Američtí bohové

Američtí bohové https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1188/bmid_americti-bohove-abH-1188.png 4 1375 226

Američtí bohové série

Stín trávil tři roky ve vězení, kde se držel zpátky a snažil se přežít. Všechno co chtěl, bylo vrátit se do náručí své milující ženy a po zbytek života se vyhýbat malérům. Několik dní před svým propuštěním se však dozvídá, že jeho manželka zahynula při automobilové nehodě. Svět se pro něj změnil v chladné místo. V letadle, cestou na pohřeb, se Stín setkává s postarším mužem, který si říká pan Středa, ten mu nabídne práci. Stín, muž, který už nemá co ztratit, ji nakonec přijme. Pracovat pro tajemného Středu však není bez rizika a Stín brzy zjistí, že jeho místo ve Středových plánech je mnohem nebezpečnější, než si kdy představoval. Podniká rušnou cestu tajemným světem Ameriky, jak ji nezná, a jeho společníky jsou mimo jiné i vražedný Černobog, charismatický pan Nancy nebo půvabná Easter – ti všichni vědí o něm víc, než on sám. Postupně se Stín dozvídá, že minulost neumírá, že každý – jeho ženu nevyjímaje – má svoje tajemství a že sázky jsou vyšší, než si kdo dokáže představit. Schyluje se k bouři epických rozměrů. Stín a Středa se stávají centrem konfliktu starého jako lidstvo samo. Pod povrchem každodenního života se schyluje k válce – a bojovat se bude o samotnou duši Ameriky... 1. vydání. Dotisk v roce 2007 a 2010.... celý text

Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Polaris

American Gods , 2001

Corso
20.12.2019 1 z 5

Pocuvane ako audiokniha. Co prosim vas toto akoze malo byt? Jasne, chapem, stari bohovia, moderni bohovia, medzi nimi chlapik ktoremu sa dostava toho stastia ze sa mu otvaraju oci. Ale ten sposob! Proste kompaktna masa neviem kolko desiatok hodin BLABOLU A ZBYTOCNOSTI. Sa tam tie postavy mocu a debatia a nikam to nevedie. Obcas sex, obcas radoby hlboke iniciovanie smrtelnika medzi smotanku bohov. Neil je v pozicii,ze mu uz vydaju aj jeho zoznam nakupov a ja mu ani neupieram to kvantum prace ktorej tomuto venoval. Ale za mna nie. Nie. Unavne, nudne este aj na pocuvanie.

duch72
09.12.2019 5 z 5

Jako fanoušek Neila Gaimana jsem si samozřejmě nemohl nechat Americké bohy ujít. A vyplatilo se! Je to zatím nejrozsáhlejší autorovo dílo, které jsem od něj četl (přiznám se, že nevím, jestli napsal něco většího). Tempo vyprávění není sice strhující, ale mě zcela vyhovovalo (a to se mi do rukou dostala rozšířená edice k 10. výročí). Velice dobré je, že autor nechává čtenáře domyslet si věci, které budou odkryty později, jako například Středovu identitu nebo to, co se skrývá v kufru. Epizoda s “holkou Sam” je malý klenot sama o sobě. A ze všeho nejvíc se mi líbilo rozuzlení příběhu s Laurou, zcela nečekané a přitom zvláštním způsobem krásné.

reddwarf358
29.11.2019 1 z 5

Pozor,může obsahovat spojlery. Četl jsem Nikdykde a rád bych se začetl do pokračování. Ale tohle je za mě slátanina. Do konce jsem to četl jen abych zjistil,jestli ho Černobog fakt vezme po palici. Zkoušel jsem i audioknihu a výsledek stejný,jen se navíc musíte smířit s přednesem pana Písařovice, který by se za použití hlasu Stína mohl živit vydíráním po telefonu nebo jako smuteční řečník. Jak ho mluví, musí vám hned dojít, že Stín se nejmenuje Stín jen tak pro nic za nic,ale že je to prostě temnej hrdina bez špetky smyslu pro humor a vůbec chuti se smát, na druhou stranu je to džentlas, co než vám zlomí ruku,tak vás slušně a v klidu upozorní. Může vás pak překvapit jeho záliba v hnijící manželce nebo v pravdě mnohdy psychedelické sny? Nemůže.

tweed
13.11.2019 1 z 5

Díkybohu!, ozvalo se mi v hlavě, když Písařovic řekl, že je poslední kapitola.
Díkybohu!, ozvalo se mi v hlavě, když konečně zaznělo poslední slovo.
Existují knihy, které se naprosto nesetkají s fungováním vašeho mozku.
Pro mě to byla tato kniha.
Vůbec nechápu, proč někoho baví! Proč ji lidi chtějí číst? Proč je tak oblíbená?
Příběh byl o ničem, postavy byly o ničem, nahodilé story mi taktéž přišly o ničem.
Všechno mi to takzvaně přeletělo nad hlavou a nic pozitivního to ve mě nenechalo.
Je spousta knih, které nemám ráda, ale chápu, proč je někdo jiný rád mít může. Spousta knih, které nemám ráda, ale zanechají ve mně alespoň nějaký minikousek zájmu či emoce. U Amerických bohů nezůstalo nic.

wildavk
15.10.2019 4 z 5

Neil Gaiman nepíše přímočaře. Postavy nejsou černobílé. Tempo vyprávění se neustále mění. A proto ní jednoduché tuto knihu popsat. Mě osobně kniha bavila a nutila přemýšlet. Určitě stojí za o ji přečíst a je jasné že patří mezi "povinnou literaturu " každého kdo má rád fantasy.

tlllk
15.10.2019 4 z 5

Do rúk sa mi dostala, nová doplnená verzia a môžem povedať že menej je niekedy viac. Okrem tých samooslavných tri krát sa opakujúcich prológ-ov a epilóg-ov, tam bola hromada vsuviek bez jasného vzťahu k príbehu ktoré sa snažili zavďačiť čitateľovi lacnou pornografiou. Bože načo ?

Samotná kniha ma celkom bavila, pri čítaní som si spomenul na PC-hru z tej doby Black&White a rozmýšľal kto koho inšpiroval. Ale jednu vec som nepochopil, prečo Amerika, ktorá vedie najviac "policajných akcii", potrebuje vojnu bohov ? Nestačilo by pánovi Stredovi sadnúť na lietadlo a ísť do Iraku, Sýrie, Afganistanu,atď a tam vrhnúť ten svoj oštep ?

Janadvorackova
28.09.2019 1 z 5

Nástup byl skvělý - do propuštění z vězení.
Jak se začaly dít ty divné, psychedelické věci s bohy (pěkné popisy, to zase jo), začal mě příběh štvát. Připomínalo to všechny podobné adaptace na téma oživení starověkých strážců světa, nebo věcí jako "Hra," "Chata v horách," podobenství nejrůznějších reality show apod.
Vypadalo to, jako bych takový příběh x krát četla, y krát slyšela a z krát viděla.
No ale hrdina není vyloženě idiot, i když fakt nevím, proč neklade víc otázek a všechno přijímá v podstatě bez protestu... Vlastně trochu divný bude. A nejen on :). U příběhu jsem nicméně zůstala. Od poloviny mě totiž až nečekaně zaujal a zajímalo mě, jak skončí.
Doposlouchávám, třeba komentář ještě upravím.
Další autorovy knihy asi číst nebudu.

kika_
25.09.2019 4 z 5

Dobrá kniha. Příběh poutavý, autor má neuvěřitelnou představivost. Hned od začátku mne kniha zaujala.. No ale někde uprostřed jsem se začla ztrácet, hlavně v postavách. Bylo jich moc, navíc některé se tam neobjevovaly často a místy jsem nevěděla, kdo je kdo. Bylo tam dost pasáží a malých vedlejších příběhů, které vlastně byly zbytečné. Nikam nevedly a nenavazovaly na hlavní dějovou linii, tudíž tam vůbec nemusely být. I přesto, velice zajímavý příběh. Ke konci jsem nemohla přestat číst. Rozuzlení nečekané - tak to má být. Celkový dojem z knihy: Autor toho chtěl říct hrozně moc, ale potřeboval by více stránek.

maruska283
22.09.2019 3 z 5

Za mě příběhově silné, poutavé, kreativní. Verbálně jednodušší, uspávajíci.

chodícírohožka
08.09.2019 4 z 5

Nebylo to špatné, ale něco mi tu chybělo - jen nemůžu přijít na to, co to bylo. Postavy byly skvělé, stejně tak zápletka a děj. Možná že konec mě trochu zklamal - i když byl vlastně geniální.

Charlie119
20.08.2019 4 z 5

Ano, byl jsem poměrně spokojen. Dobrá řemeslná práce i velmi povedený závěr. Vše táhne nahoru nepříliš okoukaný námět. Jen bacha na Kámen, Prkno, Město, zdání klame.

Kira283
20.08.2019 5 z 5

Jedním slovem... doporučuji! Kniha mě chytla hned od prvních stran. Autor dokonale prolíná přítomnost, minulost, realitu a fantasy. Jedna z nejlepších fantasy knih, co jsem doposud četla.

TomoCZ
20.07.2019 4 z 5

Asi nejpodivnější věc, co si pamatuju, že jsem kdy četl. Základní kostra příběhu je v jádru úplně jednoduchá, ale zabalená do tak podivných scén s podivnýma postavama, že už chápu, proč je i ta seriálová adaptace tak podivná. Gaiman tady ukazuje svůj um, co se týče práce se slovy i originálnosti a vtipnosti dialogů, na druhou stranu dokáže bejt i příjemně civilní a obyčejnej a ke čtenáři se dokáže dostat přes zhmotnění úvah, který snad každej člověk sám někdy vedl. Ale nejpodivnější (ano, tomuhle slovu se u týhle knížky fakt nedá vyhnout) na tom je to, že kolem a kolem se to celý zdá vlastně o ničem. Jako by to byly jen scénky - někdy drsný, někdy vtipný, někdy smutný - který ale k celkovýmu ději nijak nepřispívaj a mít to o 200 stran míň, vyjde to skoro nastejno. Přesně tenhle pocit mě zachvátil po dočtení. A ten samej pocit mi od tý doby nedává spát, pořád nad tím musím přemejšlet a čím víc nad tím přemejšlím, tím víc je mi jasný, že to přeci jen o něčem bylo, jen to není úplně na první pohled znát.

protokol
02.07.2019 odpad!

je to strašná kravina postavy sú ako by ušli z cvokárne celí dej je rozhádzaný
a strašne sa to ťahá je to nuda

Mooneylan
02.07.2019 4 z 5

Právě jsem dočetla. Dlouho jsem Americké bohy odkládala, pak ale přišel seriál a já už další cliffhanger nesnesla. Musela jsem se přesvědčit na vlastní oči, jak to celé dopadne.

Čtu tady dost protichůdných názorů. Buď že je to absolutní bomba, nebo naopak odpad. Já bych šla zlatou střední cestou :)

Příběh má nápad. Na tom se snad shodneme všichni. Bohové, kteří jsou vytrženi z rodné země a jen díky víře svých následovníků jsou znovu stvořeni v Americe. Přežívají na každé modlitbě, na každé obětině. Jejich tváře se mění s tím, jak lidé vnímají nové svátky. (Například když se Ostara (Easter) musí dělit o svůj svátek s Ježíšem, achich ouvej). A do toho přicházejí noví bohové. Média, technologie, doprava,... Kdo vyhraje? Kdo zůstane u moci?

Celý plot twist se nakonec zvrhne v nečekanou situaci. Nechci házet tolik spoilerů :) Nicméně vyvrcholení celého příběhu je nečekané, zcela v božském slova smyslu.

Co mi v knize vadilo, bylo vypuštění některých detailů o bozích, které by jistě dodaly mnohem více šťávy. Nedovedu si představit, že bych Americké bohy četla jako neznalec božských panteonů. Byla bych zmatená a nevěděla bych, o čem je řeč. Na druhou stranu - s tím, že jsem věděla o co se jedná, tak jsem si užila ty jemné nuance náznaků božskosti jednotlivých postav.
Mrzí mě plytkost příběhu. Vše je zpracováno rychle, bez detailů, bez hlubšího zakousnutí se do světa a jednotlivých příběhových linek. Vše sledujete z jedoucího auta a nestačíte ani zírat, co všechno se děje - a najednou je to u konce. Některé scény jsou opravdu krásné - například Stínova vigilie. Takové scény jsou propracované, prožité a vtáhnou vás svou skutečností. Ale další scény mi přijdou zbytečně osekané, jako kdyby na ně Neil zapomněl, nebo se s nimi nechtěl moc obtěžovat. Hlavně aby to už bylo u konce.

Můj názor? Americké bohy jsem si nesmírně užila. I přes malá škobrtnutí v detailech je kniha nadčasová, mytická, a originální. Jako doplnění doporučuji shlédnout seriál, i když se vyprávěním odlišuje od knihy. Ucelí vám to pohled na celý božský vesmír kolem nás :)

LvíSrdce
28.06.2019 2 z 5

adiokniha. Kniha jako taková asi bude dobrá, plná neotřelých myšlenek, ale mě se nelíbila. Strašně rozvláčná, část postav mi přišla hodně hloupá, část se chovala z mého pohledu nelogicky.

OUTbrain
25.06.2019 3 z 5

Vlastně nevím, zdá se mi, že to ho na mě bylo moc. Perfektní kousky, zajímavé myšlenky a zároveň vlastně nic z toho. Moc jsem se na bohy těšil..a to byl možná i důvod zklamání.

PPS
25.05.2019 2 z 5

Ach jo... Tohle dělám nerad. Gaimanovy komiksy považuju za naprostou špičku tohoto média (Sandman, 1602, Knihy magie...) a jím napsané díly seriálu Doctor Who patří mezi mé nejoblíbenější, ale jeho próza mě prostě, nebaví. Jeho povídky mi přišly o ničem, jeho poezii jsem ani v originále nepochopil a co se týká románů, i ty mě většinou nebaví. Vezměme si třeba tenhle: Má to úžasný nápad, který by se dal využít fantasticky (když jsem tu knihu bral do ruky poprvé, kdoví proč jsem si představil něco ve stylu Percyho Jacksona, jen dospělejší a navíc s moderními Novými bohy), ale Gaiman se rozhodl napsat road movie, kde se projedete po Americe, poznáte pár podivných lidiček (mimochodem, je vůbec možné, že by někomu nedošlo, kdo je Středa zač?), uvidíte pár zvláštních míst a pár zvláštních magických scén, a bude vám řečeno pár zvláštních věcí. To je vše. Líbily se mi různé "příchody do Ameriky" a prvních pár stran vypadalo nadějně, jenže stránky ubíhaly a mne to prostě nezajímalo. Přidejte k tomu Stína, kterému já přezdívám protagonista-Segway (protože funguje spíš jako vozítko, do kterého si čtenář nasedne a jede na vyhlídkovou jízdu dějem, než jako živá bytost) a zarážející nudnost některých událostí (Stín se pouští s Černobogem do sázky o vlastní život a já zívám) a máte bažinu, ze které vás ani Gaimanovy vypravěčské schopnosti nevyhrabou. Odloženo v polovině, později jsem dal Americkým bohům další šanci, jen abych to krátce před koncem opět vzdal. Je mi to líto. Překvapivě se mi ale docela líbí seriálové zpracování (přidal bych mu tak hvězdičku a půl). Možná proto, že Stína hraje herec, což je skutečná živá bytost (ale jakmile si ho představím s kolečky a s řídítky na hlavě, hned se trochu víc podobat svému knižnímu kolegovi) nebo možná za to mohou dialogy, které zní v seriálu o něco lépe.

DarekDevil
23.05.2019 odpad!

Četl jsem v originále. Nepamatuji si knihu u které bych se tak příšerně nudil. Tato kniha je velmi nudná a o ničem. Možná, kdybych byl zhulená fetka s dredy na makovici, tak by mě to bavilo a našel bych v tom nějaký skrytý smysl, ale takto jsem to dočetl jen kvůli procvičení angličtiny. Jedinou výhodou této knihy je že autor nepoužívá neobvyklá (málo používaná) slovíčka, kvůli kterým bych musel hledat ve slovníku, ale vystačí si s těmi běžně užívaný slovíčky a slovními obraty.

3nitka
13.05.2019 5 z 5

Fantázia.
"Ne vždy si pamatujeme věci, jež nám neslouží ke cti. Ospravedlníme je, přikryjeme je barevnou lží nebo tlustým prachem zapomění. V té chvíli se však Stínovi všechno to, co v životě udělal a za co se styděl, všechno to, co by si byl přál udělat jinak nebo neudělat vůbec, to všechno se na něho valilo ve smršti lítosti a hanby a on se neměl kam skrýt."
Gaiman je geniálny spisovateľ.