Anjel nad Teheránom

Anjel nad Teheránom https://www.databazeknih.cz/img/books/89_/89923/bmid_anjel-nad-teheranom-gxk-89923.jpg 4 71 20

V jednu hviezdnu iránsku noc uvidí päťročná Lili svoju matku Roxanu, ako vychádza na balkón, narastú jej krídla, vzlietne a zmizne kdesi na nočnej oblohe. Anjel Roxana zmizne bez akéhokoľvek rozlúčenia, bez jediného slova na vysvetlenie a nezanechá jedinú stopu o svojej ďalšej existencii. Jadrom výpravného a fascinujúceho románu sa stáva pátranie Lili po svojej matke. Príbeh sleduje Roxanu od narodenia, ako dieťa prinášajúce smolu v drsnom židovskom ghette v Teheráne, jej život v bohatom svete iránskej aristokracie, živorenie v tureckých nevestincoch až po nový život v Los Angeles. V hre je Roxanina nádej na šťastie, na útek z okov tradícií starého sveta, nádej na odpustenie za ten najväčší hriech – túžbu.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Slovart (SK)

Moonlight on the Avenue of Faith , 1999

bernadeta9876
14.01.2024 3 z 5

Tento príbeh bol spočiatku naozaj veľmi pekný. Náznak magického realizmu, exotické prostredie Teheránu, to všetko bolo rozohraté veľmi pútavo.
Lenže potom to bolo ako na húsenkovej dráhe, raz hore, raz dole...
Niektoré motivácie postáv boli ťažko uchopiteľné ba až zbytočne prešpekulované.
A ten zvyšok pôsobil potom dosť nesúrodo a rozbito.
Takže škoda, že hlbší dojem táto kniha nezanechala, pritom potenciál to malo.
Zrejme to bola prvotina, inak si to neviem vysvetliť.
Napriek tomu to určite nebolo horšie ako priemer a niektoré pasáže boli veľmi zaujímavé. Paradoxne pre mňa to boli tie časti, ktoré sa venovali ostatným členom rodiny než Roxane a Lili.
3,5.

Esterka_book
09.08.2023 5 z 5

Kniha přestavuje osudy žen několika generaci. Všechny toužila po svobodě, lásce, odpuštění. Některým se to nepovedlo ale některým ano.

Nofar197
26.04.2023 3 z 5

Nebyla to špatná kniha, jen jsem čekala něco jiného, víc při zemi.

18LenkA12
05.06.2022 4 z 5

Zajímavý netradiční příběh, který mě zaujal, ale nebavilo mě to, jak autorka pojala jeho vyprávění. Na můj vkus v knize bylo moc popisu jednotlivých postav. Čtyři hvězdičky jsem dala kvůli vyvrcholení na konci.

Máša10
16.04.2022 5 z 5

Zvláštní, krásná kniha. A zároveň se i dobře čte, i když asi není pro každého, není to rozhodně "oddychovka".

DreamerX9
13.02.2022 2 z 5

Za mě také zvláštní kniha a úplně mi nesedla. Magický realismus není úplně můj žánr. Nečetlo se to špatně jen jsem asi čekala něco jiného

Eliškam
27.09.2021 3 z 5

Dávám tři hvězdy, protože vlastně nevím, co si o knize myslet. Možná mi úplně nesedl žánr magického realismu. Možná jsem se nebyla schopná ztotožnit s matkou vypravěčky, Roxanou. Rozhodně to není špatná knížka, určitě spíše pro náročnější čtenáře, ale předpokládám, že nesedne každému...

Ulča
30.04.2020 5 z 5

Silný příběh,právě jsem dočetla.Několikrát jsem knihu odložila,protože mi doslova rvala srdce pro smutek a beznaděj.Ale z knihy vyzařuje i naděje.Navíc mám magický realismus moc ráda.Rozhodně doporučuji!

Evišťátko
20.09.2018 5 z 5

Jsou knihy,u kterých si přeju, aby nikdy neskončily. A to byla jedna z nich!

certik003
03.05.2018 4 z 5

Souhlasím s komentáři pode mnou. Zvláštní kniha, která rozhodně není pro každého. Vlastně jsem očekávala úplně jiný děj, ale vůbec nelituju, že jsem knížku četla.

Aimee1
21.08.2017 3 z 5

Velmi zajímavá kniha z prostředí orientu. Není to klasická oddechová četba na vymytí mozku, ale vyžaduje trošku zkušenějšího čtenáře. Poměrně se mi líbila, ale znovu bych si ji asi nepřečetla.

DariDerek
19.07.2017 4 z 5

Takto něžnou a přitom syrovou knihu jsem snad ještě nečetla. Určitě doporučuji, ale myslím si, že to není pro každého. Náročný čtenář si přijde určitě na své, tak jako já. Více píšu zde: https://darameganknihy.blogspot.cz/2017/07/andele-nad-teheranem-gina-nahai.html

bastina
31.03.2017

Odporúčam. Tak ako som ju zobrala do rúk a začala čítať, tak som len nemo čakala, čo bude ďalej. Neviem, čo k nej napísať iba prečítajte si ju. :)

Silmarien
19.03.2017 4 z 5

S magickým podtónom v rozprávkovom šate zaobalený krutý príbeh.
Miestami rozprávka, miestami krutá realita a to sa prelínalo v celej knihe. Nechcela som byť jedinou postavou knihy, ale napriek tomu ma priťahovala. Nechcela som spoznať jediné miesto v deji, a predsa som ich videla pred sebou. Nechcela som zdieľať jediný osud z knihy, a predsa som s nimi žila.

Rozporuplná. A magická.

Aroucaria
30.08.2016 3 z 5

Jediná kniha, se kterou jsem se prala. Často jsem jí odhazovala a naštvaně vykřikovala, že to nemám zapotřebí, že je to úplná slátanina. Ale hlodala ... Pak jsem zas přilezla a hanlivé výkřiky se opakovaly a tak to bylo několikrát ... A finále to bohužel nemá ... Vlastně má, budu si to muset přečíst ještě jednou :-)
Jedna maličkost přeci - s Domem duchů bych to pocitově vůbec nesrovnávala. V domě duchů jsem plula na vlně ...

Leticia69
22.03.2015 5 z 5

Výborná kniha, doporučuji.

eLeR
17.02.2014 5 z 5

Fantastický zážitok. Odporúčam!

květáček
29.01.2014 1 z 5

Příliš složitě zamotané a celkově dávám jednu hvězdu za nápad.

elli09
19.02.2012 5 z 5

Gina B. Nahai sa mi jednoznačne páči. Pre mňa je to ako exotický vzdialený sen, ktorý sa moc dobre číta!

zuzulique
24.05.2011 5 z 5

Ďalší nádherný príklad magického realizmu, úžasná spleť príbehov mnohých žien, číta sa jedna báseň a nebudete sa môcť odtrhnúť...nedá sa inak, iba odporúčať!