Amerikána

Amerikána https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/327315/bmid_amerikana-gMI-327315.png 4 608 142

Silný příběh o lásce, rasových otázkách a identitě. Ifemelu a Obinze, dva mladí lidé z Lagosu, se do sebe zamilují. Jejich vlast Nigérie trpí pod nadvládou vojenské diktatury a každý, kdo může, se snaží uprchnout. Sebejistá Ifemelu se vydává do Ameriky, kde zakouší porážky i vítězství, nachází a ztrácí další lásky, to vše pod tlakem něčeho, nad čím doma nikdy nepřemýšlela — rasové otázky. Obinze, kterého Amerika, ovlivněná útoky jedenáctého září, nepřijme, se pouští do nebezpečného, ilegálního života v Londýně. O třináct let později je Obinze bohatý muž v čerstvě demokratické Nigérii a Ifemelu úspěšná blogerka. Najdou po tolika letech a změnách odvahu znovu se setkat tváří v tvář?... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

Americanah , 2013

Radka_p
25.05.2020 4 z 5

Skvelé čítanie od začiatku, no nemôžem napísať že až po koniec. Za seba by som bola spokojná, kebyže sa kniha skončí návratom hlavnej hrdinky do Nigérie a opisu toho ako vnímala rozdiely medzi USA a Afrikou. Opisovanie starého vzťahu a znovuzbližovanie a neviem čo okolo toho bolo otravné, zbytočné a odrazu z knihy robilo ľúbostnú romancu. Čo ale bolo na knihe fantastické bolo vykreslenie životných pomerov v Afrike, prechod hlavnej hrdinky do USA, kde si začala uvedomovať, že farba pokožky ju priraďuje do istej kategórie ľudí, opis toho ako sa v Amerike má imigrantka z Afriky, úryvky z blogu o neamerických černochoch.... napriek množstvu kníh s rasovou tematikou, ktoré som prečítala som sa z Amerikánky dozvedela veľa vecí, o ktorých som nevedela a tých 600 strán ubehlo veľmi rýchlo. Len teda škoda toho pre mňa trochu otravného konca..

wiix
25.03.2020 3 z 5

Toto je presne tá kniha, ktorá ma najskôr namotala - aj keď hlavná postava a jej konanie mi bolo vrcholne nesympatické - a po polovici už hnevala a nakoniec až nudila. Ten záver. Neviem, som z toho zatiaľ len nahnevaná. Aj keď mala kniha veľmi svetlé body a myšlienky čo sa týka rasy, pohlavia a rôznosti národov, príbeh som si predstavovala viac emocionálny, asi som taký potrebovala.

Yorika
04.03.2020 4 z 5

Jedna má afro-americká kamarádka mi s oblibou říká: ,, Ty nejsi černá. Nemůžeš to pochopit"
Myslím, že četba této knihy mi pomohla trochu porozumět, proč je rasová otázka tak důležitá a v Americe ji pletou doslova do všeho.
Víc takových příběhů, které pomáhají překonávat ty zdánlivé rozdíly mezi námi.

Penicuik333
02.03.2020 3 z 5

Moje první výraznější zkušenost s africkou literaturou a fakt pecka. Srovnání Nigérie a západu, jazyků, kultur, hledání a snaha o postižení identity, komplikované vztahy. Skvělá poučná a strašně zajímavá knížka.

slecnapeta
23.10.2019 4 z 5

Cas straveny s Amerikanou byl prijemny navzdory faktu, ze jsem ji (v papirove podobe) nosila asi 3 tydny. Nemohu soudit, jak moc verohodne je vykresleni atmosfery Nigerie ani Ameriky, ale pri cteni jsem se citila, jak kdybych tam byla :). Charaktery postav jsou verohodne a jejich pribehy take. A posledni plus je pekna obalka.

kerstyn
04.10.2019 3 z 5

Amerikána. Kniha, které mě oslovila svým tématem a krásnou obálkou (jak v Hostu fakt umí). Odkládala jsem ji snad rok a půl a konečně se mi dostala do rukou. Bohužel mě tahle kniha vůbec nedostala, nijak mě nezasáhla a místy hrozně nudila. Zajímavá byla část, kdy hlavní hrdinka odjede z Nigérie do Ameriky a snaží se tam uchytit, najít práci a postavit se na vlastní nohy. Víc se mi líbilo vyprávění ze strany Obinzeho. Na pětsetpadesát stránek tohle bylo pro mě hrozně málo, bez jakéhokoliv zásadního zvratu, dramatu nebo něčeho, co by příběh ozvláštnilo. Jediné, co mě hnalo kupředu bylo to, že už chci knihu konečně dočíst...

ElizabethK
21.05.2019 5 z 5

Úžasná kniha se zajímavým příběhem protkaným rasovými otázkami. Některé věci byly pro mě jako pro Evropana trošku nepochopitelné a vzdálené - přišlo mi ale, že se s tím počítá a že jsou dobře vysvětleny.
Líbil se mi popis odlišnosti Nigérie od USA jak ve stylu života, tak ve smýšlení o rase. Ale kniha pro mě měla kouzlo i v úplných detailech, jako příklad bych mohla uvést problematiku týkající se afrických vlasů.
Ráda bych také vyzdvihla práci překladatele. Několikrát jsem si všimla, že použil slova, která jsou známá, většina Čechů zná jejich význam, ale z knih a taky z mluvy postupně vymizely (např. eklektický, sošný apod.).
Jedinou nevýhodou jsou rozměry knihy - není to úplně ideální kniha např. na cesty do práce. Na druhou stranu jsem na konci litovala, že není kniha dvakrát tak tlustá - četla se velmi dobře, obsahovala spoustu podnětů k přemýšlení a spoustu reálií.

pandaterka
23.02.2019 4 z 5

Amerikána byla super, dozvěděla jsem se toho dost a zároveň mě bavil celý příběh Ifemu a Stroupka.

Artep25
02.02.2019 4 z 5

Zajimavý a čtivý román .Nedokážu posoudit ,jak moc je pravdivý a objektivní pohled na život černochů v Americe ,když jsem běloch .Ale kniha je dobře napsaná a některé postřehy byly velmi zajímavé.

Mia77
02.01.2019 4 z 5

Zajímavá kniha, rozhodně mi zase otevřela další obzory. Některé věci si asi my "běloši" opravdu neuvědujeme. Líbilo se mi to. Pouze asi v polovině knihy toho bylo až moc stěžování na nepochopení soužití bělochů a černochů, tady by bylo čtivější trochu ubrat. Rozhodně se podívám ještě na nějakou knihu od této autorky.

patch
26.12.2018 4 z 5

Výborná kniha z prostředí, které jsem neznala. Spousta informací, podaná čtivou formou. Můj pohled na černošské prostředí v Americe se s touto knihou dost změnil.

TeaPeter
24.12.2018 3 z 5

Na tuto autorku jsem narazil v jednom TED talku. To o čem mluvila mě zaujalo řekl jsem si, že by mohlo stát za to si přečíst nějakou její knihu. Když jsem tedy zahlédl tuhle knížku v češtině, hned jsem po ní sáhl. Očekávání byla spíše větší než menší, a proto jen ty tři hvězdičky. Téma bylo určitě zajímavé, ale děj mi přišel takový dost povrchní a ne moc uvěřitelný. Ta druhá výtka ale nemusí být na místě - nigerijské poměry neznám a to, co mi přijde nepravděpodobné, může klidně být skutečně běžné.
Zajímavé ale rozhodně bylo to, jak důsledně afričané rozlišují kmenovou/národnostní příslušnost, přičemž příslušnost ke státu není pro ně vlastně až tak důležitá. To a další reálie z Nigérie byly velice přínosné. Na spoustu věcí budu teď už asi nahlížet jinak.

Eifka
10.12.2018 5 z 5

Milé překvapení, opravdu dobrá kniha... kromě +- klasické lovestory je v ní spoustu zajímavých reálií o Nigérii... také o vnímání rasy v USA. Je to knížka, ke které se ráda někdy v budoucnu budu vracet.

anna0480
22.11.2018 4 z 5

Společenský román zabývající se problematikou rasy, která je, ať už se před tím mnozí snaží zavírat oči jak chtějí, v USA (a vlastně i kdekoliv jinde) bohužel stále aktuální. Hlavními hrdiny jsou zde Obinze a Ifemelu, dva mladí lidé z Nigérie - dříve milenci - snažící se splnit si svůj americký sen.
V knize se však příběh těchto dvou lidí vypráví vždy jen z pohledu toho jednoho, sledujeme zde souběžně dvě dějové linie a můžeme tak porovnat, jak si oba dva vedou. Příběh je ale spíše zaměřený na Ifemelu. Nejdřív se zde setkáváme s jejím pohledem na Ameriku očima Nigerejky, po letech, kdy se Ifelemu vrací zpátky domů, se však pohled obrací a najednou se díváme na Nigérii zase očima "Amerikány".

Abych tedy nejdřív zmínila + : Díky knize jsem se zamyslela nad spousty věcmi týkající se rasové problematiky, které by mě vlastně ani samotnou nenapadly.

a - : Konec knihy byl na mě moc sladký, očekávaný, uspěchaný. Pořád jsem čekala, že přijde nějaký zvrat, díky kterému to bude zajímavé a já si řeknu "wow, tohle bylo fakt super", ale bohužel. Nic takového se nestalo a kniha skončila tak, jak jsem vlastně už od její půlky očekávala. Co mě taky občas trochu mátlo bylo velké množství postav, jejichž jména se pletla - naštěstí ale v příběhu nebylo ale až tak důležité, kdo je kdo, nýbrž co tyto postavy říkaly. Jaké sdělení předávaly.

MayaBu
19.10.2018 4 z 5

Pohlcující vyprávění o lásce a štěstí, ale také rase a identitě, kterému jako kulisy posloužil horký Lagos, s ním silně kontrastující Spojené státy i nepřívětivý Londýn. Velice upovídaná kniha, přímo přeplněná slovy. Přiznávám, že mě Amerikána ke konci už tolik nebavila, osudy Ifem a Obinzeho v Americe/Londýně jsem ale hltala.

Adriana.82
10.10.2018 3 z 5

Téma rasismu mám ráda,ale zde se s většinou bohužel neshodnu ... mnohem více se mi líbily jiné knihy ....

PetK
06.09.2018 4 z 5

Nečetla jsem zatím moc knih s černošskou tematikou, a tahle do ní zabředla asi nejvíc. Nejen do popisu toho, co musí černošské ženy absolvovat kvůli vlasům (snad poprvé jsem vděčná za rovné dráty), ale překvapením pro mě bylo třeba i to, že i černoši mezi sebou rozeznávají "podrasy" a že rasismus je v lidech zakořeněný víc, než by se nám mohlo zdát.
Na příběhu vztahu dvou mladých lidí v průběhu let tak autorka popisu jejich osudy, společné i rozdělené (a rozdílné). Konec mě malinko zklamal, a protože nechci spoilerovat, řeknu jen, že bych si ho zkrátka vzhledem k vývoji příběhu představovala jinak. Každopádně nelituji večerů, které jsem s Amerikánou strávila.

galiana
01.09.2018 4 z 5

Krásná a poučná kniha. Jen toho moralizování o rase mohlo by být o něco méně. Ale i tak. Stálo to za to.

JanaŠ.051
24.08.2018 5 z 5

Úžasná, strhujúca kniha, úplne univerzálna.

lencin
19.08.2018 5 z 5

Zajímavé. Poutavé. Čtivé. A tak smutné. Krásná kniha o rasismu v nás samých. Předsudky a odsudky.
Ifemelu a Obinze. USA, VB a Nigérie. Láska, rasové otázky a identita. Výborné. Určitě se podívám po další knize této nigerijské autorky.