Analfabetka, která uměla počítat

Analfabetka, která uměla počítat https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/191857/mid_analfabetka-ktera-umela-pocitat-nl2-191857.jpg 4 4216 937

Druhý humoristický román Jonase Jonassona, jehož Stoletého staříka, který vylezl z okna a zmizel se v češtině prodalo přes padesát tisíc výtisků! Vypráví příběh černošské dívky Nombeko Mayeki, která se v roce 1961 narodila v Sowetu, chudinském předměstí Johannesburgu. Přestože neumí číst, velmi dobře rozumí matematice. Postupně se dopracuje na pozici, ve které navrhuje jaderné hlavice, a odstěhuje se do Švédska. Ve Švédsku vyšel román na podzim 2013 a okamžitě vzbudil ohlas srovnatelný se Stoletým staříkem, který tu byl dva roky po sobě nejprodávanějším románem.... celý text

Literatura světová , Humor , Romány

Vydáno: , Panteon

Analfabeten som kunde räkna , 2013

kokina74
18.06.2015 5 z 5

Po přečtení staříka, jsem měla jasno. Musela jsem si rozhodně přečíst i anaflabetku a rozhodně nelituji. Užila jsem si ji více i než staříka. Krásně čtení. Člověk i chvílemi věří, že se tohle může dít ve skutečnosti.

Kočičáci
14.06.2015 3 z 5

Líbila se mi. Příběh byl více uvěřitelný než ve Staříkovi. A i přes to, že těch "řechtacích" hlášek tam nebylo tolik, tak jsem se bavila. Nombeko s Holgerem 2 mi byli moc sympatičtí, obdivovala jsem jejich trpělivost s Holgerem 1 a Celestine - já už bych seděla za dvojnásobnou vraždu :-D
Doporučuji Staříka i Analfabetku číst s určitým časovým odstupem, aby jste nebyli přesyceni a zklamáni "podobností" obou knih. Jako relax na dovolenou ideální kniha!

Aniga
13.06.2015 5 z 5

Tato kniha předčila má očekávání. Myslela jsem si, že příběh bude méně zábavný než Stoletý stařík, mýlila jsem se. Pro mne naopak vtipnější. Byla to prostě BOMBA se vším všudy.
Pro relax a zasmání plní účel.
Pokud se dočkáme filmu, těším se (i když film Stoletý stařík mi plně zklamal).

Gagarin
12.06.2015 2 z 5

Asi jsem měl moc velká očekávání, ale pousmál jsem se maximálně párkrát. Nic moc, nevím, jestli teď vůbec jít do Staříka :-).

Halila
11.06.2015 5 z 5

Naprosto absurdní situace, ale já věřila, že můžou nastat a ještě jsem se nasmála.
Tuhle knížku jsem si zamilovala.

wooloong
10.06.2015 4 z 5

Groteskně absurdní černý humor. Zábavná knížka, i když na konci jsem z těch náhod, průšvihů a neuvěřitelných setkání byla už trochu unavená.

Ta zvláštní černoška se mu zamlouvala, Nedokázal si představit, že by ji nechal napospas Mossadu.
"Jistě to nevím," zavrtěl hlavou, "ale to nevadí."
Nombeko se Holger také zamlouval. Pokud vůbec existoval.
"A nezlobíte se na mě kvůli té atomové bombě?"
"To se může stát každému," mávl Holger rukou.

allebra
09.06.2015 5 z 5

Skvěle jsem se bavila jako loni u Stoletého staříka! Určitý časový odstup mezi oběma knihami bych také doporučila. Pro relax ideální volba! Pokud bude zfilmováno stejně jako Stoletý stařík ....., tak se moc těším! :-)

terpin
08.06.2015 5 z 5

Krásná knížka. Četla se sama.

KniSKov
05.06.2015 5 z 5

Tuhle knihu jsem zhltla. Úžasně vykonstruovaný absurdistán, prošpikovaný skvělým sarkastickým humorem. Dokonce jsem se chechtala i po skoro třech hodinách čekání na chirurgii, což určitě působilo na ostatní vícehodinové čekatele určitě přinejmenším podezřele. Už se těším na Staříka, ale dle rad níže čtení trošku odložím.

zoew
01.06.2015 4 z 5

Již po čtvrtině knihy můžu říct, že se dobře bavím (původně jsem nic moc neočekávala, takže jsem příjemně překvapená). Praštěný švédský "pošťák" a jeho "problémy" se švédským králem, tři Číňanky, babička-hraběnka a další bizarní postavičky...... to prostě nemá chybu :-) Konec se mi už malinko táhnul, tak ubírám jednu hvězdu, ale jinak bezva oddechovka.

Mermaid
26.05.2015 4 z 5

Největší konspirační teoretik všech dob? Jonas Jonasson!!!
Nedá se říct, jestli je lepší "Analfabetka" nebo "Stařík". Dostala jsem se k oběma zároveň a začala číst jako první tuto. Trochu pomalý začátek, ale protože jsem vydržela, byla jsem odměněna pěkným a napínavým příběhem. Bohužel i v rámci jedné knihy je ta dávka podivných náhod a okolností skoro smrtelná. Hrdinům fandíte, ale občas už to jejich jednání štve. Ale špatné to nebylo, to zase ne.
Jen DŮRAZNĚ NEDOPORUČUJI číst se "Staříkem" hned po sobě. Pochopíte, že autor je posedlý mimo jiné: černochy, králem, národním socialismem, vidinou kufru plného peněz atd., atd.....
Prostě největší možná příběhová duplicita, jakou si umíte představit a která je zároveň ještě na hranici snesitelnosti pro vydavatele, jež nechce páchat profesní sebevraždu.
Takže znova: nedá se říct, jestli je lepší "Analfabetka" nebo "Stařík", ale přečtěte si anotace a vyberte si jen jednu z nich. Na tu druhou si dejte pauzu alespoň rok, jedině pak je nejspíš doceníte spravedlivě.

studienka
25.05.2015 4 z 5

Na odlahcenie a odreagovanie celkom slusne

ponti
25.05.2015 3 z 5

Po Staříkovi jsem se obávala, že mě autor už nemůže stejně pobavit, a mýlila jsem se. První dvě třetiny jsem se bavila docela dost. Ale poslední třetina se mi nekonečně vlekla.

Zuzu88
22.05.2015 4 z 5

Vtipná,veselá kniha,která rozesměje snad každého,i když je to absurdistán..Přišla mi právě vhod,takže na zlepšení nálady můžu doporučit všem.

koolsavage
22.05.2015 4 z 5

Absurdně vtipné.

cucíno
12.05.2015 3 z 5

Kniha se sice četla sama, ale musím podotknout, že autor poněkud vykradl vlastní knihu a to Stoletého staříka, Jinak další crazy příběh....

Ajvy
11.05.2015 5 z 5

Naprosto geniální! Stejně jako u Staříka jsem se smála vlastně celou dobu. Perfektní, občas černý humor dával celé knize pomyslnou korunu. Tak moc bych se s někým chtěla podělit o své dojmy z knihy, ale bylo to tak spletité, že bych se určitě zamotala. Prostě budu říkat: "To bys nepochopil, to si prostě musíš přečíst!"

rosemari
10.05.2015 5 z 5

Analfabetka.... je kniha, ktorá ma úplne prekvapila.Nechcela som si ju vôbec prečítať,ale povedala som si, že keď už prvotina od tohto spisovateľa zožala taký úspech tak si ju z knižnici vypožičiam (Storočný staček .... ten je v nedohľadne stále vonka)a čuduj sa svet veľmi milo prekvapila.Nombeko a Holger 2 úzašný párik hold pri Holgerovi 1 (ten idiot:-) ) a jeho zlostnej Celestine ma niekoľko x išlo rozhodiť. Humorno -absurdných situácii je tu hojno no pre mňa nevidaná kniha, ktorá má u mňa 5 hviezdičiek. Za najbližšiu úlohu si vytýčim okamžite si prečítať Stačeka.Takže ten kto ešte nečítal Starčeka myslím,si že táto kniha Vás nemá prečo sklamať (dedukujem to z nižšie čítaných komentov)

aja11
10.05.2015 5 z 5

Úžasně jsem se u knížky bavila. Strhující , neuvěřitelný příběh napsaný vtipně, mě opravdu dostal. Všem doporučuji. Hlavně bručounům.

nemeckovatereza
07.05.2015 4 z 5

Analfabetku jsem četla po sérii mnoha detektivek a byla to moooc příjemná a vtipná změna ;))