Anna Karenina

Anna Karenina https://www.databazeknih.cz/img/books/empty_bmid.jpg 4 2092 325

Psychologický a společenský román, který zobrazil celou epochu v životě ruské společnosti i osobní tragédii ženy - Anny Kareninové, titulní postavy románu, uštvanou konflikty se světskou dvorní společností...

Literatura světová , Romány

Vydáno: , J. Otto - Ottovo nakladatelství

Анна Каренина (Anna Karenina) , 1877

akdar72
30.05.2020 5 z 5

V knize je zobrazený život ruské společnosti společně s tragédií jedné ženy.

PaulaHortensie
23.05.2020 5 z 5

zrcadlo mojí duše

Denisar92
03.05.2020 5 z 5

Uzasna kniha

Noisette73
26.04.2020 5 z 5

Mně se to líbilo moc, bylo to skvěle psychologicky zpracované a opravdu jsem si čtení moc užila. Tady nikdo není vyloženě čistý jako lilie, není tu vyobrazen černobílý svět,
takže je to dokonale realistické, smutné, moc smutné, člověka to rozerve, ale i když
čtenář ví co přijde, musí číst dál a ke knize se vracet.

InesRodriguez
26.04.2020 5 z 5

Tahle kniha je jedním z mnoha příkladů, proč mám tak moc ráda klasickou literaturu. V příběhu je něco, co vás chytne a už nikdy nepustí. Díky, pane Tolstoji, za tenhle výlet do minulosti, za rozšíření obzorů, za všechny ty malé meditace, které jsem prožívala, když jsem, stránku po stránce, četla váš román.

Arisis
22.04.2020

Asi budu jediná, ale já jí ten konec přála. Pro mě to byla ufňukaná blbka.

Alienn
09.04.2020 4 z 5

Klasika, která rozhodně stojí za přečtení, moc se mi líbila.

Leona333
13.03.2020 5 z 5

Kniha v sobě nese absolutně všechny lidské pohnutky - emoce. Lásku, bolest, žárlivost, naději, frustraci, beznaděj...S tím vším, umí autor dokonale v knize zacházet a kombinovat dle potřeb postav. Kniha je strhující a konec leccos vypovídá o tehdejší společnosti a době ve které Anna žila.

Lucik100
29.02.2020 5 z 5

Některé pasáže v knize byly opravdu zdlouhavé. Neustále se řešilo hospodářství. Jinak sám příběh byl velice poutavý a zasazení do dané doby a soudobého Ruska bylo skvělé.

eliska2669
04.02.2020 4 z 5

Taky jsem se obávala, že to bude moc nudné, ukecané, moc postav a tak. Ale nic z toho se nekoná. No dobře, ukecané to je, s tím se už v Rusku musí počítat, že tam budou všichni filosofovat, ale je to zábavné. Postav, které si musíte zapamatovat, není moc a jdou od sebe lehce odlišit.
Celá kniha vlastně neměla nějaké vyvrcholení, neměla žádnou pointu, žádné velké finále ani drama, prostě život a postupný rozklad a nebo vývoj vztahů. Takové lepší 13 Reasons Why. Nechápala jsem propojení příběhu o Anně a Levinovi, ale celkově to bylo fajn. Hrozně bych si chtěla přečíst podobnou knihu o současnosti, věrohodnou, s věrohodnými lidmi a dialogy. Taky mi to trochu připomínalo Kunderu, nebo naopak, že jo, s tím, jak se autor dokáže vcítit do postav a naprosto věrohodně popsat jejich psychické stavy a myšlenkové pochody. Nejvíc mě pohodila scéna s porodem a tím, jak to Levin vnímal, a pak to jak kosil obilí nebo co.

Jho
18.01.2020 5 z 5

Je třeba počítat s tím, že to bude pěkně po rusko-kriticko-realisticku rozvláčné, ale pokud máte aspoň trochu čtenářské trpělivosti, tahle kniha vám to za ten čas, potřebný k jejímu zdolání, vrátí i s úroky. Dle mého názoru ještě lepší než v základní zápletce podobná Paní Bováryová; Tolstoj tu totiž nejen dokonale vylíčil tragédii a úpadek, ale nezapomněl ani na to, že život má ještě druhý pól - krásu a naději - viz druhá hlavní linie (román trošku klame názvem protože kromě Anny Kareninové tu patří prakticky stejný prostor i význam druhé hlavní postavě -Konstantinu Levinovi. Jeho osud je tu jakousi pozitivní protiváhou toho Annina).

Ani.Ká
20.11.2019 4 z 5

Ačkoliv jsem četbu této knihy dlouho odkládala, protože mě děsila její tloušťka, nakonec jsem ji měla přečtenou tak rychle, až mi to bylo skoro líto. Kniha je čtivá, hluboká...skvěle jsou propracovány psychologické charakteristiky jednotlivých postav a to, jak autentické chování naráží na povrchní společenské konvence....

Andrew21
23.10.2019 5 z 5

Úžasná klasika sice mi to trvalo dlouho, ale ten čas strávený nad touto knihou určitě stál za to. Mohu pouze doporučit ovšem ne těm, kteří čtou krátké knihy, jelikož rozsah této knihy je větší. Za mne 5 hvězd prostě nádhera.

Ďumbierka
15.09.2019 4 z 5

Teda!! Tak som to dala :)
Ten mesiac s Annou bol super. Bol zvláštny, pomalý, smutný, dramatický, zamilovaný, pohodový...

a takto by som pokračovala.
Táto kniha ma emočne celkom vyžmýkala a nie je to pritom len také čítanie 1000stranovej telenovely. Lebo aj s takými názormi som sa stretla na internete.

Na to, kedy Tolstoj písal túto knihu (1873-1877), je až príliš nadčasová, reálna... a to tam nemali sociálne siete! Ha.

Podľa mňa sa Anna ani nedá čítať rýchlo. Je to román, ktorý dozrieva každou ďalšou stránkou.

Veľa som premýšľala, veľa súcitila a s mnohým nesúhlasila a pritom som to milovala.

Je to zvláštne, čo so mnou tento príbeh urobil a teda pre nevedomých, ktorí o Anne Karenine naozaj nič nevedia, tak toto je najkomplexnejší spoločenský román, aký som zatiaľ čítala.
Je v ňom toľko otázok, rôznych tém, toľko podôb lásky, zrady, nenávisti...
Príbeh je niekedy až moc dramatický, ale zase k Rusku mi to tak proste sedí a pasuje. Nemenila by som.

Politika, otázky národa, tradície, vzdelanie, umenie, duša ženy a muža, rodina, život a jeho PRAVÉ hodnoty, ktoré sú, ako to už býva, pre každého hrdinu a hrdinku diametrálne odlišné.

Bolo úžasné sledovať ich cesty. A čo ma milo prekvapilo, tak pre mňa nebola zaujímavá len hlavná dejová linka Anny a jej osudu, ale zaujímali ma aj Kitty, Dolly, Levin, Stiva a aj obaja Alexejovia... a mnoho ďalších.

Vedela by som sa o tejto knihe rozprávať dlho. Prečítam si ju za pár rokov znovu, to už viem a čo mi dá nové, uvidíme.

Jediné, čo mi “bilo” do očí, boli občasné dlhé, až moc dlhé filozofické a teologické pasáže, ale chápem, že to k tomu patrí. K daným postavám sa mi to tam vlastne hodí, no ku koncu knihy je podľa mňa viac cítiť veľký vplyv kresťanstva a celkovo viery, ktorá mala v živote samotného autora obrovské miesto, tak aj mnohé postavy v knihe sa utiekali k viere a teda niektoré filozofické pasáže mi prišli, že riešia to isté a opakujú sa. No s tým treba rátať, nakoľko v danej dobe, keby sa kniha písala, to tak už bolo a celkovo v klasikách je to cítiť viac.

Mňa samú to však miestami rušilo a tak preto je u mňa 1* dole :)

No napriek tomu, všetko k sebe ladí a musí a má to tak byť!!

Dlho mi táto kniha zostane v srdci ❤️.

Summer7
15.08.2019 4 z 5

Naprostá klasika!

tomasblazek
14.08.2019 5 z 5

Plný počet. Je to místy úmorných 1100 stran, ale Tolstoj, jak se mi zatím zdá, byl mimo jiné mistrem hluboké pointy a jeho knihy se proto vyplatí protrpět až do konce. Já na konci ANNY KARENINy zažil jedno z oněch čtenářských satori, kdy jsem si užasle mumlal: "Ty vole! Pane Mistr Tolstoj, tohle bylo dobrý!" Hromada mystiky, řada divných názorů, snaha o "zbožštění mužika"... Možná proto je Tolstoj tak důležitý: není hluboký a beznadějný, jako hrob v knihách Dostojevského, není bezútašně věrným plátnem jakkoli šedé i barvité reality jako Čechov, není sžíravý jako Gogol... je nelítostný, velkolepý, je to romanopisec, který mohl točit filmy. Tolstoj jako smolná pochodeň ukazuje cestu... nebo takto ukazovat cestu chtěl. A i dnes může hluboce zasáhnout.

Warty
01.08.2019 4 z 5

Kniha je přesně taková, jaká jsem čekala, že bude. Některé pasáže se četly trochu hůř. Postavy i jejich příběhy byly velmi zajímavé, nemůžu si ale pomoct, většina ženských postav mi nebyla dvakrát sympatická. Celkový dojem je i tak velmi dobrý.

Libušš
01.07.2019 5 z 5

Čteno dvakrát. Neomrzí, i přesto, že si děj pamatujete, tak hltáte slovo po slovu. Klasika.

DeepSea21
21.06.2019 5 z 5

Skvělé.Všechny postavy byly velmi komplexní.

Acamar
19.06.2019 5 z 5

Do široka rozmáchlý román o různých podobách a stádiích milostných vztahů, stejně jako o o reálném životě šlechty a statkářů v Rusku 19.století.
Krásně propracované, různorodé postavy, kde si každý může najít svého oblíbence.
A ač budu v menšině, Karenina mi přišla jako nádherná postava, pravda docela nevyrovnaná a sobecká, ale komplikovaná a vášnivá, s odvahou vzepřít se konvencím a pokrytectví, bojující s vědomím společenského stigmatu a naprosté závislosti na lehkovážném Vronském, se zoufalou hrdostí neprohrát...až k raději dobrovolně tragickému konci.
Po četbě Kreutzerovy sonáty Tolstého trochu podezírám z odstrašování názornou ukázkou, kam vede vášeň a žárlivost:) ale i "vzorovou" Levinovu linku jsem si oblíbila, i když nebudu předstírat, že dlouhé rozbory stran tehdejšího zemědělství a vztahu k rolníkům mne bůhvíjak bavily ... Jenže bez nich by toto dílo bylo jen skvěle napsaným vztahovým a psychologickým románem, nikoli tak komplexním obrazem tehdejší doby.