Provinilé slasti

Provinilé slasti https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/5063/bmid_provinile-slasti-dRm-5063.png 4 683 97

První kniha série Anita Blakeová, Lovec upírů. Vampyrismus je v USA legální. Za úplatu vám oživovatelé povolají z hrobu zombii dle vašeho výběru. Po některých hřbitovech se potulují ghúlové. Nemrtví by možná měli mít hlasovací právo, ale kdo zastaví ty, kteří začnou zabíjet lidi? Vedlejší zaměstnání oživovatelky Anity Blakeové je právě lov a exekuce odsouzených upírů. Co ale Anita udělá, když je žádána o pomoc při vyšetřování případu několika zavražděných upírů? Upíři jsou přece taky lidi. Nebo ne? Vítejte v St. Louis, ve městě lovců, oživovatelů, lykantropů, vúdú šamanů a lidí, kteří uvízli v síti upířích intrik. Co se skrývá za zavřenými dveřmi Církve věčného života, v podzemí Cirkusu prokletých nebo upířího nočního klubu Provinilé slasti? A když to někdo zjistí, o kolik bude jeho životnost delší než životnost mýdlové kachničky v proudu Missouri?... celý text

Literatura světová Horory Fantasy
Vydáno: , Triton

Guilty Pleasures , 1993

Charmedka
21.06.2020 5 z 5

V první knize se především seznámíme s tímto světem a hlavní hrdinkou. Anita sice možná působí jako obyčejná křehká žena, ale nedejte na první dojem. Pracuje u agentury Oživovatelé inc, spolupracuje s policií a odsouzené upíry likviduje. Anita Blake rozhodně není obyčejná.

Je to kvalitní fantasy/horor série, kterou jsem si zamilovala, i když první díl je oproti dalším trochu slabší. Zas tolik se tu neděje, spíše se teprve seznamuje s prostředím a postavami.

Už z anotace je trochu poznat, že se nebude jednat o romantickou slaďárnu jako jsou například Upíří deníky apod. Knihy Laurel K. Hamilton jsou plné nadpřirozených bytostí, krve, násilí, ale i sexu.

Tyrkysová
14.05.2020 5 z 5

Svět, do kterého Laurell K. Hamilton své vyprávění o Anitě zasadila, je velmi různorodý. V prvním díle se o něm dozvídáme jen to nejzákladnější, ale za to s lehkostí a bez zbytečných okolků. A jak série pokračuje, svět se pěkně rozrůstá... Ve srovnání s pokračováními nejsou Provinilé slasti nijak extrémně děsivé ani přehnaně akční a romantická linka zde téměř chybí. O to víc si jí užijeme v pokračováních :-)
Každopádně jako oddechovku pro milovníky urban fantasy s hororovými prvky rozhodně doporučuji.
4,5/5*

havrmoni
29.02.2020 2 z 5

Kdybych nečetla sérii Mercy, Kate, Alex Crafr a Strážkyni, tak by moje hodnocení byli možná vyšší. Jenže tohle dílko o popravčí upírů bylo oproti jmenovaným hrdinkám velmi slabé. Z Anity jsem neměla pocit, že je neohrožená a nějak nadaná zabíječka. Detektivní zápletka se úplně ztrácela v úvahách a myšlenkách hlavní postavy, pro mě naprosto nepodstatných a i ničem. Taky mi bohužel přišlo, že o upírech toho kromě odhadu věku a nedívat se do očí moc neví. Zkusím další díly, ale tohle nebude asi má oblíbená série.

hanpari
19.01.2020 4 z 5

Protože se mi nechce probírat jednotlivé knihy, dovolím si komentovat celou sérii, alespoň až tam, kam jsem vydržel číst.
Nebudu myslím vyzrazovat žádná tajemství, když povím, že Anita Blakeová, hlavní hrdinka, se stává časem silnější a silnější, zatímco její série slabší a slabší.
Stačí se ostatně podívat na hodnocení jednotlivých knih. Kde první díly popisují akční řežbu s nekompromisní Anitou a jejím lehkým prstem na spoušti, tam další postupně nabízejí tu samou Anitu s naprosto uvolněnou sexuální morálkou. Z noir fantasy detektivky se časem stane nadpřirozená pornografie, a ke všemu ještě špatná.
Opravdu nechci nic vyzrazovat předem, jen doporučím, abyste ve chvíli, kdy budete mít dojem, že už máte dost, přestali doufat, že se situace zlepší. To se myslím podařilo jen v dílu, který se jmenuje Obsidiánový motýl.

Ailee
21.07.2019 3 z 5

Celkem dobré, rychle se to četlo, i když spíše ze setrvačnosti, než že by mě něco doslova chytlo. Mělo to vtip, třeba občas dost na ostří a některé věci se prostě "děly", protože se to autorce zrovna hodilo. Na druhé čtení to sice není, ale na to, abych dala sérii šanci ano. Taková příjemně průměrná fantasy i pro starší čtenářstvo.

sarka9190
19.02.2019 3 z 5

Z této série mám ráda první díly. Jasně, je to akční romanťárna, ale hlavní záporák - u tohoto dílu - je skvělý. U prvních dílů je ta romantická a akční laťka skvěle vyvážená, u těch pozdějších už mi to evokuje přeslazenou limonádu s nádechem akce. Nicméně jako teenager mám na tuto sérii skvělé vzpomínky.

Ryorka
03.02.2019 2 z 5

Po úžasném ale náročném Světlonoši jsem chtěla něco jednoduššího. Vybrala jsem si osvědčený žánr urban fantasy. Ale teda, zas až tak něco jednoduchého jsem nepotřebovala. Dalším dílům už asi šanci nedám.

Shaki
15.01.2019 5 z 5

Tuhle sérii mám moc ráda. Už jen proto, že člověk musí občas u toho čtení přemýšlet. Nejedná se o slaďárnu a ani Anita není princezna čekající na prince. U ní je to právě naopak. Je férová a čestná. I když dělá chyby, je to vlastně lidské. Svým způsobem mě ta její nedokonalost baví.

DK197
21.11.2018 1 z 5

Asi jsem blázen, ale tohle bylo utrpení číst. Sarkasmus mi nevadí, ale v knížkách evidentně ano. Všude je ho moc a hrdinka těmi kecy odvádí od děje. Ve 3/4 knihy se objevují a málokdy pak znovuzjevují stále nové postavy, popřípadě umřou. Nemáte šanci vybudovat k nim vztah. Po prvním dílu ne. Hrdinka se tváří jako děsná suprholka, ale rozluštění zápletky k ní vlastně přišlo samo a u většiny akce jí někdo další zachraňoval zadek. A když ne, skončí špatně. Ale na závěr samozřejmě zaválí, protože je super... O jejím "vyšetřování" a dedukcích ani nemluvím. Nevěrohodné, vratké, vyvratitelné.

Sic miluju, že tu upíři nejsou milá stvoření a svět je plný i vlkodlaků, krysodlaků, zombií a dalších skvělých nápadů... pospojovaní je strašný. Obrovská škoda. Dalším pokračováním se vyhnu obloukem. Kvalita dál prý navíc klesá. Zajímalo by mě kam. Už tohle je děs.

SusaneCz
18.10.2018 5 z 5

Moc pěkně napsaná kniha. Čte se výborně a jedním dechem. Zajímavý děj a brilantní povaha hlavní hrdinky. Doporučuji

JointlieKat94
12.09.2018 5 z 5

Knihu jsem přečetla na doporučení kolegy z práce. Není to můj styl, upíři, vraždy a tak.. ale! Kniha se mi moc líbila. Překvapila mne. A přečtená byla taky hned. Anita se mi moc líbí, líbí se mi i to, že neříká to, co si myslí. :) Líbil se mi i Philip. Moc se těším na další díly.

karel0684
04.09.2018 4 z 5

Ke knize jsme se dostal jako k něčemu, co normálně nečtu... Nějak mi tam chyběly prvky Hororu a i některé prvky erotiky, které tam měly být.
Je to celkem čtivé, ale občas přitažené za vlasy...

Lorej
31.08.2018 4 z 5

Částmi se knížka nedala odložit, jak poutavý příběh byl. Občas to trošku pokulhávalo.
Hlavní téma - vyšetřování vražd - mi přišlo nedotažené. Ale moc se mi líbil popis nadpřirozena a toho, jak se s tím lidská populace musela popasovat.

XenasChakram
07.07.2018 5 z 5

První seznámení s Anitou a líbilo se mi to moc. Tesim se na další díly...

marushrn
08.04.2018 5 z 5

Super kniha

Leona91
18.02.2018 5 z 5

Velmi zajímavý úvod do první knihy, zpočátku jsem byla chvíli ztracená, avšak velmi rychle jsem se vzpamatovala a naprosto jsem knize propadla

Lenuleh
03.02.2018 5 z 5

První díl této série můžu označit za skvělý. Pěkně a nenásilně vás vtáhne do trošku jiného světa, než jsme zvyklí. Líbí se mi tento nápad a hlavně také trošku detektivní zápletka. Těším se, až si přečtu další díl!

mcastkova
27.01.2018 5 z 5

Miluji Anitu. Přečetla jsem všechny díly (zatím 19). Její příběh je velmi netradiční a originální. Nejenže se tam vyskytují lykantropi různých zvířecích druhů (nejen vlkodlaci), ale také Anita sama o sobě je jedinečnou hrdinkou.
Na knize velmi oceňuji, že je čtivá a nikdy jí nebudu mít dost! Abych se přiznala, všechny knihy z této série jsem četla minimálně třikrát a některé z nich i víckrát.
Na Anitě samotné se mi líbí, že to je netypická hrdinka. Je malého vzrůstu, s pěknými křivkami a musí se potýkat se světem chlapů (policistů), kteří ji vidí jen jako malou křehkou ženu, ale tou rozhodně není. Nejenže je schopná povolávat mrtvé, ale také je jednou z nejlepších popravčí upírů na světě.
V knize se nachází spousta vtipných pasáží, slovních přestřelek, záhad, upírů a politických intrik. Obsahuje vše, co si jen člověk může přát.
Jestli jste někdy četli Mercedes Thompson nebo např. Meredith Gentry, rozhodně vás tato série zaujme.
Určitě se nenechte odradit počtem dílů, protože vám garantuji, že to budete mít přečtené, než stihnete říct švec ;)

Hana3441
20.01.2018