Ani sami bohové

Ani sami bohové https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/209962/bmid_ani-sami-bohove-9t8-209962.jpg 4 431 74

Nové vydání jednoho z nejlepších děl Isaaca Asimova, které neprávem stojí ve stínu jeho cyklu Nadace a Roboti. Sám autor o něm řekl, že je psáno „nad hranicemi možností“, což se v příběhu projevuje zejména pro „technokrata“ neočekávaným a uhrančivým citovým nábojem. Ani sami bohové patří neoddiskutovatelně do zlatého fondu světové sci-fi. Vynález Pozitronové pumpy, která umožňuje téměř zdarma a neomezeně čerpat z blízkého paralelního vesmíru energii, přivedl lidstvo do éry hojnosti a blahobytu. Skupina vědců však zjišťuje, že obě universa jsou těmito energetickými přenosy narušována. Pokud se lidstvo nevzdá snadno nabytého pohodlí, zaniknou oba vesmíry. Kniha, která je dnes aktuálnější než kdy předtím, představuje velmistra žánru na vrcholu sil.... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Argo , Triton

The Gods Themselves , 1972

Slezadav
Slezadav
04.03.2024 3 z 5

U této knihy je mi trochu líto, že dávám pouze tři z pěti, ale bohužel obsahuje pár zásadních pasáží a z mého pohledu nedostatků, kvůli kterým nemohu dát více.
Předně si myslím, že kniha mohla být výrazně kratší. Myšlenky, které Asimov prezentuje jsou famózní, ale zejména v prostřední části je tolik nudné omáčky, že se četlo velmi špatně. Absurdně zdlouhavé a opakující se popisy způsobu života a rozmnožování "paralidí" mě velmi nudily. No, alespoň se dá hovořit o tom, že tam postavy procházely nějakým vývojem, což se u tohota autora moc neděje.
První část byla výborná a třetí část trpěla jednak na zbytečnou romantickou linku a druhak, stejně jako prostřední pasáž, na velmi časté a zbytečné sexuální narážky. Skoro jakoby Asimov cílil na to, že tohle téma prodává. Nicméně v podobném sci-fi románu je to podle mého zbytečné a lépe by udělal, kdyby prohloubil jiná témata. Třeba politické tření mezi Měsícem a Zemí, špionáže apod.
Ani závěr není příliš úderný a vyznívá celkem do ztracena. A to tolik, že vyvrcholení knihy přichází spíše na konci prostřední části, ale ani tam to není bůhví jak slavné. Očekávání byla vyšší, ale nakonec jsou z toho průměrné 3* za skvělé nápady utopené v hromadě zbytečností.

jirijanovotny
jirijanovotny
16.12.2023 5 z 5

Asimov bez Robotů a bez Nadace je taky velice čitelný.

Na druhé části knihy se autor doslova vyřádil. Děj se odehrává v paralelním vesmíru, který má jiné zákonitosti, než ten náš. Je to taková sci-fi verze Platóna. Asimov tam vlastně popisuje tři složky duše podobně, jako to dělá Platón v dialogu Faidros. Způsob, jakým to prezentuje čtenáři je ale čtivější, než u velkého řeckého myslitele.

Luigi1
Luigi1
26.11.2023 5 z 5

Začátek pomalý ale ne nudný apak se to rozjelo

Las_T
Las_T
07.04.2023 4 z 5

(SPOILER) Jak psali lidé přede mnou, kniha má tři části, všechny se věnují propojení mezi paravesmírem, a každá z nich by nemohla být více odlišná. První část popisující vznik Pozitronové pumpy je asi nejlepší, v druhé Isaac dost originálním způsobem popisuje rasu, která obývá onen paravesmír a v podstatě zde jen sáhodlouze popisuje, jak mezi sebou tihle přátele v tzv."triádě" sexuálně dovádějí a množí svoje potomstvo, opravdu je zde nějaká pumpa naprosto vedlejší. No a třetí část se z nějakého důvodu odehrává na Měsíci, asi chtěl Isaac taky přispět do Měsíčního scifi, chvílema to dost připomínalo Heinleinův Měsíc je drsná milenka či Clarkův Měsíční prach. Určitě jedna z jeho slabších knih.

zelda7
zelda7
13.03.2023

Tady mne Isaac Asimov velice překvapil, ale bohužel negativně. Jak miluju jeho sérii Nadace, tak toto mne opravdu zklamalo. První čast měla sice pomalejší rozjezd, ale to zas tak nevadilo, ovšem druhá část o paralelním vesmíru byla pro mne velice nesrozumitelná a bohužel jsem díky tomu knihu nedočetla, ale věřím, že své fanoušky si najde.

R47
R47
16.01.2023 3 z 5

Ta ústřední myšlenka mi přišla dobrá, ale zase to zdlouhavé asimovské ukecané zpracování. Jakýkoli Isaac Asimov strašně zastaral. Přidávám hvězdu aspoň za tu fantazii s paralelní civilizací. Opravdu mi uniká, proč tady má Isaac Asimov tak dobré hodnocení. Kdybych ho hodnotil v 90. letech, možná bych mu dal taky víc. Ale dneska? Je to naivňoučké a literárně (stylisticky) to taky vůbec nijak nevyniká.

boxas
boxas
15.01.2023 3 z 5

Nějak jsem tuto knihu nemohla pobrat. Zatímco např. v Marťanovi nebo Spasiteli mi "vědecké" pasáže o fungování vesmíru vůbec nevadily, v této Asimově knize mě nudily a ve třetí části už přímo odpuzovaly. Doposlouchala jsem pouze se sebezapřením.
Víc viz jozik_v_tumane

klmonkaa
klmonkaa
20.12.2022 5 z 5

Skvelé, brilantné, super spojená intelektuálna rovina so sedliackym rozumom... Ako laik som všetko chápala. Veľmi sa mi páčil záver, kde som tiež pochopila všetky vedecké postupy. Isaac Asimov ma nikdy neprestane udivovať, aj keď budem jeho knihy čítať dookola celý život!

Hall3006
Hall3006
04.11.2022 4 z 5

Klasika od velmistra SF, román jenž vznikal jako povídka a já si pamatuji, že jako puberťák jsem četl prostřední část s mimozemšťany. Jako celek je kniha o lidské touze po neomezené energii díky mezivesmírné pumpě i za cenu zničení druhé strany. Třetí část mě bavila nejvíce protože se odehrávala v budoucnosti na Měsíční základně plné vědců. Kniha na dva večery vás nezklame.

Jean-Paul
Jean-Paul
15.07.2022 4 z 5

Isaacu, Isaacu, Isaacu, ty jsi mi teda dal pořádně zabrat. Technické znalosti autora jsou pro nás fyzikou nedotčené v tomto díle docela překážkou, avšak fantasie, kterou autor předvádí zvláště v prostřední části – příběhu, kdy se vydáváme do parasvěta – to vynahrazuje plnými doušky. Prostě něco nádherného, originalitou překypujícího, a myšlenkou, že proti hlouposti ani sami bohové nic nezmohou. (80 %)

smazenaryba
smazenaryba
24.06.2022 5 z 5

Jednoznačne jedna z autorových najlepších. Tri samostatné a zároveň úzko prepojené príbehy, každý v niečom jedinečný. Kniha postráda väčšinu nedostatkov/zlozvykov, ktoré sa v Asimovových knihách často opakujú. Veľmi sebavedomo, presvedčivo a dynamicky odvypravané. Nepreberné množstvo teórii, prekvapení a postrehov, všetko skĺbené v pútavom nosnom príbehu.

Danago
Danago
23.06.2022 4 z 5

Tak jsem se přidala ke klasikomilům a hned první téma sci-fi klasika. Sci-fi mám ráda, ale klasika mě tentokrát hodně překvapila.
První část popisuje vznik přístroje, který dokáže čerpat energii z jiného vesmíru, lidstvo jej nadšeně využívá, ale najde i oponent, který tvrdí že tento přístroj může znamenat obrovský problém pro lidstvo.

Ve druhé časti se vzdáme do paralelního vesmíru, v němž žijí myslící tvorové. Tato část knihy mě bavila úplně nejvíc a klidně by to pro mě mohla být samostatná kniha.
Autor popisuje jejich city, myšlení , jejich různorodost a zapojení do jejich společnosti jejich formu rodiny, vzdělání a vědění , myšlení až to připomínalo žánr fantazy.

Třetí část se odehrává na Měsíci. Což je opět velmi zajímavý a naprosto originální příběh , kde se všechno rozhodne a dokončí.

Kniha je skoro padesát let stará a opravdu mě hodně překvapilo jak nadčasově je napsaná, toto se opravdu velice povedlo.
Na mě bylo v knize místy hodně vědeckých výrazů, někdy jsem se v logice vědy ztrácela asi to budou v tomto směru lépe chápat muži.

Remium
Remium
27.03.2022 4 z 5

(SPOILER) Příběh, zápletka, a zpracování postav je super, ale já osobně jsem čekal trochu něco víc - zejména od té třetí části. Přišlo mi trochu nerealistické, že (SPOILER) Hallam byl svržen díky jednomu článku v novinách; taky jsem čekal, že Estwald se ještě objeví, takto skončila druhá část - o paralelním vesmíru jsme se již poté nic nedozvěděli. Nicméně se to četlo velmi dobře, začetl jsem se, a hlavně jsem dychtil vědět, jak to vše skončí. I když to nakonec neskončilo tak (dobře), jak jsem si přestavoval, autor opět dokázal, že umí napsat čtivý a chytlavý román.

x1carbon
x1carbon
17.03.2022 4 z 5

Skvělá kniha přidělena na 3 části. Velmi se mi líbila část z prostředí měsíce a velmi oceňuji ztvárnění paralelního vesmíru a jeho bytostí.

FMMMM
FMMMM
17.02.2022 1 z 5

Jak mám sci-fi rád, tak toto šlo úplně mimo mě. První část mě navnadila, ale druhá to zase celé pohřbila, třetí už to nezachránila.  Kniha by měla být označována jako konverzační - sci-fi – drama/román. Ve finále, už to není ani sci-fi…

ujira
ujira
22.12.2021 4 z 5

Velmi dobře napsané sci-fi o paralelních světech a civilizacích a vzájemné závislosti. Neměli bychom se chovat tak, jakoby jen nám Vesmír patřil.

Janadvorackova
Janadvorackova
15.08.2021 4 z 5

Nevěřila jsem, že pokud se prokoušu přes první část, která byla trochu nudná, dostane se mi až takového prima čtení.
Ona totiž první část popisuje vznik přístroje umožňujícího čerpání energie z jiného vesmíru, nastíní fakt, že by to časem mohl být problém a přinese otázky, co s tím, proč a kdo/co to vyřeší.
Odpověď dorazí z jiného vesmíru.

Druhá část knihy slibuje výlet do paralelního vesmíru, v němž žijí bytosti nám naprosto fyzicky nepodobné. Tedy... autor používal popisy velmi vzdálené tomu, co považujeme za přirozené pro nás - lidi, ale nevyhnul se, což je moc dobře, běžným palčivým otázkám v rámci rodin (rozmnožování) a společností, vzdělání a vědění, odpovědnosti..., čímž vlastně mimozemšťany docela polidštil.
Nevím, jestli by byli rádi.

Třetí část dokončí celý příběh na Měsíci. Tam se totiž o osudu vesmírů rozhodne.

O den později: koukám, že kniha je skoro padesát let stará. Není to znát. Jistě, tehdy se sci-fi psala jinak, ale to je důvod, proč mnozí starší SF kousky ocení, pokud se chtějí zamyslet a mladší, když mají potřebu se bavit.
Neplatí to vždy, abych neznehodnocovala modernější tvorbu. To vůbec nechci.

ludek.n
ludek.n
16.07.2021 4 z 5

Tři kapitoly, tři různorodé lokace - Země, paravesmír, lunární město - a brilantní Isaac Asimov s teorií pozitronové pumpy. Už od úvodního Poněkud obšírného věnování je jasné, že tady půjde o vysoce koherentní vědecko-fantastický román v plném významu onoho popisného žánrového označení. Asimov nám tady rafinovanou a přehlednou formou dává nahlédnout do kuchyně, v níž se tříbí vědecké poznání, takže i laici brzy pochopí, proč v našem vesmírném univerzu nemůže existovat izotop plutonia 186, provede nás paralelním světem měkkýšů a tvrdýšů, aby nás nakonec vystřelil na Měsíc a nenásilnou cestou nám předestřel teorii vzniku vesmíru. Jeho snažení je zábavné, poučné a místy i strhující. Pravdou je, že v poslední kapitole už příběh malinko ztrácí razanci a začne se tvářit tajemněji, než je nezbytně nutné, ale to je koneckonců jen můj subjektivní pocit a na faktu, že mě čtení bavilo, to v zásadě nic nemění.

pavel9410
pavel9410
16.05.2021 5 z 5

Asimova jsem mel rad jako dite, pak mne scifarny prestaly bavit, takze na tuhle jsem asi ani nenarazil. Ted po letech mne to fakt chytlo. I kdyz to ma vsechny mozne scifi ingredience, je to porad hlavne o lidech.

puczmeloun
puczmeloun
30.04.2021 4 z 5

Tři knihy v jednom. Začátek je sice přesuché hard sci-fi, kde člověk nad definicemi wolframu a izotopů plutonia přemýšlí, má-li vůbec pokračovat dál, s rostoucím počtem stránek ale zároveň přibývá i zábavnosti a autorovy imaginace. A pak najednou přijde konec první části a z laboratoří a myšlenek na prolomení různorodých problémů (vědeckých i osobních) dostáváme příděl popisů vztahů v trojpohlavním systému tvorů paralelního vesmíru - včetně autorem vytvořených alternativních fyzikálních pravidel, umožňujících hrátky s "prolínáním hmoty" - a tempo už nepoleví. A i když se třetí část vrací zpět do našeho vesmíru, dostává čtenář třetí odlišnou dějovou linku "měsíčňanů", která jako by vypadla ze série Expanze (knihy Leviatan se probouzí a další...). Vše je navíc propojené jedním důležitým tématem. A i když je kniha psaná pomalým "papírem šustícím" stylem Asimova se spoustou dlouhých dialogů, výsledný dojem stojí určitě za to.

sci-fi

Isaac Asimov
americká, 1920 - 1992
2009  84%Nadace
1993  88%Já, robot
2009  87%Nadace a Říše
2010  87%Druhá Nadace
1993  87%Konec Věčnosti

Kniha Ani sami bohové je v