Amerika

Provokativní esej francouzského postmoderního sociologa o skrytých stránkách civilizace oddělené od Evropy celým Atlantickým oceánem.

https://www.databazeknih.cz/img/books/67_/67347/amerika-67347.jpg 3.78
Literatura naučná, Cestopisy a místopisy, Filozofie

Vydáno: , Dauphin

Amérique, 1986

Kniha Amerika

lubtich
19.09.2020

Vedle segedinského guláše, cyklistů na chodnících či kapitalismu mi k srdci nepřirostla ani Amerika. A vzhledem k tomu, že tyto eseje jsou zejména kritické, tak jsem si nemohl jinak než lebedit.
Konzumní, komerční a povrchní společnost. To je ale všem jasné, Baudrillard poukazuje na mnohem složitější asociaci i vzhledem ke vztahu k evropské kultuře. Země bez původu, která zmařila původní obyvatelstvo. Dosebezahleděnost v různých aspektech. Vyloženě jízlivý Baudrillard není, nicméně každé ironické použití anglicismu mě safra bavilo, neb působí v jinak vědeckém (ale mnohdy poetickém) textu vážně směšně.
Občas je text doopravdy až příliš vágní či zcestný (třeba věty o poušti a geologii šly pěkný oblouk ode mne). Stejně tak s něčím tak úplně nesouhlasím – třeba Halloween či gendrové rozdíly. To jsou ale pouze drobnosti.
Drobností není možná až přílišné opakování skutečností. Všechno totiž velmi pregnantně zahrnuje doslov Čestmíra Pelikána. Amerika jako jedna velká parodie a jedno velké simulakrum. Iluze utopie.
Chvílemi to bylo úmorné čtivo, ale jak je nazván i jeden z textů: I did it!

Američanům samým smysl pro simulaci chybí. Jsou sice její dokonalou konfigurací, ale nemají pro ni jazyk, protože jsou sami modelem. (s. 40)

Jakmile je jediná krása ta, kterou produkuje plastická chirurgie, jediná městská krása ta, která produkuje chirurgie zelených prostranství, jediný názor ten, který produkuje plastická chirurgie průzkumů veřejného mínění, pak nyní přichází s genetickou manipulací i estetická chirurgie druhu. (s. 44)

Jen tak bokem - tohlencto sepsal Baudrillard v osmdesátým šestým. Představa, co by říkal na "make America great again" (neříkejte, že to again tam není ironicky), je totiž děsivá.

janha
07.07.2011

Filosofický cestopis o Americe a jejím duchu je myslím četba v lecčems prorocká: „Jakmile je jediná krása ta, kterou produkuje plastická chirurgie, jediná městská krása ta, kterou produkuje chirurgie zelených prostranství, jediný názor ten, který produkuje plastická chirurgie průzkumů veřejného mínění, pak nyní přichází s genetickou manipulací i estetická chirurgie druhu…“ A co politická chirurgie? Tu bych asi nazval spolu s jinými (například po vzoru českého feministy M. Vodrážky) „pornem“. Anebo ještě lépe „pornem porna“.