Anna ze Zeleného domu

Anna ze Zeleného domu https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32557/bmid_anna-ze-zeleneho-domu-n8i-32557.png 5 1605 351

Anna ze Zeleného domu série

Příběh dívenky Anny, sirotka, který nachází u dvou stárnoucích sourozenců, až doposud osaměle hospodařících na své venkovské farmě, svůj první opravdový domov, má na hony daleko k jakékoli sentimentalitě. Zato vtipu, humoru a životního optimismu má v sobě nadbytek. Hubená, pihovatá a hlavně neuvěřitelně upovídaná Anna s rezavými vlasy a nevyčerpatelnou fantazií si získá čtenáře od prvního okamžiku. Lehce upravené vydání. 30000 váz. výtisků, 10000 brož. výtisků... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Dívčí romány
Vydáno: , Albatros (ČR)

Anne of the Green Gables , 1908

cukrovka
04.08.2023 5 z 5

Krásná, čtivá a poetická knížka. Sirotek, který svou bezprostředností a chutí k životu změní život dvěma postarším sourozencům. Knížka rozhodně není jenom pro děti.

LuckaH2
23.07.2023 5 z 5

Krásné a dojemne, poslední část jsem obrečela. Na svou dobu dost "pokrokove", kdy šli proti morálce, predsukum, tvrde výchově. Dnes by se mohl leckdo učit od Marie, kt.ač nejprve ve vychove sirotka Anny přísná, záhy pochopila křehkou dětskou duši.

Dominique27
06.07.2023 5 z 5

To je tak krásná knížka! Pohlazení po duši. Rozhodně není jen pro děti. V Zeleném domě je dobře. Přečtena verze s ilustracemi Ivony Knechtlové, které čtení dávají další rozměr.

adbrko
18.06.2023 4 z 5

Tak tohle byl emoční životabudič. Emoce v konzervě. A až nebudu vědět, co se sebou, nahlédnu a jistě mě do života něco napadne. Hodněkrát mě donutila se smát. Jen se nesmí číst najednou, to je moc horská dráha a v polovině mi připadala trošku jednotvárná.

Karola050716
13.06.2023 3 z 5

Anna je tak neuvěřitelně praštěná a užvaněná, ale pomalu vás vtáhne do svých sítí, až jste na konci příběhu a hned si běžíte pro další díl.

Termaap
09.06.2023 5 z 5

Anne ze Zeleného domu; kniha, o které jsem si už roky říkala: tu bych si měla přečíst. A nyní se tak opravdu stalo. Vlastně ani nevím, proč mi to tak dlouho trvalo.
Příběh to je opravdu krásný, díky postavě Anne až takový poetický, starosvětský. Zde mohu v komentáři konečně použít i to krásné slovní spojení pohlazení po duši, protože přesně to pro mě kniha představuje.

kusma
04.06.2023 4 z 5

Krásná knížka pro mladé slečny. Myslím, že číst ji jako malá, tak ji zbožňuji a vracím se k ní. Z dnešního pohledu mi tam hodně seděla Marie a Matěj, tak by se mi libilo, kdyby tam byli víc. Ale i tak to bylo milé čtení a jsem ráda, že jsem si knihu přečetla.

123Lussy
02.06.2023

Jako první jsem viděla na Netflixu seriál a když má neteř dostala k Vánocům knižní předlohu, nedokázala jsem odolat.
Není třeba dlouze vypisovat, o čem to je, protože je to zkrátka jasné - dva postarší sourozenci si chtějí adoptovat sirotka kluka, aby jim pomohl na farmě a dostanou holku - Annu, která je upovídaná a má bujnou fantazii.
Děj krásně plyne a mně, musím říct, několikrát skoro ukápla slza, jak moc to bylo dojemné a jak moc mi Anna přirostla k srdci.
I když je to kniha pro děti (haha - v knize se píše od 9 let), doporučuji i těm, co už děti nejsou a chtěj se zkrátka radovat z maličkostí jako hlavní hrdinka. :)

Martina157
31.05.2023 5 z 5

Díky čtenářské výzvě jsem se dostala k této knize, která mě v mládí bohužel minula a i ve zralém věku jsem si příběh užila.

sidonka
25.05.2023 4 z 5

To byl krásný návrat do dětství, Annana fantazie byla úžasná, jako bych se v tomto vrátila do svého dětství

Vrbická1999
25.05.2023 5 z 5

,,Člověk nemůže být dlouho smutný, když je na světě tak krásně, že ?''
Toto je knižní skvost. Do Anny jsem se zamilovala. Možná jsem se v ní i trochu viděla. Její způsob jakým se dívá na svět je zkrátka úžasný. Tolik optimismu a dobré nálady v jedné knize. Děkuju.

BlaTer
20.05.2023 5 z 5

Anna otevírá okno do zahrady představivosti všem čtenářům, i těm, kteří na tento vzletný pocit již dávno zapomněli. Děkuji za tuto knížku. Budu se k ní neustále vracet. "Dělá mi radost, že jsem naživu je to tak zajímavý svět. Nebyl by ani z poloviny tak zajímavý, kdybychom věděli všechno o všem, že? Pak by nebyl prostor pro představivost, že?".

barca9312
20.05.2023 5 z 5

Doporučuji spíše pro starší děti nebo mladé slečny

Kackac77
16.05.2023 4 z 5

Posloucháno jako audiokniha, příjemně namluveno paní Klárou Sedláčkovou Oltovou.
Moc hezký příběh o holčičce - sirotkovi Anně. Přestože ji do jejich jedenácti let nepotká nic moc hezkého, Anna si žije ve svém světě fantazie a na život nahlíží z té lepší stránky. Chvílemi jsem si říkala, že je to taková kniha psychologie pro děti (možná, že i pro dospělé) , protože Anna je sice velmi optimistická, hledá ty lepší stránky věci, ale nelže si, když je smutná, je smutná, když má vztek, projeví ho. Až někdy působí jak blázen. Mně se to líbilo. Je zo roztomilý dojemný příběh.

hanka24
12.05.2023 4 z 5

Původně jsem chtěla dát 3 hvězdičky, ale kniha mě na konci hodně dojala tak dávám 4. Je úžasné, jak Anna umí říct věci na rovinu a svou bezprostrednosti si umí lidi kolem sebe získat.

Ladis777
07.05.2023 3 z 5

Čekal jsem od toho víc, dcera chtěla, abychom jí to koupili, po dvou třech kapitolách prohlásila, že je to o ničem. Já jsem se do toho pustil, abych si rozšířil obzory o klasiku, kterou jsem nečetl (na základce v knihovně byla Anna zařazena do oddílu dívčí románky, takže jsem ji celkem úspěšně míjel). Závěr je, že dívčí románek to není, na druhou stranu je to už text dost vzdálený, nevím, jestli děti pochopí komiku v tom, jak se Anna vyjadřuje knižně až archaicky, jestli pochopí protestantskou výchovu přelomu minulých století, na druhou stranu pak překvapí určité momenty, kdy se té výchově a morálce všichni vzpírají. Příběh je v mnohém formativní - dítě si může uvědomit, že to, že někdy něco dopadne špatně, když do toho šlo s dobrým úmyslem, je běžné, stejně jako to, že dospělí leccos neocení, že láska k dítěti může mít různé podoby, že stereotypy jsou nebezpečné, ale i to, že píle a vytrvalost se cení a jsou po zásluze odměněny. Sotva ale pochopí, jak je v době, kdy se Anna odehrává, podstatné, že se dívka vzdělává, sotva pochopí vztahy mezi chlapci a dívkami, jak jsou v knize vylíčeny, a další. Příběh mě chvílemi bavil, chvílemi už ho bylo dost, takže za mě spíš lepší průměr.

alishek
04.05.2023 4 z 5

Roztomilá a na první pohled lehce naivní knížka, která se naopak zaobírá dospíváním a morálními hodnotami.

denib
03.05.2023 5 z 5

Milá knížka, u které jsem se někdy smála, někdy zamýšlela. Výborně jsem si odpočinula. Anna je tak strašně ukecaná a trochu potřeštěná hrdinka, že jsem se musela smát. Ve skutečnosti by mi to možná lezlo na nervy :-) A ta její fantazie, to je prostě nádhera, až jí trochu závidím. Myslím, že na knihu možná v mém životě ještě někdy znovu přijde řada.

Tamirai
14.04.2023 5 z 5

Anna je srdcovka a vždy si ju rada prečítam znova :)

Je to pekný, láskavý a aj vtipný príbeh. Prostredie je krásne a veľmi ma baví, vždy a zakaždým, Annina predstavivosť a fantázia - je veľmi dôležitá aj dnes, aj keď na školách sa tvária, že dnes už to tak nie je a na všetko je tu technika, tak presne návrat do týchto časov aj prostredníctvom knihy, je očarujúci.

misssicccka
06.04.2023 5 z 5

Jak me toto mohlo tajt dlouho mijet? ;)
Nadhera, jednim slovem. Ta cistota, ta laska k zivotu, ten nezny humor. Musim koupit dcerkam.