Aniho papyrus - Nejkrásnější egyptská kniha mrtvých

Aniho papyrus - Nejkrásnější egyptská kniha mrtvých https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31134/aniho-papyrus-nejkrasnejsi-egyptska-kniha-mrtvych-31134.jpg 5 6 4

Egyptská kniha mrtvých se v Egyptě dochovala v celé řadě exemplářů. Žádný z nich však není tak rozsáhlý a tak nádherně vyzdobený jako Aniho papyrus. Jeho kaligrafické písmo ho navíc předurčuje i k tomu, aby posloužil také jako čítanka studentům egyptských hieroglyfů. – Aniho papyrus rovněž lépe něž kterýkoli jiný exemplář Egyptské knihy mrtvých vypovídá o práci velmi úzkého okruhu písařů, kteří měli přístup k těmto původně natolik tajným textům, že se nemohly dostat do ruky ani samotného faraona. Úchvatné ilustrace Aniho papyru výmluvně přibližují nauku o přeměnách duše, o jejím putování záhrobním světem a návratu k pozemskému životu. Ta je zde líčena s dynamikou, jaká není vyjádřitelná pouhým popisem. Písmo i ilustrace jsou totiž prostorově uspořádané, což je něco, co naše moderní knihy nedokáží... celý text

petrarka72
petrarka72
23.11.2021 5 z 5

Aniho papyrus - tato verze pochází z doby kolem roku 1500 před Kristem, Egyptské knihy mrtvých obecně jsou ještě mnohem starší; Ani byl státní úředník (písař s tolika tituly, že se o jeho skutečném významu můžeme jen dohadovat); přes čtvrt metru dlouhý a mimořádně výtvarně krásný (ten papyrus myslím), zároveň rébus a pochoutka pro dešifranty; obsahově mezi modlitbou, zpovědí, návodem k použití mrtvého těla a putující duše, bedekrem záhrobím a amuletem; byl předlohou iniciačního papyru v Mumii s Borisem Karloffem (a možná i v těch pozdějších, já nikdy žádnou neviděla). Krásně se na jednotlivé části kouká, ale luštit je bych nikomu nepřála - i když mám pocit, že po prolistování bych si mohla přinejmenším s Osirisem ve všech jeho podobách (a jeho přísedícími, dveřníky, partnery...) tykat. Jediná zásadní námitka - písmenka jsou tu a tam tak drobná, že i lupa má problém.

Jitty82
Jitty82
09.10.2020 5 z 5

Tuto knihu jsem si vybrala, jelikož toto téma mě zajímá a Staroegyptská civilizace je mi blízká. Jako jedna z nejstarších a nejdéle trvajících civilizací nabízí neuvěřitelné vědomosti. Díky jednotě tohoto národa a úctě k tradicím se zde vyvinulo právo, náboženství a samozřejmě i literatura. V jiných částech světa se kultura stovky let předávala pouze ústně, avšak na severu Afriky začala být zapisována do kamene a papyru a Egypťané tuto schopnost dokonce povýšili na umění. Písmo bylo považováno za dar od boha moudrosti Thovta a číst a psát uměli pouze kněží a speciálně vyškolení písaři. Během jejich tisíciletého vývoje vynalezli nejrůznější typy dokumentů. Většinu těchto textů sice pohřbil čas, ale i samotná špička ledovce, kterou archeologické expedice každým rokem objevují, nám odkrývá neuvěřitelnou, ztracenou a znovu objevenou moudrost.

Egyptská kniha mrtvých popisuje cestu duše po smrti, osvobození se od pozemského života a vstup do sféry božského světa, do oblasti světla. Pro starodávné Egypťany smrt nebyla koncem pro duši, nýbrž začátkem její poutě do země, z níž přichází Re.

Felsenberg
Felsenberg
04.12.2018 5 z 5

Nádherná kniha! Neuvěřitelně pestrý a barevný svět starověkého Egypta, ze kterého všechny následující civilizace vycházely. Smrtí začíná cesta plná zkoušek, na jejímž konci je v případě čistého dokonalého života splynutí s Bezbřehou září a nebo nové vtělení a další pokus o dokonalý ctnostný nemateriální život. Kloubouk dolu před znalostmi pana Kozáka!

Martine
Martine
06.02.2012 5 z 5

Pokud si člověk najde chvilku klidu a začte se, tak mu kniha krásně přiblíží cestu duše posmrtným životem.

Jaromír Kozák
česká, 1962
2003  58%Egyptská kniha mrtvých I.
2002  85%Hermetismus: Tajné nauky starého Egypta
2008  0%Pistis Sofie