Andělé všedního dne

Andělé všedního dne https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/219858/bmid_andele-vsedniho-dne-filmove-vydani-219858.jpg 4 789 126

Novelu o čtyřech laskavých andělech, kteří v úterý 5. září 2006 vstoupí do života (i smrti) několika lidí z pražských Nuslí, jsem před sedmi lety napsal jako parafrázi aforismu, jenž se mi vždycky moc líbil: V boha nevěřím, ale chybí mi. Existují andělé? Žijí mezi námi? Pomáhají nám? Moje žena mi přísahala, že když jsem byl v předloňském prosinci v klinické smrti, viděla vysokého anděla stát u mé nemocniční postele — nicméně ani po takovém očitém svědectví jsem v existenci andělů zcela uvěřit nedokázal. Nevěřím příliš v anděly — ale chybějí mi teď víc, než jsem si kdykoli uměl představit. A protože krom nového vydání Andělů všedního dne přichází do kin také stejnojmenný film, zdá se, že v tom nebudu sám. Michal Viewegh... celý text

TerezaaBaarova
15.07.2020 4 z 5

Povedená knížka, dost se vymyká autorově tvorbě, což oceňuji, je hodně jiná. Kniha je čtivá a vede nás k zamyšlení nad životem a nad tím, zda nad námi opravdu bdí andělé. Občas je fajn zastavit se, zamyslet se a věřit, že bdí.

TajemnýSmrad
04.05.2020 4 z 5

Zajímavá kniha. Četl jsem ji v pubertálním věku a trošku jsem bojoval s tím, zda se mi líbí, či nikoliv.
Myslím, že do ní postupně dorůstám, jestli si ji přečtu za patnáct let, tak možná už budu přemýšlet i o pěti hvězdách :).

weisbach
30.12.2019

Autor se již zcela vypsal na počátku milénia.

mataj
06.06.2019 4 z 5

Hezká knížka o důležitosti radovat se z obyčejných věcí běžného dne.

Aleh
17.05.2019 4 z 5

Příběh se mi líbil. Příběh, který se odehrál 5. září 2006. Na tom není asi nic zvláštního. Když ale zjistíte, že tento den bude pro jednu z postav tím úplně posledním dnem na tomto světě (což samozřejmě kromě andělů nikdo netuší), tak chcete vědět, co se toho dne odehrálo... Bylo to zajímavé a napínavé.

Darinka.Makova
09.04.2019 3 z 5

V zásadě se mi kniha velmi líbí. Dokud ji nezačnu srovnávat s filmem Nebe nad Berlínem. Pak působí tak nějak opsaně.

Vilja
03.04.2019 2 z 5

Velký pokles v tvorbě do maximální stručnosti a plochosti... či spíš jen dočasné kolísání.

Tyrkysovka
27.03.2019 3 z 5

Nikdo neví,jak dlouho bude žít na tonto světě.Četla se dobře,ale muselo se přemyšlet

Luca235
19.03.2019

U této knihy nebudu hodnotit zpracování, autora, příběh, ale mé pocity, které ve mně knížka vzbuzovala. Čtu občas dosti drsnou literaturu, často s motivem 2. světové války, ale žádná kniha ve mně nevyvolala ještě tak velkou depresi a strach o své blízké. Četla jsem ji v době, kdy manžel řešil nějaké - nakonec banální - zdravotní problémy. Dočetla jsem ji koncem března 2010, oddychla si, že manžel je zdravý a... 21. 4. boural můj otec na motorce a celý následující měsíc se pohyboval mezi životem a smrtí. Autor i knížka prominou, ale dodnes to nedokážu brát jinak, než jako jedno ze znamení před celou touto tragickou událostí...

haha_ja
16.03.2019 3 z 5

Knihu jsem už před několika lety četla. Následně jsem viděla film a nyní jsem si ji opět přečetla. Ačkoliv je příběh zajímavý, na mě se prolíná v knize strašně moc postav, střídá se často minulost a budoucnost. Občas jsem se musela kousek vrátit, abych neztratila pointu. Chvílemi jsem se pobavila autorovým humorem (např. "Život je jen špatně zorganizovaný poznávací zájezd."), občas jsem se zamyslela nad životem postav a nad jejich jednáním, ale v konečném důsledku musím říct, že film byl tentokrát lepší (i tak nebyl přímo můj šálek kávy). Jsem ráda, že jsem knize dala ještě jednou šanci. Úplně zahozený čas to nebyl.

Leniik33
22.08.2018 5 z 5

Má první knížka od pana Viewegha a naprosto se mi trefil do vkusu. Přečetla jsem v pendolínu cestou na Slovenko :) Zajímavý námět, kniha mě celkově nadchla. Čte se doslova sama.

de_baques
06.08.2018 2 z 5

Autorova síla je v humoristických novelkách, překvapivě dobrý je v politických detektivkách, ale vážná témata asi nejsou jeho parketa. Už sám námět knihy je jako od "něcisty" VH, andělé tu vystupují jako poloblbové!? a zřejmě mají být jakousi vtipnou linií knihy, což se nedaří a kniha se tak točí v kruhu trapnosti a povrchnosti. Velká devíza knihy je v tom, že jsou autoři, kteří podobnou slátaninu rozvedou na 400 stran, takže za úspornost a jakés takés zpracování **

MortRainey
02.08.2018 3 z 5

Četl jsem dvakrát. Kdysi a pak ještě jednou po filmu od Alice Nellis. Téma smrti není Vieweghovi, dnes už víc, cizí.

Atanone
18.07.2018 5 z 5

Ač jsem po „Výchově dívek v Čechách“ a několikero filmech došla k závěru,že pan Viewegh literárně není pro mě,tak tato kniha bude první světlou výjimkou.
Hořkosladce lidský pohled na anděly..nebo andělský pohled na lidi?

„Náhoda je způsob,jakým Bůh anonymně vykonává zázraky..“

Dagros
11.06.2018 5 z 5

Moje oblíbená od Viewegha :) . Četla jsem ji už třikrát a myslím, že určitě ne naposledy.

Knižní střípky
10.04.2018 3 z 5

Nebylo to špatné. Kniha je naštěstí ještě z období dřívější autorovy tvorby. A i když to není žádná pecka, pořád je to lepší, než některé z autorových knih z poúrazového období. Naštěstí to bylo krátké, takže jsem knihu přečetla, i když to nebyl zase až tak úplně můj šálek kávy.

Lily101
13.02.2018 3 z 5

Velice kladně hodnotím atypičtější námět autora:"Pojďme se na lidský život podívat s nadhledem." Místy klišé, ale když se člověk "zastaví" a zamyslí, může ho to posunout. Moc se mi nelíbilo (poslední) pervezní přání Karla, ale to by nebyl Viewegh, že?

Pro čtenáře nadšené filmem
Chtěla bych tímto vznést dotaz pro ty lidi , kterým se více líbil film a již nikdy nebudou číst knihu po filmu, na jejich rozvinutější názor(klidně do zpráv). Knihu jsem četla do poloviny, pak jsem zkoukla celý film(nemohla jsem vydržet:)) a pak jsem dočetla zbývající část knihy. Možná jsem viděla jiný film, ačkoliv je jenom jeden, ale kniha je místy hodně odlišná od audiovizuálního podkladu, např. Karel zemře jinak. Za mě je film poměrně povrchní záležitost a někdy pochybuji, zda je fakt zpracován na bázi knihy.

piney
27.11.2017

Nic jsem neočekávala - s touto myšlenkou jsem četla první knihu tohoto autora, která se mi do rukou dostala. Příběh byl čtivý, oddechový, rychlý i smutný a za sebe říkám, že mě bavil.

bookemma
21.11.2017 5 z 5

Každý máme svého anděla strážného... často blíž, než bychom si mysleli :)

Prilen
18.10.2017 2 z 5

Ač to většinou vnímám naopak, tentokrát se mi film zdál poutavější než kniha.