Zatčeni Gestapem, výslech a popraveni.

AnickaMufinka
AnickaMufinka
07.11.2016 5 z 5

výborně zpracovaný průvodce :)

jozinko
jozinko
20.09.2016

Kniha je výborná, s nádherným obrazovým dobovým materiálom, len ma v nej trošku irituje, že autori v celej knihe opakovane až ignorantsky nazývajú Gabčíka Josef , hoci to bol slováčisko a volal sa Jozef. Na všetkých pamätníkoch, fotkách, doskách, v Resslovej ulici aj v Holešovičkách je to správne, len títo dvaja páni píšu opakovane Josef. Neviem ako by sa im páčilo , keby ich knihu vydali so skomolenými menani autorov Pavol Šmejkal a Juraj Padevět...

LucieD81
LucieD81
13.09.2016 5 z 5

Krásně zpracované, obsahem mrazivé. Doporučuji přečíst (resp. spíše prohlédnout, kniha je především obrazovým průvodcem) až poté, co máte o této kapitole naší historie něco načteno. Díky této knize strohá jména získávají tváře a místa jasné obrysy. Kniha je z velké části věnována členům odboje a dalším, kteří parašutistům pomáhali. Obyčejným lidem, kteří se zachovali neobyčejně statečně a kteří jsou neprávem téměř zapomenuti.