Anna zo Zeleného domu

Veselé i smutné príbehy siroty Anny, ktorú si adoptujú dvaja prostí vidiečania - súrodenci Marilla a Matej Cuthbertovci. Temperamentná Anna s bohatou fantáziou a predstavivosťou spôsobí Marille a Matejovi spočiatku veľa starostí svojimi neuvedomelými výčinmi, no napokon majú z nej radosť, ich život dostane nový zmysel a čoskoro si ho už bez Anny ani nevedia predstaviť. Spisovateľka v celom rade týchto kníh naplno rozvinula svoj rozprávačský talent, fantáziu, zmysel pre humor, a tak sa Anna stáva hrdinkou všedných i nevšedných príbehov, odohrávajúcich sa na Ostrove princa Eduarda v prostredí nádhernej prírody....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/22576/anna-ze-zeleneho-domu-22576.jpg 4.61019

Anna ze Zeleného domu 1.

Literatura světová, Pro děti a mládež, Dívčí romány
Vydáno, Mladé letá

Anne of the Green Gables, 1908

Kniha Anna zo Zeleného domu

A.books

Jedna z mých oblíbených knih

espesita

Z knížky přímo sálají "staré dobré časy", člověk má tak nějak pocit, že se všechno zpomalí a vrátí zpátky do dob dětství prozářeného sluncem.
Poprvé jsem knížku četla ještě na základní škole, kdy jsem byla cílovou skupinou. Ale vzhledem k tomu, že jsem si mimo scénu s obarvenými vlasy nic jiného nezapamatovala, mě tenkrát asi moc neoslovila. Tentokrát jsem ji četla pod vlivem nedávno shlédnutého seriálu, takže jsem věděla, do čeho jdu a co se tam asi tak bude dít. Přesto mě některé události překvapily, například závěr, který je oproti seriálu úplně jiný, ale dojemně krásný. Líbil se mi i proces Annina dospívání, patrný především v jejím uvažování a vyjadřování. Naopak mě příliš neoslovily popisy přírody. Nebyly sice nijak extrémně dlouhé, ale obecně je v knížkách nemusím mít.

Amy05

4,5⭐️/5⭐️
Nejprve bych chtěla poděkovat xxxxxxxx , za to, že pořádala společné čtení na tuto knížku. Byla jsem hodně skeptická ohledně téhle knížky, protože přeci jen, je to klasika, ale moje obavy byly naprosto zbytečné. Knížka je psána krásně květnatým stylem a fakt ten styl psaní je velký plus této knížky. Prostředí je v této knížce krásně popisováno a strašně se mi líbilo. Postavy... hlavní hrdinka, zrzavá Anna, byla fakt úžasná, strašně vtipná, milá, nabitá pozitivní energií a myšlením a hlavně Anna má strašně moc fantazie a jelikož je hrdinka hodně upovídaná, tak jsme si jejího fantazírování užili až až.... Tato knížka se odehrává v průběhu asi 6 let, takže můžeme pozorovat jak se Anna vyvíjí a s ní i ostatní postavy. Matouš a Marilla... Matouše jsem si moc oblíbila a byl moc fajn. Marilla, jako měla jsem ji celkem ráda, ale prostě některé (většina) rozhodnutí, mi prostě nepřišla “správná”, ale chápu, že to pro ní bylo všechno nové a tak nevěděla co a jak. Diana a další Anniny kamarádky byly taky moc fajn. Gilbert... i když se v tomto díle moc neobjevoval i tak jsem si ho moc oblíbila a těším se, jak se bude on i jeho vztah s Annou vyvíjet. Děj se mi moc líbil, hodněkrát to tam bylo popisováno jako že, o prázdninách jsem dělala......., ale teď už je začátek školního roku, doufám, že chápete. Někdy podle mě byla škoda, že se děj odehrával v tak “dlouhém” časovém období, protože jsem chtěla některé pasáže nebo období více popsané. Tohle by bylo pro dnešní recenzi všechno, knížku vám můžu určitě doporučit a těším se na další díly.

99jana99

Krásná knížka, ikdyz venku pršelo, měla jsem při čtení knihy pocit , že mi v pokoji svítí slunce, kvetou fialky a rozkvétají stromy... Anna místy hodně upovídaná, ale plná fantazie, nadšení... dojemný konec, jsem ráda, že jsem se rozhodla pro tuhle knihu ze čtenářské výzvy.

SlamLenka

Další kniha přečtená s IG skupinou #klasikomilove.
Pamatovala jsem si, že tenhle dívčí román jsme mívali doma, tak jsem se na něj zeptala mamky. Ta mi ji půjčila a já ji četla s vědomím, že stejné stránky dělaly kdysi radost i mé mamince, po níž jsem zdědila lásku ke knihám.
Osiřelá Anna Shirleyová se pouhou náhodou dostane do Zeleného domu, kde má najít svůj nový domov. Dosud sice neměla zrovna šťastné dětství, přesto je to dívka plná lásky k životu, optimismu, nadějných vyhlídek a především fantazie. Hlavně ale neumí na chvíli zavřít pusu a o všechny své myšlenky a představy se musí podělit s Marií a Matějem Cuthbertovými, kteří se jí po (Mariině) krátkém váháni nakonec ujmou. Zrzavá Anna nakonec skutečně začne žít tak, jak by se od jedenáctiletého děvčete dalo očekávat – začne chodit do školy, najde si kamarády a především sní, mluví a fantazíruje.
Jde sice o román, ale jednotlivé kapitoly mají spíše povídkový ráz. Obvykle se totiž zaměřují na nějakou konkrétní událost v Annině životě a nějaké její další eskapády, jak by se totiž dalo čekat, Anna občas narazí na nesoulad reality a jejího vlastního světa fantazie. Je to milé, místy možná až sentimentální čtení. Kniha má sice pokračování a otvírá dokonce osmidílnou sérii, vím ale, že po dalších dílech už nesáhnu. Ne že by se mi Anna nelíbila, ba právě naopak! Líbí se mi poměrně otevřený závěr knihy a především si chci Annu v paměti uchovat takovou, jakou byla v prvních letech života v Zeleném domě – jako pihovatou vílu s vlasy plnými květů, která sice sem tam přehrává své prožitky a až moc fantazíruje, ale především je upřímná, milá a plná snů a nadějí.

Chesterton

Má to jiskru, řád, moudrost i vtip. Tom Sawyer je jasnou inspirací dívčího zrzavého protějšku. Anna mi připomněla nakažlivou radost ze života našeho Káji Maříka nebo Pipi Dlouhé punčochy.
Hvězdu dolů jen za na výsost TRAPNÉ úpravy v překladu Albatrosu, které přežily i do svobodných časů. (viz diskuze zde)
Tyhle léty prověřené dětské klenoty potěší vždy když dítě v nás strádá nepřízní či nedostatkem čehokoli a probudí zasuté zdroje radosti, laskavosti a naděje.
Jsou tak lehce a jemně výchovné, že jsou krom úsměvu stále povzbudivé.

wiix

Anna. To, čo som si mala prečítať ešte ako teenge som teraz dohnala a ľutujem trochu, že to neprišlo skôr. Nebudem vám tu Annu ospevovať-kto ju miluje ako ja, ten ju pozná a kto ju nepozná, toho asi neosloví. Aj keď...skús! Mňa navnadil aj seriál Anne with E, potom táto vyčačkaná "porcelánová" edícia a tiež taký ten vtieravý pocit, že som už stará a mamka. No ale Anna, zelený dom, Marilla a Mathew sa hodia v každom veku.

Mary432

Tuhle knihu by měly děti mít jako povinnou četbu. Já ji poprvé četla ve třinácti letech na návštěvě přátel rodičů v Moskvě. Navždy ji mám spojenou s jarním povětřím, rozkvetlými stromy a takovým zvláštním světlem. Je to už hodně let, ale ke knize se stále vracím. Jako mnoho jiných, utrpěla při mém horlivém půjčování kamarádkám ztrátou obálky, takže je radost ji vidět takto zde.
Poutavý příběh osiřelé Anny, která umí v těžkých okamžicích života využít sílu fantazie a vidí krásu světa, kterou jiní nevnímají, mi změnil dospívání. Už jsem si nepřipadala tak divná.