Američtí bohové

Američtí bohové https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1188/bmid_americti-bohove-abH-1188.png 4 1375 226

Američtí bohové série

Stín trávil tři roky ve vězení, kde se držel zpátky a snažil se přežít. Všechno co chtěl, bylo vrátit se do náručí své milující ženy a po zbytek života se vyhýbat malérům. Několik dní před svým propuštěním se však dozvídá, že jeho manželka zahynula při automobilové nehodě. Svět se pro něj změnil v chladné místo. V letadle, cestou na pohřeb, se Stín setkává s postarším mužem, který si říká pan Středa, ten mu nabídne práci. Stín, muž, který už nemá co ztratit, ji nakonec přijme. Pracovat pro tajemného Středu však není bez rizika a Stín brzy zjistí, že jeho místo ve Středových plánech je mnohem nebezpečnější, než si kdy představoval. Podniká rušnou cestu tajemným světem Ameriky, jak ji nezná, a jeho společníky jsou mimo jiné i vražedný Černobog, charismatický pan Nancy nebo půvabná Easter – ti všichni vědí o něm víc, než on sám. Postupně se Stín dozvídá, že minulost neumírá, že každý – jeho ženu nevyjímaje – má svoje tajemství a že sázky jsou vyšší, než si kdo dokáže představit. Schyluje se k bouři epických rozměrů. Stín a Středa se stávají centrem konfliktu starého jako lidstvo samo. Pod povrchem každodenního života se schyluje k válce – a bojovat se bude o samotnou duši Ameriky... 1. vydání. Dotisk v roce 2007 a 2010.... celý text

Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Polaris

American Gods , 2001

Taťka Hraboš
17.05.2022 5 z 5

Takový trochu chaos, ale velmi čtivý a napínavý chaos. U žádné postavy – včetně té hlavní – si čtenář nemůže být jistý, čím vlastně je (a zvědavost je přece hlavním hnacím motorem většiny knih). Autor teprve postupně odhaluje totožnost některých postav a jejich záměry a někdy je to odhalení docela překvapivé. Mně se ty hrátky s mýtickými postavami docela líbily, jen to chtělo už dopředu mít něco přečteno o božstvech a dalších nadpřirozených bytostech z většiny hlavních kulturních okruhů (kupodivu vyjma nám nejznámějších antických). A ještě malá poznámka k hlavnímu hrdinovi: Není to poprvé, co použiji tenhle trochu absurdní příměr, ale svou odevzdaností do rukou osudu (přitom to ale není postava nijak pasivní) mi připomínal Medvídka Pú. A stejně jako to dělá zmíněný medvěd, nakonec vzal věci do svých rukou a všechno dobře dopadlo :-) .

Finn69
02.04.2022 5 z 5

Tohle je jedna z mých srdcovek. Četl jsem Americké bohy už tolikrát, že můj paperback vypadá jako hadr na podlahu, hanba mi. Ale jak to může dopadnout, když to s sebou taháte do hospody, do MHD, do vany, na koupaliště i na dovolenou kamkoliv?
A pořád ještě mi to připadá skvělý.

Rihatama
31.01.2022 5 z 5

Neil Gaiman stvořil komplexní, promyšleně ideově podchycené a jazykově vysoce zvládnuté, takřka epické dílo. Zatím mám na svém kontě pouze Gaimanovu Nikdykde, která mě ve všech ohledech potěšila, a tak jsem Americkým bohům nedávala příliš šancí. Zbytečně. Je ale zřejmé, že kniha vyvolává rozporuplné reakce. Nejde o očividně líbivou, akční fantasy, nýbrž o hluboce promyšlený a současně potměšilý příběh, v jehož epicentru leží tzv. američtí bohové, a to prosím z pera britského spisovatele. Ovšem s americkou manželkou :-). Gaiman na reálných amerických základech vyfabuloval dílo o bozích, kteří v jeho vnímání vznikají (a zanikají) čistě na základě víry, bozích, kteří pro jednoho nic neznamenají, pro druhého však vše. A tak se dílem promítají staří a noví bohové od severského Ódina přes africké Sáby po mocného boha optického kabelu, třeba, kterých je plný celý svět, nejen Amerika. A uctívači starých a nových bohů se dostávají do střetu. A ta úžasná vlastní jména… Stín, Město, Svět, Kamen, Dřevo. Nebo Středa. Ve stylu buddhistických či indiánských tradic, ale v americkém světě. Kdo je však nakonec kým?

Postava Stína si mě naprosto získala, stejně jako jako jeho putování světem poté, co je propuštěn z vězení. Stín už nemá co ztratit, tak se chová přirozeně, laskavě nebo vražedně, podle toho, jak to situace vyžaduje. Avšak nepodvádí a sobě ani druhým nic nenalhává. Není zákeřný ani zlý. Vážně sympaťák. A Gaiman zase skvělý spisovatel, který dokáže poutavě popsat i venkoncem statické scény a vytvořit z nich malá dramata. Píše tak, že ani žádný vývoj nepotřebujete, prostě si užíváte popisované stavy a scény. I když, abych to nepřehnala, válka, ke které se zde schyluje, má daleko ke statice. Knihu bych doporučila spíše v audioverzi, protože některé popisy - jakkoliv zábavné a zajímavé - mohou svou délkou a přeléváním z jednoho stavu do druhého nejednoho čtenáře při čtení řádků unavit, neřkuli unudit :-). Jenže Gaiman to má všechno promyšlené a je dobré zůstat bdělý, jinak člověk uniknou ty úžasné nuance, na kterých příběh stojí. Pro mne originální dílo napsané poutavým jazykem plné zjevného i skrytého humoru. Gaiman píše stejně lehce, jako jiní dýchají.

OlafSveinsson
27.07.2021 4 z 5

Tahle kniha asi není to nejjednodušší čtení, co si může člověk vybrat. Přece jenom je děj docela zamotaný, se spoustou odboček do minulosti i současnosti, ale celkově mě ten nápad s bohy, dovezenými do Ameriky ze všech možných koutů světa, úplně nadchnul. Navíc prim hraje jeden jednooký šejdíř z mého oblíbeného panteonu.
Konec je sice trochu zbytečně urychlený, ale stejně je to kniha, kterou si jednou za pár let rád přečtu znovu.

dohnálci
12.07.2021 3 z 5

Knihu jsem poslouchala jako audio, což bylo obrovské plus. Jako papírovou bych ji nejspíše nedočetla. Díky zdlouhavému rozjezdu, různým odbočkám a v některých místech detailním až zdlouhavým popisům, v určitých pasážích popisování toho samého dvěmi osobami hned po sobě, kniha opravdu působí nudně a ne příliš záživně. Příběh, téma a provázanost jako celku je opravdu precizní, ale musíte vytrvat do konce.

Libušš
11.07.2021 3 z 5

Radeji se podivejte na prvni serii serialu a uzijte si otevreny konec serie. Dal nekoukat a ani necist knihu.
Kniha je klasicky prumer, nejspis zasluhou toho, ze jsem videla driv serial, jsem knihu uspesne docetla.
(Jindy by to bylo na skodu, nemit moznost si postavy predstavovat).
Posledni tretina knihy je hruza. Tak usekany a hnusne zakonceny pribeh knihy jsem dlouho nevidela...

Mirin1349
01.07.2021 1 z 5

Už dlouho mě žádná kniha nenudila tolik jako tato. S autorem to mám prostě jako na houpačce, některé jeho knihy jsou dokonalé a jiné (včetně této) jsem dočetla pouze silou vůle. Přitom začátek mě i celkem bavil, pak jsem ale přestala stíhat autorovy myšlenky, postavy byly vykresleny veskrze dobře, sympatická mi ale nebyla ani jedna. Vsuvky mi přišly zbytečné, celé to bylo takové rozvleklé. Další šanci už autorovi dávat nebudu.

Lubošovo
25.06.2021 2 z 5

Moje třetí čtenářské setkání s Gaimanem a pravděpodobně asi poslední. U Hvězdného prachu a Nikdykde jsem měl pocit, že filmová či komiksová verze autorovým knihám sluší víc než jejich rozsáhlé knižní předlohy. U Amerických bohů seriálovou verzi asi ani nepotřebuju. Kniha je opravdu hodně rozsáhlá, ale většinu textu tvoří popisy a odbočky, které s hlavní dějovou linií nemají mnoho společného. Hodně mi to připomínalo styl Stephena Kinga. Na tomhle díle určitě za pochvalu stojí barvitost jazyka, propojení různých kultur a scény v podsvětí, jinak mě to bohužel moc neoslovilo a musel jsem se do dalšího čtení hodně nutit.

Ales.BD
04.05.2021 3 z 5

Válka bohů, jejich závislost na věřících a výlučná role božího syna, je mnohokrát obehraná písnička. I to, že nadpřirozené bytosti žijí skrytě mezi námi. Příliš dlouhé, čekal jsem něco lepšího. Snad si to víc užije Američan kvůli domácímu zeměpisu. Pochvalu zaslouží Kajetán Písařovic za výborné načtení pro audioknihu.

TaNya_
17.04.2021

Vlastně jsem si American Gods přečetla protože ji doporučil King - myslím, že v jedné z knih ze série Dark Tower. A našla jsem poklad. Další autor, co si nenechá srát na hlavu a rozjede to na plný pecky.

Hellrampage
15.04.2021 2 z 5

Po druhej dočítanej knihe pána Gaimana zisťujem, že to asi nie je úplne autor pre mňa. Americkí bohovia je jedna z jeho najúspešnejších kníh a aj u nás ma vysoké hodnotenie. Takže som mal vysoké očakávania. Začnem prekladom - čítal som slovenskú verziu z roku 2013 - keď som knihu kupoval, česká sa kúpiť nedala. Preklad bol otrasný, všade plno chýb, chýbajúce písmená v slovách a aj rozhovor medzi postavami akoby v celku nesedel. Niektoré vety boli preložené celé zle, akoby to prekladateľ hodil do google translate. Radšej by som knihu čítal v angličtine. Preto aj také nízke hodnotenie.

Príbeh inak začínal celkom sľubne a aj obálka knihy predznamenávala, že sa neskôr budú diať veľké veci, no to je omyl. Zápletka starých bohov - nórskych, egyptských proti novým - internet, televízia, masmédiá, atď., je zaujímavá, no v podaní Gaimana je nudná a nikam sa príbeh neposúval. Stále som čakal, že kniha začne gradovať do spomínanej búrky, no hlavná postava len chillovala v jednom zastrčenom meste a nič sa nedialo. Potom chodila hore-dole, stretávala postavy a čitateľ si z nijakých indicií mal dať dokopy, že to je ten a ten boh. Za mňa veľké sklamanie + príšerný preklad.

Seriál vyzerá oveľa zaujímavejšie než bola kniha, tak si ho možno niekedy pozriem.

Ronnie68
22.03.2021 3 z 5

Kniha jako taková špatná nebyla ... příběh měl za mě hlavu a patu, takže se v něm dalo vyznat ... mám sice ráda knihy, kde se vyskytuje mytologie, ale tahle mi k srdci bohužel tolik nepřirostla ... uvidím, jaký bude díl druhý .. šanci mu určitě dám ...

Koza3
06.03.2021 3 z 5

(SPOILER) Asi se nevyhnu spoilerům, tak pokud jste ještě nečetli, nečtěte ani tenhle komentář. Napadá mě srovnání s Katovnou o Bibli od Divadla Sklep. "První polovinu na něj čekáme, on nepřichází a druhá polovina je jen o něm!" A z části je to pravda, protože stovky stran je nám avizováno, že přijde velká bitva, na kterou jsem se těšil nejen v seriálu, který mě defakto ke knížce přivedl, ale i celou knihu. No a závěrečný "cliffhanger" je sice fajn, ale Shadow napochodoval na bojiště, všichni zkameněli a šup, konec. Připadám si okraden. Kdybych to nečetl a stalo se mi to v seriálu, tak mě vyloženě naserou. Byla to moje prvotina s Gaimanem a jsem rád, že jsem četl anglickou verzi (protože pan Středa a Stín mi trhají uši) a to ještě v doprovodu full-cast audioknihy, která byla naprosto bravurní. Barvitost jazyka a exprese má Gaiman luxusní a chápu, proč je považován za špičku fantasy žánru. Taky se mi líbí jeho oddanost knize, že procestoval celou Ameriku a psal o zapadákovech, které můžete v reálu fakt navštívit a víc se tak dostat do atmosféry. Jsem taktéž nadšen z popisu jednotlivých bohů. Někdo tady psal, že nechápe proč tam nejsou čerti nebo Baba Jaga. Jako mně stačili ti obecně známí a představil nám i hromadu bohů, o kterých nikdo nikdy neslyšel. Takže za mě i tohle bylo super. Jediná (ale podstatná výtka) je tedy za to zakončení, kde nás Gaiman opil rohlíkem. Proto musím dát průměr. Každopádně na seriál se znovu podívám a pokud vyjde někdy avizovaná dvojka, tak si ji milerád přečtu.

Nisus
06.02.2021 5 z 5

Bolo to moje prvé stretnutie s Gaimanom a musím povedať, že ak mi tento rok priniesie viac takýchto skvelých autorov, tak to sa mám na čo tešiť.
Čo povedať ku knihe, okrem toho, že je obsiahla a vydavateľstvo slovart jej vytvorilo krásnu obálku?
Nuž, ako už názov napovedá, je to príbeh plný bohov, ktorí sa spolu s prvými osadníkmi dostali do Ameriky z rôznych kútov sveta. Títo dávno zabudnutí bohovia dnes už iba spomínajú na staré dobré časy, keď boli ľuďmi verne uctievaní a väčšinou v tichosti prežívajú svoje večné životy.
Hlavnou postavou je Tieň, ktorého práve prepustili z väzenia potom, čo tam strávil tri roky. Tesne predtým ako je prepustený, zahynie jeho manželka pri autonehode za veľmi kurióznych okolností. Tieň na ceste domov stretne Stredu, ktorý je boh, a potom sa príbeh zmení na kopu mini príbehov.
Tieň, keďže už mu nič nezostalo a nemá sa kam vracať, uzavrie so Stredom dohodu a začne pre neho pracovať. Cestujú po Amerike (ja prstom na mape) a snažia sa zhromaždiť svoje jednotky v rámci prípravy na vojnu medzi Starými bohmi a Novými bohmi.
Kto sú tí bohovia, ako to s tou vojnou dopadne, čo sa stane so Stredom a čo všetko bude musieť Tieň v službe bohu podstúpiť, o tom je príbeh od Neila Gaimana.
Úvod si ma získal a záver som hltala a vylepšil tak dojem trochu roztrúseného a bizarného jadra knihy. V každom prípade je to dobrá kniha, veľmi ma bavila a zaujala lebo nie je to práve konvenčné čítanie.
A vedeli ste, že Amerika nie je dobrá zem pre bohov?

lenka2557
30.01.2021 1 z 5

Američtí Bohové. Kniha, která se v mém okolí skloňovala ve všech možných pádech po dlouhé roky. Tak jsem si myslela, že to bude skvělé čtení, které mě v mých knihomolských znalostech posune o pěkných pár pídí dál.
Mno, nevím. Na výšce jsme dostávali podobné výplody k analýze textu, hledali jsme v něm odkazy z Bible, dvojsmysly, metafory, oxymórony a další útvary, babrali jsme se ve významech a strašně jsme si na tom ujížděli, byť šlo třeba o dva odstavce jedné kapitoly. To bylo žrádlo kolikrát...
V reálném životě je to ale fakticky dost těžké čtení. Ani sebelepší myšlenková mapa by mi tady nebyla schopná pomoct pochopit, co tou knihou chtěl Gaiman říct.
Dočtu to opravdu jen kvůli výzvě a odnesu si pocit ve stylu "ok, no, tak jsem si zase jednou rozšířila obzory, teď zpátky ke kořenům".

musska
28.01.2021 4 z 5

Trochu víc se mi líbilo Nikdykde, tady jsem se místy ztrácela, trochu jenom, aby to nevyznělo moc kriticky. Líbil se mi Stín, moc, se svým "mirkodušínovským" postojem, hlavně na závěr. Nechci spoilerovat, ale ten závěr mi přišel skvělej.

Selve
04.01.2021 5 z 5

Fajn oddychové čtení. Tato kniha je přesně styl, který se mi líbí a rád čtu. Skutečný svět plný bohů s fantasy prvky. Výborný příběh a super postavy. S odstupem času si knihu rád znovu přečtu

Leonora
31.12.2020 2 z 5

(SPOILER) Rozvleklé, plné zbytečných rozhovorů o ničem. Dočetla jsem to asi po osmi letech a třech marných pokusech. Kromě toho ten syndrom božského hrdiny mi připadá fakt trapný. Třeba takový Kulhánek se za to dokonce zpětně styděl. Na Gaimana je to hrubý podprůměr, zvlášť v porovnání s jeho povídkami, kde všechno odsejpá, s Knihou hřbitova a s Nikdykde, kde není na vleklé kecy čas. Celkově mi to dost připomíná takové ty typicky americké slátaniny o tom, co si povídají dva lidi, co jedou autem přes celý kontinent. Základní myšlenka společná s Pratchettovým konceptem božstev.
Vůbec se nedivím, že komiksová verze tu hromadu negativních komentářů postrádá, protože v komiksu prostě není na tuny zbytečných keců na papíře dost místa... Takže kdo nemáte zájem o k smrti nudnou road movie, radím sáhnout raději po tom komiksu.

lucky4ever
26.12.2020 3 z 5

Slabý příběh vyprávěný jen proto, aby mohl být představen úžasný svět. S tímto problémem se u Gaimana potýkám neustále. Zajímavý svět s velkým potenciálem a nakonec příběh, který jen popisuje cestu odnikud nikam.

Kamcatak
18.12.2020 2 z 5

Bohužel velké zklamání.. Nejčtivější pasáže byly ty z časů minulých, které vyprávěly o původním příchodu bohů do Ameriky, příp. Stínovy sny. Hlavní linka ovšem byla nudná, roztříštěná, jakoby čtenář neustále čekal, kdy už se začne dít hlavní děj a furt ne se tam dostat. Vzhledem k délce knihy to bylo docela dlouhé čekání, které jsem překousla jen díky tomu, že knihu jsem měla do čtenářské výzvy a ke konci roku už jsem neměla čas začínat jinou knihu. Jinak bych snad (jako jednu z hodně mála knih) nedočetla.