Anna Karenina

Anna Karenina https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/2066/anna-karenina-2066.jpg 4 2092 325

Všechny šťastné rodiny jsou si podobné, každá nešťastná rodina je nešťastná po svém. Výmluvný postřeh giganta ruského realistického románu Lva Nikolajeviče Tolstého otevírá jedno z nejslavnějších psychologických děl v dějinách literatury, v němž si spisovatel po monumentální fresce Vojna a mír dopřál komornější zápletku a dalekosáhlým přetvořením látek módních romancí vyjádřil odpor k pseudomorálce „vyšších kruhů". Inspirován skutečnou událostí, kdy se spořádaně vyhlížející mladá dáma vrhla pod kola nákladního vlaku, vytvořil Tolstoj příběh o skandálním poklesku „dobře provdané" krasavice, která je přinucena váhat mezi salonním životem v nelásce a přirozeným právem na štěstí. Vzplanutí choti carského hodnostáře k důstojníku Vronskému, jež spisovatel umně proplétá s osudy a krizemi dalších příbuzných a přátel, je pro Annu o to tragičtější, že na rozdíl od dobových mravokárců nedovede být pokrytecká a milostný poměr ani jeho následky netají. Nesmrtelnost tohoto románu potvrzuje i řada filmových adaptací, v nichž titulní postavu postupně ztvárnily například Greta Garbo, Vivien Leighová, Taťjana Samojlovová nebo Sophie Marceauová.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Leda

Анна Каренина (Anna Karenina) , 1877

cirruska
30.09.2021 5 z 5

Úžasná kniha s pomalu plynoucím přesto barvitým dějem. Propletené životy a osudy rodin často rozepsány do podrobných detailů. Díky tomu jsem si mohla utvořit vztah s hrdiny, našla si oblíbence a ještě více prožívala jejich radosti i starosti. Nejen tento román, ale celkově ruská klasika je krásná v tom, že mi vždy pomůže zpomalit a uvědomit si o čem to čtení je.

Pavlina50
04.08.2021 3 z 5

„Úctu si lidé vymyslili, aby maskovali prázdnotu tam, kde by měla být láska.“

(Pozor – nepravděpodobný, ale přesto možný spoiler!)
Ruským klasikům jsem se ve školních letech v povinné četbě úspěšně vyhýbala, nicméně teď jsem nějak pocítila, že bych aspoň některé dílo přece jenom mohla zkusit. Volba padla na Annu Kareninu. Přesto, že více jak 800 stránek ve mně vzbuzovalo trochu nedůvěry v úspěšné prokousání se tímto dílem…ale přece jenom to není Vojna a mír…
Anna Karenina je příběh o vztazích… o touze po lásce, o utrpení, o vášni, o destrukci člověka, o pokrytecké morálce a o touze po důstojném postavení ve společnosti. Na jejím příběhu Tolstoj ukazuje především psychický rozklad osobnosti, kdy se ze silné, energické a vyrovnané ženy v důsledku výčitek svědomí postupně stává naprosto hysterická osoba plná depresí a nevyrovnaných emocí směřující k nevyhnutelnému konci. Toto Tolstého dílo vlastně jen potvrzuje, že duševní choroby, které mají zejména v dnešní době bohužel vzrůstající trend, byly evidentně běžné už i v dobách, kdy jim ještě nikdo nepřikládal civilizační charakter a neuměl je takto přesně diagnostikovat.
Výraznou myšlenkou knihy je otázka typu, jaká volba je pro šťastný život prospěšnější – zda žít v jistotách, ale s pocitem, že vám v životě něco chybí, anebo zariskovat a podlehnout citům, vášni a volit cestu srdce, využít v životě aspoň chvíli, co se nabízí, i s vědomím, že tato cesta často nakonec nekončí moc šťastně.
Anně jsem zpočátku fandila - navzdory často pokryteckým pravidlům a zásadám soudobé ruské aristokratické společnosti - si šla za svým snem a místo konzervativního a chladného muže si zvolila osudovou lásku – ovšem cestu nepřijatelnou pro okolní společnost. Toto svoje rozhodnutí se nijak nesnažila skrývat, a to i s vědomím, že se jí dostane pohrdání nejen od společnosti, ale i od svých vlastních přátel. S ubíhajícím dějem jsem ale k Anně postupně sympatie ztrácela, vadil mi její vztah/nevztah k vlastním dětem, měla jsem občas dokonce pocit, že vlastně možná víc fandím Kareninovi. Připadalo mi čím dál víc, že vlastně neví, co chce, často se chovala naprosto nelogicky a nepochopitelně, což bylo ale možná zapříčiněno právě postupně se plížící psychickou nemocí. Anniny paranoidní představy nabíraly na síle a vyústění celého tragického příběhu tak už nemohlo vůbec nikoho překvapit.
Konec mě zklamal. Na to, jak autor každý sebemenší detail knihy rozpitvával, konečná pointa mi přišla tak trochu odfláknutá (teda za toto slovo se vlastně ve spojitosti s ruským klasikem až stydím…). Ale chybělo mi trochu větší vykreslení pocitů všech postav po Annině konci. Najednou se veškerá pozornost obrátila k Levinovi a jeho dalším nekonečným filozofickým úvahám o víře a smyslu života. Pro mě bylo takové a zvláštní zakončení tohoto obsáhlého románu docela zklamáním. Rozhodně celému příběhu ubralo na finální dramatičnosti ve spojitosti s Anniným osudem.
Kniha obecně byla pro mě dost rozporuplná. Pořádně jsem se do ní začetla vlastně téměř až v její polovině. Některé pasáže byly hodně čtivé…ale vlastně výhradně jen ty, které se týkaly dějových linek a psychologie jednotlivých postav a jejich vztahových propletenců. Naproti tomu jsem pořád nemohla strávit ty nekonečné dlouhé filozofické úvahy či popisy čehokoliv, ať už aktuální politické situace v Rusku, života šlechty nebo rolnictva, prací na poli, lovů zvěře nebo kapitoly, které například dlouhosáhle řešily třeba příčiny nepříznivého stavu zemědělství. Připadalo mi, že tyto zdlouhavé a pro mě dost nezáživné úseky knih, nikam děj neposunují. Proto jsem často takové kapitoly spíš jen přebíhala očima, než četla a hledala v nich maximálně jen nějaké záchytné body, které eventuálně měly význam pro další směřování děje. Ale to asi zejména k ruským klasikům patří.
Naopak ale Tolstému rozhodně nelze upřít umění výborného vykreslení charakteru postav, jejich myšlenkové pochody a názorové posuny a postupný vývoj ohledně vnímání světa a vlastních životů.
Kniha rozhodně nebyla špatná, ale zároveň nechci být ani pokrytec a jen proto, že je to obecně uznávaná klasika, tvrdit, že mě okouzlila. Pro mě (bez ohledu na autora) takový průměr – tři hvězdičky.

„…a kde končí láska, tam začíná nenávist…“

EmokeII.
16.06.2021 3 z 5

Žádné ruské klasiky jsem nečetla. Neměla jsem na ně náladu. Tohle jsem vyhrála v tombole. Tak jsem si řekla, proč ne, zkusím to.
A začala jsem litovat, že jsem se této knize záměrně vyhýbala. Příběh je úžasný, plno postav, člověk si dokonale představí atmosféru doby. Některé delší filozofické pasáže jsem prošla rychle, to mě moc nebavilo.

Kutcho
04.06.2021 4 z 5

Tolstoj je majster v opisovaní ruskej spoločnosti, avšak ja zostávam obdivovateľom Dostojevského, ktorý je zasa majstrom v psychológii postáv a vykreslovaní charakterov.
Anna Karenina je iná, ako som očakával. Má veľa postáv a veľa odbočiek, a pritom sa tam toho veľa nedeje. Dielo je napísane výborne a neobsahuje vyslovene nudnú pasáž, no aj tak mi prišlo, že sa autor zbytočne rozpisuje.
Najviac ma bavila časť po úmrtí hlavnej hrdinky, kedy konečne dostali viac priestoru filozofické pasáže. Tie ale boli sekané jedná za druhou bez nejakého zmysluplnejšieho deja. Keď Tolstoj, tak radšej Vojna a Mier, inak radšej Dostojevskij.

vas
29.05.2021 5 z 5

(SPOILER) Ta knížka byla tak děsně smutná. Připadalo mi, jako by bylo všechno připraveno a pečlivě sestrojeno k Anině zničení. Nejprve jsem viděl geniální filmové zpracování s Gretou Garbo a pak si užil četbu geniální knihy. Co si přát víc, snad jenom, aby to ta lokomotiva ubrzdila včas...

eraserhead
08.05.2021 4 z 5

"Všechny šťastné rodiny jsou si podobné, každá nešťastná rodina je nešťastná po svém." Když už první věta vystihne povahu celého románu a řekne o něm vše, je třeba smeknout. Četl jsem dvousvazkové vydání z roku 1989. A možná to "násilné" roztrhnutí a naservírování rozsáhlého díla ve dvou částech způsobilo, respektive zdůraznilo jistou rozvolněnost díla v závěru druhé třetiny. Z prvního svazku jsem byl neskutečně nadšený, pohlcený a těšilo mě každé slov, každý pohyb děje. Na začátku druhé knihy však najednou vystoupila Tolstého snaha pojmout do díla hodně myšlenek a věcí a dlouhou dobu ve druhém svazku jen tahal postavy od jedné věci ke druhé, aby byly tam, kde byla touha něco říci. To románu trochu ubírá a v mém hodnocení ho to stojí poslední hvězdičku. Naštěstí se v závěru všechno dostane (doslova) do starých kolejí. Trochu mě překvapuje název románu, který podle mě ne zcela vystihuje celou jeho povahu, ale zase na druhou stranu, Anna je poměrně výrazná postava, ne však nejvýraznější. Román je stále ještě a pořád nadčasovou ukázkou dění a myšlení své doby, výborem Tolstého myšlení o světě, lidech a myšlenkách (nechybí jeho snad až tradiční filosoficky moralistní závěry, skvěle vtělené do charakteru postav).

TaNya_
19.04.2021

Anna jako postava mi lezla hrozně na nervy. Jinak jsem si ale těch 900 stránek v klidu užila.

sandratea
13.04.2021 5 z 5

Na tuhle knihu je potřeba mít čas a ponořit se do ní. Nesvědčí jí dnešní roztěkanost. Kdo se jí však poddá, vstoupí do nového světa.

šneki
10.04.2021 3 z 5

Chtěla jsem aby se mi líbila, ale bohužel se nestalo. Ačkoli tam bylo několik velmi zajímavých myšlenek a psychologických zápletek, celý příběh ztrácí na atraktivnosti kvůli na můj vkus roztěkanému ději. Jakmile jsem se začetla do jedné linky, skočili jsme jinam, nebo se v půlce kapitoly přenesl pohled na jinou osobu (ve stejné lince alespoň). Proč se celá kniha jmenuje Anna Karenina je mi záhadou, neboť se zdá že Anna tam hraje tak maximálně poloviční roli. Levin je občas sympatický ale většinou jen žene svoje myšlenkové pochody do extrémů a stejně jak Anna se z něj občas stává drama queen.

Zesamsun
04.04.2021 3 z 5

Klasické dílo, které je všeobecně vysoce hodnoceno, ale můj osobní názor je, že některé pasáže byly příliš dlouhé a nudné a kdyby je autor vypustil, prospělo by to jeho dílu. Znovu opakuji, že tohle je můj osobní názor, který nikomu nevnucuji.

Godgifu
07.03.2021 5 z 5

Statkář Levin byl snad jedinou postavou, která mi byla sympatická. Nevyznal se pravda v politikaření a intrikách, taky byl ke své škodě zbytečně žárlivý, ale uměl vzít za práci a to je vlastnost mužů, dnes už čím dál méně populární, která ženám myslím imponuje. Všichni ti tak zvaní aristokraté, bloumající od ničeho k ničemu, a to jejich věčné tlachání, všechny ty jejich večírky, plesy, divadla... prostě marnost nad marnost. Anna byla vlastně obětí tohoto zahálčivého a vyprázdněného způsobu života. Ani nevím, jestli mi jí mělo být líto v jejím neštěstí. Autor totiž svou hrdinku vůbec nešetřil, rozebral na prvočinitele její pohnutky, takže ta "skvělá a milá žena" vyšla ve výsledku jako manipulátorka, která se pořád jen zaobírala sama sebou, přičemž jako matka, navíc nevázána žádnými pracovními povinnostmi, se na můj vkus jen pramálo zajímala o svoje děti. Sňatek s chladným Kareninem, arcizbožným křesťanem, kterého lze podezřívat, že snad nikdy nečetl Nový zákon, přispěl ovšem také zásadní měrou k její zkáze. Škoda, že tam nebylo více rozvedeno, jak snášela manželství s Kareninem předtím, než se spustila s Vronským. Co mě na tom bavilo nejvíc, byl způsob, jakým Tolstoj dovedl duševně obnažit, leckdy i nemile ztrapnit, svoje postavy. Oceňuji převelice a srdéčko mi zaplesá pokaždé, když někdo dovede s takovou stylistickou virtuozitou vyjádřit to, k čemu jiní (třeba já) marně hledají slova. Dnešní mnozí rádoby spisovatelé by se tady mohli mnohému přiučit.

Petrush
11.02.2021 4 z 5

Knihu jsem četla už před mnoha lety, ale pořád si pamatuju, jak mě nebavily dlouhé pasáže s úvahami statkáře Levina. Jako celek se mi kniha líbila.
Na film jsem se dívala až pak a říkala jsem si, že přece není možné do něj dostat všechny ty myšlenkové pochody a nuance - a taky že ne.

jana1976
11.02.2021 5 z 5

Miluji Annu!! I když považuji plno filmových zpracování za velmi zdařilých, tak nedokáže film nahlédnout do duše, srdcí a myslí. Emoce na obrazovku se nedají jen tak vyjádřit. Jsem nadšená jak Tolstoj popsal v knize všechny osudy, lásky a boly…. Tato kniha mě uchvátila.

osman111
26.01.2021 4 z 5

Kdybych měla hodnotit jen dějovou linku Anna-Alexej Alexandrovič - Vronskij, dala bych 5*. Postavy byly geniálně psychologicky propracované, neměla bych co vytknout. Myšlenkové pochody Anniny zhoubné lásky byly dokonalé. Zklamalo mě, že o Anně pojednává kniha tak z jedné třetiny. Mě osobně nezaujalo pojednání o zemědělství a správě a nijak zvlášť ani většina vedlejších postav, kterých bylo v knize opravdu hodně. Bohužel se mi samotný příběh poněkud ztrácel v sáhodlouhých nezáživných popisech čehokoli, co se nejednalo Anny.

Kontryhelka
26.01.2021 5 z 5

Pěkné čtení a povinná četba na střední škole. Tam jsem kvalitu knihy neocenila, ale po létech mohu říci, že zážitek.

eknizky.sk
26.01.2021 5 z 5

Uzasna kniha, pri ktorej sa autor nehal inspirovat skutocnym pribehom jedneho so svojich priatelov. Zatial najdlhsia kniha, ktoru sme zdigitalizovali.

IreneP
23.01.2021 4 z 5

Anna Karenina se nezabývá jen osudem Anny, jejího manžela Karenina a milého Vronského. Tato linka je vlastně asi jen tak ve třetině knihy. Mnohem více textu je věnováno příbuzenstvu (Annin bratr Stěpa s ženou Dolly a jejich rodina) a hlavně láska mezi Kitty a Levinem. A to je kámen úrazu, pokud je vám postava Levina nesympatická tak, jako byla mě. Protože s ním a jeho úvahami strávíte cca 400 stran. Přesto jsem ráda, že jsem si nezkrácenou verzi AK přečetla. Příběh Anny Kareniny a Vronského, jejich povahy, pohledy na svět a pohled světa na jejich vztah - to je něco, co jsem z filmů měla dost zkreslené. A moje nejmilejší postava? Vronskij.

IlonaP.
21.01.2021 5 z 5

Klenot a klasika světové literatury, krásné čtení, mnohé pasáže mě tak vtáhly do děje, že jsem měla pocit, že tam jsem.

samuel5955
16.01.2021 5 z 5

(SPOILER) Rusov veľmi nemám rád, ale na Lev Nikolajeviča nedám dopustiť. Keď som si prečítal Anna Kareninovú, mesiac som nedokázal čítať žiadnu iní knihu, lebo som to musel stráviť a rozdýchať. Tolstoj je schopný popísať myšlienkový svet svojich postáv do najmenších detailov, ktoré skvelým spôsobom orámuje naratívnym obrazom cesty: Spomeniem len cestu vlakom Anny Kareninovej domov, keď si uvedomila, že je zamilovaná do Vronského, cesta kočom Anny a jej manžela, keď Alexej Alexandrovič Karenin pochopil, že sa jeho žena zamilovala do iného, či nádherná dojímavá scéna cesty Anny Kareninovej k svojmu synovi z druhého zväzku (mám to trocha chaotické: Prvý zväzok mám z vydania z r. 1969 a druhý z r. 1986). Potom je tu konečné chaotické blúdenie Anny po Moskve, kde sa už začína jej žiarlivosťou sprevádzané šialenstvo a skočí pod vlak.

Väčšina filmových spracovaní sa zameriava len na lásku Anny a Vronského (na spôsob červenej knižnice), ale Tolstoj svoje dielo koncipoval ako mnohovrstevné s mnohými postavami, v ktorých príbehu rozpracováva mnoho tém, nevyhýba sa ani náboženstvu či politike.

Napriek komplikovanosti sa Anna Kareninová číta neobyčajne ľahko, no dopad knihy bude taký, že ju budete rozdýchávať mesiac.

Erenas
15.01.2021 5 z 5

Nejzajímavější na Anně Karenině je to, že to napsal muž.
Dokázat se takto vcítit, popisovat myšlenkové pochody.
Tolstoj dokázal to co málo autorů, vcítit se a a chápat ....
Přesný opak Hemingwaye.