Analfabetka, která uměla počítat

Analfabetka, která uměla počítat https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/206172/bmid_analfabetka-ktera-umela-pocitat-206172.jpg 4 4216 937

Druhý román autora Stoletého staříka, který vylezl z okna a zmizel. Nombeko začala pracovat v pěti letech jako vynašečka latrín na předměstí Johannesburgu, v deseti letech osiřela. Nic nenasvědčovalo tomu, že by neměla prožít svůj život v jedné z chatrčí největší chudinské čtvrti světa a pak tu předčasně umřít, nikým nepostrádaná. To by ale nebyla Nombeko – analfabetka, která uměla počítat. Osud i její talent ji zavedou až do mezinárodní politiky, na druhou stranu zeměkoule, ke dvěma identickým a zároveň velmi odlišným bratrům. Během jejího dobrodružného putování se jí podaří zamotat hlavu agentům nejobávanější tajné služby nebo být unesená ve špinavém náklaďáku na převoz brambor. A tím to zdaleka nekončí... Jonassonův první román Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel se záhy po vydání stal čtenářským hitem a dva roky po sobě nejprodávanějším švédským románem. Přeložen byl do 40 jazyků. Fenomenální úspěch sklízí v mnoha zemích světa, včetně Česka, kde se dosud prodalo přes 50 000 výtisků. Grandiózní příběh, který ve srovnání se „Staříkem“ nezaostává ani nápady překračujícími veškeré hranice, ani bizarními zvraty a ani nezapomenutelným půvabem.... celý text

grizlinka
23.02.2023 4 z 5

Kniha mě bavila. Už mám přečtené oba staříky, takže je to taková jiná verze na podobně zvláštní situace.

crossandra
21.02.2023 4 z 5

Četla jsem jako první knihu tohoto autora. Pomalejší rozjezd, ale pak kniha nabrala spád až amerických akčňáků. Naštěstí ty šílené souhry náhod dohnané do absurdity a skvělý humor pomáhají udržet nadhled.

yossarianxxii
02.02.2023 5 z 5

Další kniha autora mě opět nezklamala. Dostal jsem od ní to, co jsem čekal. Velmi čtivý příběh s dávkou humoru.
I tato kniha má svou audio verzi, opět v podání Martina Stránského. Rozhodně stojí za poslech, člověk tak má možnost se vrátit k příběhu a znovu si ho užít. Chápu, že audiokniha dostala uznaní a cenu audiokniha roku 2014.

JaneM.LionLain
31.01.2023 5 z 5

Kniha je určena lidem, kterým nechybí smysl pro černý humor, nadsázku a trocha sarkasmu. A pokud máte dojem, že “blbý věci” se dějí akorát vám, tak směle do čtení.

Trubka_
28.01.2023

"Anál a fetka, která umyla počítač" nám jako audio kniha zpříjemňovala s přítelkyní dlouhé zimní večery a byla stejně dobrou společnící jako Stařík.

Andrea864
19.01.2023 5 z 5

Skvělá kniha, která opravdu stojí za přečtení. Román je vtipný, zajímavý a má spád. Doporučuji.

Nina...
30.12.2022 3 z 5

Ze začátku se mi to vleklo a málem jsem knihu odložila, ale později už knížka nabrala spád a humor byl skvělý...

Didi71
27.11.2022 5 z 5

Jonassonův humor je naprosto dokonalej...

chodícírohožka
26.10.2022 3 z 5

Jonas Jonasson mě opěvovaným Stoletým staříkem nepřesvědčil, tak se mi do Analfabetky nechtělo. Když už jsem ji ale měla v dvojknížce s prvním titulem, dala jsem jí šanci. A překvapivě nebyla až tak špatná. Rozhodně umírněnější a čtivější než Stařík, s vícero sympatickými postavami a menším množstvím zbytečných smrtí.
Nicméně jsem si potvrdila, že Jonasson mým oblíbencem nikdy nebude.

Bakana
18.10.2022 1 z 5

Nedočteno.
Všechno v téhle knize bylo moc černobílé. Hlavní hrdinka moc chytrá, inženýr moc hloupý,… Jako by autor čtenáři nevěřil, že ho pochopí, a všechno mu raději naservíroval rovnou pod nos. Chápu, že to mělo být humorné, ale čeho moc toho moc.

LilyGorch
09.10.2022 3 z 5

Analfabetka, která uměla počítat je humorný román Jonase Jonassona, z jehož pera pochází také Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel. Staříka jsem četla před pár lety a na Analfabetku jsem si vzpomněla teď, když jsem hledala knížku na září pro splnění výzvy Bingo se zaměřením na romány. Knížku jsem poslouchala jako audioknihu v podání Martina Stránského.
Černošská dívka Nombeko Maeki vyrůstá v Sowetu, což je chudinské předměstí Johannesburgu. Neumí sice číst, zato však exceluje v počtech. Díky tomuto svému talentu a nezlomné povaze se dokáže vysvobodit z bezútěšného života ve slumu a osud ji zavane až do Švédska. Tam potkává svoji spřízněnou duši, Holgera Qvista, kterému přezdívají Holger 2 a který ve skutečnosti neexistuje. Ptáte se, jak je to možné? Přečtěte si tuhle knížku a dozvíte se to.
Autor mistrně využívá veškerých maličkostí a zdánlivých náhod, pohrává si tak s jednotlivými postavami a přivádí je absurdními rozhodnutími do absurdních situací. Díky tomu je kniha vtipná, i když někdy se mi to už zdálo “trochu moc na sílu”. Občas jsem se také ztrácela, když např. některá z postav líčila historii své rodiny až přes x generací do minulosti.
3/5 *

Jarka_rybář
05.10.2022 3 z 5

Analfabetka není lehké čtení. Je však dobře absurdní a za těch pár dnů, kdy jsem ji četla, stála.

izinkaVENDULKA
23.08.2022 4 z 5

Kniha, která začala dobře, ale po asi 1. kapitole, kdy Nombeko opustila Soveto, jsem měla chvilku krizi a nemohla se začíst. Musela jsem knihu asi na měsíc odložit, než jsem ji dala znovu šanci, protože nerada knihy odkladam navždy. Jsem nakonec ráda, pokračování mě chytlo, někdy jsem až kroutil hlavou a příběh Nombeko pobavil. Nad postavami Holgera 1 a Celestine nešlo než se smát. Kniha nakonec 4* a ráda si přečtu ještě jiné knihy autora.

Miladad
13.08.2022 4 z 5

Jako kniha na dovolenou je to dobrá zábava. Nicméně je to už třetí Jonasonova knížka, kterou jsem četla a schéma je vždycky stejné, další si už nejspíš nechám ujít. To ale neznamená, že by mi Nombeko nepřirostla k srdci. Celou dobu jsem jí fandila a dobře se bavila.

KorryBeaters
29.07.2022 4 z 5

Já tu knihu miluju!
Vybrala jsem si ji jako odpočinkovou na dovolenou a úplně mi teda odpočinout nedala. :D Když jsem si myslela, že už to silenejsi být nemůže, přece bylo! Úžasné sympatické postavy a potom takové, které strašně vytáčí, ale dělají tuto knihu knihou, nad kterou jsem se opravdu nahlas zasmála!

stumpy
21.07.2022 5 z 5

Humorná nadsázka, která se čte pěkně do té doby než mne neskutečně začal točit Holger 1 se svou Celestine. Jejich fiškuntálie ve jménu zničení monarchie a protestu proti všemu bylo něco na mé nervy :-D. Ale nakonec se mi po Nombeko a celé partičce bude stýskat.

Ála41
29.06.2022 2 z 5

Zajímavá kniha. Nikdy jsem nic podobného nečetla a to je super. ALE za mě fakt těžké čtení, nic pro odpočinek v hlavě... Politika, politika a ještě sto krát politika... No a potom ty skvělé, vtipné (fakt perfektně vymyšlené) absurdní situace a za ty dávám ty hvězdičky! Staříka se určitě číst nechystám, autor stačil jednou.

Lucik100
26.06.2022 5 z 5

Skvělá knížka. Všechny dějové linky byly zajímavé, ale nejlepší část knihy byla ta, kde se osudy jednotlivých postav střetly.

helusa2
23.06.2022 5 z 5

Poslechnuto podruhé a stále se nemohu zbavit dojmu, že je to jedna z nejlepších knih, které jsem kdy slyšela :-)
Nombeko je prostě úžasná a celá ta parta okolo ní rovněž - prostě mě baví. Humor, který mám ráda. Díky Nombeko mi také Analfabetka sedí více než Stařík, protože je mi prostě mnohem více sympatická.
Hodlám s Jonassonem pokračovat. Třeba mě osloví i další knihy. A jestli ne, ráda se zase vrátím k Analfabetce, až budu potřebovat na chvilku vypnout, potěšit duši a rozjasnit tvář :-)

Ladislav73
18.06.2022 5 z 5

"Analfabetka" je skvělý román pro dobrou náladu, který stále a stále překvapuje nepředvídatelnými příhodami.

Rozdíl mezi hloupostí a genialitou spočívá v tom, že genialita má své meze. (NEZNÁMÝ MYSLITEL) - a proto bych v příštích volbách nejradši volil neexistující stranu "Běžte všichni do prdele!".

Přečteno jako audiokniha, kterou opět četl výborný Martin Stránský.