Amnestia, ktorá rozpútala peklo

Amnestia, ktorá rozpútala peklo https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/246243/bmid_amnestia-ktora-rozputala-peklo-P2C-246243.jpg 3 22 6

Inšpirované skutočnými udalosťami vzbury v Leopoldove v roku 1990. Druhá kniha Radovana Dunaja Amnestia, ktorá rozpútala peklo je nielen detektívny thriller okorenený politickou zápletkou, ale svojím spôsobom aj literatúra faktu z prostredia slovenských väzníc. Príbeh sa odohráva medzi októbrom 1986 až marcom 1990, čo autorovi umožňuje na pozadí románového rozprávania farbisto a s intímnou znalosťou tohto temného prostredia popísať, ako sa odrazili spoločenské zmeny po novembri 1989 na živote vo väzniciach. Práve Nežná revolúcia je v tomto dramatickom príbehu bodom zlomu, po ktorom v jednej nemenovanej slovenskej väzenskej pevnosti vypuklo to, čo autor nazýva peklom. Preto môžeme jeho román čítať aj ako silnú osobnú výpoveď človeka, dôverne oboznámeného s dôsledkami neuvážených činov politikov, ktoré síce nezamýšľane, ale napriek tomu nezadržateľne viedli k najväčšej a najtragickejšej väzenskej vzbure v našich dejinách. Román Radovana Dunaja ponúka tri pridané hodnoty v jednej knihe: zábavu, napätie a odhalenie rúška tajomstva, obopínajúceho svet ukrytý za nepriepustnými múrmi najťažších žalárov. V zručne vystavanom príbehu sa pred čitateľom otvárajú brány pekla, kde vládne zlo v najbrutálnejšej podobe. Zlo o to desivejšie, že jeho pôvodcami sú nielen najťažší trestanci, ale aj viacerí bachari, ktorí sa zo ziskuchtivosti zapletajú do špinavých kšeftov a surových vojen väzenských gangov. V blízkosti takejto výbušnej zmesi pôsobí nedomyslená amnestia ako hazardérske škrtnutie zápalkou. A väznica preplnená trestancami sa v okamihu premení na inferno... Predloha československého filmového trileru Amnestia (2019).... celý text

Lka
24.12.2023 4 z 5

Audiokniha :
Co se může stát, když prezident vyhlásí amnestii? drsný příběh o životě ve věznici, kde vězni vyhlásí nejprve hladovku a následně vzpouru. Kniha načtena Petrem Kubesem byla inspirována skutečnými událostmi.

haki34
03.02.2022 4 z 5

páčila sa. Čítala sa dobre, film som nevidela ( a ani sa nechystám). Prostredie vo väznici si dokážem živo predstaviť, i odsúdených (vlastné pravidelné skúsenosti z práce). Myslím že autor celkom dobre zachytil ich motivácie, myšlienkové pochody, budovanie rešpektu násilím..Desivé väzenské prostredie, kde skončiť fakt nechceš.
Aj časť popisujúca vzburu sa mi celkom páčila, na prípad v Leopoldove si teda veľmi nepamätám (v tej dobe som bola niekde na prvom stupni ZŠ), takže dobové výstrižky z novín na prebale knihy potešili, uviedli do skutočnej udalosti a zároveň obzvláštnili grafickú úpravu.
Amnestia...myslím, že podobné kroky je nutné veľmi, ale veľmi uvážiť... i keď dnes už sú psychologické profily bežné...nie ako v roku 1990. Disociálov a poruchy osobnosti nezmení ani nevylieči nič. A napraviť ich ? V zariadení ? Skúste si odpovedať sami... Howgh.
Za mňa teda zdvíham na veľmi dobré 4 hviezdičky...

Majto
31.12.2021 2 z 5

Zdá sa mi ešte o čosi "zmätenejšia" (v zmysle, že výsledok nenaplnil očakávania) ako predošlá.

konicekbily
22.01.2021 3 z 5

Autor se snaží realisticky popsat atmosféru a podmínky ve věznicích v ČSSR. To se mu podle mne podařilo. Druhá část inspirovaná skutečnou vzpourou ve věznici Leopoldov po amnestii v roce 1990 mi připadá nedotažená, "šitá horkou jehlou". Průměr.

Kerberos
26.05.2020 3 z 5

Tvrdá kniha popisující vzpouru v Leoppoldově na pozadí tehdejší politická situace.Film je tak o hvězdičku lepší.

Jana92
24.01.2020 2 z 5

Bohuzel mi to dalo opravdu hodne prace se do knihy zacist coz me mrzi vzhledem k tomu ze je to "pribeh" inspirovany skutecnymi udalostmi..Mozna ze film bude lepsi..

Radovan Dunaj
slovenská, 1975
2015  68%Amnestia, ktorá rozpútala peklo
2012  71%Pruhované beštie
2018  70%Krvavá dohoda
2019  0%Vykúpenie z dúhovej väznice

Kniha Amnestia, ktorá rozpútala peklo je v