Anglické listy

Anglické listy https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/36040/anglicke-listy-SGw-36040.jpg 4 596 122

Kdo miluje Čapkovy fejetony, nesmí pominout toto sebrání Čapkových cestopisných sloupků, které před pětaosmdesáti lety za svého dvouměsíčního pobytu v Británii psal a navíc skvěle kreslil pro Lidové noviny.

Sarah01
15.05.2019 4 z 5

Poslouchala jsem audioknihu, abych si knížku od našeho klasika lépe vychutnala....nádhera, ten jazyk! Některé pasáže jsem si pouštěla znovu a znovu. Moc krásná knížka, ne nadarmo se k panu Čapkovi stále vracím, to se nikdy neomrzí.
K samotnému cestopisu si jen dovolím podotknout: Škoda, že dnešní Anglie už není, co bývala.

pip11
14.05.2019 5 z 5

Skvělé vyprávění o putování po Anglii a Skotsku, s jemným humorem a osobitostí.

akrim13
17.04.2019 5 z 5

Čapek, jeden z nejlepších českých spisovatelů

Atanone
16.04.2019 5 z 5

Slovní a myšlenkové pohlazení. Jak laskavě a láskyplně a přitom neskutečně vtipně ten člověk přemýšlel a s jakým pochopením věcí a lidí ..
Kniha má podle mě jen jednu chybu a sice, že je příliš krátká..

ddkk
15.04.2019 5 z 5

Karel Čapek - rovná se skvělá literatura psaná skvělým českým jazykem, plným bohatství a květnatosti slov, slovních spojení, s množstvím vynalézavých synonym i antonym, využívající celé myslitelné šíře mateřského jazyka. Je radost nořit se do rozvinutého a barvitého líčení cesty po Velké Británii, sledovat žasnoucího autora při jeho velmi osobním popisu míst, lidí i událostí a sdílet s ním veškeré průvodní emoce, které Čapek dokáže tak bezprostředně a s humorem zprostředkovat...

Toto je literatura, která by měla být povinnou školní četbou (i když mám podezření, že celé řadě úžasných ryze českých jazykových jevů by už ani dnešní maturanti nedokázali porozumět - k jejich vlastní škodě!).

Radostná a osvěžující četba, kterou mohu jen doporučit.

alef
14.04.2019 5 z 5

" ... jak vám to mám vylíčit? Bylo by přece jen nejlépe napsat to ve verších; Kdybych byl básníkem... napsal bych dnes básničku ne dlouhou, ale krásnou. Byla by o skotských jezerech, byla by prováta skotským větrem a orosena každodenním skotským deštěm; bylo by tam něco o modrých vlnách, vřesu, kapradí a dumavých cestách; ..."

Přestože nebylo veršované, bylo to vyprávění krásné a baladické ... zpříjemnilo mi nedělní podvečer, zklidnilo a uvolnilo mysl a navodilo (spolu se sklenkou dobrého vína) dobrou náladu ... asi jsem našla výborný recept na pohodové nedělní večery :-).

Harmonie a preciznost ...touláte se Anglií a vidíte ji všude, kam se podíváte, resp. kam vás pan Čapek zavede ... ať už to je rozlehlost anglických parků, či nekonečnost staletých alejí ... ať už to je velkolepost anglických sídel, starobylost anglických klubů, či vážnost anglických lordů... vidíte ji ale i v dokonalosti a striktní přesnosti moderní průmyslové civilizace.

A až vás to putování unaví, zajděte s panem Čapkem třeba do klubu: "... kdyžjsem se uvelebil v jedné z těch historických lenošek; bylo mně trochu dějinně, ale jinak docela pohodlně, a okukoval jsem historické osobnosti, které dílem visely na stěnách, dílem seděly v klubovkách a četly Punch nebo Who is Who. Nikdo nemluvil, což působí opravdu důstojně; měli bychom mít u nás taky taková místa, kde se mlčí."

A nebo se rovnou nechte pozvat domů: ... "dvacetkráte za den jsem žasl nad harmonií a dokonalostí života, jímž se obklopuje Angličan ve svém domově. Anglický domov, to je tenis a teplá voda, gong svolávající k obědu, knihy, louky, pohodlí vybrané, ustálené a požehnané staletími, svoboda dětí a patriarchálnost rodičů, pohostinnost a formalism pohodlný jako župan; ...a tím končím pohádku o nejlepších věcech Anglie."

A já už se s vámi taky rozloučím, je neděle, pozdě večer, čas jít spát ... za chvíli totiž začíná nový pracovní týden v České kotlině :-).

PS: ještě o jeden poznatek se s vámi podělím: "Člověk z pevniny si dodává důležitosti tím, že povídá; Angličan tím, že mlčí."

katynais
14.04.2019 1 z 5

No...miluju Anglii, ale tohle jsem nepobrala, az konec vlastne vystihl krasne celou podstatu anglie

Scathia
01.04.2019 5 z 5

Já pořád čekám, kdy objevím knížku od Čapka, která by nebyla mistrovským dílem... :-)

princesse
29.03.2019 4 z 5

Pan Čapek opět nezklamal. Nevím jestli to bylo přímo zemí, ale Obrázky z Holandska se mi líbily o něco více.

hajrys
25.03.2019 5 z 5

Četla jsem již na střední jako povinnou četbu a jsem moc ráda, že jsem se k ní díky Čtenářské výzvě znovu vrátila. Přece jenom jsem za hlubokého socialismu nemohla ocenit skvělý Čapkův smysl pro humor.

Chesterton
17.03.2019 4 z 5

Jsem Čapkem nedotčena, vyjma Dášenky a rozhlasové dramatizace Bílé nemoci v dětství.
Ano, je to subjektivní, lehce chaotické, trochu mi vadil občasný výpočet exponátů muzeí či jiné vyjmenovávání velkého množství podstatných jmen ve větách . . . . .
Ale jinak mé dojmy z Anglie s Karlem i po tolika letech téměř absolutně souzní! Ty místopisné, zejména vnímání trávníků, ale konec konců i londýnských ulic. Obdivuji i jeho laskavý pohled na ostrovany Spojeného království včetně dost charakteristických negativ, podaných velmi výstižně.
Děkuji ČV za odpočinkově malebné a hravé čtení. Po ostravském Janu Balabánovi a vězeňském prostředí Cely číslo 17, jsem ho už fakt potřebovala!!!
Jediné, co mi v eknize chybělo, byly obrázky. Tož bude ještě papírová :o)

P.S.
V květnu vyrážíme do Edinburghu ❤️

Monike
17.03.2019 4 z 5

Krasne vzpominky na dovolenou po Anglii a Skotsku. Diky CV za pripomenuti!

aginecka
11.03.2019 5 z 5

Kdyby Čapek napsal návod na pračku, zhltla bych ho. Lehce chaotické, vysoce subjektivní, ale kouzelné!

baty
02.03.2019 5 z 5

Styl vyprávění pana Čapka se mi moc líbí. Užila jsem si četbu o jeho putování po Anglii.

Eeli
31.01.2019 2 z 5

Subjektivně vylíčené postřehy z Čapkovy návštěvy Spojeného království se mi nečetly příliš dobře. Sice nechyběla autorova typická lehkost a jazyková obratnost, některé jeho poznatky byly i úsměvné, ale jinak převládala jistá neuspořádanost a nahodilost.

Ronnie68
26.01.2019 4 z 5

To nebyla vůbec špatná kniha ... od Čapka jsem dříve četla jen povídky a hry .. tento cestopis byl první a mile mě to překvapilo ... :)

uminaa
25.01.2019 5 z 5

Kniha sa mi neskutočne páčila, nechápem, že som ju čítala iba prvýkrát! Najviac sa mi páčila časť o Škótsku a Wallese, a samozrejme posledné dve kapitoly (Vy Angličané a Řeč do britského rozhlasu) a autorove kresby :)

helusa2
22.01.2019 4 z 5

Má milovaná Británie... Přesto, že kniha vznikla před mnoha lety, dýchla na mne oním duchem, který mám spojený s Doverem, Londýnem... Vtipně napsáno nádhernou češtinou - skvělý Čapek.

kuky921
12.01.2019 4 z 5

Laskavé vyprávění o cestování po Anglií a zejména po Skotsku, kterým byl autor okouzlen. S láskou popisuje krajinu, lidi a zvířata, která zde potkal.

Phoenix16.cz
23.12.2018 2 z 5

Od Čapka se mi líbilo hodně knížek, ale tahle se k nim nezařadí. A přitom je mi jako učitelce angličtiny tématicky blízká. I když je rozsah malý, četla jsem to poměrně dlouho a rozhodně ne s chutí. Je to poprvé, co mi Čapkův popis připadal hrozně nudný. Skákalo se z místa na místo a nemám pocit, že bych si výlet po Anglii a přilehlých oblastech nějak užila. Není to knížka, kterou bych doporučila svým žákům.