Annin vysnívaný domov

Annin vysnívaný domov https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/33330/annin-vysnivany-domov-33330.jpg 5 192 21

Anna ze Zeleného domu série

V poradí už piata kniha známej spisovateľky, kde ústrednou postavou je Anna Shirleyová, sirôtka, ktorú si kedysi adoptovali súrodenci Marilla a Matej Cuthbertovci. Romanticky založená Anna, ktorá hádam najviac túži po láske, porozumení a priateľstve, si postupne získava nielen obyvateľov Zeleného domu, v ktorom Cuthbertovci bývajú, ale aj kritických a nedôverčivých susedov a nezbedných spolužiakov. Všetci si ju obľúbia, obdivujú jej fantáziu a zmysel pre humor, prežívajú s ňou všetky dobrodružstvá, ktorých nie je málo, pretože Anna je dosť tvrdohlavá a niekedy sa jej aj smola lepí na päty. No čo je pre ňu najdôležitejšie, získa priateľku na celý život. Anna je veľmi šikovná a inteligentná, ďaleko prevyšuje svojich rovesníkov, súťažiť s ňou môže iba Gilbert Blythe, spočiatku jej úhlavný nepriateľ. Neskôr sa však spriatelia, spolu sa vydajú nielen na štúdiá, ale nakoniec aj na spoločnú cestu životom. Anna sa vydáva, odchádza zo Zeleného domu do prístavu Four Winds a prežíva prvé radosti, ale aj strasti manželského života.... celý text

Literatura světová , Romány , Pro ženy

Vydáno: , Mladé letá

Anne's House of Dreams , 1917

Michalka98
19.02.2024 4 z 5

Annin vysněný domov je o něco slabší. Měla jsem dojem, že autorka při psaní procházela nějakým horším životním obdobím, protože tato kniha je melancholičtější, smutnější a místy tragická. Bohužel jsem cítila více smutku než radosti. Na konci mi zase chyběl takový příjemný pocit, který jsem měla po dočtení předchozích dílů. V mnoha ohledech je to však stále ta skvělá, námi milovaná Anička. Těším se na závěrečný příběh.

Kokoska92
04.07.2023 5 z 5

S láskou a důvěrou, jako s kompasem a lodivodem, můžete čelit každé velké bouři. Tento příběh mě hladil po duši. Dojemné situace, při kterých i slzička ukápla, střídaly momenty veselé, u kterých jsem se smála na celé kolo. Kniha také nabízí spoustu podmětů k zamyšlení. Při čtení si člověk může uvědomit, co je v životě skutečně důležité. Knížka je za mě ideální čtení na léto a potěší nejen malé a dospívající čtenáře.

Hobitka
18.05.2023 5 z 5

Krásné vyprávění. A pohlazení po duši :)
Pro ty, kteří hledají na čtení něco pěkného, milého, místy zasněne pomalého, s vtipem ale i se zamyšlením, doporučuji.
Nové vydání od Albatrosu navíc krásně dokreslují ilustrace. Těším se na další díl :)

Jonna
13.03.2023 4 z 5

Pátý díl byl zase hodně zajímavý, jen to už místy nebylo to pohodové čtení před spaním. Nedávno jsem zjistila, že to není poslední díl, tak se mám zase na co těšit.

Senga
31.01.2023 5 z 5

Annu ze Zeleného domu jsem milovala, další díly mi přišly trochu na jedno kopyto, ale Annin vysněný domov mě opět zaujal, pobavil i dojal. Anna, už jako dospělá žena a manželka lékaře, má stále své kouzlo.

Sixtinka144
11.12.2022 5 z 5

Panejo, už pátý díl a jsem stejně nadšená, jako na začátku. Po lehkém povolení u čtvrtého dílu jsem se trochu bála, ale tohle je opravdu dobré. Kniha má úplně jiný ráz, Anna už je totiž dospělá a bydlí se svým manželem v novém domě. I když se musím přiznat, že mi trhalo srdce, když Anna ze Zeleného domu opravdu Zelený dům opustila, ale to je bohužel život. Naše úžasná hlavní hrdinka má skrze všechny díly hrozně velký rozvoj, a i když zde občas nápady poznáváte tu malou copatou holčičku, už je zní úplně jiná žena. Opět jsem byla místy dojmutá a jsem ráda, že u nás tato série vychází v tomto krásném novém vydání. Určitě doporučuji.

Mindy
24.11.2022 5 z 5

Tak za mě je první díl o Anně prostě nepřekonatelný, ale tento, v pořadí již pátý díl, je moc, moc povedený.
Anna nám dospěla, vdala se a v novém domově poznává nové přátele. Kniha je plná veselých i smutných příhod a osudů a pro ty, kdo ještě nečetli - připravte si krabičku kapesníků.

Lienilda
02.06.2022 5 z 5

Četla jsem postupně všechny díly, které vycházejí nově od Albatrosu s úžasnými krásnými ilustracemi a hodnotím tento pěti hvězdičkami, protože je podle mě stejně výborný jako první díl. Je vtipný, melancholický, záhadný, láskyplný, všechno co od toho očekáváte.

Dlouho jsem přemýšlela, jestli knihu zařadit do kategorie výzvy, kde autor prožil 1. světovou válku. Poté jsem si přečetla její životopis na anglické wikipedii, kde se píše, že Lucy Maud sledovala zprávy o 1. světové, velice prožívala "znásilnění Belgie v počátcích války", psala burcující články a vyzývala obyvatele Kanady k nákupu dluhopisů.

V nejbližší době si plánuji přečíst biografii autorky: "Sen o Zeleném domě" od Liz Rosenberg a zajímá mě, co všechno se z jejího života promítlo do psaní knih o Anně.

Wasdy
25.04.2022 4 z 5

Moc se mi to líbilo. Další díl Anny je prostě úžasný jako každý jiný.

helusa2
17.02.2022 5 z 5

Nádherné pokračování!!! Tento díl se mi líbil strašně moc a skvěle jsem si ho užila… Opět bylo krásně vyváženo dojetí a humor - skvělá kombinace, krerou paní Montgomery tak uměla!

IreneP
17.12.2021 5 z 5

Jeden z nejlepších dílů! Anna je dospělá, vdaná žena a tudíž i knížka už je na jiné úrovni. Na výborné úrovni. Tenhle díl doporučuji klidně i samostatně.

Pomejanci
07.11.2021 5 z 5

Už jsem si myslela, že po Anniných zásnubách se čtením přestanu, ale tento díl se mi nakonec asi líbil nejvíc. Spoustu nečekaných a nových zápletek a zvratů. Posledni třetinu knihy jsem dočítala jednim dechem. Nádherný díl.

Starmoon
20.02.2021 5 z 5

„Mám vlastne akýsi zakorenený návyk tešiť sa zo všetkého. Stalo sa to už také chronické, že som presvedčený o schopnosti urobiť aj z nepríjemných vecí radostné. I keď ma zdrapí stará lámka, poviem si, musí raz prestať bolieť. Čím horšie ste na tom, tým skôr to utíchne.“

„Kliatbou nášho moderného života je, že sa vyhýbame zodpovednosti – a to je vlastne príčina nespokojnosti a nepokoja, ktorým svet prekypuje.“

Zo slečny Shirleyovej sa stala pani Blythová – a čitateľa čakajú zväčša milé príbehy z prvých dvoch rokov jej (novo)manželského života. V podstate klasická Lucy: pozitívny náhľad na svet, milé postavičky, krásne (nie dlhé) opisy prírody, morálne (nie vnucujúce sa) posolstvo... Za mňa čitateľská i ľudská spokojnosť.

Jass
24.11.2020 5 z 5

Předchozími čtyřmi díly jsem proletěla na jeden zátah (s tím, že ten první už jsem četla poněkolikáté, poprvé v angličtině) a po 70 stranách téhle už jsem zkrátka byla "přeannovaná". Jsem ráda, že jsem ji odložila a znovu se k ní vrátila později, protože zatímco napoprvé jsem ji považovala spíš za slabší díl, napodruhé jsem se zamilovala. Mám teď období, kdy se vyžívám v popisech krajiny a ty Anna rozhodně doručila.

"...Mind you, I believe what I was brought up to believe. It saves a vast of bother - and back of it all, God is good. The trouble with Mr. Howard is that he's leetle TOO clever. He thinks that he's bound to live up to his cleverness, and that it's smarter to trash out some new way of getting to heaven than to go by the old track the common, ignorant folks is travelling. But he'll get there sometime all right, and then he'll laugh at himself."

Vždycky je vcelku očividné, kam autorka děj směřuje, co bude výsledek, ale přiznám se, že způsob, kterým se tam dostane mě mnohdy překvapí, a tak si na nějakou předvídatelnost nemohu stěžovat (je ovšem pravda, že mě předvídatelnost jako taková většinou neobtěžuje). Zajímavé je také sledovat, jaká morální poselství se nám autorka snaží předat, mnohdy jsou už notně zastaralá a nemohu s nimi souhlasit, ale dodávají knize určitý starý nádech, který se mi líbí. Tenhle díl je hodně emotivní (nějak se nemůžu rozhodnout, jestli je emotivnější tenhle nebo ten první), všechny vedlejší postavy jsem si zamilovala a už se těším, až se dostanu k dalšímu dílu.
(Čteno v angličtině, moc doporučuju, díky stáří knihy je například součástí projektu Gutenberg, takže se dá bez problémů legálně zadarmo sehnat.)

JulianaH.
25.09.2020 3 z 5

Vdaná Anna se stěhuje do domku na kanadském pobřeží a opět je její hlavní starostí poznávat místní přírodu, hru světel a stínů za soumraku, barvu cest a povahu i životní příběhy místních obyvatel. (A při tom všem udržovat čerstvé krajíce chleba v košíku na pečivo. :)) Dozvěděla jsem se, jak vypadá pobřežní krajina na Ostrově prince Eduarda i že tu žijí kulíci. (... protože je Gilbert chodí střílet. Zajímalo by mě, jestli se dočkám dílu, v němž se zbytečně nemasakruje žádné zvíře. Ostatně jak moudře říká kapitánův malý synovec: „Copak makrela není němá tvář?“)

Po dlouhých vnitřních bojích jsem se smířila s kolísavou kvalitou téhle série. Navíc jsem konečně dostala nápad přečíst si něco o autorce a podmínkách, v kterých psala. Skutečnost, že M. L. Montgomeryová byla vdaná pod svou intelektuální úroveň a že zjevně trpěla osamělostí, snad vysvětluje její potřebu vytvářet hřejivé – ale nikoliv sentimentální! – mezilidské vztahy alespoň na papíře. A také nechávat hrdiny, aby zhluboka diskutovali o osudu a božím úradku, četli a psali knihy a o sto šest citovali Tennysona. :) Přesto mě stále ještě zaráží, že řada věcí zůstává nevyřčena nebo nenaznačena. Co za dětské knížky hrdinka píše? Co Gilbert zažívá při lékařské praxi? O čem to novomanželé tak zaníceně debatují s kapitánem Jimem a s Leslie? Tohle všechno by mě zajímalo víc než materiály Anniných šatů (ačkoli musím říct, že i v tomhle směru mi série značně rozšířila obzory; a také jsem netušila, že na světě existuje tolik barev a odstínů!).

Občas mívám dojem, že zašmodrchané záležitosti po celém Ostrově čekají na Annin příchod, jen aby se jejím přičiněním mohly honem rozmotat. Na druhou stranu musím uznat, že zápletka většinou plyne z logiky charakterů. Anna má všetečnost v povaze, takže není divu, že často napomůže nějakému rozuzlení. Větší problém mám s předvídatelností děje. Detektivky by tedy L. M. Montgomeryová psát nemohla. :)

[pozor, zásadní SPOILER] Vyrazil mi dech kontrast mezi tím, jak autorka popisuje Annin první a druhý porod. První dítě umírá po komplikovaném porodu, kdežto druhé přinesl čáp? Eh? Dobře, chápu, že to asi měla být rozvedená metafora, ale poněkud mi uniká, pro koho teď L. M. M. píše. Stále ještě pro děti? Nebo pro dospělé (ten pocit nemám)? ... Nejspíš především pro sebe.

haki34
22.02.2019 5 z 5

stará dobrá Anna a príbeh opäť naberá "grády"....mladomanželia sa sťahujú a začína vysnívaný život...cesta však nie je tak ružová, ako by si Anna možno vysnívala... zažíva i ťažkú životnú skúšku, časom pribúda vysnívané malé srdiečko...získava si vernú priateľku, i keď s Leslie to od začiatku vyzeralo veľmi dramaticky, možno strašidelne, a jeden naozaj netušil, ako autorka túto zápletku nakoniec rozzlúskne :) za túto medzihru dávam minimálne 2 hviezdy z celkového počtu !! (Leslie a kytica makov za pásom, oči ako hviezdy, vlůasy farby zrejel pšenice....)
Znovu krásne kulisy - šumiace more, biely piesok, alej stromov...malý biely domček... a maják s kapitánom Jimom...slečna Kornélia..ich príbeh....(postavičky a ich príbehy sú takou predohrávkou k príbehom z Avonlea - tu sa podľa mňa autorka inšpirovala :))...

Lessana
05.08.2018 5 z 5

Keď mám občas chuť na tzv. dievčenský román, príbehy o Anne sú stávkou na istotu. Ani tento diel nesklamal, hoci výstavba je rovnaká ako u predošlých. Anna obklopená čarokrásnou prírodou a so svojimi najbližšími (tuto, samozrejme, najmä s Gilbertom v ich vysnívanom domci) a vôkol niekoľko spriaznených duší (ťažko životom skúšaná Leslie, múdry kapitán Jim, večne proti mužom naladená slečna Kornélia...). Mohlo by to znieť banálne, no opisy okolia sú také podmanivé a dialógy sú natoľko ušľachtilé, že ma to vždy zláka aj napriek predvídateľnosti deja a štruktúry príbehu. V tomto pokračovaní navyše oceňujem, že sa autorka nenechala strhnúť úplne ružovou líniou v rodinnom vývoji hlavnej hrdinky, hoci happyend sa, samozrejme, koná. Teším sa na ďalšie diely :).

Andvejka
17.02.2016 4 z 5

Kniha mě bavila, po knize Anna ze Zeleného domu se mi snad líbila nejvíce. Velmi jsem si oblíbila Leslie, Owena, kapitána Jima a slečnu Kornélii, jejich příběhy byly velmi milé. Kniha se velmi příjemně četla.

Jozefina
26.12.2014

Krásná kniha.Dobře se četla.Pojednává o 17 leté Anně, která učí na kanadském ostrově prince Edwarda o jeho krásné přírodě. A zážitků ze školy kde Anna učí a sousedských pěkných vztahů. Velký sen o lásce a štěstí, slzy i smích najdeme v této knize.

Ita
12.01.2014 5 z 5

Jedna z nejlepších knih Aninna pokračování. K této knize se určitě ještě vrátím, na čtení jsem se vyloženě těšila a užívala jsem si každou kapitolu.