Anna ze Zeleného domu

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Anna je dívkou, sirotkem s velkým srdcem a doširoce otevřenýma očima. Jede na osrov Prince Edwarda k Marilla a Matějovi Cuthbertovými, kteří si ale poslali pro chlapce. Místo toho však na farmu přijela Anna, upovídaná a energická dívenka. Jak však odmítnout toto dítě, které o sobě říká, že jeho život byl až dosud pohřebištěm nesplněných nadějí? A tak toto okouzlující a upovídané děvčátko zůstává a postupně se učí ovládat svou výmluvnost a temperament a jak vyrůstá, obdařuje své okolí darem radosti a optimismu. Je to kniha pro všechny, kteří mají rádi šťastné konce....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/35672/big_anna-ze-zeleneho-domu-Ks4-35672.jpeg 4.61304
Série:

Anna ze Zeleného domu 1.


Žánr:
Literatura světová, Pro děti a mládež, Dívčí romány

Vydáno: , JEVA, Papyrus
Originální název:

Anne of the Green Gables, 1908


více info...
Nahrávám...

Komentáře (293)

Kniha Anna ze Zeleného domu

Ulala
včera

Příběh Anny ze Zeleného domu, jsem dohledala ve své knihovně z důvodu zařazení do čtenářské výzvy. Vůbec toho nelituji a po "x" létech mám v úmyslu si znovu přečíst celou sérií. Je to vtipně napsaný příběh, který v mnoha momentech dojímá svou autentičností.

Snoopi
24. července

(+ SPOILER) Před mnoha a mnoha lety jsem knihu četla jako dospívající dívčina a byla jsem nadšená. Docela nedávno se mi poštěstilo ji podruhé poslouchat ve skvělé rozhlasové úpravě - a jsem pořád stejně nadšená. I proto si myslím, že rozhodně stojí za zmínku :-)
Když si farmář Matěj Cuthbert jede na nádraží vyzvednout svou novou posilu do hospodářství, chlapce ze sirotčince, netuší, že dojde k osudové chybě, která zcela změní život všem protagonistům, tedy nejen jemu a jeho sestře Marille. Na místě totiž nalezne Annu, dívenku se zrzavými vlasy, jež si ovšem už během jízdy do nového domova získá jeho srdce. Jenže city se zde nenosí - a jeho prakticky založená sestra ji chce ihned vrátit: "K čemu by nám tu byla? To dítě tě snad uhranulo!"
Avšak milá, ztřeštěná a velmi ukecaná Anna si také i ji velmi brzy podmaní svou upřímností, takže její přítomnost na Avonley dokonce brání i před skeptickým pohledem sousedky Ráchel Gojdové, která ji varuje, že "jim ta ratolest podpálí stodolu, či podstrčí strychnin do čaje, a budou hořce litovat". Anna však svou prostořekostí a nezdolným optimismem dokáže okouzlit každého.
Ve strnulém světě předsudků působí tak trochu jako podivný úkaz. Je velmi sečtělá a zvyklá přemýšlet nahlas: "bezbřeze šťastná" však nemůže být kvůli jediné věci na světě - trápí ji barva jejích vlasů, již ze srdce nenávidí a občas kvůli ní i pláče, zvlášť, když se jí ve škole vysmívají. Ale poněvadž je silná, dokáže se poprat i s tím - a nadšeně vítá i zmínku o budoucí kamarádce: "Diana? To zní božsky! Myslíte, že bych v ní mohla najít důvěrnou přítelkyni?"
Mluví ve zvláštních frázích a často používá patetické a zastaralé obraty, což občas vyznívá komicky, a svým neotřelým, poetickým viděním světa nevědomky přivádí dospělé do rozpaků, když je neustále zasypává hloubavými otázkami. Zároveň však má obavy, aby "konala správně", tedy podle toho, jak byla vychována:
"Je to krutě neromantické."
"Já myslím, že nejlepší bude uvrhnout minulost v zapomnění."
Díky její přítomnosti se proměňuje i atmosféra nejen na Avonley - tak trochu "uťáplý" Matěj se vymaňuje z vlivu své sestry, Marilla mění svůj názor na děti... Anna prožívá různá dobrodružství, bojuje se školou /"Geometrie. To je černý mrak nad mým životem."/ a dokáže si zachovat chladnou hlavu i ve chvílích, kdy dospělí rozvahu ztrácejí.
Kniha je určena dětem, dospívajícím, ale i dospělým - a vůbec nevadí, že se děj odehrává na začátku minulého století. Autorka skvěle zpracovává velmi důležité téma: postavení dětí a sirotků té doby. Kritizuje tehdejší společenský systém, kdy děti byly vnímány jako malí dospělí, a od určitého věku byly zneužívány na práci: chlapci jako pomocníci v továrnách a na venkovských usedlostech, dívky jako chůvy v rodinách a výpomoc v domácnosti. Zároveň poukazuje na předsudky, které se váží k výchově dívek, kdy jsou jim upírány projevy jejich fantazie, kreativity a přirozené spontánnosti, a též i nárok na vzdělání.
Celou knihu prostupuje jistá naděje a víra v to lepší v nás. Jde o takové krásné, milé a velmi pozitivní čtení pro chvíle, kdy se objeví chmury.


Lilda
09. července

Ach. Nemám ani slov pro Annu. Četla jsem v originálu. Všechno je mi strašně blízké a několikrát jsem se smála a plakala společně s Annou a prožívala s ní to, čím procházela ona.

Vidlička
20. června

Chápu, proč se knížka líbí, ale mě bohužel tyhle ADHD dětičky vždycky vytáčely...

Ivan F
27. května

Jedna z mojich najobľúbenejších kníh, ktorú som prečítal hádam aj dvadsaťkrát a napriek tomu si ju znova po xtý krát v budúcnosti prečítam s radosťou a s pôžitkom, ktoré mi príbehy malej Anne Shirley prinášali, a ktoré mi určite ešte úsmev na tvári a spokojnosť v duši prinesú. Jednoducho má príbeh všetko to, čo mi moje detské "ja" dookola hladká a hladkať bude. Očarujúce opisy života zo začiatku dvadsiateho storočia, žiale, bôle a radosti a k tomu Annina prostorekosť a výbušná povaha, a predsa ju nemožno nemať rád. Skrátka a dobre, príbehy sirôt majú niečo do seba - vedel to R. L. Stevenson aj Ch. Dickens a prišla na to tiež J. K. Rowling. Ak si potrebujem zlepšiť náladu, tak siroty a ich dobrodružné patálie mi ju vždy zaručene pozdvihnú.

Lajka2012
21. května

Anna ze Zeleného domu se stala mojí nejoblíbenější knížkou. Je plná Anniny fantasie, sebevědomí, radosti, smutku, přátelství, lásky, humoru, obětavosti a laskavosti. Annu jsem si zamilovala. Je to nádherný, strhující příběh, který si podle mě musíte zamilovat. Annu si zamilovala i moje maminka, babička i kamarádka, které jsem tuto knihu doporučila i půjčila.

borufka
03. května

Anna ze Zeleného domu, Táta sekáč, Malé ženy, Hra na Betsy Bowovou... to je moje dětství, a dodnes jsou to pro mě knihy, které uklidní i rozesmějí. A upřímně, překlady a obecně redakční práce ze 70. a 80. let jsou mnohem lepší než dnes.

lenkaabooks
20. dubna

Asi by mě z Anny brzy bolela hlava :-). Ta její výřečnost a neskutečné projevy nadšení i smutku, tak bezprostřední dokáže být jen dítě. Anna je sirotek, kterého se ujmou stárnoucí bezdětní sourozenci. V tomto prvním díle ji poznáváme jako jedenáctiletou a prožíváme s ní pět let v Zeleném domě, ve kterém našla své doma.

1 ...