Ani pták nezazpíval

Ani pták nezazpíval https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29369/mid_ani-ptak-nezazpival-29369.jpg 4 40 10

V autobiograficky laděné knize se autor vrací k vlastním válečným zážitkům, jež v něm zanechaly nesmazatelné stopy. Rekonstruuje průběh invaze spojeneckých jednotek na Sicílii a do Itálie, známé pod krycím názvem operace Husky. Děj knihy se odvíjí od roku 1939, kdy se mladý Farley hlásí do kanadského dobrovolnického sboru a po nekonečných měsících výcviku se v létě 1943 konečně ocitne na palubě jedné z lodí invazního konvoje.... celý text

Literatura světová , Romány , Válečné

Vydáno: , Naše vojsko

And No Birds Sang , 1979

Ladasom
Ladasom
01.12.2023 5 z 5

Z počátku lehce naivní hrdina poznává skutečnou realitu války, které postupně nahlodává jeho psychiku. Jediné, co mi v knize chybělo, byla mapa Sicílie a Itálie s vyznačenými bojišti, aby se dalo lépe orientovat v postupu spojenecké armády.

Jochen77
Jochen77
17.07.2023 5 z 5

Absolutní strop z memoárového ražení o WW2. Zpočátku jede kniha na takové poklidné vlnce a vtípky z ní pomalu dělají Jak jsem vyhrál válku od Ryana. Ovšem dál to je už úplně jiné gusto, všude se vkrádá smrt, utrpení a Červ strahu. Farley postupně přichází o přátele, naděje a jeho prvotní vojenské nadšení, je neustále v první linii. Opravdu smekám a všem doporučuji.

hnusák
hnusák
24.02.2023 4 z 5

Překvapivě čtivá kniha bez příkras a o tom, jak bezuzdné zabíjení dovede absolutně nahlodat mysl a také o tom, že vylodění na Sicílii pod taktovkou britského velení nebylo žádnou procházkou a spousta zmatků stálo stovky vojáků život.

Badger
Badger
31.08.2020 5 z 5

Perfektní kniha, už jsem něco válečných knih přečetl, ale zde jsem upřímné nadšen.
Autor a tím i hlavní hrdina ze sebe nedělá hrdinu, vše hodnotí a popisuje nebojím se říci upřímně a jak mu zobák narost se svým humorem i strachem.
Zavěreční doslov od pana Košťála bych tam nepotřeboval, jeho vyčíslení a vysvětlení nám vlastně na konci knihy ukáže, že nejlepší byly bolševici a tenhle příběh byl vlastně procházkou.
Každopádně jsem rád, že jsem měl možnost si knihu přečíst pohled od Kanady je více než zajímavý a mě moc bavil.

BabaJaga11
BabaJaga11
23.07.2020 5 z 5

Nesmírně silná a otevřená kniha! Něco jsou dějepisná data – ale něco jiného svědectví přímých účastníků. O invazi spojenců na Sicílii a dál do Itálie jsem před přečtením této knížky nevěděla vůbec nic. Popis toho, jak kanadské vojenské jednotky, jichž byl F. Mowat součástí, bojovaly v nepřístupném hornatém terénu, leckdy vydané na milost a nemilost nejen dobře vyzbrojeným a vycvičeným německým vojskům, ale i hladu, žízni, nemilosrdnému vedru v létě a v zimě zase pro změnu mrazům, to vše s velmi špatnou výstrojí, bere dech. Mowat na jedné straně oslavuje sílu přátelství a odhodlání, na druhé straně nešetří armádní velitele, jejichž představy o průběhu vojenských operací udělané "od stolu" mimo bitevní pole byly leckdy nesmyslné a zbytečně stály životy mnoha vojáků. Píše o pokoře, smutku i slzách, ať už ze ztráty přátel, nebo ze vzpomínek na ně, či z děsivých zážitků – setkání s umírajícími vojáky, byť neznámými, patřilo k nejhorším. Je ironický i sebeironický a nebojí se psát ani o strachu, tom ničivém "červovi", jemuž je tak snadné podlehnout... Doporučuji!

lenyleny
lenyleny
19.08.2017 4 z 5

Nerada čtu knihy o válce, ale mám rada knihy Farleyho Mowata. A tak jsem se rozhodla, že si knihu přečtu. A nelituji. I když mi z knihy nebylo dobře, ale je nutné si připomenout, že se takové hrůzy děly . Styl jakým je kniha psána tu krutost a nesmyslnost války podtrhne ale i zmírní , ale jen trochu. Musí to být strašné něco takového prožít a nevím jak se lidé s takovými prožitky pak vyrovnávají,..... ale musí a spisovatel se z toho dostává psaním. Není to krvák a přesto z toho mrazí.

kalache
kalache
28.11.2015 4 z 5

Monty mu odpověděl:"Jen do toho,chlapci.Vyhrajte nebo padněte,ale přineste mi Pescaru na stříbrné míse,třeba i zkrvavené!"
To prohlásil velký válečník Montgomery a poslal zpět do bezvýchodné bitvy zdecimovanou brigádu.To byli ti praví páni nad životem a smrtí.Totální bezmocnost a zoufalství.Válka je vůl!!!!!

woodward
woodward
22.11.2015 3 z 5

Bláto déšť, zima a válka. Všechna klišé o slunné Itálii letí pryč komínem. Farley Mowat má jako autor pozoruhodně široký rejstřík námětů. Tohle vyprávění o statickém válčení v horském terénu zalévaném proudy deště je fakt hodně syrová záležitost.

bikerbm
bikerbm
14.03.2015 5 z 5

Mowat chvíli s nadhledem,chvíli s ironií a někdy hodně syrově líčí svoje válčení na Sicilii a v jižní Itálii.Hodně dobrá kniha!

jprst
jprst
15.03.2013 5 z 5

Poutavá kniha o celkem málo známém úseku bojových akcí kanadských jednotek na italské frontě.

druhá světová válka (1939–1945) Sicílie válka v Itálii (1943-1945)

Farley Mowat
kanadská, 1921 - 2014
1997  95%Vlci
1961  86%Stopy ve sněhu
1983  87%Ani pták nezazpíval
1992  90%Stopy ve sněhu / Kletba vikingova hrobu
1968  81%Hadí spirála

Kniha Ani pták nezazpíval je v