Američtí bohové

od:

Američtí bohové

Stín trávil tři roky ve vězení, kde se držel zpátky a snažil se přežít. Všechno co chtěl, bylo vrátit se do náručí své milující ženy a po zbytek života se vyhýbat malérům. Několik dní před svým propuštěním se však dozvídá, že jeho manželka zahynula při automobilové nehodě. Svět se pro něj změnil v chladné místo. V l... celý text

Stín trávil tři roky ve vězení, kde se držel zpátky a snažil se přežít. Všechno co chtěl, bylo vrátit se do náručí své milující ženy a po zbytek života se vyhýbat malérům. Několik dní před svým propuštěním se však dozvídá, že jeho manželka zahynula při automobilové nehodě. Svět se pro něj změnil v chladné místo.

V letadle, cestou na pohřeb, se Stín setkává s postarším mužem, který si říká pan Středa, ten mu nabídne práci. Stín, muž, který už nemá co ztratit, ji nakonec přijme.

Pracovat pro tajemného Středu však není bez rizika a Stín brzy zjistí, že jeho místo ve Středových plánech je mnohem nebezpečnější, než si kdy představoval. Podniká rušnou cestu tajemným světem Ameriky, jak ji nezná, a jeho společníky jsou mimo jiné i vražedný Černobog, charismatický pan Nancy nebo půvabná Ester – ti všichni vědí o něm víc, než on sám.

Postupně se Stín dozvídá, že minulost neumírá, že každý – jeho ženu nevyjímaje – má svoje tajemství a že sázky jsou vyšší, než si kdo dokáže představit.

Schyluje se k bouři epických rozměrů. Stín a Středa se stávají centrem konfliktu starého jako lidstvo samo. Pod povrchem každodenního života se schyluje k válce – a bojovat se bude o samotnou duši Ameriky...

1. vydání. Dotisk v roce 2007 a 2010.

-- zdroj: www.legie.info -- méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/1188/americti-bohove-nR0-1188.jpg 4.2637
Originální název:

American Gods (2001)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno:, Polaris
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (74)

Přidat komentář
marek7722
13. srpna

Americké Bohy jsem přečetl dvakrát - několik let nazpět a teď nedávno. Napodruhé jsem si je určitě užil více...
Kniha má skvělou atmosféru a zpracovává zajímavé téma. Je čtivá,ale i tak se sem tam objevila místa, kde jsem tápal.
Celkově ale skvělý zážitek a umím si představit, že si ji jednou přečtu i do třetice.

Mug
06. srpna

Pohltilo

fristo
19. července

Knihu som čítal po česky a nedokázal som prestať. Čítal som všade. Chystám sa pozrieť si aj filmovú verziu. Nie sú tam žiadne nudné úseky, žiadne miesta kde si poviete že už by to mohlo skončiť. Skôr som si ku koncu šetril stránky aby to ešte neskončilo. Odporúčam každému kto má rád fantasy prepojené s detektívkou a nadprirodzenom.

ajla5
12. července

Prostě pecka!

,, Dokážu věřit věcem, které jsou pravdivé, a dokážu věřit věcem, které nejsou pravdivé, a dokážu věřit věcem, u kterých nikdo neví, jestli jsou pravdivé nebo ne. Dokážu věřit v Santa Clause..."
str. 304

A ten Středa je ale mizera! Pardon, asi spoiler.

RadimWiniarski
12. července

Když už Winiarski čumíš na ten seroš, mohl by ses konečně dokopat k tomu, přečíst si i jeho knižní předlohu. A tak se stalo! Kniha je neskutečně čtivá a je velmi zábavné sledovat to, jak si postavy představoval spisovatel, jak jste si je ve své myslí představovali vy, a jak nakonec dopadli v seriálové verzi. I výplň, kterou je zde představování bohů nepůsobí vůbec nuceně, ba naopak posouvá příběh ještě více do hloubky. Problém nastává v okamžiku, kdy je vám všemožných bohů představen takovej ranec, že chvilkama absolutně netušíte kdo je kdo. A to je pak v momentě, kdy máte jednoho boha za toho druhého, a při jeho konání si říkáte proč by to zrovna tendle bůh kurva dělal velkej problém. Pokud vás však ani tadle šlamastika nerozhodí a nevadí vám, že konec příběhu budete vědět už prakticky od samého počátku určitě knihu doporučuji!

ibrahimgilbert
24. června

Chvílemi jsem při čtení trpěla, neustále jsem se ztrácela v ději, postavách, v tom, kdo je mrtvý a kdo ne, ale přes to všechno to byla skvělá kniha. Je toho v ní spoustu a má co říct. ... "Byl by ráda věděl, jestli domov je něco, co se po nějakém čase přihodí místu, kde žijete, nebo jestli je to něco, co člověk nakonec, když chodí a čeká a přeje si to dostatečně dlouho, najde."

AlexisG
15. června

Možná je to v tom, že je to jeden z mích oblíbených autorů, možná tím, že mě zaujalo téma, ale náramně jsem si knížku užila. Námět této knihy je mi velmi blízký protože sama jsem některé postavy použité v knize studovala a musím říct, že Neil je zpracoval velmi hezky. Je pravda, že některé jsem si dle mytologie představovala trochu jinak ale i proti jeho zpracování nic nemám. No a Stín… Stín je sympatická postava, která mi hned padla do oka. Bohužel ten konec mě malinko zklamal. Nedokážu přesně říct proč a dala jsem si pár dní od přečtení, abych na to přišla, ale nestalo se. Nedokážu tedy říct, co mě přesně na konci zklamalo ale něco tam je. Každopádně ani to mi nezabráni dát 5 hvězd.

terezamarsik
07. června

Z této knihy jsem opravdu zmatená. Hrozně se mi líbí celý nápad na příběh, každá z postav byla skvěle vymyšlená a člověk se u této knihy rozhodně musí soustředit, protože se tu nevypráví jen jeden nebo dva příběhy, ale několik příběhů a některé ani na začátku nemusí dávat smysl, ale o dalších 100 stránek později už smysl dávají. Tohle všechno já osobně mám na knihách ráda, protože pokud nechci u knihy přemýšlet ani trochu nebo pokud chci číst něco vyloženě přihlouplého jako takový menší relax, tak si podle toho tu knihu také vyhledám. Takže v tomhle mě kniha nezklamala. Také vypravěčské umění autora je podle mě na výbornou.
A přesto všechno jsem měla občas problém ve čtení pokračovat. Byly chvíle, kdy jsem mohla číst hodiny a hodiny a bylo to super, pak ale přišla chvíle, kdy jsem po 10 stránkách nemohla pokračovat a knihu jsem odložila i na dva dny. S hodnocením jsem čekala pár dní, protože jsem myslela, že mi třeba dojde, co mi občas vadilo, ale nedošlo mi to. Prostě nevím.
Jako celek je kniha zajímavá, hodně zajímavá, nečetla jsem takovou knihu, nebo alespoň dlouho ne.
Hned po přečtení jsem knize chtěla dát 3*, ale právě po menším přemýšlení nad tím co jsem četla mi došlo, že je to opravdu celkem jedinečná kniha, příběh je podle mě briliantní, nemohu si pomoct, ale celý nápad knihy se mi hrozně líbí. Takže později jsem se rozhodla, že bude fér dát knize 4*. Pět jí dát nemůžu, protože prostě byly chvíle, kdy mi něco vadilo a já se do knihy nemohla začíst, ale celkové hodnocení horší být nemůže, to si kniha nezaslouží. Doporučuji knihu hodně (i když to v mém mírně zmateném hodnocení tak nemusí vypadat).

Sandy007
27. května

Dala bych 4*, ale pátá je za ten nádherný monolog. Taky tomu všemu věřím.

MorriconeTheGod
09. května

Ten nápad mi přišel strašně zajímavý, ale zpracování mě dost nudilo a zdálo se mi, že autor nedokázal vůbec využít potenciál vlastního námětu. Možná je to i tím, že jsem od toho čekal něco jiného, než to nakonec bylo.

lucie0951
04. května

Opět překrásná kniha z pera N. Gaimana. Nabízí nesčetně témat k zamyšlení. Lituji, že mohu dát jen pět hvězd.

Mayaku
11. dubna

Mám z mého čtvrtého setkání s Gaimanem poněkud smíšené pocity. Převážně pozitivní, avšak smíšené. Na začátku mě kniha okamžitě vtáhla do děje a já si říkala, že mám před sebou konečně Gaimanovo dílo, s nímž budu ideálně souznít. Námět je výborný, ze začátku příběh šlape jak hodinky a já obracela jednotlivé stránky hnána myšlenkou "chci vědět víc!". Nijak mě nerušily ani minipříběhy o jednotlivých bozích, ba právě naopak dodávaly hlavnímu příběhu větší hloubku a zázemí. Jenže asi tak ve třetině knihy se z mého pohledu dobře promazané ozubené soukolí prostě nějak zadrhlo a do konce už jen dokodrcalo setrvačností. Ani mi nějak zvlášť nevadilo, že hlavní hrdina Stín působí poněkud odosobněně a ploše, spíš jako pozorovatel, než hrdina zmítaný emocemi. To, co ovšem knize hrozně škodí, je špatná gradace příběhu, resp. její praktická absence. Od počátku knihy je víceméně jasné, k jakému vyvrcholení příběh směřuje, jenže k němu jde konstantním, neměnným a nepříliš vysokým tempem bez většího napětí (čemuž často napomáhá princip deus ex machina) a když se k tomu předpokládaně epickému finále konečně dostaneme, je šmahem odbyto.

Když srovnám svá očekávání na začátku četby a pocity po dočtení, nemohu se bohužel ubránit určitému zklamání a jsem z výsledku trochu na rozpacích, ale i tak musím přiznat, že to v zásadě bylo příjemné čtení. Rozporuplná to kniha.

barlow
10. března

Úžasný námět, který je mistrně zpracovaný. Současní bozi si hájí svou pozici proti středověkým reliktům. Vždyť konflikt generací probíhá dnes a denně, tak proč by nemohl zasáhnout také božské jedince.

Hadati
03. března

Tuto knihu jsem po letech přečetl znovu, abych zjistil, proč je považována za kultovní. Ani napodruhé jsem to však nezjistil. Nápad, na kterém je děj postaven, je sice originální, ale styl vyprávění mi moc nesedl. Je totiž vhodnější spíše do komiksu než do románu, protože Gaiman neustále odbíhá od hlavního tématu a vypráví příběhy, které s hlavním příběhem nijak nesouvisí. Hlavní postava pak má ten problém, že díky stylu vyprávění vypadá dost ploše a jako by byla bez emocí, přestože to není pravda. Občas jsem měl pocit, že se Stín chová jako neosobní pozorovatel. Přestože jsem příznivcem Sandmana, Dobrých znamení a Nikdykde, tohle mi na Gaimana přišlo slabé, bez šťávy.

hanak_v_exilu
02. února

Jakoby mi knížka celou dobu slibovala, že za pár dalších stran vychytá všechny chybky a pak bude už jenom skvělá. A najednou přišel konec a zlepšení se jaksi nedostavilo. Příběh mi připadal nedotažený, chvílemi napínavý, chvílemi nezajímavý. Jako jednohubka to není špatné, ale tímhle mě Neil Gaiman o svých kvalitách nepřesvědčil.

25veronika3
08. ledna

Nechápala jsem, proč vlastně čtu dál, asi abych neměla pocit nedočtené knihy. Další Gaimanovky už lepší, ale tohle? Rozhodně ne můj šálek kávy

Marllo
29.12.2016

Těšil jsem se. A jak! Námět perfektní, reputace autora taky a k tomu připravovaný seriál. Podle toho všeho jsem měl očekávání našponovaná. Tak proč dvě hvězdy? Kde se stala chyba? Ze začátku musím uznat že mě to chytlo, ale asi po 60 stránkách to upadlo jak už to někdo zmínil do mišmaše všeho možného a potenciál se utápěl v hromadě nápadů které neměly hloubku a nebyly dle mého zcela správně využity a stejně tak i postavy a o spádu děje ani nemluvím. S čímž se dostavila nuda, nucení do čtení a to je špatně. Nápad dobrý, ale provedení bída. Bohužel...

gonga
09.12.2016

Dle mého názoru velice přeceňovaná kniha, která si nezaslouží své hodnocení.

GOD-Complex
21.10.2016

Po mem absolutnim nadseni z Nikdykde jsem musel dat dalsiho Gaimana a Americti bohove jsou obecne povazovani za jeho masterpiece, takze ocekavani bylo nemale. O to vetsi zklamani to pro me zpocatku bylo, protoze zejmena uvod je neskutecne pomaly, ne a ne me to chytnout. Pak se to ale nastesti rozjede, jadro ktere se zacne rozvijet nekde uprostred a koncept cele knihy jsou famozni a velkou cast cteni jsem byl nadseny, ale ke konci to nadseni zase polevi, prijde mi ze Gaiman ten skvely napad neukociroval do nejake zasadnejsi, smysluplnejsi pointy a citim z toho tak trosku nevyuzity potencial. I tak je to ale ve finale velmi prijemny USA road trip s bozskou prichuti. 8/10

Aaron Lewis
04.10.2016

Konečně jsem to dočetla. Už jsem myslela, že to snad nedám. Taková nuda! Mišmaš všeho možného, takový blázinec, bordel a chaos a k tomu všechny charaktery stály za (víte co). Bohové? K pláči! Stín? Brr.. Už nikdy víc. Jediný, co bylo zajímavého, byl kufr.

Marshal
03.10.2016

Do hlavy Neila Gaimana jsem vstoupil přes Nikdykde a Knihu hřbitova. Možná právě proto se mi Američtí bohové trávili jen hodně těžko. V románu psaném výhradě pro dospělé se trochu ztrácí autorova hravost a úderná jednoduchost, se kterou dokáže říkat i složité věci. Ne že by se v Amerických bozích nenašly dobré nápady a skvělé psaní, jen se v tom dlouhém textu utápí jako osamělá nudle v polévce ze školní družiny.

Po zajímavém úvodu, který jednoho navnadí, následuje série kapitol, kde se stále chodí po návštěvách, stále se sní podivné sny, stále se předestírají nová tajemství a ve výsledku člověk jen čeká, co z toho vyleze. Až do samotného závěru nic. Teprve posledních sto stran zase nasadí tempo a čtou se jedním dechem.

Na pozitivní misku vah musím přidat skvěle prokreslené charaktery, které občas mluví dlouze a tajemně, ale vždycky lidsky. Vlastně jsem si v průběhu čtení uvědomil, že bych dokázal rozeznat každou postavu (a že jich není málo) jen podle slohu. Jako by byli... no, však víte... opravdoví :)

Asi nikdy jsem nebyl tak moc v rozpacích při hodnocení knihy a myslím, že ani jen tak znovu nebudu. Na vrub Amerických bohů musím říct toto: Je to neuvěřitelně úžasná kniha. Je to neuvěřitelně nudná kniha. A to prosím pěkně zároveň.

Ričí
01.09.2016

Skvělé, po přečtení některých komentářů jsem si říkal, že to asi tak dobré nebude, ale byl jsem velice mile překvapen. Opravdu příjemná, oddychová četba, která si zaslouží pozornost.

Torgal
22.07.2016

Táto legenda teda očakávania nenaplnila. Námet o bohov živoriacich medzi nami sa dal zužitkovať podstatne zaujímavejším spôsobom než len neustálym presúvaním z miesta na miesto. Hlavná dejová linka je potom strašne nezaujímavá a grády dostane až v poslednej štvrtine. Dej našťastie spestrujú početné historky a príbehy, ktoré síce nijak nesúvisia s príbehom, ale vďaka umnému Gaimanovmu slovotepectvu sa výborne čítajú. Stále ale prevažuje prehnane popisná hlušina, ktorá síce buduje atmosféru, ale tá nie je samospasiteľná. Chvalabohu na konci väčšina vecí zapadne na svoje miesto a konečné rozuzlenie nakopne celkový dojem z knihy vyššie. 6-/10 PS: Idea, že "modernými bohmi" sú televízia, internet, železnica alebo dokonca diaľnica je smiešna, obzvlášť keď chýba boh, ku ktorému sa klania celý svet - peniaze.

AriArenka
22.05.2016

Možná jsem měla moc velká očekávání, jinak bych dala pět hvězdiček... Začátek trošku pomalejší, ale zato konec byl skvělej... Co víc dodat - Media x Médea - jiná ženská, stejná politika - to mě prostě dostalo... A Loki je prostě Loki :D

BLeeCraleek
22.05.2016

Hlavní hrdina Stín se dostane z vězení ale zjistí, že jeho manželka a nejlepší přítel zemřeli při autonehodě. Nemá se teda kam vrátit a tak přijme nabídku pana Středy a dělá mu společníka na cestách po Spojených státech. Spolu se Středou navštěvují spoustu zvláštních lidí (staří bohové – keltští, indičtí, egyptští – které s sebou přivezli přistěhovalci ale přestávají jim věřit – vyměnují je za novodobé bohy jako technologie, media a nemoci – a tak bohové ztrácí sílu a žijí na okraji společnosti). Středa má plán. Jak do toho zapadá Stín a ostatní bohové se dozvíte tak, že si knihu přečtete :-) Stojí a přečtení…

Schary
18.03.2016

Ze začátku jsem se knihou prokousávala, ale zhruba v půlce to dostalo spád na 4 hvězdy. Celkově se to dalo, i když to byl značně chaotický příběh, přeplněný božskými bytostmi a nadpřirozenými jevy....

koolsavage
23.02.2016

Ten nápad je úžasný. To zpracování už tolik ne; totiž někdy to bylo tak kostrbaté - tedy alespoň pro mě, že jsem se chvilkami nudila, a bohužel se i přistihla, že v podstatě čtu, ale nevím co. Skvělé jsou ovšem odkazky na bohy a legendy, ale bohužel, v konečném důsledku, tak trochu nuda.

Kiť Kať
02.02.2016

Koncept příběhu byl rozhodně ojedinělý (já jsem tedy knihu na žádné podobné téma nečetla, možná je to pro mě znamení, že bych si v této oblasti měla rozšířit svoje obzory).

Staří Bohové utíkající do Ameriky s imigranty, vlečeni v želízkách spolu s otroky, vyhnáni okolnostmi snad za lepší budoucností... Putující v myšlenkách, ideích, dopravázející naděje lidské rasy.

Staří Bohové bojující za své přežití v lidském povědomí, bránící se vyhynutí a uvržení ve věčné zapomnění.

Staří Bohové a jejich střet s novými Bohy (médii, Internetem...), blížící se bitva...

To a mnohem více čtenáře utvrdí v tom, že ho čeká napínavá četba. Nechci říct, že by snad kniha nenaplnila mé očekávání, opravdu jsem si ji užila, ale konec byl trochu plitký, obzvláště pak vyústění samotné bitvy. Ale ke klidu mé duše se aspoň autor neopomněl vrátit k záhadě mizejících dětí v Lakeside.

Kniha určitě stojí za přečtení, jen si myslím, že takový příběh si zaslouží dramatičtější ukončení. Nakonec i ten Czernobog vyměkl

Vincent12
24.01.2016

Jsem ve 3/4 knihy, ukrutná nuda. Asi to nedám...

Pavluška33
06.01.2016

Není moc knížek, při jejichž čtení bych si neustále opakovala: Proč je to tááák dlooouhéé? Zklamání