Anna zo Zeleného domu

Anna zo Zeleného domu https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/22576/anna-ze-zeleneho-domu-22576.jpg 5 1593 347

Anna ze Zeleného domu série

Veselé i smutné príbehy siroty Anny, ktorú si adoptujú dvaja prostí vidiečania - súrodenci Marilla a Matej Cuthbertovci. Temperamentná Anna s bohatou fantáziou a predstavivosťou spôsobí Marille a Matejovi spočiatku veľa starostí svojimi neuvedomelými výčinmi, no napokon majú z nej radosť, ich život dostane nový zmysel a čoskoro si ho už bez Anny ani nevedia predstaviť. Spisovateľka v celom rade týchto kníh naplno rozvinula svoj rozprávačský talent, fantáziu, zmysel pre humor, a tak sa Anna stáva hrdinkou všedných i nevšedných príbehov, odohrávajúcich sa na Ostrove princa Eduarda v prostredí nádhernej prírody.... celý text

Literatura světová , Pro děti a mládež , Dívčí romány

Vydáno: , Mladé letá

Anne of the Green Gables , 1908

konrad9388
konrad9388
31.08.2021 5 z 5

Moc hezká a příjemná kniha, která se čte téměř sama. I po těch letech, si ji rád přečtu znovu. To platí i o dalších dvou dílech.

taikatalvi
taikatalvi
30.08.2021 5 z 5

Anna zo Zeleného domu je klasika, patrí medzi moje najobľúbenejšie knihy. Annine príhody ma rozosmievali keď som mala 15, a aj teraz, keď mám 34 :)

Modrásek16
Modrásek16
22.08.2021 5 z 5

Krásná a milá kniha.

minde
minde
28.07.2021 5 z 5

Moc milá knížka, která mě pohladila po duši. I když je spíše věnována mladším čtenářům, tak potěší i dospělé. Ostatně já jsem taky takový snílek jako Anna, která má ráda přírodu, a Zeleného domu bych se taky nevzdala :-)

Metla
Metla
26.07.2021 4 z 5

Pokouším se postupně doplňovat mezery ve svém klasickém vzdělání a měla jsem dojem, že "Anna ze Zeleného domu" je jedním z ... no, možná ne přímo pilířů světové literatury, ovšem nějaký ten základní sloup mezi dívčími romány jistě reprezentuje. Knihy pro pubertální slečny jsem absolvovala ve svých 9-ti až 11-ti letech, tedy v době, kdy je hltala moje starší sestra. Později už byly mou maličkostí ignorovány. Ale jak má ratolest roste, jistě brzy pochopí systém spojování písmen do slov a kladný vztah ke knihám jsem se v ní snažila vyvolávat už v děloze. Doufám, že naše večerní předčítání neskončí s její schopností louskat knihy samostatně a začínám se ohlížet po titulech do budoucna. To mě přivedlo k Anně ze Zeleného domu.
První polovina příběhu o užvaněné sirotě v novém domově byla docela příjemná co do poznávání někdejších mravů v USA, akorát mě nebavily řeči o šatech, volánech, vlasech, zkrátka o často diskutovaných záležitostech vzhledu. A jelikož dramatických pasáží ubývalo, zatímco počet nezáživných stoupal, četba začala drhnout. Druhou půlku jsem tudíž pustila do hlavy méně náročnou formou – ušima. Bylo to, jako mít s sebou v zaměstnání cácoru, té taky jede klapačka jako kolovrátek a emoce s ní třískají od zdi ke zdi. Uf.
Mise splněna, za nějakých 5 let by se tahle starosvětská kniha mohla dceři líbit. Pro mě to bylo na 70% a nejsem si jistá, jestli by mě Anna upoutala v odpovídajícím věku. Spíše ne, v těch časech mou fantazii okupoval především Karel May a další tituly z edice KOD (pro mladší ročníky: knihy odvahy a dobrodružství).

Mikanadeta
Mikanadeta
14.07.2021 5 z 5

Knihu jsem si vybrala do Čtenářské výzvy. Zezačátku mi moc nešlo se do knihy začíst. Ale pak, zhruba od třetiny, už to šlo samo. Je tam vše krásně popsané, člověk před sebou úplně vidí tu krásu přírody a všeho v Avonlea. Bylo také zajímavé zjišťovat, jak se Anna mění, dospívá a jak se zároveň mění vztah Marie k Anně.

Zlatinka.Emilly
Zlatinka.Emilly
12.07.2021 5 z 5

Moc krásná knížka, příběh dívenky, která se v životě rozhodně neztratí. Poslušná, uctivá, trochu vzpurná. Nejdřív jsem si myslela, že dovětek, kdy Anna opouští základní školu, by měl být závěr této knihy, no nicméně jsem pak pochopila, že tím dovětkem se uzavřela jedna kapitola Annina života a moc ráda si přečtu pokračování.

CarolC
CarolC
30.06.2021 4 z 5

Trošku jsem se bála, když jsem ji začínala číst - je řazená do knih pro mládež. Nakonec se jednalo o skvělé čtení, kdy jsem na těch řádcích našla tolik, tak moc je nadčasová, na to kdy vyšla! Kolikrát mě ale rozčilovala malá Anna, která na mě nepůsobila věrohodně - tak hovorné dítě s tak květnatou slovní zásobou? Naopak se mi líbila postava Marie, jak se vyvíjel její vztah k Anně.

Zuzvil
Zuzvil
30.06.2021 3 z 5

3,5* Milá dětská knížka o velmi upovídaném děvčátku ze sirotčince, které má velmi bujnou fantazii. Knížku už jsem četla jak puberťák a úplně moc mě nebavila, teď jsem si ji znovu přečetla v plném a krásnějším vydání a můj názor se úplně nezměnil, vydání je krásné, text jemný a příjemný, příběh krásný, ale mě to úplně tak neoslovilo jako jiné dětské knížky. Někdy mi Anna pěkně lezla na nervy, někdy bych ji nejraději obejmula a tak jsem to měla se všemi hlavními postavami :-) I tak ale určitě doporučuji k přečtení a osobně si myslím, že za nějaký 10-15 let si ji zkusím přečíst znovu.

Niu
Niu
21.06.2021 5 z 5

Nádherná knížka :o) Nechce se mi věřit, že takové dílo bylo napsáno na počátku 20. století. Vtipné, uctivé, milé, kouzelné, plné fantazie. Anna měla teda řádnou vyřídilku; když mluvila, zadržovala jsem dech - úplně jsem to prožívala s ní :o) Ptala jsem se sama sebe, jak bych knížku pochopila třeba ve třinácti. Jsem ráda, že jsem se k ní dostala později :o)

alsae
alsae
18.06.2021 4 z 5

Vzhledem k tomu, že jsem knihu přečetla až jako dospělá, byly mi bližší pasáže, kdy už byla Anna starší. Kdy už nebyla takový snílek s bezbřehou fantazií. Je to moc milá knížka, jen nevím jestli jí ocení i dnešní děti, pro které je primárně určená, které už ale možná nemají takovou představivost.
Určitě si přečtu další díly.

haWranka
haWranka
17.06.2021 3 z 5

Jak už tu psali jiní, i pro mě byl začátek knihy dost “náročný”. Anna-dítě mi byla místy skoro až protivná a její několikastránkové fantazírování se mi četlo hodně těžko, i jsem to místy přeskakovala. Na druhou stranu poslední třetina knihy, kdy už Anna dospívala a kolem ní už nebylo vše jen růžové, se mi líbila moc. Takže hodnotím jako průměr a těším se na další díl.

Nikol2110
Nikol2110
17.06.2021 2 z 5

Ze začátku jsem se do knihy mohla vůbec začíst, až tolik mě nebral Anny popis všech věcí, byla na mě až moc upovídaná. Kniha se mi líbila až ke konci.

Katania
Katania
15.06.2021 5 z 5

To jsem nevěřila, že mě tato kniha tak okouzlí! Anna si mě svoji povahou ihned získala a mohu jen vřele doporučit!

simona g.
simona g.
14.06.2021 3 z 5

Kniha pouze 200 stran (plus mínus), ale četla jsem dlooouho. Místy mi hlavní hrdinka kapku pila krev, abych byla upřímná. Beze zbytku se mi líbil až konec.

eva3992
eva3992
06.06.2021 5 z 5

Příběh o zrzavé Anně, sirotkovi, kterého se ujmou hodní lidé v Zeleném domě. Anna je čistá duše, která si všechny brzy získá, a to i Vás. Její optimismus, fantazie i laskavé srdce Vás jistě dostane.

Ač jsem jako malá přečetla opravdu hromadu knížek, tak tento skvost mě minul. Věděla jsem, že existuje, že je i zfilmována i jako divadelní hra, ale ke mně se prostě vůbec nedostala. Až nyní, když už mám vlastní děti, jsem si ji přečetla a musím říci, že jsem unešená.

Je to kniha, která Vás pohladí. Při čtení se ocitáte společně s Annou na ostrově prince Edwarda v Avonleu. Užíváte si krásy přírody, které Vám Anna přiblíží do nejmenších detailů. Ji samotnou si prostě zamilujete, ač velice upovídaná, tak má dobré srdce a čistou duši, že to snad ani jinak nejde. Budete jí fandit, budete jí přát jen to dobré. V knize s ní strávíte zhruba čtyři roky a budete si přát, abyste od ní nemuseli odejít. Kniha je také dojemná a rozhodně si připravte kapesníky.

V příběhu najdete tolik pravdy. Spoustu úžasných vět a popisů, u kterých se zasmějete, pozastavíte, i budete souhlasně pokyvovat hlavou.

Kniha není rozhodně jen pro děti, ale spousta dospělých si ji opravdu užije. Pohladí Vás po duši a ocitnete se ve světě plném krásy a dobra.

elotriel
elotriel
30.05.2021 5 z 5

Vlídná kniha - pohladí po duši a ukáže, jak vnímat život s jeho krásami.

IvetKl
IvetKl
30.05.2021 3 z 5

I na mě byla Anna hodně upovídaná.

klarenzi
klarenzi
25.05.2021 4 z 5

Obecně mám občas problém s ukecanejma lidma i v reáluTakže občas na mě i tahle zrzka byla upovídaná až mocAle zamilovala jsem si Annu i tak. A je to tak milý příběh o lidské dobrotě. A k tomu se tam zase tak hezky opěvuje příroda, a to je zkrátka něco pro mě A znovu říkám, jak ráda jsem za skupinu #klasikomilove @knihodura

AlexandraBane
AlexandraBane
24.05.2021 5 z 5

Moc milá knížka, na konci slzička ukápla