Anežka

Anežka https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/252630/mid_anezka-252630.jpg 4 1537 406

Rodiče si nevybíráme. Děti občas ano. Románový debut Viktorie Hanišové poodhaluje tragické důsledky jednoho špatného výběru. Sebevědomá, vzdělaná a světem protřelá Julie nemůže mít děti, bez partnera nemá nárok na zařazení do adopčního programu a pověstné biologické hodiny tikají. Vysněná Anežka, blonďatá panenka s cůpky, se pozvolna mění v nesplněný sen, ale zoufalá Julie chce mít dítě za každou cenu. Obchází úřady i zákon a bere si do péče Agnes, nechtěné romské dítě. Julie ovšem chtěla jen miminko, Anežku, ne klubko vlastních předsudků, ne ztělesněný neuralgický bod české společnosti, to si nevybrala. Začne lhát. Nejdřív ostatním, později i sobě. A Agnes vyrůstá v neustálém zápasu s cizími představami o sobě samé.... celý text

sonkovaj
11.05.2021 4 z 5

Výborná knížka. Klobouk dolů, za zpracování takovéhoto tématu. Příběh se odvíjel rychle a dynamicky, čtení jsem si moc užila. Líbilo se mi jednotlivé líčení příběhů, jak malá Anežka chce sledovat večerníček, ale musí nejdřív udělat, to co si matka zamane.... To nepochopení dětské dušičky.
Knížka, která donutí čtenáře přemýšlet a doznívá v něm pak ještě hodně dlouho po přečtení.

IvyLouve
10.05.2021 4 z 5

Román Anežka vyznieva ako varovanie pred materstvom, pokiaľ túžba po dieťati nevyplýva z lásky k deťom a z odhodlania dať tým svojim všetko, ale z nejakej úlohy splatnej spoločnosti či z predstavy, že si vytvoríme dokonalú osôbku podľa našich najidealistickejších predstáv.
Rodinná dráma, začínajúca na konci, je plná napätia. Chceme vedieť, čo sa vlastne stalo, ako a prečo. Z rozprávania behá mráz po chrbte. Príbeh je utkaný z malých každodenných detailov, zo situácií, s akými sa viac či menej všetci stretávame, a tak je až desivo uveriteľný. Trefná kritika skrytého rasizmu, predsudkov, rodičovských chýb.
Ak sa mi niečo nepáčilo, boli to úvahy, kde mi nebolo jasné, či autorka hovorí hlasom Julie alebo svojim vlastným a či stereotypy ešte kritizuje alebo ich už sama podporuje. Bola to pasáž o frustrovaných ženách, ktoré prišli o svoje postavenie a ustrnuli na materskej, pričom trávia čas zlostným komandovaním svojich detí na ihrisku a zápasením s ostatnými ženami o pozíciu najdokonalejšej matky. Práve proti takýmto zovšeobecneniam by bolo treba aj v literatúre zabojovať.

VendulaB
10.05.2021 5 z 5

Skvělá kniha, velmi silný, ale děsivý příběh, který se čte jedním dechem. Je zde krásně vyobrazeno, jak snadné je chovat se k dětem zle a vše si přitom omlouvat v jejich zájmu. Až na posledním pár stran, které jsem příliš nepochopila, mě kniha nadchla.

laura
25.04.2021 1 z 5

Po Houbařce zklamání. Touto knihou jsem se těžce prokousávala. Příběh by byl úžasný (jestli se to vůbec o tomto tématu dá říct), ale to, jakým způsobem byl zpracovaný, mi nesedlo. Nedokázala jsem se začíst, dočetla jsem jen proto, že jsem to prostě nechtěla vzdát...

Spousta nedorozumění, spousta nepochopení. Nevyslovená touha po lásce, po přijetí. Předsudky. Odsouzení. Jak málo by stačilo, aby všechno bylo jinak. Promluvit, vyslechnout. Naslouchat, dívat se. Nevidět jen sebe.

Julie viděla jen Anežku - neviděla však Agnes. Měla spoustu možností, ale ve své zaslepenosti je nedokázala vnímat. Bolavé, kruté, bez příkras. Odhalené nitro nikdy nevypadá krásně.

Nejspíš nikdy nepřestala čekat na Anežku. I když si přece jen myslím, že úplně na konci už čekala na Agnes.

A přitom stačilo jen obejmout, naslouchat a milovat...

raha
23.04.2021 5 z 5

Výborně napsaná čtivá kniha. Ukazuje, jaké minimomenty rozhodují o dalším životě.

Cajda
20.04.2021 4 z 5

Ten konec jsem moc nepobrala, ale jinak se mi kniha líbila. Souhlasím, že být matkou je mazec, obzvlášť, když k tomu nejsou předpoklady a geny. Být matkou (potažmo dobrou) - s tím se už musíte narodit.... nevěřím, že se to dá naučit. Buď to v sobě máte nebo ne.

Agatha84
19.04.2021 1 z 5

Omlouvám se všem fanouškům, ale toto je dle mého soudu neuvěřitelná slátanina. Přesně proto se vyhýbám české literatuře (a určitě tak přicházím o mnohé). Hvězda za Agnes, milou holku a její příběh, jakých mě denně obklopují desítky podobných. Vše ostatní katastrofická šablonovitá podprůměrná slohovka plná stereotypů (když policajt tak tlustý, mastné vlasy, neschopný; když doktor, tak nepříjemný, bez zájmu - jo a náhodou má kontakt na nezákonně probíhající adopce; když matka, tak zahořklá, jednoduchá...), co mě zcela znechutilo byly "mimi" diskuze, explicitní popisy abortu, podivnost se sektou a kohoutem... Celé je to jedno velké klišé bez jakékoli hlubší myšlenky, poselství. Co tím autorka chtěla světu sakra sdělit???

Kantynka
18.04.2021 4 z 5

(SPOILER) tahle knížka se mi moc líbila. v knize se řeší nejen téma vztahu matky s dcerou, ale i témata jako potrat, adopce, předsudky vůči Romům atd. Julie, jakožto jedna z hlavním postav, mi nebyla už od začátku moc sympatická, chvílemi jsem ji litovala, ale později mě spíš štvala. kniha je neskutečně čtivá a velmi dobře jsou tu popsané emoce hlavních postav, matky Julie a její adoptované dcery Agnes. v knize je jasně ukázáno, že vlastní touha po splněném přání je někdy víc než všechno ostatní, kdy Julie si adoptuje holčičku jen proto, aby si sama sobě splnila přání mít dceru. v příběhu se ale dozvídáme, že Agnes vlastně není podle jejích představ a nezapadá tak, jak by si Julie představovala. konec byl podle mě docela useknutý, čekala jsem nějaké lepší zakončení, jinak se mi kniha moc líbila.

Pozde
02.04.2021 4 z 5

(SPOILER) Knížka by mohla mít "aneb". Anežka, aneb co se všechno dá v rodičovství po(kazit). Autorka soustředila do příběhu všechny možné průšvihy, chyby a přehnané představy, které si jen o rodičovství můžeme vybavit. Při čtení mi bylo jako kdyby někdo vzal ostrý nůž, ťal do živého a do čerstvé rány poctivě sypal sůl a pepř a pro jistotu to pak ještě pořádně vmasíroval. Multiprůšvih odkládaného rodičovství, potratu, adopce, ztráty partnera - z toho by jeden fakt zešílel. Ještě v kombinaci s přehnanými ambicemi a citovým mrzáctvím, neschopností přijmout dítě takové, jaké je - to je drsný koktejl.

LuckaH2
20.03.2021 4 z 5

Za mě v "sérii" knih o mateřství, rodičovství, vede Houbarka. Anezku jsem přečetla rychle, kniha se cetla dobře. Byla děsive k zamysleni a nebylo to vesele. Moc tomu nepridalo, ze mam pulrocni dceru. Asi je pořád potřeba otvírat téma adopce, je dobře, ze o tom vznikají knihy. Ale vlastně spousta věcí se může stát i biologickym rodicum... Trochu me zarazil konec, byl tak nějak rychle "vyreseny" a přitom otevreny

Baja333
17.03.2021 5 z 5

Hodně silná kniha. Velmi rychle se čte. Ale ten konec..... Nevím jestli mne závěr knihy zklamal, nebo jen jsem jej nepochopila, ale zůstali v hlavě otazníky...

Lena78537
15.03.2021

Kniha se velmi dobře čte. Zajimavé téma, smutný, místy až bolest způsobující příběh. Možná pro mě trochu málo propracované charaktery postav, jakoby psáno ve spěchu. Nicméně určitě stojí za přečtení a já jsem ráda za další českou spisovatelku na mém seznamu.

Sarah01
15.03.2021 3 z 5

Knížka se moc dobře čte. Byla jsem hrozně moc zvědavá, jak to všechno dopadne. Ale přiznám se, že jsem ten zvláštní konec musela několikrát znovu přečíst a vydýchat. A to s otevřenými konci nemívám problém.

kaja77
14.03.2021 5 z 5

Kniha mě velmi zaujala. Julii i Agnes jsem převážně litovala... vzhledem k tomu, že jsem v roli matky puberťáka, pokoušela jsem se představit si, jak bych situace řešila já... bohužel se dobře teoretizuje a mnohem hůře realizuje v praxi...celou dobu mi při čtení bylo přímo ouzko.vsechno bylo prostě špatně. Ta holka se necítila být milovaná. Bylo mi jí tak líto....Ach jo

osman111
07.03.2021 5 z 5

Skvělé téma a pěkný styl. Myslím, že některé pasáže už si budu pamatovat navždy. Kniha je skutečně velmi působivá a já jsem ráda, že máme další skvělou českou autorku, která nezůstala u průměru.

Janadvorackova
07.03.2021 3 z 5

Příběh Julie - karieristky, která najednou zatouží po dítěti a Agnes - dítěte romského původu, jemuž chce Julča dopomoci k lepšímu životu, může být v náznacích povědomý každému. Řeknete si, "nojo, tak to takhle dopadlo, co byste čekali," jenomže jako v životě dumáte, kde kdo udělal chybu, co se mohlo stát jinak.
Navíc autorka mě trochu naštvala divným koncem.
Ne, že bych chtěla někoho odradit, konec kniha určitě má a není až tak nesrozumitelný. Přišel mi ale hodně zrychlený - šup sem, šup tam...
Audiokniha.

janasim
02.03.2021 5 z 5

Příběh je ukázkou toho kam až ambice a touha po dokonalosti může člověka zavést a bohužel nejen jeho stáhnout ke dnu. V tomto příběhu chybí projevená láska k dítěti (možná i nejen k němu). Julie vidí Agnes jako svůj projekt, výzvu a ve snaze ochránit ji před předsudky ostatních se uchyluje ke lži. Bohužel je však patrné, že tato lež nevznikla na ochranu dívenky, ale matky, která je též v zajetí předsudků. Toto je velmi smutný příběh, který ale stojí za přečtení.

slaska77
28.02.2021 3 z 5

Čtivá knížka na téma adopce, lásky k adoptované dceři, ale i plnění společenských konvencí. Hlavní hrdinka Julie mi celou dobu lezla na nervy svojí manipulativností, snahou řídit vše v životě své dcery, ale i nedostatkem empatie, život je v jejím podání jedna velká soutěž.... Kdo má rád explicitní konce knih, raději se do této nepouštějte. Tři hvězdičky za svižný styl a téma.

Mateo67
27.02.2021 5 z 5

V tomto příběhu je už od začátku všechno úplně špatně a to tak, že vás čtení fyzicky bolí. Není to Rok kohouta. Je to příběh nešťastné ženy, ovšem “sama sobě vlkem”, takže vám jí nemůže a nebude ani na chvíli líto. Přeplněná a přetékající předsudky, stereotypy a svými pomýlenými pravdami stahuje s sebou a ničí i Agnes, která se snaží, jak jen je vzhledem ke svému věku a vrozenému naturelu schopná, “neutonout a přežít”. Průšvih tu není Agnesin původ, ale to, že Julie na její původ nedokáže zapomenout. Příběh nemá konec, odpovědi na otázky budete hledat marně, zde neexistuje dobré řešení.

Evaho73
27.02.2021 5 z 5

Práve som dočítala príbeh, z ktorého mám zimomriavky...
Žalostne mi v ňom chýbala tá najdôležitejšia a najzázračnejšia ingrediencia pre život: LÁSKA !!!
Drsná výpoveď o nezdravom vzťahu medzi matkou a dcerou, založenom na chorobnej túžbe matky začleniť sa do spoločenského diktátu, podľa ktorého by sa mali produkovať iba samé "dokonalé" ľudské bytosti. Azda jedinou chybou bolo, že si matka pre svoj zámer nezvolila práve najvhodnejšiu vzorku ľudskej rasy, a preto musel byť hneď od začiatku založený i na klamstve.
Osobne ma autorka svojím príbehom presvedčila o známej pravde, že bez lásky sa jednoducho nedá žiť.
Vzdávam hold jej odvahe v jednom príbehu poukázať na závažné témy, medzi ktoré patrí chorobná túžba a  jej dôsledky, snaha podliehať spoločenskej mienke, rasizmus, násilie v rodine, závislosť, sebapoškodzovanie, šikana v školách...
Možno toho bolo na môj vkus až priveľa, ale vďaka tomu v nastavenom zrkadle dôraznejšie vyniká odraz absencie lásky.