Anna ze Zeleného domu

Anna je dívkou, sirotkem s velkým srdcem a doširoce otevřenýma očima. Jede na osrov Prince Edwarda k Marilla a Matějovi Cuthbertovými, kteří si ale poslali pro chlapce. Místo toho však na farmu přijela Anna, upovídaná a energická dívenka. Jak však odmítnout toto dítě, které o sobě říká, že jeho život byl až dosud pohřebištěm nesplněných nadějí? A tak toto okouzlující a upovídané děvčátko zůstává a postupně se učí ovládat svou výmluvnost a temperament a jak vyrůstá, obdařuje své okolí darem radosti a optimismu. Je to kniha pro všechny, kteří mají rádi šťastné konce....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/35672/big_anna-ze-zeleneho-domu-Ks4-35672.jpeg 4.61304

Anna ze Zeleného domu 1.

Literatura světová, Pro děti a mládež, Dívčí romány

Vydáno: , JEVA, Papyrus

Anne of the Green Gables, 1908

Kniha Anna ze Zeleného domu

Ulala
včera

Příběh Anny ze Zeleného domu, jsem dohledala ve své knihovně z důvodu zařazení do čtenářské výzvy. Vůbec toho nelituji a po "x" létech mám v úmyslu si znovu přečíst celou sérií. Je to vtipně napsaný příběh, který v mnoha momentech dojímá svou autentičností.

Snoopi

(+ SPOILER) Před mnoha a mnoha lety jsem knihu četla jako dospívající dívčina a byla jsem nadšená. Docela nedávno se mi poštěstilo ji podruhé poslouchat ve skvělé rozhlasové úpravě - a jsem pořád stejně nadšená. I proto si myslím, že rozhodně stojí za zmínku :-)
Když si farmář Matěj Cuthbert jede na nádraží vyzvednout svou novou posilu do hospodářství, chlapce ze sirotčince, netuší, že dojde k osudové chybě, která zcela změní život všem protagonistům, tedy nejen jemu a jeho sestře Marille. Na místě totiž nalezne Annu, dívenku se zrzavými vlasy, jež si ovšem už během jízdy do nového domova získá jeho srdce. Jenže city se zde nenosí - a jeho prakticky založená sestra ji chce ihned vrátit: "K čemu by nám tu byla? To dítě tě snad uhranulo!"
Avšak milá, ztřeštěná a velmi ukecaná Anna si také i ji velmi brzy podmaní svou upřímností, takže její přítomnost na Avonley dokonce brání i před skeptickým pohledem sousedky Ráchel Gojdové, která ji varuje, že "jim ta ratolest podpálí stodolu, či podstrčí strychnin do čaje, a budou hořce litovat". Anna však svou prostořekostí a nezdolným optimismem dokáže okouzlit každého.
Ve strnulém světě předsudků působí tak trochu jako podivný úkaz. Je velmi sečtělá a zvyklá přemýšlet nahlas: "bezbřeze šťastná" však nemůže být kvůli jediné věci na světě - trápí ji barva jejích vlasů, již ze srdce nenávidí a občas kvůli ní i pláče, zvlášť, když se jí ve škole vysmívají. Ale poněvadž je silná, dokáže se poprat i s tím - a nadšeně vítá i zmínku o budoucí kamarádce: "Diana? To zní božsky! Myslíte, že bych v ní mohla najít důvěrnou přítelkyni?"
Mluví ve zvláštních frázích a často používá patetické a zastaralé obraty, což občas vyznívá komicky, a svým neotřelým, poetickým viděním světa nevědomky přivádí dospělé do rozpaků, když je neustále zasypává hloubavými otázkami. Zároveň však má obavy, aby "konala správně", tedy podle toho, jak byla vychována:
"Je to krutě neromantické."
"Já myslím, že nejlepší bude uvrhnout minulost v zapomnění."
Díky její přítomnosti se proměňuje i atmosféra nejen na Avonley - tak trochu "uťáplý" Matěj se vymaňuje z vlivu své sestry, Marilla mění svůj názor na děti... Anna prožívá různá dobrodružství, bojuje se školou /"Geometrie. To je černý mrak nad mým životem."/ a dokáže si zachovat chladnou hlavu i ve chvílích, kdy dospělí rozvahu ztrácejí.
Kniha je určena dětem, dospívajícím, ale i dospělým - a vůbec nevadí, že se děj odehrává na začátku minulého století. Autorka skvěle zpracovává velmi důležité téma: postavení dětí a sirotků té doby. Kritizuje tehdejší společenský systém, kdy děti byly vnímány jako malí dospělí, a od určitého věku byly zneužívány na práci: chlapci jako pomocníci v továrnách a na venkovských usedlostech, dívky jako chůvy v rodinách a výpomoc v domácnosti. Zároveň poukazuje na předsudky, které se váží k výchově dívek, kdy jsou jim upírány projevy jejich fantazie, kreativity a přirozené spontánnosti, a též i nárok na vzdělání.
Celou knihu prostupuje jistá naděje a víra v to lepší v nás. Jde o takové krásné, milé a velmi pozitivní čtení pro chvíle, kdy se objeví chmury.

Lilda

Ach. Nemám ani slov pro Annu. Četla jsem v originálu. Všechno je mi strašně blízké a několikrát jsem se smála a plakala společně s Annou a prožívala s ní to, čím procházela ona.

Vidlička

Chápu, proč se knížka líbí, ale mě bohužel tyhle ADHD dětičky vždycky vytáčely...

Ivan F

Jedna z mojich najobľúbenejších kníh, ktorú som prečítal hádam aj dvadsaťkrát a napriek tomu si ju znova po xtý krát v budúcnosti prečítam s radosťou a s pôžitkom, ktoré mi príbehy malej Anne Shirley prinášali, a ktoré mi určite ešte úsmev na tvári a spokojnosť v duši prinesú. Jednoducho má príbeh všetko to, čo mi moje detské "ja" dookola hladká a hladkať bude. Očarujúce opisy života zo začiatku dvadsiateho storočia, žiale, bôle a radosti a k tomu Annina prostorekosť a výbušná povaha, a predsa ju nemožno nemať rád. Skrátka a dobre, príbehy sirôt majú niečo do seba - vedel to R. L. Stevenson aj Ch. Dickens a prišla na to tiež J. K. Rowling. Ak si potrebujem zlepšiť náladu, tak siroty a ich dobrodružné patálie mi ju vždy zaručene pozdvihnú.

Lajka2012

Anna ze Zeleného domu se stala mojí nejoblíbenější knížkou. Je plná Anniny fantasie, sebevědomí, radosti, smutku, přátelství, lásky, humoru, obětavosti a laskavosti. Annu jsem si zamilovala. Je to nádherný, strhující příběh, který si podle mě musíte zamilovat. Annu si zamilovala i moje maminka, babička i kamarádka, které jsem tuto knihu doporučila i půjčila.

borufka

Anna ze Zeleného domu, Táta sekáč, Malé ženy, Hra na Betsy Bowovou... to je moje dětství, a dodnes jsou to pro mě knihy, které uklidní i rozesmějí. A upřímně, překlady a obecně redakční práce ze 70. a 80. let jsou mnohem lepší než dnes.

lenkaabooks

Asi by mě z Anny brzy bolela hlava :-). Ta její výřečnost a neskutečné projevy nadšení i smutku, tak bezprostřední dokáže být jen dítě. Anna je sirotek, kterého se ujmou stárnoucí bezdětní sourozenci. V tomto prvním díle ji poznáváme jako jedenáctiletou a prožíváme s ní pět let v Zeleném domě, ve kterém našla své doma.