Neviditelný

Neviditelný https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/121290/bmid_anders-knutas-neviditelny-HR6-121290.jpg 4 289 78

Anders Knutas série

Románem Neviditelný se českým čtenářům poprvé představuje autorka označovaná za královnu švédské detektivky. Na malebném švédském ostrově Gotlandu se blíží letní prázdniny. Helena a Per pořádají v letním domku na západním pobřeží každoroční večírek s přáteli, který končí prudkou žárlivou hádkou. Za svítání se Helena vydává na procházku po pláži a v husté ranní mlze někoho potká. Je nalezena brutálně zavražděna. Když je zanedlouho poté objeveno tělo další mrtvé ženy, zavražděné podobně bestiálním způsobem, je kriminálnímu komisaři Andersi Knutasovi jasné, že se jedná o téhož pachatele. O pátrání po sériovém vrahovi mají velký zájem i média a ostrovem se šíří panika. Podléhají jí jak místní obyvatelé, tak přijíždějící turisté. Vybírá si vrah náhodně nebo má nějaký plán? A pokud ano, kdo bude další obětí? Knihy se prodalo přes 5 miliónů celosvětově (z toho 2 miliony ve Švédsku) a byla přeložena do šestnácti jazyků.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Kniha Zlín

Den du inte ser , 2003

SilvieSisinka
01.04.2018 5 z 5

Severskou krimi já můžu.Velice mě kniha bavila.Styl psaní skvělý.Sahám po další knize od Mari ;-)

druzickaster
20.02.2018 3 z 5

4 vraždy stačí drahoušku...Nevím, tato detektivka mě až tak neoslovila. Zápletka je taková těžko uvěřitelná, vstupy vrahova myšlení mě vyloženě rušily a nejvíc mi vadil překombinovaný konec. Auto, peníze to prostě nebyl psychický profil onoho knižního vraha. Kniha měla skončit o pár stran dříve. Takže za mě průměrná detektivka v níž se roztrhl pytel s názvy měst, ulic a jmen, které jsou pro mě šílené.

pipa36
25.01.2018 3 z 5

Kniha dobrá, ale tak nějak vás "zapomene" vtáhnout do děje. A i když mrtvých přibývá, dozvídáte se o krásách ostrova, manželské nevěře nejlepší kamarádky oběti, neustálých hádkách a kompromisech mezi policií a novináři a vyšetřování vražd se ne a ne pohnout. Spisovatelka má potenciál, takže další knihy od ní určitě zkusím. Tato kniha za 2,5*.

gad
26.11.2017 5 z 5

Kniha se mi četla velmi dobře. Vraha sice odhalíte brzy, přesto čekáte, zda bude dopaden či nikoliv. Příběh mi tak trochu připomínal pohodové vyšetřování inspektora Gamache z detektivek Louise Penny. Asi to bylo tím jídlem a popisem ostrova Gotland. Mimochodem to ve mně vzbudilo zájem o tento ostrov a rád bych tam zavítal. Celý příběh je o tom, že některé křivdy se odpouští jen těžko a zlo plodí zase jen zlo.

Lotka
23.11.2017 2 z 5

Do tříčtvrtin se děj nějak táhl. Vyšetřování bylo nijaké. Spád to nabralo trochu až je konci knihy, ale celkově nuda.

OldřichHanton
15.09.2017 3 z 5

Už jsem rozhodně četl lepší detektivky. Příběh byl dost předvídatelný a vraha jsem odhalil vzápětí poté, co se jeho postava objevila. Na knížce je vidět, že se jedná o autorčinu prvotinu a některé věci nebyly ještě úplně doladěné. Přesto je Neviditelný napsán poutavě, děj má spád a postavy mi byly vcelku sympatické. Asi bych ale doporučil šáhnout spíše po dalších dílech série.

PetK
16.08.2017 4 z 5

Mou první severskou detektivkou, která odstartovala dlouholetou vášeň, bylo něco od Theorina (a pak postupně všechno od něj). Tahle kniha mi jeho dílo hodně připomíná - atmosférou, příběhy nejsou nijak extrémně komplikované, přesto čtivé. Nezanechá dojem na roky, ale je to velmi dobrý standard.

Kameika
12.08.2017 5 z 5

Pěkná detektivka, vyprávěná z pohledu všech osob, kterých se zločin týká. Jen spojitost mezi zavražděními byla napovězena ke konci knihy. Určitě si přečtu další knihy autorky.

Markéta137
07.08.2017 4 z 5

Průměrná detektivka s nijak překvapující zápletkou a rozuzlením, ale líbil se mi styl psaní. Přesně, podle mě, odpovídá severské nátuře. Některé severské detektivky jsou přehnaně drastické a krvavé, tohle bylo mnohem víc uvěřitelné.

rekon
09.06.2017 5 z 5

Kniha má spád, moc hezký detektivní příběh. Další z autorek, které přibudou na můj seznam oblíbených.

marion111
14.04.2017 5 z 5

Výborná detektivka, velmi dobře se čte.

Toffee
06.04.2017 3 z 5

Dobrá detektivka. Tradiční vyšetřování bez akčních scén, honiček v autech a střílení, naopak je tam spousta tápání, hledání jakýchkoli stop a spojitostí. Skoro až do konce člověk spolu s detektivy netuší, kdo za vším stojí. Zajímavý je "konflikt" detektivové vs. novináři s dilematem, jaké informace z vyšetřování mohou být zveřejněny, aniž by vyšetřování zmařily, a dobré bylo i prokládání vyšetřování vrahovými pocity a zážitky. Určitě se k autorce vrátím.

moudivlacek
25.03.2017 4 z 5

První setkání s autorkou. Možná je označována za královnu švédské detektivky, ale za sebe mohu s čistým svědomím říci, že jsem četla již mnohem lepší díla. Ale na druhou stranu ji nemohu jen tak odhodit. Měla něco do sebe.
Každopádně je to velice silný příběh - příběh zoufalství a velké samoty malého chlapce, dětské šikany, ale i velkého brutálního násilí.
Komisař Anders Knutas mi byl velmi sympatický, mám ráda detektivy, kteří používají k odhalení vraha převážně hlavu před zbraní. A to je tento případ. Nemá v duši klid, dokud ho neodhalí. A ještě sympatičtější mi byla jeho žena, tichá to osoba v pozadí, která ho velmi miluje a chápe jeho práci i její klady i její zápory.
Knutas má u sebe velmi dobrý tým.
Rovněž zajímavou postavou je reportér Johan. Sice ze začátku to vypadá, jak když jen maří práci policie, na druhou stranu ale i pomůže Knutasovi. I ten nakonec musí uznat, že Johan není obyčejný reportér, co se žene za senzací a má i lidskou stránku a svědomí.
Každopádně se pustím do druhého dílu, třeba mě autorka překvapí a já ji pak zařadím na nejvyšší posty tohoto žánru.

Peti
11.03.2017

První kniha ze série Anders Knutas. Musím říct, že pro mě skvěle propracovaný detektivní příběh, Per není vrah jak se může zpočátku zdát. Vyšetřovací tým je mi velmi sympatický a nechybí zde ani love story, když se novinář Johana setká s nejlepší kamarádkou zavražděné Heleny. Těším se na další díly z této série.

loreleis
29.12.2016 1 z 5

Ne, za mě prostě ne. Nudný, neosobní popis, chybí tomu všechno, co na severských detektivkach tolik miluji. Nemá to energii, napětí, žádný příběh, skutečně jen popis co, kde, jak, kdo. A konec? Ten byl asi nejhorší. Brutální vrah, který se najednou skoro nechá ukecat, jeho rozhodnost ho bezdůvodně opustí a z něj se stane co? To asi ani sama autorka nevymyslela. A přitom ten příběh není špatný. Veliká škoda špatně a amatérsky zpracovaného nametu.

Puntíkatýhrnek
16.12.2016 1 z 5

Už jsem dlouho nečetla tak nudnou knížku, posledních dvacet stran bylo vyloženě utrpení..možná jsem trpěla víc než hrdinové v příběhu..Nesedí mi styl vyprávění, který na mě působí jako by ho vyprávěla naprosto nezúčastněná osoba, postrádám emoce, napětí..jen sáhodlouhé popisy..myslím, že se nejedná o vyprávění příběhu ale spíš o stručný popis situace..ovšem popis víceméně naivní...konec předvídatelný...nic mě nezaujalo, ani pachatelův vnitřní motiv, ani život kriminalistů, fakt velmi slabý příběh...Další knihy od téhle autorky číst určitě nebudu, takže za sebe ani nedoporučuji...

Mil@n
21.09.2016 4 z 5

Krátké, napínavé, zajímavé.

trudoš
15.06.2016 2 z 5

Přijde mi, že ve srovnání s jinými současnými detektivkami bude Neviditelný bojovat s konkurencí poměrně těžko. Chybí mu vlastně cokoliv, co by jej dělalo něčím víc než šedivým průměrem. A nervní komisař Anders Knutas situaci nijak nevylepšuje.
Ani po stylistické stránce nejde o žádný zázrak, ovšem co určitě neurazí je rozsah. Tam, kde Henning Mankell potřebuje trojnásobný počet stran, vystačí si Mari Jungstedtová s příjemnými dvě stě padesáti. Přitom co do stavby příběhu, jsou na tom oba podobně. Tedy ne že by to byla zrovna šťastná volba, ale to už je věc vkusu - mě prostě čekání na každou další novou vraždu, s nadějí, že vrah tentokrát zanechá nějaké stopy, nikdy nešlo moc pod nos. O křečovitém kombinování motivu s reálnou proveditelností ani nemluvě.
Co jsem však postrádal nejvíc, byl humorný odstup od vší té tragiky všedního dne. Netvrdím, že detektivka musí zákonitě hýřit vtipem, ale trocha optimistického cynismu v hlubinách skandinávské deprese ještě nikomu neublížila.

Aymira
01.05.2016 4 z 5

Na autorčinu prvotinu to vůbec není špatné. Seznámí nás s novým policejním týmem a vraha odhaluje velmi pozvolna, což je pro mě pozitivní.

sachista
09.11.2015 4 z 5

Další z řady švédských detektivek, které nezklamaly. Příběh promyšlený, všechno do sebe pěkno zapadlo, nezarazily mě nějaké zvláštní nelogičnosti, četlo se to velmil příjemně. Pořídím si celou sérii.