Anna Elliotová

Anna Elliotová https://www.databazeknih.cz/img/books/79_/79377/anna-elliotova-79377.jpg 4 1070 172

Vzdělaná, citlivá a oduševnělá Anna byla zasnoubená s námořním kapitánem Frederickem Wentworthem. Její rodina však tento vztah označila za společensky nepřijatelný a Anna se musela své lásky vzdát. Po letech se s bývalým snoubencem znovu setkává a zjistí, že čas její city k němu nijak nezměnil. Její vyvolený ovšem dal přednost jiné dívce. Zklamané Anně nezbývá než se s tím smířit. Odjíždí do Bathu, kam přesídlil její otec, aby ve víru společenských událostí na vše snáze zapomněla. Osud však neřekl své poslední slovo... Bude mít Anna dost síly, aby se vzepřela společenským konvencím a přáním své rodiny i přátel? ... celý text

Literatura světová , Dívčí romány

Vydáno: , J. Otto - Ottovo nakladatelství

Persuasion , 1817

Andyska007
Andyska007
15.05.2023 3 z 5

Nedělalo mi problém knihu přečíst, ale souhlasím, že je dost rozvláčná... Děj se vleče a na konci dojde k rychlému (i když předvídatelnému) rozuzlení. Co pro mě bylo zajímavé, je popis života anglické venkovské šlechty v 19. století. Postavení žen bylo tomu dnešnímu opravdu hodně vzdálené.

mnohoknih
mnohoknih
21.04.2023 3 z 5

Tak se konečně dali dohromady a je od téhle knihy pokoj! Nemám nic proti pomalému tempu, ale tady se nedělo vůbec nic. Většina osob je ctnostná, dbá na slušné vychování, hovoří vhodně a přátelsky, ale je to taková nuda. Nebýt výzvy, tak to nejen nečtu, ale ani nedočtu.

Tamirai
Tamirai
15.04.2023 4 z 5

Musím sa priznať, že na knihu ma v tomto prípade nalákal film. Nestáva sa to často, ale občas áno a som za to rada.
Vďaka filmu som zatúžila po tom, nazrieť do príbehu skrz tvorbu a predstavu autorky, užiť si to prostredie, kde sa kniha odohráva a aj jemnú, humornú a láskavú linku vzťahov, ktoré v knihe sú. A že ich bolo...
Bolo to skvelé čítanie a rada si knihu prečítam niekedy opäť ;) .

Barbara182
Barbara182
14.04.2023 3 z 5

Typická Jane Austenová, i když možná malinko méně čtivá, kvůli minimu přímé řeči, ale jinak pěkná nevinná romantika plná omylů a nedorozumění, která se však nakonec vyřeší :-)

Devorah
Devorah
06.04.2023 2 z 5

Olala, anotace byla více než slibná. Navíc mne navnadilo, že román vznikal na sklonku autorčina života, kdy se ohlížela za svým životem a bojovala s pocitem, že jí toho hodně proteklo skrz prsty - čili půjde tedy o vyzrálé dílo. Hmmm, víc už jsem se splést nemohla.
Ústřední hrdinka Anna se náhodou setkává s mužem, kterého si před osmi lety chtěla vzít. Vystupuje zde po celou dobu jako veskrze trpělivá, klidná a ctnostná žena, ačkoliv já v ní spatřuji spíše pasivní osobu plnou lítosti. Není to zkrátka žádná sebevědomá Emma, nebo dokonce emancipovaná Elizabeth Bennetová. Škoda, mohla z ní být klasická žena bořící zkostnatělé konvence.
Co se týče zápletky, ta mne zklamala. Je prvoplánová a v podstatě jí čtenář očekává od začátku knížky.
Škoda, Austenová umí rozhodně lépe a za mne jen promarněný čas.

Ticiana
Ticiana
05.04.2023 4 z 5

Zacatek byl takovej tezkopadnej, pak se mi kniha cetla i lip nez Pycha a predsudek.

miša63
miša63
28.03.2023 2 z 5

Chvilku mi trvalo než jsem se začetla, ale potom už nebyl žádný problém

jiri77
jiri77
27.03.2023 1 z 5

Tak tohle mě opravdu nebavilo. Nezáživné ,bez děje ,jen nějaké tlachání a úplně zbytečné popisy, které mě tak nudily ,že jsem chvílemi ani nevěděl ,co čtu. Za mě teda velké zklamání a myslím si ,že po knize od Austenové dlouho nešáhnu.

Teruberu
Teruberu
15.03.2023 5 z 5

Bylo to krásné oddychové a asi šáhnu i po dalších dílech a na chvíli se zasním. Je vidět, že po 200 letech se nic nezměnilo.

May
May
14.03.2023 5 z 5

Četla jsem Annu Elliotovou už kdysi, .. možná je to dvacet let ... nebo tak nějak. Tehdy jsem knihu nedovedla docenit a považovala ji za v porovnání s mou milovanou Pýchou a předsudkem nebo Rozumem a citem, Emmou ... za nudnou. Dnes ve zralém věku (slovy J.A.), už dovedu knihu ocenit a musím říct, že A.E. se stala mou druhou nej knihou spolu s Pýchou a předsudkem. Každý z nás dělá denně malá a častěji než bychom chtěli i velká rozhodnutí a kdo z nás ví, zda jsme se rozhodli správně a jaké následky nám z toho budou plynout.... Některé věci se prostě nikdy nezmění ať žijete v roce 1808 nebo 2023.

Tebby
Tebby
12.03.2023 5 z 5

Anna Elliotová se zaručeně stala mojí druhou nejoblíbenější knihou od Austenové. Ze začátku jsem měla trochu nepořádek v postavách, jelikož se nejčastěji používala jen příjmení, ale brzy mě děj vtáhl a už nepustil. Líbilo se mi i střídání destinací. Elizabeth bych nejradši dala pěstí. Jsou teď 3 ráno a já musím vymyslet, co budu číst dál. 4,5*

Linda007
Linda007
23.02.2023 5 z 5

Líbilo se místo o něco méně než Pýcha a Předsudek, ale i tak to bylo dobré.

Jessybelle
Jessybelle
20.02.2023 5 z 5

Občas se ve mně objeví potřeba zpomalit. A knihy Jane Austinové se k tomuto stavu mysli dokonale hodí.
Annu jsem si vychutnávala plnými doušky, nikam jsem nespěchala a těšila z každého slova.
Dostala jsem příběh ne dívky ale ženy opomíjené vlastní rodinou, která nakonec přece jen najde svou vlastní cestu, nejen k lásce.
Když si vezmu v jaké době je román napsán, jsou některé pasáže nadčasové.
Mohu jen a jen doporučit.

vlkcz
vlkcz
19.02.2023 5 z 5

Konečně jsem si splnil slib, který jsem si dal při sledování filmu Dům u jezera, kde o knize Sandra Bullock velmi zajímavě mluví. A upřímně mě Anna Elliotová zaujala ještě více než Elizabeth Bennetová v Pýše a předsudku. To, že Austenová psala Annu již jako zralá žena, se projevuje i v její hrdince, která již také má nějaké životní zkušenosti a dovede se z nich poučit.
Při čtení může člověk snadno podlehnout dojmu, že Anna Elliotová je ranější dílo, než Austenové nejznámější román, protože rozhodně není psáno tak lehkým perem jako Pýcha a předsudek. Ale domnívám se, že to byl úmysl. Zatímco P+P vnímám spíš jako lehkou love story především k pobavení, Anna Elliotová na mě působí jako životní výpověď ženy o jejím údělu v době, která jí nepřeje. Přesto je plná víry v dobro a sílu lásky. A řada pasáží (např. rozhovor s kapitánem Harvillem ze závěru knihy) působí vyloženě současně.
Velice příjemný zážitek.

Eva193
Eva193
17.02.2023 5 z 5

Po Pýše a předsudku a Rozumu a citu moje třetí nejoblíbenější kniha Jane Austen. Četla jsem znovu pro čtenářskou výzvu po dlouhé době a moc jsem si to užila i když asi poprvé jsem vnímala i to, že pro dnešního čtenáře, který není fandou žánru, už je to opravdu trochu archaické.

vercas945
vercas945
08.02.2023 4 z 5

Za mě dobrá kniha, ale oproti nejslavnějším knihám J. Austenové je přece jenom trošku míň propracovaná, chybí jí oproti nim i špetka humoru. A mně na závěru vadí, že se vlastně nedozvíme, kde bude ústřední pár po svatbě bydlet ( a vlastně jsme to o kapitánu Wentworthovi nevěděli celou knihu).

karolina0346
karolina0346
07.02.2023 3 z 5

Čtení nebylo tak záživné jako u Pýchy a předsudku a Rozumu a citu, ale i tak se mi kniha líbila. Je pro mne zkrátka zajímavé sledovat smyšlení lidí v 19. století.

Dojem bohužel kazí vydání, v paperbacku od Ledy je spousta překlepů... že já si nepřiplatila za knihu od Slovartu...

lilly1
lilly1
25.01.2023 4 z 5

Anna Elliotová se po několika letech, po zrušeném zasnoubení ,opět setkává s kapitánem Frederickem Wentwortem.Svede je k tomu pouhá náhoda.Annin otec je z finančních důvodů nucen pronajmout jejich rodinné sídlo a s druhou dcerou Elizabeth odjet do Bathu.Anna zatím zůstává a pomáhá s péčí o děti své sestře Mary.Po prvotním setkání Anny a Fredericka to vypadá,že se tyto dvě hlavní postavy budou ubírat každá svým směrem,ale i přes jistá nedorozumění dojdou k poznání,že jsou jejich city stále vzájemné a nikdy nevymizely.Život venkovské střední třídy v Anglii,každodenní činnosti,zájmy,zábava,zápletky,shledání...s tím vším jsme-jako vždy u díla J.Austenové- v Anně Elliotové seznámeni.

boxas
boxas
25.01.2023 5 z 5

"On neměl co na práci a ona neměla koho milovat."

Knížky Jane Austenové jsou jako bruselská krajka.
Takové zdánlivé nic, plné náznaků a drobných kliček, jemné předivo vztahů, chcete-li to vyjádřit "literárněji".
Ale když se na tu krajku podíváte s určitým odstupem, najednou se vyloupne krásný vzor a vy si říkáte, že jste už dlouho něco tak pěkného neviděli...
Anna Elliotová není v tomto směru mezi knihami Austenové žádnou výjimkou.
Jména, místa, situace, náznaky, vztahy - jemné předivo, kde každé slovo, každá postava má svoje místo a čas. Už dlouho jsem něco tak pěkného nečetla...
Díky, Dane, že je Jane Austenová v letošní Čtenářské výzvě!

Luna5000
Luna5000
22.01.2023 4 z 5

Opět jsem se setkala s krásou a půvabem knížek Jane Austenové. Tato autorka opravdu uměla psát! Příběh byl krásný, romantický, plný citů a emocí, které jste s hlavními postavami mohli prožívat. První jsem viděla filmovou adaptaci s Dakotou Johnson v hlavní roli a až poté jsem sáhla po knížce. Někteří tvrdili, že se film tolik nepovedl a že dělá ostudu knize, proto jsem se rozhodla si knihu přečíst. Je dobré když znáte obojí- knihu i film.
Jsem opravdu vděčná, že příběh skončil tak jak skončil (nechci prozrazovat) a i když mám v oblibě jiné knihy od této autorky, upřímně a na sto procent knihu doporučuji.