Angolský pochod smrti

Angolský pochod smrti https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29987/angolsky-pochod-smrti-29987.jpg 4 25 10

Napínavá kniha Vladimíra Kavčiaka popisuje beletristickou formou skutečnou událost, k níž došlo v Angole v roce 1983. Tehdy zde bylo žoldnéři ve službách prezidenta Savimbiho zajato šestašedesát československých občanů (dvacet osm expertů, lékařka, dvě zdravotní sestry, čtrnáct manželek odborníků a jedenadvacet dětí), ), kteří pracovali na výstavbě tamní celulózky. Únos byl pro všechny velký šok - někteří si mohli sbalit věci, jiné jen vyhnali ven jak byli. O čtyři dny později vyrazili zajatci na tříměsíční strastiplnou pouť na východ země, při které ušli pěšky 1500 kilometrů a přes 1000 kilometrů ujeli na korbách nákladních aut. Při pochodu zemřel 19. dubna sedmatřicetiletý Slovák z Bratislavy Jaroslav Navrátil. Ostatní nakonec přežili a po roce byli propuštěni na svobodu. Ale tento „šťastný konec“ byl pouze zdánlivý. Jak se útrapy spojené s pochodem smrti podepsaly na životech, zdraví a osudech zajatců? A proč k této události vůbec došlo? To vše se dovíte v nadmíru čtivém textu Vladimíra Kavčiaka.... celý text

cleopatra11
20.01.2023 5 z 5

S chutí jsem si přečetla tuto knihu a mnohému jsem rozuměla, protože i já jako dítě jsem byla s rodiči v zahraničí na dlouhodobém pobytu. Škoda, že se na tuto anabázi už pomalu zapomnělo. Ráda si znovu pustím film.

kocour11
07.03.2019

Film je tady : https://uloz.to/hledej?q=angolsky+denik+lekarky&autocomplete=std a dokument o této události tady : https://www.youtube.com/watch?v=YcK8AL4hmJI

kocour11
07.03.2019

Knihu jsem nečetl, tak nevím, do jaké míry může být toto beletristické zpracování objektivní a autentické, ale jde o skutečnou událost z našich poměrně nedávných dějin. V roce 1984 byl o tomto únosu natočen film Angolský deník lékařky, viz https://www.csfd.cz/film/24699-angolsky-denik-lekarky/galerie/?type=1.

Heyhey
28.11.2018 2 z 5

Napětí chybí. Zato soc. real. z textu přímo tryská.

radusak9806-1
09.03.2018 4 z 5

Knihu jsem četla na jeden zátah, téměř bez odkládání. Bavila mě a říkala jsem si, že vzít partu Čechů a poslat jí na pochod kdesi v Africe (doufám, že je to v Africe), je velmi poutavé pojetí příběhu a je to krásně vymyšlené. Nějak mě prostě nenapadlo ani uvažovat, že by kniha mohla mít reálný základ. Následně jsem knihu uložila do knihovny a tak po půl roce vyšla na streamu pod sérii Slavné dny, reportáž právě o této události. najednou mi zasvítila červená kontrolka s pocitem, počkat to odněkud znám. Kniha tím dostala další rozměr. Rozhodně je krásně napsaná a stojí za to, já jí koupila v levných knihách a poměr kvalita cena je více než uspokojivý.

historikola
10.12.2016 5 z 5

Děj vyprávění vychází ze skutečnosti. Tento příběh si pamatuji, že proběhl tehdy médii. Náhodou jsem sehnal knížku tak jsem ji přečetl. Příběh je to k neuvěření jak život umí potrápit. Je vidět, že pořád svět není v pořádku. Dějiny se v pozměněném tvaru pořád opakují. Pořád děláme zásadní a hrubé chyby. Snad se vše časem zlepší.
Tento příběh by se měl učit ve škole. A takové knížky i příběhy by se neměli zapomínat.

Landys
21.08.2016 4 z 5

Příběh je velmi dobře zpracován. Doporučuji.

Terrez93
02.09.2015 5 z 5

Nemůžu říct,že to byla krásná knížka! To se prostě o takovýchto knihách ani nepsat nemůže. Tématika ne pro každého, ale za mě rozhodně 5 * mělo to spád a napsané velmi čtivě. Na mě něco popsané až do moc velkých detailů. Rozhodně stojí za přečtení.

monudostal
06.07.2015 4 z 5

Doporučuji přečíst všem kdo se zajímá o tuto tématiku.. opravdu masakry..

cleopatra11
04.11.2014 5 z 5

Asi to byl masakr, jak ten pochod absolvovali..užili si jistě svoje...