Anna proletářka

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Podnázev: román o roku 1920 Román nás zavádí do období po 1. sv. válce, kdy veškerý proletariát žije velmi chudě. Představitelé a hlavní hrdinové jsou Anna a Toník. Anna je hodné děvče, které pocházelo z vesničky na Pelhřimovsku. Již od malička musela pracovat u sedláků, a proto ani někdy nemohla chodit do školy. Od mládí byla vychovávána v poslušnosti a zbožnosti. Toník pocházel z pražské rodiny. Jeho otec byl tkadlec a byl velmi nemocný. Toníkova matka byla pradlena. Když bylo Toníkovi 15 let, šel se učit slévačem do Kolbenky. V práci byl vždy bystrý a učenlivý. Začal se zajímat o politiku a stal se tajemníkem dělnického sdružení......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/81_/81732/anna-proletarka-81732.jpg 2.656
Žánr
Romány, Literatura česká
Vydáno · Svoboda
1. vydání originálu:1928
Počet stran:202
Jazyk vydání:český
Edice:Knihy Fučíkova odznaku
Vazba knihy:měkká / brožovaná
Náklad:25 750 ks
Nahrávám...

Komentáře (12)

Kniha Anna proletářka

Přidat komentář
IvonaK
17. února

Vzhledem k tomu že filmové zpracování je zrůdně dlouhé, tak jsem se rozhodla si to radši přečíst protože to má naštěstí málo stran. Nenudila jsem se u toho, ale obsah je hrozný. A ten konec? To byla v uvozovkách opravdu dojemná poenta.

Hani77
16. ledna

Annu proletářku jsem četla na gymplu ve 4.ročníku-měli jsme mít k maturitě přečtenou 1 knihu od Olbrachta. Já jsem si ji vybrala i na referát jako provokaci vůči naší profesorce a povedlo se, zavařila mi to při maturitě. Kniha mě nezaujala, už bych si ji nikdy nevybrala.

vasek29
26.12.2017

Jak může homo sapiens napsat, že Anna proletářka byla napsána jako úlitba režimu? Jakému, Dusty? Hovoříte o roce 1928. Ne o roce 1958. Než vylezete příště, zkontrolujte si, jestli zas neblábolíte!

Iv1701
24.05.2017

Mně ta kniha přišla legrační - i když takto asi myšlená nebyla

babicka_amalka
18.02.2017

povinná četba - tak jsme přečetli jako mnoho dalších....

Gagarin
08.03.2016

Víceméně jde už dnes o škvár, byť v některých ohledech povedeně napsaný. Jasně, Olbracht nemohl v roce 28 vědět, co všechno ti Toníčkové a Anny způsobí; nicméně se nemůžu zbavit dojmu, že idealizuje a vyzvihuje i některé lidské vlastnosti a postoje, které jsou univerzálně vadné - v kterékoli době. Hlavní hrdinové jsou nesympatičtí, navíc, jak už tu někdo zmínil, mluví fakt divně a nezní to vůbec věrohodně. Nejzajímavější tak pro mě byly některé reálie třeba z tehdejšího dělnického Žižkova.

Marbo
07.10.2014

Kniha popisuje rozkol v řadách SocDem, boj o Lidový Dům a následný vznik KSČ. Rozhodně se nejedná o nějakou propagandu ( bláboly o úlitbě režimu jsou úplně mimo mísu, kniha vyšla ještě za první republiky ), historické postavy a jejich konání jsou vcelku věrné skutečnosti. Co se však nepovedlo, je ztvárnění hlavních postav a dělnického prostředí vůbec, nedokážu si představit že by dělníci takhle mluvili...

WEIL
17.02.2013

Anna proletářka byla knihou, která se četla v 70. a 80. letech minulého století povinně.
Byla taky dvakrát zfilmována.
V dnešní době proletáři neexistují, ale tehdy to byla určitá síla, víra v lepší uspořádání života, když bude majetek zabavený boháčům, a rozdělován spravedlivěji mezi lid.