Anna proletářka

Román nás zavádí do období po 1. sv. válce, kdy veškerý proletariát žije velmi chudě. Představitelé a hlavní hrdinové jsou Anna a Toník. Anna je hodné děvče, které pocházelo z vesničky na Pelhřimovsku. Již od malička musela pracovat u sedláků, a proto ani někdy nemohla chodit do školy. Od mládí byla vychovávána v poslušnosti a zbožnosti. Toník pocházel z pražské rodiny. Jeho otec byl tkadlec a byl velmi nemocný. Toníkova matka byla pradlena. Když bylo Toníkovi 15 let, šel se učit slévačem do Kolbenky. V práci byl vždy bystrý a učenlivý. Začal se zajímat o politiku a stal se tajemníkem dělnického sdružení. Jedním z největších vykořisťovatelů dělníků byl pan Rubiš. Do práce přijímal nejraději mladé dělníky, kteří poctivě pracovali a nereptali, nebouřili se. Staré vyhazoval na dlažbu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/81_/81729/anna-proletarka-81729.jpg 2.665
Romány, Literatura česká
Vydáno, Svoboda

Kniha Anna proletářka

rudoleska
08.10.2020

Kniha - plakat. Ovsem tok vypraveni prozrazuje mistra epiky, takze se cte opravdu dobre. Postavy jsou ovsem schematicke, aby odpovidaly svym tridnim modelum. O falsovani historie a zamlcovani revolucnich uspechu socialni demokracie pri budovani Ceskoslovenskeho socialniho statu ani nemluve.

DominaCZ
13.09.2020odpad!

Jako...chápu, oč se bojovalo, ale ta forma...byli mi nesympoš. Ona-tupoš z vesnice, jejíž nejčastější věta byla ANO? a jež se nechá otento na schodech, on odpornej a zabil by kohokoliv s jiným názorem.

Líbil se mi začátek o tom sloužení a tak, to jo. Ale ta politická věc, jak se tam přimotal Toncek, to byl hnus a nuda.

Co mě rozbilo:" Bylo jim smutno. Ne nad umírajícím člověkem- kolem se umíralo příliš často. Ale nad vyřazeným bojovníkem." Aha jasně, život je nám ukradenej, něčí nemoc taky, ale štve nás, že ztrácíme potenciálního soudruha, tak jasně.

Styl jejich "boje" se mi nelíbil: "Chytali padající a vrhali je o stěny domů."

Zabije, přesto: "nemáme důvod tě vylučovat ze strany, řekl poslanec a hleděl na něj s láskou." Aha takže i vražda tam prošla,hm krásnej příklad opravdu.

Den po porodu nechá děcko doma sousedce a raděj jde na ulici do vřavy, jen aby byla s CHLAPEM ?? No nevim...
Holt mladý blbý děcko no...kolik jí mohlo bejt, 16,17? Jemu jestli 20+ tak to bylo moc. Prostě mladí blbci, proto mi boj za republiku v rukou děcek neseděl.
(jo ale překvapilo mě, že už měly bejt telef. budky..jako fakt??)

Messilina
28.05.2020

Ze začátku se mi ta kniha docela líbila. Ale ten lidově-demokratický, patetický závěr to zazdil. Je skoro neuvěřitelné, že to napsal autor, který napsal Biblické příběhy. Moje omluva je jen toto: snad to musel napsat, aby mohl psát ty Biblické příběhy. Anebo jen naletěl, jako všichni.

Kuža007
06.11.2019

Agitační, ale také krásně napsané.

IvonaK
17.02.2019

Vzhledem k tomu že filmové zpracování je zrůdně dlouhé, tak jsem se rozhodla si to radši přečíst protože to má naštěstí málo stran. Nenudila jsem se u toho, ale obsah je hrozný. A ten konec? To byla v uvozovkách opravdu dojemná poenta.

Hani77
16.01.2019

Annu proletářku jsem četla na gymplu ve 4.ročníku-měli jsme mít k maturitě přečtenou 1 knihu od Olbrachta. Já jsem si ji vybrala i na referát jako provokaci vůči naší profesorce a povedlo se, zavařila mi to při maturitě. Kniha mě nezaujala, už bych si ji nikdy nevybrala.

vasek29
26.12.2017

Jak může homo sapiens napsat, že Anna proletářka byla napsána jako úlitba režimu? Jakému, Dusty? Hovoříte o roce 1928. Ne o roce 1958. Než vylezete příště, zkontrolujte si, jestli zas neblábolíte!

Iv1701
24.05.2017

Mně ta kniha přišla legrační - i když takto asi myšlená nebyla