Anna Elliotová

Anna Elliotová https://www.databazeknih.cz/img/books/79_/79377/anna-elliotova-79377.jpg 4 1078 172

Vzdělaná, citlivá a oduševnělá Anna byla zasnoubená s námořním kapitánem Frederickem Wentworthem. Její rodina však tento vztah označila za společensky nepřijatelný a Anna se musela své lásky vzdát. Po letech se s bývalým snoubencem znovu setkává a zjistí, že čas její city k němu nijak nezměnil. Její vyvolený ovšem dal přednost jiné dívce. Zklamané Anně nezbývá než se s tím smířit. Odjíždí do Bathu, kam přesídlil její otec, aby ve víru společenských událostí na vše snáze zapomněla. Osud však neřekl své poslední slovo... Bude mít Anna dost síly, aby se vzepřela společenským konvencím a přáním své rodiny i přátel? ... celý text

Literatura světová , Dívčí romány

Vydáno: , J. Otto - Ottovo nakladatelství

Persuasion , 1817

Fidibus
18.01.2023 1 z 5

Pro mne velice nezáživné. Ano, téma lásky, kdysi se měli vzít a teď spolu k sobě nacházejí cestu, samozřejmě v duchu té doby. V tomto duchu je většina knihy, kdy hlavní smyslem života pro tyhle vrstvy byly společenské dýchánky a klepy. Množství postav, ne zcela důležitých.

Kory98
16.01.2023 4 z 5

Knihy Jane Austenové nejsou typické romantické příběhy, jak by si někdo mohl myslet, ale jsou to knihy o emocích, charakterech lidí, které jsou rozebírány spíš trochu z psychologického hlediska, alespoň na mě tak vždycky zapůsobí. A že to dobře dopadne, to už je zde takový bonus navíc. Ani její hlavní hrdinové nejsou bez vady, ale v průběhu života si dovedou uvědomit, v čem je problém a příště se ho vyvarovat, změnit své chování. A žít v Anglii té doby určitě nebylo nic lehkého.

oblakaknih
05.01.2023 2 z 5

(nebýt chyb, hodnotím i o hvězdičku víc)
Přiznám se, že tato kniha pro mě byla vybočením z mé komfortní zóny. Tyto knihy běžně nevyhledávám, ale chtěla jsem dát šanci něčemu novému.
Bála jsem se, že to bude pouze milostný příběh bez zajímavé zápletky, naštěstí ale autorka i pěkně vykreslila fungování společnosti.
Příběh má moc pěknou atmosféru, která na vás skrz stránky dýchne.
Co se postav týče, bylo jich na můj vkus příliš na tak malý počet stran. Kdyby dostaly více prostoru, mohla bych se do nich lépe vcítit a nahlédnout i do jejich osobností.
Díky velkým písmenům se kniha moc dobře a rychle četla. Ovšem co dojem z knihy kazilo, bylo neskutečné množství chyb.
Během čtení jsem se do příběhu naplno nemohla ponořit, konec knihy byl poměrně předvídatelný a nic mě zvlášť nepřekvapilo. Místy mi kniha připadala i zdlouhavá.
V budoucnu se na autorčiny knihy nejspíš zaměřovat nebudu, ale jsem ráda, že jsem se do ní pustila.

Leonora
29.12.2022 5 z 5

Sice nemám ráda marmelády, ale moc se mi líbí samotné literární umění Austenové. Když je hrdinka prostoduchá, je prostoduchý styl knihy. Když je odstrkovaná, i text pojednává hlavně o všech kolem a o ní je tam toho minimum, aspoň ze začátku. Zároveň ale zvládá v tom minimu podat přesně to správné množství informací, aby si člověk udělal o hrdince dostatečnou představu.
Čte se to samo, nikde jsem neměla potřebu přeskakovat a těžko se od toho odtrhává.
Co se týče sociálně kritického přesahu děje, nevnímám to tady tak silně jako třeba u Pýchy a předsudku nebo Rozumu a citu. Trochu víc se mi líbí filmové zpracování, ve kterém Anna není uťápnutá zas až tak moc a třeba si troufne nahlas vyslovit kritiku, kterou si knižní Anna pouze myslí.

Charmedka
18.12.2022 3 z 5

K Jane Austen jsem si bohužel zatím moc kladný vztah nevybudovala. Pan Darcy, o kterém mnohé romantické duše sní, pro mě vůbec není romantický hrdina, ale arogantní blbec a celá kniha Pýcha a předsunek ve mně melancholickou náladu také neprobudila, vůbec mi romantická nepřišla. Snad více mě bavila Lady Susan, která naopak tak populární není.

Anna Elliotová neboli Pýcha a přemlouvání je první knihou od Jane Aausten, o které i můžu říct, že mě bavila a čtení jsem si docela užívala. Samozřejmě za to nejvíce může sympatická hlavní hrdinka, ale kniha celkově měla děj, ve kterém se pořád něco dělo a líbila se mi tu ta láska mezi Annou a Frederikem.

ElleNora
19.09.2022 5 z 5

Někomu by se děj knihy mohl zdát pomalý a plný čekání, ale v typicky austenovském duchu tak byla zachycena oddanost a láska. Vlastně si myslím, že neustálé pochybování je zobrazeno velmi realisticky, stejně tak jako nepříjemní příbuzní a snaha mladé dívky chovat se ke všem zdvořile za všech okolností.

Osobně jsem si Annu opravdu zamilovala, vždy myslela na druhé, a přestože kontrast mezi ní a jejími sestrami byl jasně vidět, nemluvila by o příbuzných špatně. Škoda, že se ke konci neobjevil ještě pan Benwick a Louisa, ale pan Wentworth to shrnul docela dobře.

Ďumbierka
16.09.2022 4 z 5

“Nevidíte to? Nechápete moju túžbu? Nečakal by som doteraz, keby som poznal Vaše city tak, ako ste Vy prenikli k mojim.”

Láska slečny Elliotovej bolo krásne, pohodové a pomalé čítanie.

Mala v sebe vtipné aj pravdivé narážky na spoločnosť aj na život.
Na to, že ľudia sa medzi sebou opäť porovnávali a to hlavne výškou majetku a moci.
Je to tá najmenej podstatná vec, ktorou by sa mal človek stavať nad iného človeka.

Bola však aj plná hĺbania, pozorovania a lásky.

Anne ako postava mi bola veľmi blízka a obľúbila som si aj mnohé ďalšie.
Keď mala odísť do Bathu, prežívala som s ňou tú nechuť ísť z Uppercrossu niekam do mesta, kde sa tlačí hlava na hlave a všetci sa náhlia.

Všetky postavy boli také realistické. Milé, uveriteľné, niektoré otravné, snobské, povrchné, utrápené, zaľúbené…vedela by som použiť ešte mnoho prídavných mien.

Užívala som si každú stránku.

Klasika je super, dá sa v tých príbehoch stále nájsť podobnosť aj s dnešou dobou.

No, mňa si klasika získala hlavne časom. Na škole som však celkom trpela a knižky sa mi na dlhý čas sprotivili.

Radšej čítať nenásilne a s radosťou, ako čítať len z povinnosti…

Hypatia1010
05.08.2022 5 z 5

Tahle kniha se mi moc líbila. V pubertě jsem od autorky přečetla Pýcha a předsudek a Rozum a cit a už tehdy mě hodně zaujaly. V porovnání třeba se sestrami Brönteovými je mi její suchý humor a svižný styl psaní bližší. Každopádně bych tento titul zařadila mezi autorčina nejpovedenější díla. Anne i Wentworth mi byli velmi sympatičtí a držela jsem jim palce, aby k sobě znovu našli cestu a dali se dohromady. Na Anne mi trochu vadilo, že se nechávala příliš ovlivňovat svou rodinou a hlavně kmotrou, místo aby se řídila vlastními instinkty a vůlí, tím spíše, že ostatní se o její přání nijak zvlášť nezajímali.

Vera Silent
28.07.2022 5 z 5

V pubertě mě kniha trochu nudila, ale po letech mě to chytlo. Je to samozřejmě náročné na nervy, poněvadž postavy prostě jsou tak slušné a cudne, až je zázrak, že se vůbec dokážou na něčem domluvit. Ale Anne i Wentworth jsou velcí sympaťáci a i když člověk ví, jak to celé dopadne, tak je to radost číst. Je opravdu s podivem, jak Austenova dokáže popsat romanci jak řemen pouze pohledy a pocity, v té knize nejsou téměř žádné dialogy.

Teď už jen zbývá porovnat knihu s novou TV adaptaci od Netflix.

Patane
18.07.2022 5 z 5

(SPOILER) Moje druhá nejoblíbenější kniha od autorky, první je samozřejmě Pýcha a předsudek :). Poměrně útlá knížka o Anně Elliotové, které je ,,už" 27 a nikdy se pořádně nevzpamatovala ze ztráty své životní lásky. Nechala se přesvědčit, že vztah s nemajetným mužem nemá budoucnost. Anne není tak vtipná a živelná jako Elizabeth, ale já ji mám ráda.
No a Frederik se nám na scénu vrátí a je to takové austenovsky milé i vtipné, plné drobných nedorozumění a zraněných citů. Ale je to samozřejmě Jane Austen, takže láska si k oběma opět cestu najde.

reader.007
28.06.2022 4 z 5

Prvenství má u mne kniha rozhodně v tom, že jsem si ji kdysi v bezbřehém optimismu koupila v angličtině. Sice jsem to vzdala po prvním odstavci, ale doma už zůstala jako relikvie na památku mé naivity. Když jsem po letech s úlevou zjistila, že vyšla i česky (no nebylo to tak jednoduché, milé děti, rozmazlenost internetem dorazila do našich hájů až nějaký ten rok poté, co jsem začala syslit svou knihovnu) i když pod jiným názvem, obratem jsem se k ní dopídila a přestože jsem byla přesvědčena že jsem ji přelouskala, nejspíš skončila u ledu, protože když jsem ji četla teď, zjišťuju, že si ji vůbec nepamatuju.
Neodsýpá to tak jako jiné knihy JA, ale špatné to není a místy jsem se jako bonus bavila představami, že já bych na Annině místě dovedla mnohem lépe mainpulovat marnivým tatíkem i nadutou sestrou... Asi že nemám tu správně čestnou povahu :-) Nicméně nějaká mínus bych přeci jen našla - zatímco v ostatních knihách používá autorka ironii zlehčující lidské nešvary a jednání, tady kupodivu popisuje věci přesně tak jak jsou. Suma sumárum je to trochu kostrbatější četba než Pýcha a předsudek, ale příběh ujde a vzhledem k tomu, že toho Jane tolik napsat nestihla, jsem ráda, že si i za tenhle můžu udělat zářez na pažbě.

petgona
22.06.2022 5 z 5

Toto je spolu s Pychou a predsudkom moj najoblubenejsi pribeh od Jane Austen. Uz som ho samozrejme citala asi 5x a napriek tomu, vzdy citim napatie a ocakavanie, hoci viem ako to dopadne so vsetkymi postavami. Aby som si tuto knihu opat precitala ma inspirovalo to, ze som postrehla, ze netflix vydal trailer k remaku tohto pribehu - a zostala som zhrozena. Z jemnej, pokojnej, diplomatickej a "akuratnej" Anny, ktora je opisovana, ze stratila pel mladosti, je vychudnuta a ostarnuta (krute, tvrdit o 27 rocnej zene, ze je stara :D), tu spravili divozienku s rozviatymi a rozpustenymi vlasmi, ktora zmurka do kamery. Takisto jej vztah s Wentworthom tu vyzera ako nieco, co by sa skor dalo aplikovat pre sucasnost ako pre uvod 19. storocia.

alishek
18.04.2022 4 z 5

Milý příběh o tom, jak je důležité mít vlastní názor a nenaslouchat okolí. Sice jsem si cestu k hlavní postavě Anne chvíli hledala, ale našla a ke knize se ráda vrátím.

RoseDadas
15.11.2021 4 z 5

Text Jane Austen se vyznačuje sarkasmem a kritikou tehdejší společnosti, především pak snahy dostat mladé dívky pod čepec s tím nejvhodnějším (a také nejbohatším) partnerem. Na stránkách se mezi postavami odehrává slovní šerm, který baví.

Ženské hrdinky děl Jane Austenové jsou sice svazovány společenskými konvencemi, avšak mají svoji vlastní hlavu, některé dokonce i tvrdší než oříšek, a nebojí si mnohdy prosadit svou nebo předvést své vzdělání a inteligenci. Anna je v tomto případě považována za již vyzrálou ženu, i přes své sny, stojí pevně nohama na zemi, nechce nikomu škodit, naopak všem pomáhá, její povaha je vskutku ryzí.

1271
24.10.2021 5 z 5

Tenhle román se poněkud vymyká ostatním dílům od Austenové. Máme zde hrdinku, která byla na tehdejší poměry už naprosto stará panna, zažila lásku a také zklamání v ní a od života už zřejmě mnoho nečeká. Přesto k ní nakonec přichází štěstí. Na tomhle románu je znát, že ho Austenová psala na sklonku života, kdy se možná ohlížela za svým vlastním zklamáním v lásce a představovala si, jak vše mohlo dopadnout jinak. Pro mě kvůli tomuto trochu depresivní, přesto mám však Annin příběh ráda.

babystar
19.09.2021 4 z 5

Milé čtení o trápeních dívek na začátku 19. stol. Žádné erotické scény, a přesto plno lásky a citu. Společnost, kde se význam člověka měří podle majetku a shánění ženichů je někdy až potupné, a přesto se najdou dívky, které si dovedou prosadit svou. Lidé jsou stále stejní, a proto se knihy Jane Austenové stále čtou (i když nejsou povinnou školní četbou). Poslouchala jsem jako audioknihu.

Medasek
17.07.2021 5 z 5

Další hezká knížka od Austenové. Miluji knihy této autorky.

madem
28.06.2021 3 z 5

Páni!!! Jane Austenová mě tentokrát překvapila! První knížka, kdy jsem neodhadla konec na 1. stránce jako u ostatních knih. Do sté stránky jsem věřila, že Anna skončí s A., do 200. s B. a teprve pak přijde C a je to rychlé ...

kolacky
02.05.2021 4 z 5

Klasika. Staroanglický příběh s romantikou jaksepatří na paní Austenovou.

vandalka
28.02.2021 2 z 5

Já jsem to někde za polovinou vzdala. Nedokázala jsem se srovnat s tím jejím spletitým stylem, je to na mě moc ukecané, zašmodrchané. Sice tím vším něco sděluje, ale mám pocit, jako bych se prodírala hustým křovím a hledala, kdy konečně přejde k věci a něco z ní vypadne konkrétního. Tímto se omlouvám všem, kteří autorku milují, nic proti ní, problém je na mé straně. Pro ilustraci tu dávám dvě ukázky toho, co mi na jejím způsobu vyprávění přijde tak nějak zdobně barokně přeplácaně ukecané :)

1/ "Jak vidím, jde o víc než o povinnou návštěvu vaší tety; – a zle se jim oběma povede, až půjde o věci důležité, až se octnou v situaci vyžadující pevnost a sílu ducha, jestliže ona nemá dost rozhodnosti, aby odolala pošetilému vměšování v tak nepatrné záležitosti, jako je tato."

2/ "Kapitán Harville, třebaže se způsoby nevyrovnal kapitánu Wentworthovi, byl dokonalý džentlmen, upřímný, dobrý, ochotný. Paní Harvillová, trochu méně společensky vybroušená než její manžel, byla, jak se zdálo, stejně laskavých citů; a nic nemohlo být přívětivějšího než jejich přání považovat celou společnost za své přátele, protože to byli přátelé kapitána Wentworthe, nebo laskavějšího a pohostinnějšího než jejich naléhání, aby jim všichni slíbili, že s nimi povečeří."

V zásadě to lze brát jako pěkné vylíčení, ale když je takhle psaná CELÁ kniha, je to na mě moc :( Asi mi vadila i celá ta společnost, která měla potřebu se takto vyjadřovat, lépe bych si patrně rozuměla s pasákem koz.