Annapurna: Jižní stěna

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Mohutná Jižní stěna Annapurny dlouho hledala své přemožitele. Úspěch britské výpravy z roku 1970 a hlavně způsob, kterým horolezci vrcholu dosáhli, se navždy zapsal mezi velké himálajské výkony. V této knize je popsána dramatická bitva s obrovským, ale nádherným skalním masivem, který bude horolezce přitahovat pořád. Prvovýstup Jižní stěnou Annapurny patří k nejhodnotnějším himálajským výstupům. Skvělé vypravěčské mistrovství Chrise Boningtona a dramatický příběh ....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/93_/93140/annapurna-jizni-stena-93140.jpg 4.29
Žánr
Literatura světová, Literatura faktu
Vydáno, Altimax Press
Orig. název

Annapurna - South Face, 2003

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Annapurna: Jižní stěna

Přidat komentář
Rooz
17.08.2019

Skvělá kniha, pokud si chcete udělat lepší představu o tom, jak náročné byly začátky při dobývání osmitisícovek tzv. prvovýstupy, kde nikdo prakticky ani trochu netušil, co na výpravu čeká. Už jen samotná organizace takových cest byla něčím monstrózním, kdy museli zajistit dostatek prostředků a materiálu potřebného k úspěšnému dokončení expedice, zorganizovat mraky lidí a vše přepravit na to správné místo do cizí země a nakonec do extrémní nadmořské výšky. To chtělo opravdu silné odhodlání, ale to většinou tomuto druhu bláznů nechybí... A bláznů v pravém slova smyslu, protože smrt na samotné hoře může přijít kdekoli a kdykoli.

Jediné, kde má kniha trochu hluší místa jsou popisy cest, kde je to samé séraky, traverzy, ledopády, stěny, sedla, převisy, hřebeny, trhliny, žebra, žlaby, pilíře, pole, vrcholy, úpatí, výběžky atd. a člověk si stejně neudělá ani tu nejmenší představu nejen, jak to tam vlastně vypadá, ale hlavně jak strašně obtížné je pohybovat se v takovém terénu v dané nadmořské výšce. Jako plus naopak hodnotím to málo přiložených fotografií.

PS: Pokud by vás toto téma zajímalo více a zároveň i z české a slovenské strany, pak vřele doporučuji:

České himalájské dobrodružství I a II:

https://www.ceskatelevize.cz/porady/1035602641-ceske-himalajske-dobrodruzstvi/dily/

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10699593340-ceske-himalajske-dobrodruzstvi-ii/dily/

a také dokument Vábenie výšok:

https://www.csfd.cz/film/519964-vabeni-vysek/komentare/

valda
15.10.2016

Další kniha z edice Světové horolezectví. Chris Bonnington je jeden z nejvýznamnějších britských horolezců. V roce 1970 se rozhodl vylézt na Annapurnu, jednu z nejtěžších osmitisícovek, hlavně kvůli častým lavinám. A to v té době zatím nevylezenou jižní stěnou.
Dal tedy dohromady partu dalších přátel a skvělých lezců a zdolávání vrcholu, klasickým expedičním stylem mohlo začít. Bonnington byl šéf expedice, takže byl téměř u všeho co se dělo, od nekonečných příprav, přes dlouhý přesun věcí do základního tábora, po nekonečné vynášení jídla, kyslíku, stanů a ostatní výbavy do 7 táborů ve stěně.
Myslím, že tohle je zatím nejrealističtější kniha, pokud se chcete připravit na to, jak to v takové expedici vypadá. Co zlezení osmitisícovky obnáší. Kromě toho, co jsem už psal dříve je to taky nekonečné čekání na lepší počasí, obrovská únava, přes noc extrémní zima, přes den zase horko, žízeň, hlad, špína, stres z toho, že lavina může spadnout prostě kdykoliv, a neuděláte s tím nic, souboj ega jednotlivých horolezců, celá složitá organizace, atd.
Všechno tohle Bonnington popisuje celkem čtivě, a myslím, že i upřímně, takže pokud vás téma zajímá, tak doporučuji přečíst.


Doporučujeme

Zákeřná ebola
Zákeřná ebola
Noc
Noc
Není co závidět: Obyčejné životy v Severní Koreji
Není co závidět: Obyčejné životy v Severní Koreji
Na dně v Paříži a Londýně
Na dně v Paříži a Londýně