Anežka

Anežka https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/252630/mid_anezka-252630.jpg 4 1536 406

Rodiče si nevybíráme. Děti občas ano. Románový debut Viktorie Hanišové poodhaluje tragické důsledky jednoho špatného výběru. Sebevědomá, vzdělaná a světem protřelá Julie nemůže mít děti, bez partnera nemá nárok na zařazení do adopčního programu a pověstné biologické hodiny tikají. Vysněná Anežka, blonďatá panenka s cůpky, se pozvolna mění v nesplněný sen, ale zoufalá Julie chce mít dítě za každou cenu. Obchází úřady i zákon a bere si do péče Agnes, nechtěné romské dítě. Julie ovšem chtěla jen miminko, Anežku, ne klubko vlastních předsudků, ne ztělesněný neuralgický bod české společnosti, to si nevybrala. Začne lhát. Nejdřív ostatním, později i sobě. A Agnes vyrůstá v neustálém zápasu s cizími představami o sobě samé.... celý text

bookfan
26.12.2022 5 z 5

(SPOILER) Vážné téma, kniha, která nutí k zamyšlení. Úspěšná bezdětná Julie si náhle uvědomí, že vlastně vždycky chtěla děti a s vervou se pustí do realizace svého cíle. Po marných snahách o vlastní dítě bez partnera adoptuje nestandardním postupem romskou holčičku. Za romský původ své adoptivní dcery se však stydí a vykonstruuje lež o jejím kubánském původu. Bohužel Julii nebyl patrně dán do vínku cit k jiným lidským bytostem, a tak k holčičce přistupuje spíš jako k projektu než k člověku. Dokonce si vytvoří pro ni evaluační tabulku. Postupně dochází k nepochopení, nedorozuměním a útěkům dcery z domova. A k tomu všudypřítomné předsudky, hlavně na straně adoptivní matky. Knížka se mi četla velmi dobře a vzbudila ve mně mnoho otázek, včetně toho, jak by to dopadlo, kdyby dcera měla i tatínka, jak by adoptivní matka vychovávala vlastní děti i jak jsem sama na tom s předsudky. Konec je otevřený a dává čtenáři možnost domyslet si, jak to s hlavními hrdinkami dopadlo. O Viktorii Hanišové jsem dosud nevěděla, ale po této knize mám v plánu přečíst si i její další knížky.

Safrika
20.12.2022 3 z 5

Cetla se mi dobre, jen na me chvilemi pusobilo zmatene a konec to vlastne nemelo zadny. Kazdopadne to ve me vyvolalo pocit, ze takhle bych se ke svym detem chovat nechtela.

Mišák240
17.11.2022 4 z 5

Příběh byl velice čtivý, ale těžký. Ze začátku jsem Julii držela palce, aby se jí splnil sen stát se matkou, ale postupem času nedokážu pochopit její chování vůči adoptované dceři. Mrzí mě otevřený konec, chtěla bych vědět, jak to nakonec dopadlo s Agneskou.

misa1110
15.11.2022 2 z 5

Jako matka 2leté dcerky v 7m těhotenství, prostě nemohu dočíst. Je to naprosto nemilosrdné vůči Agnes, tak moc bych ji objala. Jinak je kniha čtivá a má spád. Nicméně, aktuálně potřebuji něco více pozitivního, špatných příkladů mám kolem sebe až až.

Ei.leen
11.11.2022 4 z 5

Hanišová mě ještě nikdy nezklamala. Nedávno jsem si přečetla rozhovor s ní, kde promluvila o těžkém období na mateřské, kdy také vznikala tato kniha. Už trochu víc rozumím tomu, proč je to vše tak temné. Ale ke knize... Obyčejně mi otevřené konce nevadí, ale tady mě to mrzelo, hodně jsem se vžila do Agnes a zajímalo mě, jak to s ní dopadne. Julie se skutečně chovala jako kráva, jak tady v komentářích zaznělo, avšak mám pro ni velké pochopení. Myslím, že si nedokážeme představit, jaké to je, vychovávat adoptované dítě, natož odlišné. A stejně tak, co adoptované dítě prožívá. Věřím, že za Juliinou lží byl dobrý úmysl, ale samozřejmě se to zvrtlo. Říct zpětně pravdu už by asi bylo dost těžké, i když ne nemožné, ale rozhodně správné. Oceňuji autenticitu všech postav, včetně policistů, kurátorky apod. To je ostatně něco, co u autorky velmi obdivuji - jak realisticky a autenticky dokáže vykreslit, jak se lidé chovají, co prožívají. Pro mě ne lepší než Houbařka, ale je to první kniha, wow.

Aquagirl
28.10.2022 4 z 5

Tohle bylo hodně těžké čtení... a vlastně se mi ta knížka i těžko hodnotí. Na jednu stranu to byl silný, hezky vykreslený a moc smutný příběh o jedné "nechtěné adopci", ale na druhou stranu jsem se nemohla s postavami úplně zžít. Julie mi byla hrozně nesympatická, i když jsem jí v mnoha věcech chápala. A mrzí mě ten otevřený konec, chtěla bych vědět, jak pokračoval osud Agnes...

ještěrka38
27.09.2022 4 z 5

Skvěle napsáno, adopce není nikdy lehká a klobouk dolů před všemi, kteří do toho šli. Julie mi ale jako matka hrozně vadila, její touha mít děti a zároveň se chovala jako kráva.. Otevřený konec je něco, co u knížek nemám ráda, proto jedna hvězda dolů.

kalinka99
31.08.2022 5 z 5

Kniha se příjemně četla a příběh hezky ubíhal. Anežky je mi líto, že matka má na ni předsudky kvůli její barvě pleti a nedokáže se do ní vžít, co prožívá. Bohužel, narazila na špatné spolužáky a vyrůstat bez citu matky a bez pochopení okolí, tak jí nemám za zlé, co prováděla.

Šnek86
11.08.2022 3 z 5

Příběh spíše pro ženskou část čtenářstva.Když si labilní žena usmyslí, že si osvojí cikánskou dívku, nemůže to dopadnout dobře.Příběh o předsudcích a o tom, že ani dítě z ženy matku neudělá.Konec mi přišel nedotažený.

ivzu77
31.07.2022 4 z 5

I tato kniha naší české spisovatelky a překladatelky VH se ti zavrtá pod kůži. Složitý osud ženy, touha po dítěti, víra, naděje, štěstí, bolest, adopce, láska, snaha, bezmoc, nenaplnění, cikánka nebo Kubánka, utrpení, útěky, vzájemná nešťastná láska mezi matkou a dcerou.... Těžké, depresivní, ale uvěřitelné a pravdivé.

hanzmb
14.07.2022 5 z 5

Vydržet prvních 70 stránek je pro chlapa opravdu záběr. Naštěstí jsem to zvládl a zbytek knihy si už užíval. Ale nebylo to jednoduché čtení. Navíc pro někoho mé generace, kterému vtloukali celé mládí do hlavy, že jedince formuluje společnost. A ono to najednou neplatí a jsou to jen geny. Bohužel kniha celkově zdaleka nedosahovala kvalit Houbařky. To je nezpochybněně autorčino vrcholné dílo.

Pogy
14.07.2022 3 z 5

Knížka vůbec není špatně psaná, četla se mi hezky, ale Julie mě neskutečně deptala.
Škoda toho otevřeného konce.

MartinkaSl
10.07.2022 4 z 5

(SPOILER) Silný a smutný příběh. Obě ženy to v životě neměly jednoduché. Julie ani Agnes se v dětství nedostalo moc lásky a obě měly komplikovaný život.

Mrzí mne otevřený konec. Ráda bych se dozvěděla, co se s Agnes doopravdy stalo.

FoxFox
07.07.2022 5 z 5

Viktorie Hanišová píše skvěle, lidsky, uvěřitelně. Přijde mi, že u knih z obyčejného českého prostředí se vždy dokážu do postav líp vcítit. Anežka byla hodně depresivní a smutná kniha. V příběhu matky Julie a její adoptivní romské dcerky Agnes mi přišlo špatně snad všechno. Julie pojala výchovu Agnes jako nějaký pracovní projekt, ovšem zapomněla na lidskou a citovou stránku. Podle pasáží, kde vzpomíná na svoje vlastní dětství, mi přišlo, že je to vlastně takový začarovaný kruh. Julii nejspíš rodiče taky moc lásky neprojevovali, ale místo aby se z chyb poučila, aplikovala je ve své výchově taky a ještě v horší míře. Na rozdíl od většiny komentářů mi konec nevadil, myslím, že se takové zakončení hodilo a podtrhlo bezmoc, která z knihy čiší. Doporučuji.

99jana99
22.06.2022 4 z 5

Nevím jak hodnotit, kniha je napsána skvěle, těším se na další od p. Hanišové, ale za mě by si zasloužila jasný konec, ať už špatný nebo dobrý a za to ubírám hvězdičku. Mám osobní zkušenost s adopcí z pozice dítěte a v příběhu bylo všechno špatně už od začátku. Asi bych toho mohla napsat hodně, ale stačí, že od začátku tam chybí hlavně láska k dítěti. Knihu určitě doporučuji.

lucisa.n
13.06.2022 4 z 5

Velmi silný příběh o touze po dítěti, nezdaru, adopci a taky o tom, jak vše nemusí zrovna vyjít podle představ. Musím říct, že kdybych byla laik, hodnotila bych asi knihu plným počkám hvězd. Jako lékaře mě hodně iritoval začátek knihy. A taky me docela mrzí konec, mně se otevřený nelíbí, protože nevím, jak si to mám vyložit. Julie je zvláštní žena a většinu děje mě hodně štvala, ale… taky chápu, že taková žena by to nikdy neměla jednoduché. No, zase jednou kniha k zamyšlení.

VeruHoráková
12.06.2022 5 z 5

Kniha se četla jedním dechem. Ač to bylo smutný a místy depresivní, tak to bylo velmi čtivě napsaný, realistický. Zpočátku mi bylo líto Julie, v průběhu čtení pak Agnes. Silný příběh, který nemohl dopadnout dobře. Je to rozhodně kniha, na kterou se nezapomíná.

Zuzulinka
01.06.2022 5 z 5

Moc smutné, ale zároveň poutavé čtení. Doporučuji.

Pog
30.05.2022 5 z 5

Na psychiku dost náročné čtení, místy to (alespoň pro mě) bylo až na hraně.
Julie byla natolik posedlá vidinou dokonalé Anežky, až jí to zatemnělo mozek a místo Agnes viděla jen člověka stvořeného z vlastních předsudků s nálepkou "Cikán" na čele. Některé ženy by radši o mateřství neměly ani uvažovat...
Nicméně i přesto, jak těžké a depresivní téma si autorka vybrala, jsem se od knihy nemohla odtrhnout. Hanišová je taková česká Picoultová.

Kanimůra2
23.05.2022 4 z 5

Čtení dost depresivní. Co se týče Julie, myslím si, že by byla stejně špatná matka, i kdyby si vzala dítě bílé. Jak tu někdo psal, nejlíp by udělala, kdyby si pořídila drahého chovného psa. Ten by splnil všechna očekávání. Na druhou stranu - matky, položme si ruku na srdce - vydržet s puberťačkou Agnes je nad lidskou sílu. Otázkou zůstává, nakolik se výchova podepsala na Agnes. Byla by jiná, kdyby ji vychovávala biologická matka? A tím nechci narážet na to, že byla Romka. I s českými dětmi může být problém.
Za mě depresivní, provokuje po celou dobu dobu a nutí k zamyšlení. Dobrá kniha.
Dávám 4* za otevřený konec. Ten mě naštval.