Analfabetka, která uměla počítat

Analfabetka, která uměla počítat https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/191857/mid_analfabetka-ktera-umela-pocitat-nl2-191857.jpg 4 4218 937

Druhý humoristický román Jonase Jonassona, jehož Stoletého staříka, který vylezl z okna a zmizel se v češtině prodalo přes padesát tisíc výtisků! Vypráví příběh černošské dívky Nombeko Mayeki, která se v roce 1961 narodila v Sowetu, chudinském předměstí Johannesburgu. Přestože neumí číst, velmi dobře rozumí matematice. Postupně se dopracuje na pozici, ve které navrhuje jaderné hlavice, a odstěhuje se do Švédska. Ve Švédsku vyšel román na podzim 2013 a okamžitě vzbudil ohlas srovnatelný se Stoletým staříkem, který tu byl dva roky po sobě nejprodávanějším románem.... celý text

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , Panteon

Analfabeten som kunde räkna , 2013

4xab
31.07.2015 3 z 5

Napsane dobre. Na me gusto ale prilis prekombinovane. Popisovane lidi - presne takove situace nesnasim, chovani takove take nesnasim, takze jsem docetla jen silou vule.

DarekDevil
28.07.2015 3 z 5

Po skvělém Staříkovi mne tahle kniha zklamala. Žádné salvy smíchu se nekonaly a kniha mne dost nudila. A to jsem přitom tuto knihu četl s odstupem asi 6 měsíců od Staříka, ale přesto mne to nezaujalo.

Martink@
23.07.2015 2 z 5

Na ukrácení dlouhé chvíle v horku, doma při neschopence to stačilo, ale jinak mě kniha nenadchla. Nombeko jako hlavní postava byla sympatická. Ale neskutečně mě vytáčelo několik vedlejších postav, především Holger 1 a Celestine. Odstřihla bych se od nich během prvního karambolu způsobeného jejich vinou. Kniha je překombinovaná, neskutečně absurdní a nereálná, což se od ní, ale čekalo a nepřekvapilo mě to...přesto asi nejsem naladěná na tento humor... že bych se vyloženě smála a bavila to ne....Je to oddechové čtivo, beru to tak i když znova se k Analfabetce nevrátím. Staříka jsem ještě nečetla, ale přes toto léto se k němu zajisté dostanu, už jenom proto, abych se přesvědčila, že je lepší...

sBety
20.07.2015 3 z 5

Ajaj! To, co tak fungovalo u Staříka prostě ne a ne fungovat u Analfabetky. Je mi to trochu líto. Knihu zachránila jen její čtivost a kousky humoru.

Ven_D
17.07.2015 5 z 5

Skvostně jsem se bavila. Ano, je to potřeštěné, naprosto nereálné, příšerně překombinované, dost možná i prvoplánově vykrádající knihu první co do absurdity a neuvěřitelnosti. Přesto jsem se u málokteré knihy takhle nasmála!

sabistel
13.07.2015

Příjemná kniha, ale přijde mi až přespříliš podobná Jonassonově prvotině. Ať už jde o neustálé ometání okolo atomových bomb či o těžko uvěřitelné peripetie hlavní hrdinky.
Nombeko mi byla velmi sympatická svou rozvážností a moudrostí, zato Holger 1! Při čtení určitých pasáží jsem pociťovala nutkání vlézt do knihy a spolu s jeho Celestýnou jim oběma dát za uši! :)
Doporučuji těm, kterým se líbil Stoletý stařík a chtějí se zasmát.

marlenma
12.07.2015 5 z 5

Opět kouzelná kniha, která mě pohladila po duši. Autor má naprosto specifický styl příběhů. I když jsou úplně postavené na hlavu, bavím se od začátku do konce. Těším se na film a další knihu.

Atalera
11.07.2015 4 z 5

Zajímavý příběh plný zvratů a atomové bomby :-)
Zařazuji do domácí knihovny.

VeronikaZ
08.07.2015 2 z 5

Poznala jsem, kdy po mně pan autor chce, abych se smála... Ale nějak mi to vtipné nepřišlo, maximálně úsměvné. Ani jsem jí nedočetla.

Luca287
07.07.2015 3 z 5

Do knihy jsem se začetla...bavila mne...ale žádná bomba... teď čtu staříka...a bohužel se nemůžu rozečíst...

alfinha2321
06.07.2015 5 z 5

Udělala jsem tu chybu, že jsem si před čtením knihy nejrpve přečetla recenze - a to způsobilo mou nechuť se do ní vůbec pustit. Pak jsem se ale odhodlala, čekajíc slabší odvar Staříka. To jsem se ale hluboce spletla.
Stařík se mi líbil moc, ale Analfabetka snad ještě tak o hvězdu víc (to už jsem na šesti a to tady ani bohužel není). Tenhle mix absurdity a humoru, který mi absolutně sedí, se mi až neskutečně líbí. Vážně jsem nečekala, že by mě Analfabetka až tolik chytla, ale byla jako přezrálá malina - lup a už jsem jí měla v sobě. Tenhle styl mi prostě neskutečně sedí a rozhodně to není naposledy, co jsem tuto knihu četla.

Olia
02.07.2015 4 z 5

byl to mazec.. nemít tak zoufale málo času v současné době vychutnala bych si jistě vtípky ještě víc.. v týhle knížce je možný všechno a člověk to bere jako samozřejmost.. :o)

petunkav
29.06.2015 2 z 5

Od knihy jsem asi čekala něco víc. Ohlasy úžasné. Já jsem stále čekala, kdy se to vše rozjede, v půlce jsem měla nutkání knihu odložit, ale přemluvila jsem se a dočetla jsem ji. Nevím, prostě mi tento styl a bláznovství celého děje jaksi nesedí. Zavrhovat knihu určitě nechci - prostě pro mě je prostě "jiná".

KiyomiAsuka
29.06.2015 4 z 5

Zajímavá knížka a velice vtipná začínaje otcem Holgerům konče u samotného krále. Moc hezká knížka. :)

mi-380
28.06.2015 3 z 5

Jonasson je jako neúspěšný politik. V politice se vyžívá, strašně rád politické události světového významu ze široka, občas vtipně, často nudně a populisticky, komentuje, a mezi řádky z jeho závěrů vyplývá, že sám by to všechno uměl nejlépe. Jeho politické "postřehy" tvoří 90% textu, u dalšího čtení mě udržuje jen Nombeko.
Zatím v jedné třetině knihy 50% (756 hodnotících je na průměru 80%, takže to ještě nemohu vzdát).
Ještě, že jsem to nevzdal, jsem v polovině, ve Švédsku, příběh se příjemně rozjíždí a je stále vtipnější: 70% (763 hodnotících, 80%).
Dočteno s obtížemi v únoru 2016, občas velmi vtipné, občas vtipné, často jen tak ukecané: 65 % (1157 hodnotících, 80 %).

Eigis
28.06.2015 5 z 5

Autor má cit pro vytvoření velice neobvyklých a zároveň velice sympatických hlavních postav.

KACABAK
20.06.2015

Úžasná kniha. Jiná kniha od autora "stařík" se mi sice nelíbila, ale tato byla odlišná a mnohem poutavěji napsaná. Bylo zde sice také plno agentů, ale již mnohem méně zabíjení. Hlavní hrdinka byla samozřejmě nejen velmi chytrá, ale i velmi vnímavá, jak se chovat k hloupým a mocným lidem. Možná mohla být kniha o kousek kratší, neboť konec již byl zbytečně natažený. Stoji za to nakouknout do jiného světa.