Andersenovy Pohádky - světové vydání 3

Andersenovy Pohádky - světové vydání 3 https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/360756/bmid_andersenovy-pohadky-svetove-vydani--j9i-360756.jpg 5 7 2

Andersenovy Pohádky série

< 3. díl

3 díl. Obsahuje: - Rajská zahrada - Límec - Malý a velký Kolouš - Dvanáct poštou - Statečný cínový vojáček - Vítr vypravuje o Waldemaru Daaovi a jeho dcerách - Vše kam patří - Sněhulák - Malá mořská víla - Bouře štíty přendává - Stín - Šťastná rodina - Hrášková princezna - Je to docela jisté - Slabikář

Vydáno: , František Šimáček

Knišíl
11.10.2022 5 z 5

Jedná se o čtení pro děti? Toť je otázka, která mi vytanula na mysli, když četl jsem příběhy jako je Stín či Sněhulák, jsou to zcela jistě silné existencionální narativy, ale děti je zřejmě mohou poslouchat či číst, a svým způsobem pochopit. Pro mě je těžké to číst dětským úhlem pohledu, a jako dospělý čtenář je považuji spíše za hororové příběhy, ale i děti se mají naučit bát, to zřejmě ano. Andersen byl mistr, je až s podivem, že nikdy neuspěl v oblasti literatury pro dospělé, ale vadí to nakonec? Vůbec ne, mistrovství, které Andersen uvádí na scénu ve svých příbězích pro děti jsou stejně tak nakonec hodny chvály, jak kdyby psal narativy jaké psal Flaubert, jeho místo na poli literárního kánonu je nezastupitelné, ale nepochybuji o tom, že některé z jeho původních pohádek jsou dnes dětem již prezentovány v zcela jiné podobě, tak aby možná "šly" s dobou. Je to dobře? Jsou děti až natolik jiné, než v době Andersenově? Nebo byl Andersen špatný literát pro děti, že je třeba ho měnit? Toť nechám v tomto komentáři nevyřešené.

Kuža007
25.11.2018 5 z 5

Třetí sbírka vynikajících Anderosenových pohádek.