Ani matematika si nemôže byť istá sama sebou

Ani matematika si nemôže byť istá sama sebou https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/221163/mid_ani-matematika-si-nem-ze-byt-ista-s-221163.jpg 5 3 1

V celých dejinách matematiky nenájdeme výsledok, ktorý by našimi predstavami o možnostiach ľudského poznania otriasol spôsobom porovnateľným s účinkom Gödelových viet o neúplnosti.

Kluvo
10.09.2015 4 z 5

Povedal by som, ze kniha uz za hranicou popularnej, ale este stale ani zdaleka to nie je ucebnica. Rozhodne to nie je lahke citanie, ale ked sa cez to clovek prebojuje pochopi Godelove vety o neuplnosti aj mnoho inych veci z matematiky a specialne z teorie mnozin a nekonecna. Pri niektorych dokazoch som mal pocit, ze mi chyba k uplnej spokojnosti povestny kusok. V niecom pomohlo googlenie, v niecom ani to. Asi by to chcelo nejaku ozajstnu ucebnicu.
Inak je to ozaj vyborne napisane a clovek moze ocenit Zlatosov rozhlad nielen v matematike, ci historii matematiky, ale aj vo filozofii a teologii. Naozaj ojedinely pocin, minimalne v ramci Ceskej a Slovenskej sceny. Budem si to musiet po rokoch skusit este raz precitat, ci som este na takej urovni, aby som sa cez to preluskal.

Pavol Zlatoš
slovenská, 1955
2007  93%Ani matematika si nemôže byť istá sama sebou
2011  0%Lineárna algebra a geometria. Cesta z troch rozmerov s presahmi do príbuzných oborov.
2002  %Filozofia a kognitívne vedy

Kniha Ani matematika si nemôže byť istá sama sebou je v