Anděl v podsvětí

Anděl v podsvětí https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/460061/bmid_andel-v-podsveti-us7-460061.jpg 5 412 121

Sedmá kniha z řady historických detektivek o kapitánu Steinovi a notáři Barbaričovi. V Praze zuří mor a císař Rudolf II. se s celým dvorem přestěhoval do Plzně. Pověst tohoto mravopočestného, panovníkovi oddaného města však ohrožuje série zločinů. Nejprve se záhadně ztratil synovec ruského velvyslance Vlasjeva, který přijel vyjednávat jménem cara Godunova. Kvůli hrozícímu skandálu pověří radnice hejtmana Leopolda Steina, aby mladíka našel. Případ je ale složitější a stopy vedou k osobám vysoce postaveným, a tak hejtman požádá o pomoc svého bratra, proslulého vyšetřovatele Joachima Steina. Kapitán se v Plzni objeví se seržantem Jarošem po boku. Čekají tu na ně ale příšerné zprávy a rozbíhá se nebezpečné pátrání, ve kterém nescházejí umučení andělé, tajné bratrstvo zhýralých kacířů, alchymisté dvou tváří, vražední špióni a démon, jenž loví duše v labyrintu podzemních chodeb pod královskou Plzní.... celý text

Detektivky, krimi Literatura slovenská Historické romány
Vydáno: , Argo

Anjel v podsvetí , 2020

babicka_amalka
27.11.2022 3 z 5

posloucháno jako audiokniha;
drsnější, ale poslouchalo se celkem dobře;

netopýrek1985
23.10.2022 5 z 5

Páni to byla jízda. Jenom doufám, že Jaroš nakonec zůstane se Steinem. Ty jo ta atmosféra toho období 1590 je úžasná čeká mě poslední díl a doufám, že bude aspoň ještě nějaký díl.

Vestička
15.10.2022 4 z 5

Docela rozporuplná kniha. Asi pro každého, kdo má rád Š+ B+ J ale nemá rád severské detektivky a vše co s tím souvisí. A já je nesnáším. A stejně to byla skvělá kniha. Vyjímečně namluvená. Červenák má obrovský talent, dobré dialogy, milé postavy, ukotvené v čase, ( ne není to ani baroko, ani středověk) akce střídá akci. ..a dělá si poctivě rešerže. Prostě jedna báseň.

Velké mínus za zápletku, která táhne knihu i audio až do čtvrtého horizontu plzeňských sklepů. A i když je od začátku jasné, že vrah je zas jen sadista/úchylák co měl těžký dětství. (((Spoiler!!! Ano, hádáte správně, tatínek ho zneužíval. Jak originální. !!! Strašně mi vadí vraždy a mrzačení dohromady se sexualním zneužíváním -a tady to bylo tak jako vždy jen na efekt a zbytečné. Na druhou stranu, v jiné části knihy zjistíte, že posloucháte dobrý psaný porno a taky food porno. Občas se zasmějete. Něco se dovíte. A budete číst a číst. A nebo poslouchat a poslouchat.

Šnek86
29.09.2022 5 z 5

Opět perfektní jízda a skvělá propracovanost příběhu, která vás nenechá vydechnout.Naše trojice je znovu svedena dohromady, přičemž je čeká náročné vyšetřování v podzemí.Pletichaření významných hodnostářů a zvrhlé orgie, které se příčí všem dobrým mravům.A kde díky naší trojici na nikom nezůstane nit suchá.Množství mrtvých, kterých je opět nepočítaně, ať už vlivem vyšetřovatelů, nebo vrahů.Jsem i zvědavý na další osudy Jaroše.Zatím dle mého nejlepší díl série.Pokračuji dalším.

85098211
24.09.2022 5 z 5

Vynikající a zároveň poměrně spletitý případ zavede Joachima Steina, jeho věrného seržanta Jaroše a později i notáře Barbariče tentokrát do Plzně, Steinova rodného města ;-). Pohřešuje se totiž synovec ruského vyslance Vlasjeva. Ale také Steinův bratr Leopold, který tento záhadný případ vyšetřuje, zmizí - a nikdo netuší, kde je, natož zda je ještě naživu. Poměrně brzy je ovšem nalezena mrtvola onoho pohřešovaného synovce, kterému někdo přidělal andělská křídla a také ho před násilnou smrtí krutě mučil. A naši sympatičtí vyšetřovatelé se při svém pátrání po pachatelích dostávají do nebezpečných situací - hlavně, když se k pravým vrahům přiblíží víc, než je zdrávo ;-). Kromě toho zhýralců a tím pádem i podezřelých je celá řada, proto není vůbec jednoduché odhalit, kdo se za tím celým komplotem skrývá...
Kniha se mi opravdu líbila, já prostě na tuto sérii nedám dopustit :-) - a podle mého skromného názoru neměla chybu ;-). Ráda jsem se vypravila do Plzně dob dávno minulých a na pokračování se budu zase časem moc těšit :-).

r0st4
30.08.2022 3 z 5

Předně si dovolím napsat, že ačkoliv to tak z následujících řádků nemusí nutně vypadat, další Červenákovinu jsem si opět užil :) Od svých starších sestřiček mě ale bohužel nemotivuje k okamžitému sáhnutí po dalším dílu. Spíš naopak.

Anděl v podsvětí je s přehledem nejtlustším přírůstkem od série a nutno zmínit, že mu to vlastně vůběc nesvědčí. Celý děj je tak nějak divně rozplizlý, bez tahu na branku a byť má jít (po dvou úkrocích) znovu o příběh celého tria, Barbarič se kupříkladu v cca třetině knihy vůbec nevyskytuje.

Čtivost zůstala zachována, ale jak už bylo zmíněno v několika příspěvcích přede mnou, příběh je takový prazvláštní slepenec všeho možného, který kupředu notně postrukje hlavně deus ex Maxmilian. I díky tomu jde za mě s přehledem o nejslabší kousek, který se bohužel nemůže nijak zvlášť opřit ani o finální rozuzlení, v němž SPOILER SPOILER čtenář zjistí, že vrahem sice možná je zahradník, ale takový, který v knize prakticky vůbec nevystupuje a vlastně se o něm, až do rozřešení, po celou stopáž vůbec nemluví.

Věruška994
26.08.2022 5 z 5

Pěkné, napínavé, ale není těch sodomitů už moc? Jsou v každém dílu.

AndreaD
22.08.2022 5 z 5

Je ťažké hodnotiť Červenáka, nakoľko som s ním od čias Conana a zatiaľ ma žiadnou knižkou nesklamal. Práve naopak, zreje ako víno. Oceňujem, že nestrieľa "od boku" ale naštuduje si historické fakty a postavy, okolo ktorých vystaví zaujímavý príbeh. Juraj je jeden z mála autorov, ktorého príbehy pútajú už od prvej kapitoly, udržuje čitateľa v napätí až do konca. Je umelcom detailného opisu deja, sveta, či postáv a ich konania, zakaždým otvára fantasy hru v mojej vlastnej hlave a ja si dokážem všetko krásne predstaviť, akoby som stála rovno medzi oboma hlavnými postavami. Aj keď sú hlavní hrdinovia svojskí, neľútostné ich vyšetrovacie metódy, rovnako ako doba v ktorej žili, chémia medzi nimi funguje neskutočne. Barbaričov príchod na konci knihy bola už len čerešnička na torte k vyriešeniu záhady/záhad. Pozn. Dúfam, že Jarošov stav sa zvráti k lepšiemu, aj keď...u Červenáka človek nikdy nevie, či tento koniec nie je začiatkom nejakej ďalšej mystérie.

Petrasuvicka
25.07.2022 5 z 5

Až je mi líto, že jsem se sérií prozatím u konce. S touhle trojici, a především Jarošem, se budu opravdu jen těžko loučit. Skvělé fungovala, vyvijela se a přirostla mi k srdci. Tenhle díl byl pro mě nejzajímavější, i když šílene prekombinovany a jó zvrhlý, kvůli Plzni samotne, kterou máme opravdu za zadkem a známe ji dost dobře. Ovšem zmínka o Domažlicích, z nichž pocházím, to byla třešnička na dortu a pobavila! :)

SONP
14.07.2022 4 z 5

Po předchozích dílech série, které byly co do historického pozadí velmi uvěřitelné, byl Anděl v podsvětí pro mě až moc přizpůsoben současnému typu lehce bizarní detektivky. Celá ta zápletka s prazvláštními orgiemi sodomitů a nastražování umělecky znetvořených mrtvol v plzeňském podzemí mne jakoby vytahovala z toho báječně napsaného pozdního středověku z Krve prvorozených někam jinam. Ale četlo se to báječně a chemie mezi všemi protagonisty je zpět. 70%

avalonek
30.06.2022 5 z 5

Jediná detektivka,která mě neskutečně baví.Stein,Barbarič a Jaroš jsou naprosto skvělá trojice různorodých mužů,kteří ale spolu dokáží rozluštit ty nejzapeklitější případy.Každý díl se čte úplně sám,ale tady ten konec snad nemůže být myšlen vážně,doufám,že autor ještě něco dlouhého napíše ..

evilunicorn
04.06.2022 4 z 5

Objektivně uznávám že tady naskakuji do rozjetého vlaku, neboť tohle je první kniha téhle serie, kterou jsem četl.. Předně, určitě nejsem zklamaný, autorovi se podařilo věrně vystihnout dobovou atmosféru a historické reálie.. Příběh zajímavý,čtivě podaný.Nicméně postava Steina mi absolutně nepřirostla k srdci,její nabubřelost mi dost vadila. Na druhou stranu postava Jaroše vše kompenzovala a troufnu si říct, že to byla právě ona,která celý příběh a případ táhla.Suma sumárum, dobré ale já osobně přece jen zůstanu u série Katova dcera od Olivera Pötzscha, která je podle mého názoru ještě o level výš.

KočkomilkaJana
14.05.2022 5 z 5

Miluju Červenáka! Rozhodně tedy nepovažujte následující recenzi za zvlášť objektivní. Nedokážu totiž posoudit, zda je Juraj fakt génius nebo pro lásku k jeho autorské postavě nevidím nic než luxusní detektivku z dob Rudolfa Habsburského jako krále našich končin.

Tentokrát se podíváme do Plzně, kam se schoval samotný Rudolf a celý jeho císařský doprovod. V Praze hubil lidi mor a tak si smetánka řekla, že v čistě křesťanské Plzni budou lépe chráněni. S mým výše zmíněným přiznáním souvisí fakt, že jsem neznala některé události, které formovaly naše hrdiny a proč například Jaroš není kaprál ale nově seržant. A proč zpočátku není po zasnoubeném Barbaričovi ani vidu ani slechu…Netrápilo mne to ale dlouho. Červenák je mistrem slova a i když se věnuje popisu podzemní chodby nebo šenku, vlhnu napětím, co se stane dál. Volba mých slov je záměrná, neboť v sedmém pokračování nám pro hrdiny autor nachystal sexem nabité tajemství. Myslím si, že i méně znalý čtenář odhalí, jakými událostmi či kolegy se Červenák nechal letmo inspirovat. Při zasazení scény do českých poměrů nabývá smilnění nových rozměrů - člověk si řekne, jak neskutečné to muselo být…

Torgal
08.05.2022 4 z 5

A partia je po niekoľkých “sólovkách” opäť pokope aby v zamrznutej Plzni spolupracovala na prípade nezvestného Steinovho brata, takže tentokrát to bude osobné. Samozrejme celé to bude ešte komplikovanejšie a nitky povedú až do blízkosti samotného kráľa Rudolfa II., toho času zhodou okolností nachádzajúceho sa aj s dvorom v tom istom meste. Kniha je opäť veľmi čtivá, hoci spočiatku som mal problém sa v množstve mien a názvov zorientovať, no čo sa detektívnej zložky príbehu týka, nebol som na konci úplne uspokojený. Pátranie je napínavé, no rozuzlenie nie je tentokrát nijak prekvapujúce a v závere nečíha zvrat, ktorý by všetky udalosti ukázal v novom svetle. Odhalenie páchateľa potom nemalo tú správnu váhu, keďže sa nedal dopredu odhadnúť - celý čas sa do deja nezapájal a jeho chovanie a motivácie boli podľa mňa dosť iracionálne. Navyše postava Maximiliána Habsburgského tu pôsobí ako chodiaca deus ex machina - objaví sa vždy, keď je treba hrdinov vysekať z bezvýchodiskovej situácie (byrokratického charakteru, samozrejme). Oceňujem ale, že Ďuro pokračuje v prehlbovaní charakterov postáv naprieč knihami (i keď aj toto mi spracovaním príde trochu kostrbaté). Zdá sa, že len pindám, ale napriek frflaniu ma kniha vcucla a vďaka atraktívnemu prostrediu a dvorským intrigám som ju zhltol ako malinu. 7+/10

Ivan F
21.03.2022 5 z 5

Po daromnici nedá sa napísať ináč než, trio sa nám opäť zišlo a čo všetko z toho vzišlo, nuž to len budú prudéristi karpavé okále otvárať a štrbavé papule vycierať. Nadôvažok dychom smradľavým, bo mäsa nedovareného plno zjedli, jedovatými slinami opľúvať budú, kam sa príbeh zvrtol a veruže aj zvrhol. No presne ako neukojení stredoveký slintoši "bosorky" nahé pred odoslaním na hranice obzerali, tak aj oni opyskujú, že čo to bolo, no čítať aj pri sliepňavom svetle budú.

Kapitán s kaprálom (pardon, už seržantom) sa stretnú s notárom a táto bohabojná trojica vyrieši pekne zašmodrchaný príbeh. Kuvici už veru zapípali, že to nebolo bohvie čo, no opak je pravdou - príbeh parádny s celou nádherou jazyka, popisom dobových obyčajov a zvykov, ako aj opisov toho, ako ľudia dvere morovej nákaze otvárali - nuž za mňa to Jurajovi dobre písalo. Svedomito sa pripravil a mal fundovaných poradcov, je to z príbehu cítiť. Pre mňa jeden z najlepších dielov série. A to som nad ňou spočiatku ohŕňal nos.

chomic_pisek
14.03.2022 5 z 5

Já pořád čekám. Čekám, až to prostě nebude na pět hvězdiček. Až to omrzí, až to začne být na jedno brdo, až mě to nebude bavit. Ne, nedočkám se.
Tentokrát se tým nakonec sejde v plné síle. Ačkoli se Stein vrací do rodného města, moc přátelských a vřelých uvítání se mu nenaskytne (kdo by se vlastně taky divil). Přesto je pro něj tenhle případ hodně osobní, takže je zarputilejší a nevrlejší ještě o trošku víc než obvykle. Já jsem se ale víc než vývoj případu zajímal o to, co bude s Jarošem. Podrtženo sečteno, zase skvělá kniha, které mě hodně bavila, za pět hvězdiček.

technik1965
03.03.2022 3 z 5

Trochu sklamania

Petras_ka
27.02.2022 4 z 5

Konečne som sa dostala k ďalšiemu dielu Steina, Barbariča a Jaroša a zase to bolo jedno veľké dobrodružstvo. Spojenie historického románu, dektetívky a osobitého Červenákoveho štýlu je vždy stávka na istotu. Nechýbalo napätie, riešenie viacerých záhad naraz a humor. Prostredie Plzne po morovej epidémii a jej podzemie dodávali príbehu temnú atmosféru.
Jednu hviezdičku strhávam kvôli niekoľkým zdĺhavým scénam, ktoré tam nemuseli byť alebo mohli byť aspoň kratšie.
Inak je to perfektne napísaný príbeh ako každý zo série.

sackettboy
19.02.2022 5 z 5

Tento diel série sa opäť zaradil po Mŕtvom na pekelnom vrchu za jeden z pre mňa najlepších zo série. A to som sa bál, že táto séria začína strácať dych. Ba naopak Juraj ma znovu prekvapil a pripravil dobrú počítanú.

petr8467
11.02.2022 4 z 5

Trochu překomplikované, navíc nejsou vyřešeny všechny záhady, kterých se tentokrát nakupilo více než jindy. Je třeba si pomoci a hrdiny z brynd vytahovat postupem "Maxmilián Ex Machina". Ale stále je to napínavé, postavy mají barevnější background než dříve a především jsem byl při četbě "doma" :-)