Anglický pacient

Anglický pacient https://www.databazeknih.cz/img/books/83_/83080/bmid_anglicky-pacient-mjo-83080.jpg 4 241 67

Román Anglický pacient z roku 1992 sa môže na prvý pohľad zdať súčasnému čitateľovi málo príťažlivý pre prostredie a reálny čas, do ktorého je situovaný. Druhá svetová vojna a rozbombardované Toskánsko tvoria však pre autora len odrazový mostík, pretože Ondaatje hneď, ako nájde svoj špecifický rytmus rozpoznávania, vovedie čitateľa do strhujúcich príbehov štyroch postáv pochádzajúcich z úplne odlišných prostredí, ktoré sa náhodne stretnú tesne pred koncom vojny.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Slovart (SK)

The English Patient , 1992

terka
08.01.2024 5 z 5

Knihu Anglický pacient jsem četla dvakrát (zatím...),, film jsem viděla nejméně čtyřikrát. Obojí se mi moc líbí. A komu se zdá kniha trochu "zmatená" a málo stravitelná, ať shlédne film, potom se v textu lépe orientuje a určitě mu přijde na chuť, protože všechny krásy knihy samozřejmě nejde nacpat do filmu. Ale ani tolikeré čtení a koukání mi nezabránilo v chybě: vždy mě lákalo si přečíst knížku, kterou hlavní hrdina nosí všude s sebou, do které vkládá velmi osobní vzpomínky atd. I šla jsem do knihovny a půjčila si Tacitovy Letopisy. Líbily se mi moc. Až včera při večeru s filmem jsem zjistila, že ne Tacitovy Letopisy, ale Herodotovy Dějiny jsem měla číst! Na druhou stranu díky za mou nepozornost a zapomnětlivost - číst Tacita by mě asi nikdy nenapadlo a přišla bych o velký zážitek:-)

Thalin
25.10.2023 2 z 5

Jeden z velmi mála případů, kdy se mi kniha nelíbila a film ano. Ze začátku jsem musela do čtení vyloženě nutit, nesedl mi styl a ani žádná z postav mi nebyla moc sympatická. Děj mi navíc místy přišel zmatený. Nezaujalo mě to a na rozdíl od filmu se ke knize určitě nevrátím.

Pavlaj
13.10.2023 5 z 5

Miluju film. Kvůli nízkému hodnocení tady jsem se bála, že z předlohy budu zklamaná. A najednou jsem po pár stránkách zjistila, že mám v ruce něco naprosto extra. Souzním s komentářem Šárka_D. Mimořádná kniha.
Připadalo mi, jako bych tam byla s nimi, s čtveřicí ztracenců na konci války, s jejich nákladem traumat, smutku a utrpení. Jako bych ve zničené italské vile přespávala v hamace, čekala na příchod léta a starala se o muže, který spadl z nebe a nemá jméno. Má jenom knihu Herodotových Dějin a vzpomínky na poušť a lásku.
Ten konec: "Nikdy by takovou bombu nesvrhli na bílý národ." Těžko říct. Ale nedá se o tom nepřemýšlet.

Dakarianna
14.02.2023 2 z 5

Nevím, moc mi nesedla. Bylo to dost zmatené, chaotické, měla jsem problém se začíst.
K postavám jsem si moc nebyla schopná vytvořit nějaký vztah, jejich příběh mě nějak nebyl schopen vzít za srdce. Četla jsem opravdu dlouho a nebýt tak krátká, tak ji možná ani nedokončím...
Na druhou stranu musím pochválit jazyk, sem tam byly opravdu krásné pasáže.
Škoda.

Šárka_D
07.02.2023 5 z 5

Jsou knihy, u kterých už po dvaceti stránkách cítíte, že jste narazili na něco extra. Anglický pacient je jednou z nich. Kniha plná hlubokých myšlenek o podstatě lásky a lidskosti, které jsou ale podány bez nadbytečného patosu, kniha poetická a lyrická, vyznačující se uhrančivou atmosférou. Určitě potřebuji vidět filmovou verzi, pravděpodobně také potřebuji navštívit Káhiru, pouště severní Afriky a cesty beduínů...

Romanka89
03.02.2023 3 z 5

Kniha vyloženě nenadchla, ale neurazila, některé pasáže mě bavily více, některé méně. Po kladných komentářích na film jsem tedy zvědavá, zda mě zaujme více než kniha.

Zuna1990
10.11.2022 2 z 5

Anglický pacient, muž bez tváre a mena, podľa uniformy príslušník britskej armády, je zostrelený nad Káhirou, zachránený a odvedený do Vojenskej nemocnice v Pise v Toskánsku takmer na úplnom konci druhej svetovej vojny. Ocitá sa vo vile, ktorá bola vojenskou nemocnicou, no približovaním sa vojsk z nej poodchádzali všetky sestry. Anglický pacient sa v nej ocitá spolu s ošetrujúcou sestrou Hanou, zlodejom Caravaggiom a expertom na odstraňovanie mín Kipom.

Každá postava je vybraná veľmi premyslene, každá je úplne iná a ich dočasné súžitie vo vile otvára témy ako vernosť, zrada, násilie, pamäť, kolonizáciu.

Vojna skončila, aj keď bezpečne ešte nie je, vila je svet sám o sebe. Bezpečný svet. Môžu sa tu fyzicky aj vnútorne uzdraviť, zbaviť sa traumy, dostať z hrôz vojny. Stále však pátrame po totožnosti anglického pacienta. Zo spomienok postupne vyviera milostný trojuholník z minulosti medzi ním a vydatou Katharine a jej manželom. Túto dávnu udalosť paralelne zrkadlí iný milostný trojuholník, tu vo vile, v súčasnosti.

Koniec vojny je pre nich len dátumom, všetci sa potácajú v rozpadnutej vile a snažia sa prísť na to, ako ísť ďalej. Stretli sa tu ľudia na konci vojny v rozbitom dome a pokúšajú sa pochopiť svoj predošlý život, aby mohli kráčať ďalej.

Autor za knihu získal Bookerovu cenu za najlepšiu knihu polstoročia.

Cajda
08.03.2022 3 z 5

Dalo se to, ale film je prostě lepší!

GYROTOURBILLON
30.05.2021 4 z 5

Film byl kdysi velkým hitem. Jeho herecké obsazení R. Fiennes , J. Binoche a K. S. Thomas v hlavních rolích byli skvělí. Pravda Kristin Scoot Thomas byla velmi sexy ve své roli. Příběh je o lásce, vášni, a sebepoznání. Z jisté biografie vím , že to byl oblíbený film i soundtrack zesnulé princezny Diany.
Kniha je samozřejmě též krásná, trochu jiná, přesto velmi čtivá, ano i trochu složitější. Proto jsem si ji chtěl přečíst a porovnat s filmem. 9 oscarů u filmu asi něco znamená.

adorjas
01.01.2021 4 z 5

Ak chcete romantiku, tak pozerajte len film, pretože táto kniha má oveľa viac vrstiev ako len tá romantická línia. Hľadanie identity, či národ ovplyvňuje to, kým sme, či sa z toho dokážeme vymaniť. Zároveň osud každého z nás je naším jedinečným životným prežívaním, a nikdy, aj keď sa snažíte svoju skúsenosť posunúť ďalej niekomu inému, nikdy ju nesprostredkujete v takej forme, aby ste to tej druhej osobe predali úplne presne tak, ako ste to prežili vy. K tomu 4 zaujímavé postavy so svojim vlastným životným príbehom a máte hotovú knihu. Zaujalo ma, aj Ondaatjeho pocit viny, ohľadom zhodenia atómovej bomby, vraj by bomba nikdy nespadla na belochov, s čím nedokážem súhlasiť, pretože večné rozpory v následnej studenej vojne hrozili atómovou bombou aj medzi sebou. Ondaatje písal knihu v 90.rokoch, napriek tomu som mala pocit, že doteraz zazlieva "západným mocnostiam" zverstvá, ktoré sa stali v Ázii, s čím opäť nesúhlasím, keďže si osobne myslím, že "ázijské mocnosti" si mnoho zverstiev vykonali aj navzájom. A opäť tu máme identitu, keď sme na jednom kontinente/svetadiely/krajine/štáte, či si ubližujeme. A ubližujeme si i tak...

Acamar
03.10.2020 4 z 5

Čtyři nesourodí jedinci, jejichž životní cesty se nakrátko protnou po válce v jedné poničené vile v Toskánsku ... Krátké, až klipovité záběry nahodilých momentů jejich současného spolužití se střídají s retrospektivními záběry na vzpomínky každého z nich, ale jen v jakýchsi črtách o pár hlavních tazích, soustředěných spíše na pocity postav, které (i když je to román z velké míry o lásce) jakoby i přes všechno objevené a sdílené, si zůstaly navzájem tajemné a uzavřené ...
Atmosféra této knihy se nedá příliš vyjádřit, stejně jako to, o čem vlastně je, je tvořena rozházenými střípky, které sice nějak příběhovou linku poskládají, ale pocity, který z ní v konkrétním čtenáři zůstanou, budou asi značně rozdílné.
Rozdíl mezi filmem a knihou dle mého názoru výborně vystihl komentář uživatele Oophaga.

Vidrholec
26.07.2020 5 z 5

Krásná kniha, krásný překlad. I film je vizuálně nádherný, ve filmovém scénáři se ovšem naprosto pomíjí hlavní myšlenka Ondaatjeho knihy. Sdělení, ke kterému celý text od počátku směřuje.

Abroš
03.07.2020 5 z 5

Můj nejoblíbenější film.Kniha je trošku složitější,náročné čtení a nevyjadřuje pro mě pocity,které cítím z filmu.

verense
29.12.2019 4 z 5

Už jste někdy stáli před obrazem, a v první chvíli jste si říkali, co tím chtěl malíř vlastně sdělit? A pak stačilo před obrazem strávit trochu času, udělat krok sem či tam, trochu změnit perspektivu, a najednou se vám před očima vyloupl příběh, který ve vás vyvolal plno emocí (a ne vždy pozitivních). Tak přesně tohle jsem měla s Anglickým pacientem v knižní podobě. U některých knih se mi stává, že je vnímám spíš jako obrazy, než slova (možná proto, že ne vše se dá vyjádřit psanou formou), a o to více pocitů ve mně zanechají. Anglický pacient není jednoduché čtení, není pro každého a ani bych se neodvážila ho někomu s klidným srdcem doporučit, protože to není tuctově líbivá kniha. Asi bych řekla, že k němu člověk musí dospět, vyzrát (a i já si na něj občas připadala ještě mladá). Někdy (tak za 10-20 let) si ho přečtu znovu a jsem zvědavá, co nového mi to přinese.

fénix56
20.12.2019 3 z 5

Toto je asi jediná kniha, která se mi líbí méně než film. Film Anglický pacient považuji za jeden z mých nejoblíbenějších filmů, ale knížka mne místy nudila. Námět vynikající, ale zpracování bylo pro mne poutavější ve filmové podobě.

karimatka1
10.12.2019 3 z 5

Dost náročné čtení, ze začátku jsem se nemohla začíst, ale bylo to zajímavé

MayB2
07.12.2019 4 z 5

V knize je toho o tolik víc – příběhy Hany, Carravagia a Kipa; možná že film má ale lepší celkovou poeticko-tragickou atmosféru.

mataj
25.11.2019 4 z 5

Knihu jsem si vybrala do čtenářské výzvy. Nejdřív jsem si myslela, že to asi nepřečtu, ale pak mě to zaujalo. Velice poeticky vyprávěný příběh, který se dozvídáme ze vzpomínek a rozhovorů hlavních postav jenom útržkovitě a v náznacích. Bohužel, některé pasáže byli pro mně dost krkolomně napsané a nejasné.

Netopyr07
21.11.2019 5 z 5

Znala jsem filmovou verzi a žasnu nad tím, jak z původní knižní předlohy dokázali dát dohromady tak dobrý film :-) Při líčení, jak se likvidují bomby, mi běhal mráz po zádech a třásla jsem se o Kipa hrůzou stejně jako u filmu. Příběh je skutečnou mozaikou, kdy až téměř na konci začne konečně spousta věcí do sebe zapadat.

raty
20.11.2019 4 z 5

Knihu jsem si vybrala do čtenářské výzvy. Zpočátku jsem si říkala, že to asi nedám. Pak mě přeci jen vtáhla do děje. Tedy, spíš než do děje do střípků vzpomínek, záblesků ze současnosti, rozborů myšlenek i nálad. Nejvíc mě zaujal příběh Kipa a trochu mě mrzel ne úplně uzavřený konec.