Analytik

Analytik https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/4980/bmid_analytik-SMd-4980.jpg 4 164 47

Newyorský psychoanalytik Frederick Starks dostal záhadný, výhrůžný dopis. Po přečtení jeho řádků se ocitl ve víru nebezpečné hry, kterou režíruje neznámý šílenec. Základní pravidlo zní: během dvou týdnů musí Starks odhalit pisatelovu identitu. Jestliže se mu to podaří, vyvázne živý. Neuspěje-li, pisatel postupně zavraždí padesát dva lidí, kteří jsou Starksovi blízcí - pokud je ovšem doktor nezachrání tím, že zabije sám sebe.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Domino

The analyst , 2002

ninano
21.11.2023 5 z 5

Skvělý a hodně napínavý thriller. Od tohoto autora jsem už četla více knih a vůbec nechápu, že je u nás tak nějak opomíjený. Píše mnohem lépe, než mnozí současní a přeceňovaní autoři.

vpadysak
23.05.2023 4 z 5

Až tak neobľubujem tento žáner, ale naozaj som začítal a bol zvedavý, ako to celé dopadne. Zaujímavé nápady a zvraty robia dej napínavý a pútavý.

AlenaF
21.02.2023 4 z 5

Napínavý psychologický thriller, doporučuji k přečteni.

ArwenAragorn
23.10.2022 3 z 5

50%
..."Takový je přece život. Skládá se z jedné hry za druhou. A smrt je nejvelkolepější hrou ze všech."
_______________________________________________________________________________________________________________
Průměrný psychologický thriller. Začátek byl vleklejší, druhá část mě hodně bavila a poslední taky, ale o něco méně. Myslím si, že knížka mohla být o něco kratší.

Pavlina50
15.08.2022 5 z 5

„Nejlepší hra je ta, u níž si člověk neuvědomuje, že ji hraje…“

Perfektní psychologický thriller, který má spád.
Na začátku trochu ne nepodobné známému filmu Hra s Michaelem Douglasem – znuděný psychoanalytik dostává dopis, který vyvolá pravou hru o život.

Kniha je rozdělená na tři části – v té první se roztáčí kolotoč vzpomínek na možnou příčinu této zvrhlé hry a přináší zběsilou honičku a pátrání po křivdách a hříších minulosti, druhá je zdánlivě klidnější (je - není konec této hry?), a v té třetí se charakter hry významně mění a psychoanalytik začne v praxi uplatňovat svoji profesi.

Zápletka této knihy je dobře promyšlená, i když motivace pachatele a hlavně složitý způsob, jakým chce docílit potrestání a zadostiučinění, mi přišly až moc nereálné a pro pachatele nesmyslně a zbytečně náročné a komplikované.

Ale v duchu žánru a kvalitě jeho zpracování to jako vadu na kráse zas tak moc nevnímám. Spíš oceňuju um autora, že i nepravděpodobné nesmysly, které by mě v mnoha jiných knihách „otrávily“, dokáže literárně zpracovat tak, že vůbec nevadí.

Merlin_CZ
31.03.2022 5 z 5

Tahle kniha mě fakt bavila. Sice slabší začátek, ale pak se to fajn rozjelo a druhá kniha byla pecka :)
konec jsem tak trošičku nečekal, resp. čekal jsem brutálnější zakončení, ale tohle bylo ještě lepší :) Víno a lilie na konci byly prostě bez chyby.

twix6862
02.09.2020 4 z 5

První kniha - nuda a šeď. Všechny postavy veskrze nesympaticke,, ale vyplatilo se vydržet. Po zásadním zvratu na konci první knihy přichází opravdové napětí a následuje i akce. Konec není předvídatelný a třetí knihu jsem přečetla jedním dechem. V souhrnu výborné čtení.

NienorNíniel
27.07.2020 5 z 5

Skvělá kniha. Prostředí psychologů mi sedělo a stejně tak neustálé analyzovani kým jaký člověk je.
Kniha krásně zachycuje vývoj hlavního hrdiny, který si vytvoří dvě osobnosti, stává se z lovené myši kočkou a na konci už je pánem situace.

RomanDušek
18.05.2020 1 z 5

Anotace slibovala zajímavý a napínavý děj, ale já byl z knihy dost zklamán. Příběh se vleče a já se pak knihou jen obtížně prokousával. Stačilo mi přečíst pouze jednou.

PROCESOR
13.12.2018 5 z 5

-Hodně napínavý aneb nikdy nepodceňuj, svojí kořist...-

davas
04.11.2018 5 z 5

Velmi dobré čtení...Příběh,který mne bavil od začátku až do konce ...do dobrého konce ...pět hvězd

t.adm
12.04.2018 5 z 5

Doporučuji. Trochu odlišná detektivka/thriller, do čtení mě sice nic moc nenutilo, ale kniha mě bavila, měla dobré nápady, zajímavé situace. Promyšlenost zamotaného motivu, řešení situací. Ano, některé konverzace byly příliš zdlouhavé a hlavní hrdina by měl někdy nechat ostatní domluvit ( :D), ale když si uvědomíme, že v příběhu většinou mluví lidé zabývající se psychologií, tak jsou všudypřítomné otázky v rozhovorech na místě. Rozuzlení mě napadlo asi o 30 stránek dříve, nicméně se mi velmi líbilo. Konec s květinami a láhví vína mi připadal lehce zbytečný a ochuzený o pana R. Ale doporučuji.

berila
06.04.2018 3 z 5

Tak nevím, opravdu první polovina pouze průměr, druhá polovina už lepší ale místy mi to přišlo dost nereálné, konec takový nedotažený, ale číst se to dalo.

LP113
19.01.2018

Začátek trochu nuda, podle mě zbytečně zdlouhavé, ale potom se od toho člověk nedokáže odtrhnout a naprosto strhující

Knihomolík2017
30.12.2017 4 z 5

Konečně thriller bez klišé!!!

Katjushaa
05.11.2017 4 z 5

Jak uz tady bylo napsano, nektere pasaze byly zbytecne natahovane. Me osobne zacala kniha bavit az v druhe polovine a do ted mi vrta hlavou, proc protivnici v druhe polovine proste nezacali likvidovat pribuzne doktora,jak z kraje vyhrozovali? Jinak ale muzu knihu doporucit :)

trudoš
02.11.2017 3 z 5

Dobře promyšlená schíza s výborným ústředním motivem, který mi v mnohém připomněl film Davida Finchera Hra. Želbohu, tendence Johna Katzenbacha popsat každou emoci, myšlenku či pohyb hrdiny celé vyprávění poměrně zbytečně natahuje. S tím souvisí i divoké kličky v dialozích, při kterých se psychoanalytik Frederick Starks marně snaží získat nějakou informaci, a jež často končí následovně: „Vy chcete vědět tohle, jo? Proč to chcete vědět? Proč si myslíte, že bych to měl vědět já? A co vás vede k přesvědčení, že vám to řeknu?“ Chudák Starks nedostane zadarmo nic.
Naštěstí je autor profesionální řemeslník, takže přepne-li člověk na pomalejší modus čtení, je toho ve stylistice málo, co by se ho mohlo dotknout. Samotný děj je pak sice netradiční, ovšem závěr mě nezbavil pocitu určité vykonstruovanosti, kdy padouch jednal na základně nepříliš vyhrocených pohnutek. Když k tomu přihodím nevýraznou hlavní postavu, vychází mi lehce nadprůměrný thriller, ke kterému se však už nikdy vracet nebudu.

smiduska
24.06.2017 5 z 5

Nedokázala jsem se od knihy odtrhnout.

Lucek
28.02.2017 5 z 5

Napínavé, i když musím přiznat, že ten rozjezd byl trochu zdlouhavý.

alka1609
06.02.2017 4 z 5

Zajímavá, místy trošku zdlouhavá, ale velmi dobrá kniha. Doporučuji!

John Katzenbach
americká, 1950