Andělin popel

Andělin popel https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/23360/bmid_andelin-popel-cqJ-23360.jpg 5 359 88

Anděla série

Autobiografické vyznání, vzpomínky stárnoucího muže na dětství a mládí, které prožíval v třicátých a čtyřicátých letech v Irsku. Zpráva o neuvěřitelně strádajícím, ale sounáležitém a často komickém životě irské rodiny vypovídá nejen o životních zvratech a stereotypech, ale také o dobové atmosféře této éry dvacátého století. Tragikomické autobiografické vyznání je působivým dokladem ryzího irského naturelu, sepsané s hlubokým citem a velikým stylistickým uměním.... celý text

Literatura světová , Romány , Biografie a memoáry

Vydáno: , Academia

Angela's Ashes , 1996

Sona79
Sona79
26.10.2022 5 z 5

Není třeba nabubreleho a afektovaneho patosu- jedním slovem-vyborne!
Autor popisuje své těžké dětství v krásném, ale chudem katolickém Irsku, kdy se narodí do nuzných podmínek, ale současné je obdařen inteligenci a ctižádostí se nepřízni svého osudu postavit.
Doporučuji pro každého, kdo má rad dobre napsaný ( autobiografický ) příběh, který si na nic nehraje, ale současné pohladi po duši.
Moc se mi to libilo, trochu mi příběh pripomena knihu, která mě v dětství přivedla k me celoživotní lásce- čtení- a to V Brooklynu roste strom

hermína14
hermína14
17.10.2022 4 z 5

Pokud by ten příběh vyprávěl starý zkušený Ir, bylo by to peklo a zmar. Dětskýma (nemocnýma) očima je to celé barevné jako přes různá sklíčka; Frankie klouček vypráví kuřátkově žlutě, desetiletý modře nadějně a zodpovědně, poté červeně vášnivě...a když je mu opravdu úzko, přidá vtipný filtr...
"Poradil by mně anděl na sedmém schodu, co mám dělat, když si nevím rady?"
"Tohle je moje žena. Třebaže je Irka, nevypadá na to, díky Bohu."

Knižní střípky
Knižní střípky
07.10.2022 5 z 5

Irsko 30. a 40.let minulého století pro malého chlapce pocházejícího z chudých poměrů nebylo jednoduché místo k životu. Neskutečná bída, špína, nedostatek peněz, téměř nulová zdravotnická péče, domácí násilí, alkoholismus a hlad, to jsou kulisy tohoto románu a vlastně celého dětství a dospívání našeho hrdiny. A byť to působí naprosto hrozivě, a ano, ono to také hrozné bylo, ale vypráví nám to Frankie. Malý chlapec s obrovským srdcem a s úžasným darem podat hrozné věci lehce, jakoby jen tak mimochodem, a hlavně s humorem. ANDĚLIN POPEL je náhled do života v Irsku bez příkras, syrový, vyvolávající ve vás velmi silné emoce.

Málokterý autor dokáže psát o hrozných věcech, o kruté realitě tak, jak to dokázal Frank. Je to obrovský dar, který měla například Bettynka MacDonaldovic, u četby jejích knih jsem mívala velmi podobné pocity. Oba dva jsou mé velké knižní lásky.

jana14
jana14
17.05.2022 5 z 5

Krásný i smutný příběh. Podle skutečných událostí- Irsko a Irové, alkohol, chudoba , .....kdo to kdy pochopí....

Pett
Pett
03.04.2022 4 z 5

Nahlédnutí do svízelného žití v tehdejším nejtemnějším Irsku skrz optiku rozvrkočeného klučiny Frankieho mi naplnilo záložku smutkem, zmarem a sžíravým vztekem... občas jsem se nějakému tomu slovnímu kotrmelci malého kluka sice měla chuť zasmát, ale vnímala jsem to jen jako určitou formu úniku z té obrovsky těžké beznaděje jejich bytí, do které se řádek za řádkem nořila moje duše... a možná právě ta dětská nadlehčenost mi už ke konci trochu ubírala z mého vlastního cítění... paradoxně... což mi bylo svým způsobem líto... protože tenhle příběh by si zkrátka tu depresi a smutek zasloužil ;)

bookcase
bookcase
15.02.2022 5 z 5

Nádherný příběh, smutný i dojemný, k vzteku i k pláči.

Lenka541
Lenka541
11.02.2022 5 z 5

Knížka drsná, dojemná, nešlo od ní odejít. Člověk si po přečtení váží všeho,co má. Měl by si jí přečíst každý.

jaroiva
jaroiva
03.02.2022 4 z 5

Trochu to opravdu místy připomínalo Bylo nás pět. Překvapilo mě ale, že atmosféra knihy na mě působila už víc americky než irsky. Asi se autor dostatečně poameričtil.
Každopádně mě knížka bavila.

Phoe-be
Phoe-be
31.01.2022 5 z 5

Skvělá kniha, kterou jsem měla tu čest slupnout jako audioknihu čtenou samotným autorem.

Smutný příběh vyprávěný se slzou v oku a úsměvem na rtu, dojemné i příšerné vzpomínky na vlastní nesnadné dětství, které autor předkládá s léty dozrávajícím nadhledem a odpuštěním. Jako většina autobiografií z per osudem zkoušených spisovatelů i Andělin popel dá čtenáři nahlédnout do životů méně než idylických a nastaví mu i pomyslné zrcadlo, ale udělá to s laskavostí a humorem.

SlamLenka
SlamLenka
30.01.2022 5 z 5

I když je teprve leden, jsem si jistá, že vím, že Andělin popel na konci roku zařadím mezi to nejlepší, co jsem letos četla. Tenhle román ve mně totiž vyvolal tak silné emoce, že o nich musím i necelý týden po dočtení přemýšlet. Pořád to v sobě cítím, jak to ve mně rezonuje, a přemýšlím, jak se Franku McCourtovi podařilo vyprávět tak nádherným způsobem o svém dětství, i když bylo plné hladu, nedostatku, bolesti, nemoci a dokonce smrti.
McCourtův autobiograficky laděný román je svým humorem opravdu jedinečný a já si nevybavuji žádnou knihu, která by mě rozplakávala i rozesmávala zároveň. Určitě je to i tím, jak se autor při svém vzpomínání zase vrací do pozice malého dítěte a o svém nuzném dětství vypráví právě očima toho chlapečka, které jsou ještě zastřené velkou dávkou nevědomosti a naivity. Rodina, kterou založili irští vystěhovalci v Americe, se záhy vrátila zpět do země původu, aby tu spolu s dalšími přežívala v hrozných sociálních podmínkách Irska 30. let. Frankie byl nejstarším ze sedmi dětí, které se Anděle a Malachymu McCourtovým narodili. Jako rodiče za moc nestáli (hlavně tedy tatínek) a celá rodina dřela bídu s nouzí. Anotaci si určitě najdete, nebudu se víc rozepisovat, jen vám knihu doporučím a budu doufat, že se taky tak krásně začtete. A nenechte se odradit obálkou, která by snad mohla někoho zmást… Mně taky nenadchla, ale za ní se skrývá poklad!
Román se v roce 1999 dočkal filmového zpracování, a protože je to tak silný příběh a kniha mě nadchla, vážně uvažuji, že se na něj kouknu.

Sandik
Sandik
08.12.2021 5 z 5

Knihu jsem někdy ve druhé polovině devadesátých let zachytil jako četbu na pokračování na Českém rozhlase Vltava a už tehdy to bylo "maso". Kniha mě dokonale dostala svou syrovostí a neuvěřitelným humorem, plynoucím z perspektivy malého dítěte. Teď jsem se po letech ke knize vrátil a zase to byl "nářez". Neuvěřitelně silný, koncentrovaný prožitek. Mimochodem mám trochu podezření, že Douskové "Hrdý Budžes" musel bít Anděliným popelem inspirován (samozřejmě, připomíná to i Poláčkových "Bylo nás pět").
Skvělé je i to, jak je autor ve svém dětském pohledu důsledný. Z textu vysvítá že mu některé věci zpětně připadají velmi podstatné ale jako dítě jim přirozeně nevěnoval úplně pozornost. Prostě se děly, byly tak nějak samozřejmé a nebylo tedy nutné nad nimi dumat. A přesně tak je Frank McCourt i uvede. Jakoby mimochodem, jednou dvěma větami. Přitom je jasné, že to pro jeho budoucí směřování byly zkušenosti zcela zásadní, ať už šlo o rozhlasové inscenace divadelních her, čtení knih, nebo o jeho vlastní snění, o důraz ředitele školy i některých dalších jednotlivých lidí na vzdělání atp atd.
Už se těším, až si přečtu "Andělinu zemi".
Celkový dojem: 90%

Skjaninka
Skjaninka
17.10.2021 4 z 5

"Pan učitel říká, že položit život pro víru je nádherná věc, a táta říká, že položit život pro Irsko je nádherná věc, a mě by zajímalo, jestli je na světě někdo, kdo si přeje, abychom zůstali naživu."

Veľmi dobre napísané, tá ťažoba života dopadá na čitateľa neskutočným spôsobom.
Hlavne otec Malachy, teba by bolo potrebné roztrhnúť na dve polovice, ty si bol príčinou toľkého utrpenia vo vlastnej rodine. Že to vôbec dokázal dopustiť.
Len smútok, bolesť, utrpenie, smrť, špina, hlad a aj napriek tomu neutíchajúca chuť žiť. V toľkom utrpení sa našla vôľa a nádej a práve vďaka nej to Frank nevzdal a mohol napísať túto knihu. Bolo mi cťou ju prečítať.

4,5/5

Greenfingers
Greenfingers
02.10.2021 5 z 5

Kniha mě zaujala především svým humorem. Autor v ní popisuje své mládí a dospívání v nelehkých sociálních podmínkách, kterým byla vystavena rodina McCourtů v Irsku po velké hospodářské krizi. Do jaké míry se jedná o realitu nebo fikci, nechávám stranou. V každém případě se však tato monografie vyznačuje skvělým vypravěčským stylem a humorem, který projasňuje jinak velmi pohnuté a smutné životní příběhy chudé irské rodiny.

Vendulis
Vendulis
22.08.2021 5 z 5

Opravdu nádherná kniha o těžkém životě v Irsku ve 30.letech. Zároveň je psaná s notnou dávkou humoru a vy pak, jako čtenář, z toho nemáte až takové deprese. :) Doporučuji vsemi dvaceti.

fénix56
fénix56
18.04.2021 5 z 5

Přestože kniha byla hlavně o neradostném dětství, byla napsána s notnou dávkou humoru. Asi to bylo nutné k přežití. Jak autor ve svém autobiografickém románu píše: "Horší než bídné dětství je bídné irské dětství, a ještě horší je bídné irské katolické dětství".

Ronny
Ronny
13.02.2021 5 z 5

Skvělá kniha, četla jsem už vícekrát. Neuvěřitelné, ale bohužel pravdivě popsané, otřesné dětství autora v Irsku. Doporučuji také pokračování Andělina země.

Ďobi-1968
Ďobi-1968
22.01.2021

Perfektní kniha k pláči i smíchu.
Tak já jsme byly pod Habzburgama, Slováci pod Maďarama, tak Irové totální bída díky Anglickému útlaku.

Kerberos
Kerberos
11.01.2021 5 z 5

Skvělá kniha,měla by patřit do povinné četby.Autor vyrůstal ve velmi tvrdých podmínkách,nebylo to jen chudobou a prostředím,opilý otec a rezignovaná,otupělá matka.Věčně hladový se staral o mladší sourozence.Často museli žebrat u církevních institucí.Musel se umět prosadit,brzy pracovat,přežít několik vážných onemocnění.Nakonec se mu podařilo si opatřit peníze na cestu do Ameriky.Doporočuji i shlédnout film stejného jména.Musím si sehnat druhý díl.

Lka
Lka
01.07.2020 4 z 5

Audiokniha :

Zajímavý a smutný příběh z nelehké doby, plné chudoby a opilého otce. Asi by takto nikdo nechtěl žít. Určitě doporučuji, aby si knihu přečetl každý...

kecel12
kecel12
01.07.2020 5 z 5

Velice pěkná kniha se smutným příběhem o ztraceném dětství díky obrovské chudobě, věčně opilému otci, přísné katolické výchově a i díky samotné době. Po celou dobu Frenkovo dospívání jsem mu držel pěsti, aby už z toho prokletého Irska vypadl. Když pak konečně nasedl na loď, radoval jsem se s ním.